Rádio Slovensko 10.7.2014: o nezákonném vydání Anzora Čentieva

http://www.rtvs.sk/radio/relacie/detail/radiozurnal-o-12-00/archiv?date=10.07.2014

Čečenca Anzora Čentieva, ktorý strávil posledných deväť rokov na Slovensku vo väzbe, vydali v nedeľu slovenské orgány do Ruskej federácie. Jeho právny zástupca tvrdí, že tým Slovensko porušilo Čentievove ústavné a aj medzinárodné právo. Podľa polície bol však Čečenec vydaný v súlade so zákonom. Šéf bývalej pobočky Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov na Slovensku tvrdí, že hoci to naša legislatíva umožňuje nie je to správne.

O prípade sme niekoľkokrát informovali. Anzor Čentiev bol účastníkom odboja v čečenskej vojne. V roku 2006 utiekol z Ruska na Slovensko a požiadal  o azyl, pretože mal obavy, že doma bude  mučený a podrobený nespravodlivému procesu. V Rusku je totiž obvinený z vraždy, banditizmu a terorizmu. Azyl mu Slovensko odmietlo poskytnúť, pred vydaním do Ruska ho chránil iba Európsky súd pre ľudské práva. Po deviatich rokoch väzby v Leopoldove a po údajnom tlaku Rusov sa ochrany súdu zriekol. Krátko na to si to však rozmyslel, ale medzitým už minister spravodlivosti Tomáš Borec vydal súhlas s jeho vydaním. Polícia Rádiožurnálu potvrdila, že Čentieva vydali do Ruska v nedeľu,  predtým ako sa jeho advokát Norbert Stanko vrátil z dovolenky.

„z migračného, my sme mali džentlmenskú dohodu – po telefóne, s tým že ja som bol na Kapverdských ostrovoch a že to budeme riešiť, keď sa vrátim budeme to riešiť. Ja som nečakal, že v nedeľu ho vydajú, čiže skôr im to asi prišlo vhod, že som nebol prítomný. Rozhodli bez toho, podĽa všetkého, len hovorím, oficiálnu odpoveď som do dnešného dňa neobdržal.   “

Advokát tvrdí, že Čečenca vydali protizákonne, pretože ešte prebiehal nový azylový proces, počas ktorého to urobiť nemôžu.

Podľa polície však bolo vydanie v súlade so zákonom. Riaditeľ migračného úradu Bernard Priecel nám odmietol poskynúť  informácie k azylovému procesu Čentieva s odvolaním sa na ochranu osobných údajov. Existenciu akejkoľvek dohody s advokátom popiera.

„A ja nie som ani osoba, ktorá rieši konkrétne prípady. Ja mám pracovníkov, ktorí mi pripravujú podklady, a tí – možno oni komunikovali, ale čo má čo vydanie spoločné s azylovým konaním?“

Pokiaľ prebieha azylové konanie Čentiev nemôže byť vydaný do Ruska – ubezpečovala Európsky súd pre ľudské práva zástupkyňa SLovenska pred týmto súdom Marica Pirošíková. Za svojím tvrdením si stojí aj dnes. Pre rádiožurnál potvrdila, že ani ona nemá oficiálne informácie o tom, že by bol tento proces ukončený.

„Nemám o tom dokumentáciu, lebo ja môžem si na základe niečoho pýtať, len keď mňa vyzve Európsky súd.“

Peter Kresák, bývalý vedúci dnes už zrušenej slovenskej pobočky Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov sa domnieva, že vydanie Čečenca umožnil – pred niekoľkými rokmi zmenený Trestný poriadok. Jeho úprava umožnila, že utečenci môžu byť pri opakovanej žiadosti o azyl vydaní.

„My sme to vtedy a vlastne ja aj teraz – to nepokladám za správne, pretože tie nové žiadosti sú často podopreté novými dôkazmi, ktoré tie osoby získajú o svojom prenasledovaní, ale takéto osoby už potom nie sú chránené voči vydaniu.“

Podobný osud hrozí aj pri minimálne dvom ďalším utečencom na Slovensku.