Moskva prodloužila vazbu vězněnému režisérovi. Ruská agrese, zní z Varů

http://www.lidovky.cz/moskva-prodlouzila-vazbu-ukrajinskemu-reziserovi-z-varu-zni-nesouhlas-1or-/zpravy-svet.aspx?c=A140708_090214_ln_zahranici_jci

8. července 2014

.
MOSKVA/KARLOVY VARY -Ukrajinský režisér Oleg Sencov, který byl v květnu zadržen na Krymu pro podezření z přípravy teroristických útoků, zůstane ve vazbě až do 11. října. V pondělí o tom podle agentury Interfax na návrh prokuratury rozhodl moskevský soud. Sencov odmítá, že by se dopustil něčeho nezákonného, a tvrdí, že vyšetřovatelé ho mučí a vyhrožují mu.

 V Karlových Varech, kde se koná Mezinárodní filmový festival, pondělí čeští filmoví tvůrci zveřejnili prohlášení žádající Sencovovo osvobození.

Ruská policie zatkla Sencova spolu s dalšími třemi Ukrajinci. Tvrdí, že to jsou členové ukrajinské nacionalistické organizace Pravý sektor. Chystali prý bombové útoky na ukrajinském poloostrově Krym, který v březnu anektovalo Rusko. Podle agentury ITAR-TASS měly být útoky spáchány v Simferopolu, Sevastopolu a v Jaltě při květnové oslavě konce druhé světové války. Čtveřice prý mimo jiné měla v úmyslu vyhodit do povětří jeden z památníků bolševického vůdce Vladimira Lenina. Hrozí jí až deset let vězení.

.

Mučení a vyhrožování

Sencov v pondělí před soudem prohlásil, že nikdy nebyl členem Pravého sektoru, neorganizoval teroristické skupiny a nepřipravoval teroristické akce. Obvinění, která mu ruská prokuratura adresuje, označil za nepodložená a urážlivá. Zároveň zdůraznil, že jako občan Ukrajiny neuznává ruské zabrání Krymu. Sencov tvrdí, že při výsleších byl mučen a že mu vyšetřovatelé hrozili, že zinscenují jeho sebevraždu. Prohlásil, že si nedělá iluze o ruské justici a že je připraven na odsuzující verdikt.

Čeští filmoví tvůrci v pondělí na karlovarském Mezinárodním filmovém festivalu informovali o otevřené výzvě, kterou zaslali představitelům České republiky pod heslem “Za svobodu ukrajinského režiséra Olega Sencova, vězněného v Moskvě. Za zachování celistvosti Ukrajiny.” Šéfové Asociace českých kameramanů, Asociace režisérů a scenáristů a Českého filmového a televizního svazu protestují “proti zcela nedostatečné reakci České republiky na agresi Ruska na Ukrajině”. Zároveň žádají české představitele, aby nezavírali oči před mučením, aby se zasadili o Sencovovo osvobození a “aby zpřísnili symbolické a zatím neúčinné sankce vůči ruskému agresorovi, aby přerušili diplomatické styky s Ruskem a případně přijali i další kroky, které by vedly k návratu Ukrajiny k mírovému stavu z roku 1994″.