Hra o čas. Chlapci se v těle po nepovedené operaci šíří infekce. Rodina nemá na léčbu

http://www.lidovky.cz/hra-o-cas-chlapci-se-v-tele-po-nepovedene-o..

21. února 2015

.

.

PRAHA -Už několik let trpí nesnesitelnými bolestmi, kvůli kterým mu matka denně píchá velké dávky injekcí. Patnáctiletý chlapec Turpal-Ali Turluev měsíce nehybně leží kvůli sádře od pasu dolů a trpí vysokou teplotou. V případu se angažovali Češi i čečenský prezident Kadyrov.

Jeho problémy začaly po dvou nepovedených operacích na klinice v Německu. Zoufalá rodina tvrdí, že ji tamější lékaři po zpackaných zákrocích nepomohli. Klinika se ale brání, chlapci prý poskytla nadstandardní péči. Lékař, který Turpala operoval, navíc pracuje na klinice nabízející léčbu také v Česku.

Potíže čečenského hocha přišly v roce 2007 s bolestí nohy. Po řadě vyšetření ruští lékaři jeho matce sdělili nemilosrdnou diagnózu: rakovina stehenní kosti, takzvaný Ewingův sarkom postihující mladé lidi. Rodinu postavili před těžké rozhodnutí: buď sežene 44 tisíc euro (zhruba 1,2 milionu korun) na endoprotézu, nebo Turpalovi nohu amputují.

Rodina nakonec za vydatné pomoci lidskoprávních organizací zjistila, že endoprotézu lze v Německu pořídit za výrazně méně peněz, prostřednictvím Hany Demeterové z organizace Help a Man konzultovala chlapcovu léčbu i v Česku. Potřebné finance zase poskytla ruská Nadace Ziji Bažajeva.

.

Naděje

V Česku lékaři rodině doporučili poradit se ohledně operace se specialistou, německým profesorem Rudolfem Ascherlem z ortopedické kliniky v Rummelsbergu. „Po příjezdu tam Turpal prošel opět řadou vyšetření. Kolektiv doktora Ascherla shodně vyjadřoval údiv nad tím, proč se vlastně v Rusku o takovém radikálním řešení jako je výměna kosti i s oběma klouby uvažovalo,“ popsala serveru Lidovky.cz Demeterová.

Štastná rodina odsouhlasila zákrok, po němž neměl mít Turpal žádné následky, v dubnu 2008 Ascherl operoval. „Jak tvrdil, úspěšně. Bez endoprotézy, bez amputace. Vysvětlil nám, že vyoperovali postiženou část kosti a nahradili ji kovovou destičkou. Vedle ní se prý v budoucnu vytvoří nová kost a Turpal bude běhat jako dříve, bez jakéhokoliv postižení. V naději, že onkologie se už v budoucnu neprojeví,“ vzpomíná Demeterová.

Po operaci chlapec dokončil chemoterapii, jenže za půl roku u něj propukly nesnesitelné bolesti. Rentgen ukázal, že voperovaná destička se ohnula a šrouby se pohybovaly volně v noze. „S matkou jsme se obrátily na Ascherla. Nejdříve se vymlouval na špatnou kvalitu destičky vyrobené švýcarskou firmou Zimmer a sdělil nám, že musíme sami najít peníze na novou operaci. Když jsem kontaktovala firmu, odmítli jakoukoliv vinu, ale byli ochotni pomoci uhradit náklady na převoz Turpala do Rummelsbergu k opětovné operaci s tím, že s nemocnicí už si to vyřídí sami. Ascherl posléze nabídl, že nemocnice uhradí náklady, ať Turpal s matkou přijedou,“ uvedla Demeterová.

……

.

