Radiožurnál – Rádio Slovensko, 27.6.2014

Vydáme Čečenca Anzora Čentieva do Ruska, alebo nie? Jední tvrdia, že by sa tým ukončilo jeho 9 ročné trápenie v slovenskej väzbe a možno by bol v Rusku po spravodlivom procese prepustený, druhý , že by mu tým hrozilo mučenie až smrť. Zatiaľ ho Slovensko vydať nemôže, pretože si podal žiadosť o azyl, no na rozhodnutie ešte čaká. Pre porovnanie český ústavný súd práve včera v podobnom prípade skonštatoval, že vydaním iného človeka do Ruska porušili jeho ľudské práva.

Podľa našich informácii je v súčasnosti Anzor Čentiev v bratislavskom justičnom paláci, kde bol prevezený z Leopoldova, aby mohol byť vydaný do Ruska. Jeho vydanie nám zatiaľ policajná hovorkyňa nepotvrdila. O prípade však odmietla informovať. Zatiaľ nie je ani jasné, či sa bude môcť Čentiev voči zamietnutiu azylu odvolať. Ak by nemohol, vydaniu do Ruska by už zrejme nič nebránilo. Anzor sa totiž začiatkom roka sám zriekol ochrany Európskeho súdu pre ľudské práva, čo následne oľutoval. Jemu psychickému zlyhaniu sa nieje čo čudovať. Počas vojny prišiel o oko a dve črepiny mu ešte zostali v hlave, čo doteraz nemá doliečené. Počas 9 ročnej väzby na Slovensku mu doma zomrela pri autonehode manželka a svoju dcéru od jej narodenia ešte nevidel. Hana Demeterová, ľudskoprávna aktivistka, ktorá sa mu snaží pomôcť si myslí, že by Čentiev mohol prostredníctvom svojho advokáta žiadať aj o prepustenie.

„Pokiaľ sedí vo väzbe človek, u ktorého platí prezumpcia neviny a pritom neexistuje žiadne obmedzenie väzby, počas ktorej ho držíme, tak logicky nám z toho musí vychádzať, že to nemôže byť v poriadku. Naozaj tu ide o porušenie medzinárodného práva zo strany Slovenskej republiky.“

Advokát Čentieva je však nečinný a nedá sa mu ani dovolať. Bezplatnú právnu pomoc Čečencovi aktuálne ponúkla advokátska kancelária Márie Kolíkovej – bývalej štátnej zástupkyne ministerstva spravodlivosti. Európsky súd pre ľudské práva stále nevydal predbežné opatrenie voči vydaniu Čentieva do Ruska. Podľa Marice Pirošíkovej – zástupkyni Slovenska pred týmto súdom – by to európsky sudcovia dávno urobili, ak by Rusku neverili, že s Čečencom budú zaobchádzať v súlade s ľudskými právami. Práve včera však český ústavný súd zrušil jedno staršie povolenie na vydanie v podobnom prípade. Česi totiž v januári poslali do Ruska Alexeja Torubarova, s ktorým bolo potom vraj zaobchádzané nehumánne a za dramatických okolností sa mu podarilo utiecť znovu. hovorca českého ústavného súdu Vlastimil Göttinger.

„Rozhodnutím ministra spravodlivosti bolo porušené právo sťažovateľa na spravodlivý proces a tiež zásada „non-refoulement“ – teda, že nikto nemôže byť vydaný do země, kde mu hrozí mučenie, neľudské zachádzanie, alebo nie je zajistené právo na spravodlivý proces.“

Zoltán Rácz

http://www.rtvs.sk/radio/relacie/detail/radiozurnal-o-12-00/archiv?date=27.06.2014&station=slovensko