Výhrůžky kapitánovi a únos letadla? Vše bylo jinak, tvrdí ruský novinář

http://www.lidovky.cz/vyhruzky-kapitanovi-a-unos-letadla-vse-bylo-jinak-tvrdi-rusky-novinar-….

30. ledna 2015   17:43

.
Případ údajného únosu ruského letadla bývalým fotbalistou Dynama Moskva Jevgenijem Rotshteinem (dříve Dogajevem), který začne nyní rozplétat soud, není zdaleka tak jednoznačný, jak ho prezentují média. Tvrdí to alespoň známý ruský novinář Grigorij Pasko. Pochybuje o tom, že Dogajev bezdůvodně napadl cestující a palubní personál a upozorňuje na možná pochybení českých vyšetřovatelů a politiků.

Bývalý fotbalista se před českým soudem bude zpovídat z pokusu o únos letadla z Moskvy do Ženevy. Nakonec muselo nouzově přistát v Praze, podle obžaloby kvůli Dogajevově excesu na palubě, kdy opilý napadl palubní personál s cestujícími. Jak uvedl server Lidovky.cz, měl také vyhrožovat, že letoun vyhodí do vzduchu a požadovat změnu kurzu do Egypta.

Po přistání v Praze strávil Rus v Česku dva roky a složil dvě kauce po milionu korun, i tak ale nakonec putoval do vazby. V roce 2008 měl být na základě rozhodnutí českého soudu vydán do Ruska, jenže tam nikdy ze strachu o život neodletěl. Na palubě letounu totiž během jeho excesu cestoval také exředitel Aeroflotu a vlivný policista Sergej Bazdyrev.

Místo toho utekl do Velké Británie která ho do Ruska nevydala a v roce 2011 mu udělila azyl. Britové ho loni v říjnu poslali zpět do Česka na základě evropského zatykače. Na soud Dogaev, dnes Rotshtein čeká za mřížemi paradoxně kvůli útěku do Anglie před původně plánovaným vydáním do rodného Ruska, které ale nakonec Česko zrušilo.

Za poslední dobu se dvakrát ve vězení pokusil o sebevraždu,kvůli čemuž skončil na samotce. Manželka se čtyřmi dětmi aktuálně žije v Londýně, podle svých slov zůstala bez jakýchkoliv prostředků. Pasko nicméně tvrdí, že události na palubě inkriminovaného letu proběhly jinak – Dogajev se dostal do konfliktu s hlavním stevardem, který ho zbil. Událost se poté posádka snažila zamaskovat příběhem o únosu letadla. Česká strana podle něj v případu zásadně pochybila, když Dogaeva chtěla vydat do Ruska a zároveň ho stíhat. Velká Británie, kam před extradicí utekl, Rusa odmítla vydat. Pasko svoje pochybnosti shrnul pro server Lidovky.cz v šesti bodech. 

1. Proč česká strana vůbec nevyšetřovala chování stevarda Krjachtunova? On je apriori nevinný a neškodný jen proto, že je díky své práci častěji blíže Bohu než fotbalista Dogajev? Existují ale svědci, že Dogajev byl během incidentu zbit právě tímto stevardem – v minulosti bývalým profesionálním vojákem. Proto vymyšlená historka s únosem.

2. Je zřejmé, že česká strana neměla právo zahájit proces extradice, pokud paralelně zahájila trestní stíhání. Měla vybrat jednu z těchto věcí: buď extradice, nebo trestní stíhání.

3. Proč během dvou let nebylo sděleno samotnému Dogajevovi, že jeho extradice byla ministrem spravedlnosti České republiky Jiřím Pospíšilem zrušena? Vždyť české soudy velmi dobře věděly, že se Dogajev nachází v Anglii. Kdyby mu to včas sdělily, neschovával by se. Česko ho za peníze svých daňových poplatníků drží ve vězení, navíc zaplatilo jeho extradici z Velké Británií. To je tak bohatou zemí?

4. Proč české vyšetřovací orgány nereagovaly na oznámení Dogajevova advokáta o tom, že vyšetřovatel v jeho věci od něj žádal úplatek za to, že zastaví trestní stíhání?

5. Je známo české straně, že Dogajev má čtyři (z toho tři nezletilé) děti a že i proto neměl v úmyslu se před českou justicí ukrývat?

6. Po odjezdu z Česka ze strachu před extradicí do Ruska, u které již bylo stanoveno datum (předtím 2 roky Dogaev zůstával v Česku k dispozici českým justičním orgánům), se orgány Velké Británie podrobně v uzavřeném procesu zabývaly jeho případem a udělily mu v zemi azyl. Odmítly ho vydat do Ruska se závěrem, že dle jejich názoru žádný důvod k únosu Dogajev neměl a není pro nikoho nebezpečný. Vyjádřily mimo jiné také podiv nad tím, že ze záznamu rozhovoru mezi pilotem a řídící věží leteckého provozu v Praze Ruzyni vyplývá, že první žádost o přistání byla motivována nemocným pasažérem, a až později změněna na pokus o únos.