Rok po první operaci se tak Turpal podrobil dalšímu zákroku, Ascherl mu do stehenní kosti voperoval rovnou dvě destičky. Po operaci se chlapec vrátil do Ruska, kde se po nějaké době bolesti vrátily. „Kost rostla a šrouby od destiček vypadly, jak vysvětlili později doktoři v Moskvě matce. Asi rok a půl matka informovala Ascherla, že chlapec má velké bolesti,“ tvrdí Demeterová.

.

Vážný zánět

Lékař se však vyděšené rodině bez prostředků přestal hlásit. Loni na jaře Turpalovi jedna z voperovaných destiček propíchla sval a trčela mu z nohy. Doma matce lékaři sdělili, že jedinou možností je amputace končetiny. „Matka psala a telefonovala Ascherlovi, který v té době pracoval v nemocnici Bethanien Chemnitz, ten ji odkazoval na svého pomocníka Nicu Nistiriuce, který hovoří rusky. Výsledkem stovek e-mailů, telefonátů různých lidí Ascherlovi i Nistiriucovi s prosbou o pomoc chlapci, kterého již několik let trápí pekelné bolesti, byly pouze sliby,“ zlobí se Demeterová.

Po velké kampani se do případu vložil dokonce čečenský prezident Ramzan Kadyrov, který Turpalovi zajistil peníze na další operaci v Moskvě, kde mu vytáhli celou stehenní kost. „Lékaři ale řekli, že v noze je vážný zánět a endoprotézu budou moci voperovat až někdy za rok. Chlapce od břicha dolů po celé noze zasádrovali, nemůže chodit, a v ležící poloze má zůstat ještě nejméně osm až devět měsíců,“ popisuje Demeterová zoufalou situaci chlapce.

Matka je navíc teď postavena před neřešitelný problém, musí sehnat velkou sumu peněz na voperování endoprotézy. Kvůli synově situaci se však zadlužila. „Léčí synovo utrpení sama bez jakéhokoliv zdravotnického vzdělání. Několikrát denně mu musí píchat koňské dávky léků. Horečku má Turpal téměř stále 39 až 42 stupňů. Převazy dělá rovněž matka několikrát denně,“ vykresluje Demeterová nynější dramatickou situaci rodiny.

.

Nemocnice odmítá verzi rodiny

Turpal nosí v důsledku zdravotních potíží jednu botu o velikosti 42, druhou o velikosti 37. „Operovaná noha je mnohem kratší, v důsledku čehož má vážné poškození páteře. Ascherl před první operací ujišťoval, že nic podobného se nemůže stát. Teď již neodpovídá on ani jeho pomocník,“ uvedla Demeterová.

Server Lidovky.cz se oba muže pokoušel kontaktovat, ale na zaslané e-maily nereagovali. Sebastian Holm, výkonný ředitel nemocnice v Rummelsbergu, kde Turpala operovali, nicméně výše popsaný příběh odmítá. Velkou část sumy za operace podle něj uhradila nemocnice, rodina se navíc podle něj neřídila doporučením německých lékařů a neposílala Turpala na pravidelnou radiologickou prohlídku, což vedlo k současnému alarmujícímu stavu.

„Profesor Ascherl zůstal v kontaktu s matkou i poté, co změnil působiště. Podle jeho slov nabídl rodině lékařskou i finanční pomoc, když se loni dozvěděl o těžké situaci rodiny. Nakonec se to však nepovedlo kvůli problémům s vízy, ale také kvůli finančním požadavkům rodiny, které sahaly daleko za hranice léčby. Stále usiluje o nejlepší řešení a před pár dny nabídl možnost operace ve svém novém působišti, nemocnici v Tirschenreuthu v březnu, nebo dubnu,“ napsal Holm serveru Lidovky.cz. Jak ale upozorňuje rodina, Turpal v té době již nemusí být naživu kvůli šířící se infekci.

