Smrt kvůli erotickým fotkám? Krevní msta není důvodem k azylu, míní soud

http://www.lidovky.cz/smrt-kvuli-erotickym-fotkam-krevni-msta-neni-duvodem-k-a

.

PRAHA -Krevní msta je trestným činem, ale není důvodem pro udělení azylu, vzkázal královéhradecký krajský soud rodině Dagestánky Zainap Gasonovové. V srpnu zamítl její stížnost na postup ministerstva vnitra, které Zainap, její matce a dvěma bratrům prchající před krevní mstou v Rusku odmítlo udělit azyl. Server Lidovky.cz nyní získal usnesení soudu, v němž svoje rozhodnutí zdůvodňuje.
.

Neudělení azylu pro rodinu znamená jediné: zásadní posun v návratu do Ruska. Odtud ale matka se třemi dětmi více než před dvěma roky utekla před krevní mstou, jak popsal server Lidovky.cz. Dnes osmnáctiletou dívku před pěti lety vydíral chlapec z její rodné vesnice Novyj Kumuch nedaleko Machačkaly, hlavního města Dagestánu, republiky na jihu Ruské federace.

Hrozil jí zveřejněním erotických fotomontáží, pokud mu nebude platit. Když se věc provalila, vložil se do ní otec Zainap. Jenže spor ukončil zabitím chlapcova otce a zraněním jeho matky. Syn a soused zavražděných krátce nato otce Zainap postřelili a on později zemřel v nemocnici. Rodina pak ze strachu z další pomsty musela z rodné vsi přes Petrohrad utéct až do Česka, kde požádala o azyl. Ovšem u Odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra neuspěla a jeho rozhodnutí neudělit dívce s rodinou azyl posvětil v srpnu i soud.

“Z výpovědi je zřejmé, že svou vlast opustila z důvodu hrozby vykonání krevní msty, obává se o životy svých dětí. Krevní msta je bezpochyby nezákonným jednáním, které má trestně právní povahu. Nelze ji však považovat za pronásledování ve smyslu zákona o azylu,” stojí v usnesení, které má server Lidovky.cz k dispozici.

Úřad odmítl azyl udělit s tím, že rodina Zainap v Rusku nečelila pronásledování ze strany státních orgánů, krevní msta je totiž sporem mezi soukromými osobami. Podle soudu však lze mezinárodní ochranu udělit i v takové situaci. Na kauzu rodiny se to však nevztahuje.

“Motivem krevní msty je snaha poškozené rodiny pomstít se za smrt příbuzného. Krajský soud připouští, že i obavy z jednání soukromých osob mohou být za určitých okolností důvodem pro udělení azylu, musí se však jednat o azylově relevantní pronásledování, což však není případ krevní msty,” vysvětluje v rozsudku.

Místo, aby rodina utíkala, měla se podle soudu obrátit na místní policii. Až v případě, že by jí nepomohla, vznikl by podle něj relevantní důvod k posuzování udělení azylu. “Ze zpráv o zemi původu tedy nevyplývá, že by v Ruské federaci neexistoval systém ochrany práv občanů, byť lze připustit, že není jakkoliv dokonalý,” poznamenal soud.

Zdůvodnění zamítnutí stížnosti opřel i o judikaturu Vrchního soudu v Praze. “Je známým jevem v každé zemi, že příslušníci určité rasy, národnosti…se mohou stát terčem ústrků, slovních a fyzických útoků….zdrojem takového nepřátelského jednání mohou být nejrůznější lidské vlastnosti jako xenofobie, animozita, závist, msta a dřívější příkoří…to však samo o sobě ještě není pronásledování…,” uvedl vrchní soud.

Podle rozsudku krajského soudu v Ostravě z roku 2005 zase “azyl jako právní institut není (a nikdy nebyl) univerzálním nástrojem pro poskytnutí ochrany před bezprávím, jakkoliv surovým, hrubým a těžce postihujícím jednotlivce nebo celé skupiny obyvatel.”

Rodině Zainap nyní zbývá poslední šance, kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu. Ten buď rozhodnutí ministerstva, soudu, či obou zruší a případ jim vrátí k novému posouzení, nebo stížnost zamítne, což by pro rodinu znamenalo jistý návrat do Ruska.

