Léta zbytečného utrpení. Chlapec prohrál boj o nohu, uřízli mu ji

http://www.lidovky.cz/leta-zbytecneho-utrpeni-chlapec-prohral-boj-o-nohu-urizl…
.
10. SRPNA 2015 6:30
.
PRAHA Po několika letech těžko popsatelného utrpení prohrál boj o nohu. Patnáctiletý Turpal-Ali Turluev s matkou si od lékařů tento týden vyslechli neúprosný verdikt: končetinu nelze zachránit, jediným řešením je amputace. K radikálnímu řešení přitom podle rodiny vůbec nemuselo dojít.
.
TURPALOVA NOHA KRÁTCE PŘED AMPUTACÍ.

Osud čečenského chlapce, jehož tragický příběh začal po nepovedené operaci kvůli rakovině stehenní kosti,server Lidovky.cz popsal zkraje letošního roku. „Po článcích Turpalovi finančně pomohli čtenáři, ale ozvalo se také vedení německé Schön Klinik Vogtareuth. Poslali pozvání, na základě kterého Turpal s maminkou dostali v Moskvě německé vízum a odjeli do Vogtareuthu,“ líčí Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku, která se v případu angažuje.

Mladíkův stav však byl vážný. V roce 2007 se na ortopedické klinice německém Rummelsbergu postupně podrobil dvěma operacím: jeho matka uvěřila lékařům, že i navzdory rakovině dokáží nohu zachránit. Jenže voperované destičky a šrouby se v končetině začaly hýbat a místo úlevy přišlo nevýslovné utrpení a strach o život. Turpalovi se v těle začala šířit infekce a přišly vysoké teploty až 42 °C.

Lékaři ve Vogtareuthu nyní proto chlapce měsíc vyšetřovali a hledali řešení, jak zachránit jeho i nohu. Mladíkův stav nakonec shledali tak vážným, že ho poslali na specializovanou kliniku v Bochumi. „Do poslední chvíle se uvažovalo o transplantaci kosti a záchraně nohy. Bohužel, ve středu se lékaři rozhodli, že nohu je třeba amputovat. Infekce zničila stehno natolik, že na nápravu je již pozdě,“ tlumočila Demeterová drastický verdikt.

Amputace nohy navíc přijde na 20 tisíc eur, což je pro Turpalovu svobodnou matku nedosažitelná částka. Peníze naštěstí poskytne Ruská nadace Podari žizň. „Turpalovi nožku od kolena dolů připevní k bedernímu kloubu a později bude muset nosit od kolena protézu,“ popisuje Demeterová.

O nohu tak chlapec přijde stejně, navíc si musel projít několikaletým martýriem. Podle Turpalovy matky a Demeterové to však nebylo vůbec nutné. „Kdyby profesor Ascherl(ortoped Rudolf Ascherl), který prováděl původní operace, organizoval léčení Turpala ihned, když se o jeho dalším problému dozvěděl, nohu by se podařilo zachránit. Ale rok a půl jen posílal e-maily, ve kterých sliboval, že už příští dny/týdny/měsíce ho do Německa pozve, ale nic neudělal. Stejně jako vedení nemocnice v Rummelsbergu, kde Ascherl dříve pracoval,“ zlobí se Demeterová.

Klinika, která nabízí služby i v Česku, navíc nechce vrátit desítky tisíc euro za zpackanou první operaci. „Odmítli s tím, že měli s Turpalem náklady během další operace. Samozřejmě měli, když se první nepovedla,“ podivuje se Demeterová nad přístupem kliniky.

Zařízení jakoukoliv odpovědnost za stav chlapce odmítá a ukazuje na operatéra Ascherla, jenž už na klinice nepracuje. „Netuším, co rodině v nedávné době slíbil. Nejsem schopen posoudit situaci z lékařské stránky. Je mi líto, že věc takto dopadla,“ napsal serveru Lidovky.cz výkonný ředitel nemocnice v Rummelsbergu Sebastian Holm. Na dotaz, zda finančně vysílené rodině vrátí alespoň část peněz za operaci, již nereagoval. Nekomunikuje ani Ascherl a jeho současný zaměstnavatel, klinika Tirschenreuth.

Autor: ONDŘEJ GOLIS

Dále: http://helpaman.org/new/?p=7921