Vzpoury v Bělé? Může za ně prý nelidský přístup českých úředníků

http://www.lidovky.cz/vzpoury-v-bele-muze-za-ne-nelidsky-pristup-ceskych-uredniku-pr1-

.

BĚLÁ POD BEZDĚZEM Nervozita uprchlíků přecházející do agresivity v Bělé pod Bezdězem je pochopitelná. Serveru Lidovky.cz to řekla Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku, která se problematikou léta zabývala. V zařízení podle ní panují otřesné podmínky, lidem se tam nedostává ani základní lékařské péče.

Lidovky.cz: Jaké jsou podle vás v Bělé skutečně podmínky?
Pokud vím, hodně lidí se tam po celé roky ocitalo neoprávněně, přičemž náš stát jejich zadržování stál hodně peněz. Stěžovali jsme si na podmínky opakovaně už před pár lety. Jediný, kdo se snažil situaci rozebrat, byl pan senátor Jaromír Jermář coby předseda senátního výboru pro lidská práva. Přijel tam dokonce navštívit jednoho uprchlíka z Ruska společně s paní Světlanou Gannuškinovou z organizace Memorial. Ta byla šokovaná, že v ČR je možné neoprávněně držet lidi v takových podmínkách několik měsíců.

Lidovky.cz: V poslední době se ale objevily informace o výhrůžkách smrtí a znásilnění zaměstnancům tábora, setkala jste se s něčím takovým?
Ne, nesetkala. Ale od zadržovaných lidí jsem o výhrůžkách na jejich adresu slyšela mnohokrát. A podle svědků se nejednalo v některých případech jen o výhrůžky.

Lidovky.cz: Jsou podle vás obavy místních obyvatel z uprchlíků oprávněné?
Myslím si, že bychom se měli obávat vlastních úředníků, kteří se chovají nelidsky k uprchlíkům.

Lidovky.cz: Podle dostupných informací jsou ale agresivní a ničí například vybavení tábora…
Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Často je do toho dotlačí právě pracovníci odboru azylové a migrační politiky a jejich spolupracovníci. Ti lidi v táboře nemají absolutně šanci se bránit zvůli našich úředníků.

Hana Demeterová

Hana Demeterová

Lidovky.cz: Je podle vás v Bělé dostačující počet civilních zaměstnanců?
Rozhodně tam chybí lidé, kteří by nebyli jen zaměstnanci – ať už psychologové nebo kuchaři, ale taky právě lidmi. Paradoxně vždycky jsem soucit v Bělé viděla téměř výlučně jen u členů ochranky.

Lidovky.cz: Můžete uvést konkrétní případ, kdy uprchlíkovi nebyla poskytnuta odpovídající léčba?
Jeden z nich měl kromě jiných nemocí syfilis a hepatitidu C. Prošel včetně Afghánistánu několik válek, takže ho nemůže nikdo soudit. Ale místní doktorka se vyjádřila v tom smyslu, že je to všechno stejně chronické, takže se to teď nemusí léčit. Všem zadrženým tam půjčovali společné nůžky na manikúru, protože vlastní jim jako nebezpečný předmět vzali, takže ten nemocný se se svými 2 dioptriemi sem tam střihl do krve, než nůžky předal dál. Strojek na holení se taky půjčoval. Mimochodem, soud posléze rozhodl, že v Bělé seděl nezákonně.

Lidovky.cz: Nejde ale o ojedinělý exces, k němuž čas od času dojde?
Nemyslím si. Hrůzy se dějí i v otevřených azylových táborech jako je Kostelec nad Orlicí, kde pobodali mladého člověka do břicha. Do nemocnice ho dle lékařské zprávy přivezli v ohrožení života a museli mu vzít několik metrů střev. Pak tvrdili, že zrovna nefungovaly kamery. Svědci, kteří napadení viděli a potvrdili, že napadený za nic nemohl, byli dle svých slov zastrašováni. Navíc útočník už předtím napadl a zranil dva lidi, ale to se ututlalo a napadené převedli do jiného tábora. Nebýt zásahu Michaela Kocába, když byl zmocněncem pro lidská práva, tak už by asi nežila jedna paní, kterou několikrát odvážela sanitka s tlakem 300, aby ji zase za pár hodin přivezla „zdravou“. Co se děje v těch uzavřených „střediscích“ si ani na svých gaučích neumíme představit.

Lidovky.cz: Jsou podle vás takové podmínky i v ostatních táborech?
Z jednoho našeho otevřeného azylového tábora odešlo několik lidí nakažených hepatitidou C – přijeli několik let předtím zdraví, dle záznamů ze vstupních prohlídek v našem přijímacím středisku. Jedna paní vůbec po odchodu z tábora a získání azylu netušila, že je nemocná. Ve vlasti pracovala jako zdravotní sestra, chtěla si obnovit diplom v Česku, tak ji poslali na čtyřicetidenní stáž na dětské oddělení respiračních chorob v Motole. Teprve po jejím ukončení, když ji měli přijmout jako řádnou zdravotní sestru a šla na vstupní prohlídku, zjistili, že má hepatitidu C. A nepřijali ji. A další případ. Kdo má v takovémto „záchytném středisku“ nemocné zuby, tak se neplombují, pokud uprchlík nemá peníze na plombu. I když je mu třeba 20, tak se zub vytrhne, protože pojišťovna údajně proplácí MV jen vytržení, ne plombu.

Lidovky.cz: Uprchlíci si stěžují, že jim jsou zabavovány věci jako mobilní telefony a podobně. Setkala jste se s takovým jednáním?
Co se týká Bělé, taky jsem řešila případ, kdy tam jedné paní nechtěli vrátit zlato, které jí vzali do úschovy. Volala mi, že jí řekli, že odevzdala jen bižuterii. Po několika nepříjemných telefonátech se zlato našlo. Měla tam i snubní prsteny od rodičů, doma jí posbírali všechno cenné, co měli, protože byla se čtyřmi dětmi bez peněz, jeden syn invalidní. Manžel měl trvalý pobyt v Dánsku, chtěla s dětmi za ním, ale naši je chytli na polské hranici a zavřeli do Bělé, absolutně nezákonně. Oni dřív totiž v Dánsku taky měli trvalý pobyt, ale uvěřili zprávám z vlasti, že je nikdo už pronásledovat nebude, a vrátili se. Jenže pak museli zase utéct v ohrožení života. Naši tu maminku s dětmi zavřeli na 14 dní do Bělé, přestože dánské velvyslanectví bylo ochotno situaci ihned řešit. Jenže ze mě neznámého důvodu je celých 14 dní zadržovali v Bělé, pak na náklady ČR deportovali do Polska, kam za nimi do tábora přijel dánský konzul a dal jim dánské pasy. Takže na takové nesmyslné a nezákonné zadržování lidí peníze v naší státní kase máme.

Lidovky.cz: A máme na léčbu mnohdy těžce nemocných uprchlíků?
Pokud jsme podepsali mezinárodní dohody o přijímání uprchlíků, nemůžeme snad čekat, že utíkají z válečných a jiných rizikových oblastí všichni zdraví. Nejsme schopni ochránit zdraví nejen zaměstnanců zařízení, ale ani dalších mnohdy zbědovaných lidí, kteří žádají o azyl.

Lidovky.cz: Není to ale skutečně tak, že většina z nich jsou ekonomičtí uprchlíci, kteří chtějí jen vysoké dávky?
Pokud vím, tak v zemích, ze kterých k nám většinou utíkají, je válka. Takže myslím si, že většině jde o holé životy.

Autor: ONDŘEJ GOLIS