Ondřej Golis

 


 

http://www.lidovky.cz/utekla-pred-smrti-kvuli-erotickym-fotkam-cesko-ji-nyni-posila-zpet-1fj-/zpravy-domov.aspx?c=A140808_154032_ln_domov_ogo

11. srpna 2014

.
PRAHA - Mladá Dagestánka Zainap Gasanovová s rodinou se ve čtvrtek výrazně přiblížila návratu do Ruska, odkud utekla před vydíráním a krevní mstou. Ministerstvo vnitra koncem loňského roku odmítlo rodině udělit azyl a soud nyní zamítl žalobu proti postupu úřadu, k níž se Zainap s matkou a dvěma bratry upínali. Bojí se totiž, že v Rusku jim stále hrozí smrt.

O zamítnutí žaloby rozhodl Krajský soud v Hradci Králové, zatím ale není jasné proč. “Vyřizující soudkyně odjela na dovolenou a předmětný rozsudek navíc dosud nebyl vyhotoven a doručen účastníkům řízení tak, aby se mohli s jeho odůvodněním seznámit,” odmítla otázky serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Olga Mičanová.

Rodině tak zbývá pouze takzvaná kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, díky níž získá zhruba půl roku času navíc. “Většinou rozhodnou zhruba za šest měsíců, ale měli jsme případy, kdy to trvalo i rok,” řekla serveru Lidovky.cz Michala Cilli z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která rodinu zastupuje.

Nejvyšší správní soud buď zruší rozhodnutí soudu krajského, ministerstva nebo obou a případ jim vrátí k novému posouzení. Nebo stížnost zamítne a vystaví rodině lístek do Ruska. Cilli je nicméně optimistická. “Měli jsme už podobné případy, kdy Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí ministerstva i soudu. Šance tam určitě je,” věří.

Případ Zainap server Lidovky.cz podrobně popsal letos v březnu. Přes dva roky s matkou a bratry utíká před krevní mstou, která jí doma hrozí. Dnes osmnáctiletou dívku před pěti lety vydíral chlapec z její rodné vesnice Novyj Kumuch nedaleko Machačkaly, hlavního města Dagestánu, republiky na jihu Ruské federace.

Hrozil jí zveřejněním erotických fotomontáží, pokud mu nebude platit. Ačkoliv dívka podle svého tvrzení nikdy žádné erotické obrázky nenafotila, natož aby je někomu poslala, peníze doma brala a vyděrači je nosila.

Chybějících financí si ale všiml otec Zainap, který se je pokusil vymoci od chlapcovy rodiny zpět. Jenže spor skončil tragicky: zabil vyděračova otce a zranil jeho matku. Syn a soused zavražděných krátce nato otce Zainap postřelili, následkem čehož zemřel v nemocnici.

Od té doby se život Zainap, její matky a dvou sourozenců dramaticky proměnil. Kvůli krevní mstě museli utéct z vesnice: nejdříve do Petrohradu, kam se k nim donesla informace, že chlapcova rodina je stále hledá, aby je mohla zabít, později za pomoci humanitární organizace Memorial odcestovali do Prahy.

V Česku požádali o azyl, avšak Odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra ho neudělil s tím, že krevní msta je spor mezi soukromými osobami a v takových případech se nedává. Podle úředníků postačí, když se rodina odstěhuje na jiné místo v Rusku. To ale podle matky Zainap nestačí, o život prý rodině jde v celém Rusku.

Zainap Gasanovová

Mladá dívka kvůli otřesným zážitkům a sérii životních kotrmelců navíc trpí silnými depresemi, které se u ní naplno projevily v uprchlickém táboře v Kostelci nad Orlicí. Několikrát se pokusila o sebevraždu a skončila na silných antidepresivech v psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích.

V poslední době se nicméně její stav zlepšil a z léčebny se vrátila do Kostelce, zamítnutí žaloby ale údajně nenese dobře. “Byla plná nadějí. Komunikovala už delší dobu normálně. Bylo jí líp. Občas sice měla sebedestruktivní záchvaty, že se škrábala, ale zlepšovalo se to. Teď je opět tam, kde byla,” popisuje Jana Ridvanová z organizace Pomoz jednomu člověku, která se o rodinu stará od příletu do Česka.

Server Lidovky.cz a LN informovaly o podobném případu Ukrajinky Anastázie Hagenové. Se třemi syny se marně pokoušela o azyl, soud dokonce zamítl její kasační stížnost, avšak po mnohaměsíčním boji a tlaku veřejnosti jí úřady povolily loni v září trvalý pobyt.

Ondřej Golis