Ortoped Ascherl s velkou pravděpodobností léčí i české pacienty, klinika Tirschenreuth nabízí své služby i u nás, město leží poblíž německo – českých hranic. Server Lidovky.cz se nového Ascherlova zaměstnavatele na jeho chování k Turpalovi ptal dvakrát. „K tomuto případu bohužel nemám žádné oficiální informace,“ odpověděla nejdříve zástupkyně společnosti provozující kliniku Irena Vacíková. Podruhé již neodpověděla vůbec.

 

Ondřej Golis
.
http://www.cas.sk/clanok/308836/chlapca-ukrutne-bolela-noha-teraz-pomaly-umiera-a-rodina-mu-nedokaze-pomoct.html
..
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/303982/kvuli-rakovine-mu-vyndali-z-nohy-kost-jenze-to-zpackali-a-chlapec-umira.html
.

LIES, LIES, LIES…

email from Sebastian Holm to “lidovky.cz“, 19.2.2015:
.
In an aid project from Professor Ascherl and the hospital Krankenhaus Rummelsberg the young patient from Chechnya, Turpal-Ali Turluev, has been treated in the years 2008 and 2009. Prior to this, a thigh bone tumor has been diagnosed. In Russia a leg amputation would have been imminent. Because of the extraordinary operative abilities of Professor Ascherl, life and leg of the young man have been saved. The costs for the hospital stay of Turpal Ali in the total amount of 40.000 € have been paid as far as possible from the funds of the hospital.
:
In a following check-up in the year 2010 the treating doctors released him without any further pathological finding. Due to the severe case of the cancer, they explicitly recommended a constant clinical-radiological examination at least once every six months. As far as we know today, there has not been a follow-up in Russia, causing the condition of his leg to get worse and arising the current situation.
.
Professor Ascherl has had contact with the boy´s mother, also after his job change to another hospital. He told us, that he also offered medical and financial support, as he was informed about the arising discomforts of the patient in 2014. His offer failed because of visa problems, but also because of financial demands of the social environment of the young man, which went far beyond medical treatment. Professor Ascherl is still in contact with the mother of Turpal-Ali. He is constantly anxious to provide the best solution to the young man and offered again in the last days to operate Turpal-Ali in his new hospital in Tirschenreuth in the last week of March or in the second half of April.
.
Yours sincerly,
Sebastian Holm

viz. http://helpaman.org/new/?p=7921

.


http://odessa-daily.com.ua/news/chechenskij-podrostok-zhertva-russkogo-osvobozh….

.

Чеченский подросток-жертва «русского освобождения» ждет помощи от немецких врачей

ятнадцатилетний чеченский подросток Турпал-Али Турлуев может потерять ногу, если не получит немедленную медицинскую помощь немецкой клиники.

