Hnis, horečka 42 °C a beznaděj. Šanci přežít daly mladíkovi peníze z Česka

http://www.lidovky.cz/za-minutu-12-umirajicimu-chlapci-pomohl-ctenar-nemocnice-nabidla-lecbu-12l-/zpravy-domov.aspx?c=A150528_161119_ln_domov_ogo
 
30. KVĚTNA 2015 
 
 

PRAHA Ještě zdaleka nemá vyhráno, patnáctiletému Turpalu-Ali Turlueovi ale po článku serveru Lidovky.cz svitla naděje, že jeho několikaleté utrpení skončí… a přežije.

Aby bylo možné příběh o šťastném konci odvyprávět, musíme se vrátit na začátek, do roku 2007. Tehdy se mladík z Čečenska s rakovinou ve stehenní kosti podrobil první operaci na ortopedické klinice německém Rummelsbergu. Jenže po první, nepovedené, následovala za rok druhá a pak už jen beznaděj. Tělem chlapce se začala šířit závažná infekce a trpěl velkými bolestmi. Turpalova matka navíc zůstala bez peněz.(Více čtěte ZDE.)

Letos v únoru na příběh chlapce upozornil server Lidovky.cz, rodině z Čečenska se ozval čtenář a nabídl finanční pomoc – zaplatil dubnový transport Turpala z Čečny do Moskvy. Tehdy již podle Hany Demeterové z české organizace Pomoz jednomu člověku, která se v případu dlouhodobě angažuje, chlapec umíral.

Kvůli infekci trpěl horečkami 42 stupňů, a hrálo se doslova o každou hodinu. A navíc: z Německa se přihlásila nemocnice, která slíbila, že ho bude zdarma léčit. „Když vyšel článek, rozeslala jsem ho na stovky e-mailů. Odpovědˇ přišla jediná. Ze známé německé kliniky nabídli Turpalovi bezplatně pomoc. Dopravu mu zaplatí ruský fond Podari žizň (Daruj život),“ řekla serveru Lidovky.cz Demeterová. Jméno nemocnice zatím nechce prozradit.

V Moskvě chlapci podle Demeterové prozatím poskytli pomoc nutnou, aby přežil. „Turpala operovali několik hodin. Vyčistili ránu, udělali novou ‚cementovou‘ stehenní kost. Museli z několika míst na těle odebrat kůži a transplantovat ji na ránu na stehně. Jenže pak se zase nehojila rána po odběru kůže pod kolenem. Matku posílali každý den shánět po Moskvě drahé pijavice. Chlapec se psychicky zhroutil, plakal bolestí a prosil, aby mu nohu už uřízli,“ popsala Demeterová stále zoufalou chlapcovu situaci. Kvůli vážnému zdravotnímu stavu podle ní prozatím nemůže využít nabídky a absolvovat převoz do Německa.

České zastoupení německé kliniky, kde nyní pracuje lékař, který podle Demeterové operace zpackal, se k případu odmítlo vyjádřit. Stejně tak nereagovalo ani na prosby o pomoc. „Zato ve svých nemocnicích nabízejí služby českým pacientům s tím, že je platí české pojišťovny,“ upozorňuje Demetrová. Na jednání kliniky si stěžovala i u etické komise spolkového ministerstva zdravotnictví, odpovědi se nicméně prozatím nedočkala.

ONDŘEJ GOLIS