Турпал страдает с 2007 года, когда на левом бедре образовалась гематома. Сначала врачи говорили, что это простуда. Но после трехмесячных настояний матери они провели исследование и поставили диагноз: саркома Юинга. Поражение болезнями чеченских детей стало повсеместно в результате экологической катастрофы, вызванной применением химического и биологического оружия российской армией во время «контртеррористической операции» на Северном Кавказе.
Московские врачи назначили химиотерапию и предложили родителям Турпала имплантацию искусственных коленного и тазобедренного суставов. Стоимость операции составляла 44 тысячи евро. Без такой операции, говорили врачи, мальчику грозила ампутация. Родители Турпала – простые люди, которые испытали на себе все послевоенные лишения. Они стали обращаться в многочисленные российские благотворительные фонды, но везде получали отказ. Только благодаря вмешательству известного ингушского правозащитника и журналиста Магомеда Евлоева была получена помощь от фонда имени Зии Бажаева. Характерно, что оба – и Евлоев и Бажаев погибли. Оппозиционер Магомед Евлоев был застрелен телохранителем министра внутренних дел Ингушетии, а талантливый предприниматель и общественный деятель Зия Бажаев погиб в авиакатастрофе. Тогда они вместе с Артемом Боровиком отправились за детскими фотографиями президента Путина.
Цена имплантата, выставленная российскими врачами, оказалась выше в четыре раза, чем у такого же в Германии. Родители Турпала обратились в ортопедическую клинику в Руммельсберге к профессору Ашерлу. Он был удивлен тем, что российские врачи предложили радикальное решение по замене суставов. Его предложением была замена пораженного участка кости металлической пластиной, которая позволила бы регенерироваться костной ткани. В будущем, как утверждал профессор, Турпал смог бы бегать, как обычный ребенок. Стоимость всей операции была сопоставима с ценой на имплантат от российских врачей.
В апреле 2008 года профессор Ашерл такую операцию успешно провел. После трех месяцев в немецкой клинике мальчик был отправлен в Москву, где он прошел последний этап химеотерапии. Все шло по плану, однако через полгода у Турпала начались острые боли в ноге, вызванные смещением частей металлической пластины. Профессор Ашерл возложил вину на изготовителя – швейцарскую фирму Zimmer. Она и должна была возместить ущерб, чтобы провести повторную операцию. Однако швейцарцы своей вины не признали, и немецкая клиника согласилась за свой счет исправить ситуацию. В апреле 2009 года была проведена вторая операция. На этот раз было установлено две пластины. После операции пациент был отправлен в Чечню, где строго соблюдал режим и находился в постоянном контакте с немецкой клиникой.
Когда Турпал оперировался второй раз, с ним в клинике находилась девочка из Челябинска Дарья Новосёлова. Она также оперировалась второй раз в клинике Руммельсберга, потому что после первой операции пластина в ее ноге сломалась, причиняя ужасные боли.
Однако и после второй операции Турпал проблемы повторились. Спустя полтора года после мать сообщила профессору Ашерлу о болях у мальчика. Металлические винты пронзили мышечную ткань ноги. В апреле 2014 года одна из пластин вышла из ноги сама. Чеченские врачи сказали, что они могут только ампутировать ногу.
Мать Турала снова обратилась к профессору Ашерлу, который перевелся на работу в клинику в Хемнице. После тысячи имейлов профессор пообещал помочь. Он даже нашел фонд, который согласился оплатить новую операцию. В июне 2014 года он пообещал решить вопрос с директором своей новой клиники в течение двух недель, чтобы вызвать Турала на операцию. Однако после этого он перестал выходить на связь. Тем временем в ноге Турала стала развиваться инфекция.
Младшая сестра Турала смогла достучаться до Рамзана Кадырова через Whatsapp. После его вмешательства министр здравоохранения Чечни поднял квоту на операции за счет бюджета, и Турал отправился в Москву. Ассистент профессора Ашерла написал матери подростка, что пока «они всё приготовят в Германии, московские врачи должны вынуть из ноги кость», чтобы впоследствии вставить имплантат.
Это и было сделано. Однако в связи с тем, что бедро было поражено инфекцией, операция по имплантации не могла быть проведена раньше чем через год. Ногу зафиксировали всю в гипсе.
На имплантацию российские врачи запросили такую же сумму, что и пять лет назад. У матери, живущей одной с Турпалом и его 13-летней сестрой, денег нет вообще. Они живут на помощь людей. Домой из Москвы с прооперированным Турпалом они ехали в плацкартном вагоне. Мать постоянно делает сыну обезболивающие инъекции. У мальчика стабильная температура 39-40, иногда даже 42.
Еще не поздно спасти Турпала. Однако российские технологии, отставшие от европейских на 20 лет, предлагают замену кости цементом, или банальную ампутацию. Помочь могут только немецкие врачи, которые допустили ошибки. Однако для этого они должны включить человечность и сострадание.
Марат Якупов

 

http://www.lidovky.cz/za-minutu-12-umirajicimu-chlapci-pomohl-ctenar-nemocnice-nabidla-lecbu-12l-/zpravy-domov.aspx?c=A150528_161119_ln_domov_ogo