eur720022014en.pdf

http://helpaman.org/new/?p=7183

.

http://pripady.amnesty.sk/pripad/vydanie-cecenskeho-utecenca-do-ruska

.

ANZOR ČENTIEV: VYDANIE ČEČENSKÉHO UTEČENCA DO RUSKA

Slovenská republika, akcia začala 10.6.2014, petícia je stále aktívna

Anzor Čentiev, etnický Čečen a žiadateľ o azyl na Slovensku, momentálne čelí bezprostrednému vydaniu do Ruskej federácie. V prípade, že sa vráti do Ruskej federácie, hrozí mu nebezpečenstvo, že bude mučený a vystavený nespravodlivému súdnemu procesu.

Anzor Čentiev čelí trestnému stíhaniu v Ruskej federácii na základe obvinenia z údajného terorizmu a vraždy dvoch ruských vojakov, za ktoré mu hrozí dvadsaťročný trest. Anzor požiadal o azyl na Slovensku pred niekoľkými rokmi, keď prišiel na Slovensko. Podľa jeho právnika bol umiestnený do väzby, pretože na neho bola vydaná žiadosť na vydanie z ruskej strany.

Anzor žiada o azyl na Slovensku a bojuje proti svojmu vydaniu do Ruska už deväť rokov. V januári 2014 náhle odvolal svoju žiadosť o azyl a na ministerstve spravodlivosti požiadal o návrat do Ruska. Rovnako požiadal Európsky súd pre ľudské práva, aby zrušil predbežné opatrenia, ktoré boli predtým vydané v jeho prípade a zabezpečovali mu, že nesmie byť vydaný do Ruska, pokiaľ sa nerozhodne o jeho žiadosti o azyl. Amnesty International sa domnieva, že tieto žiadosti mohli byť podané pod nátlakom. Slovenské autority začali konanie o vydanie.

Anzor opätovne požiadal 3.6. 2014 o azyl na Slovensku a prostredníctvom svojho právnika podal nový návrh na predbežné opatrenie na Európsky súd pre ľudské práva. Prerušenie pokračovania predbežných opatrení odôvodnil psychickými problémami spôsobenými jeho 9 ročným pobytom vo väzbe. Do 11.júna 2014 musia Anzor aj slovenská vláda predložiť ďalšie požadované informácie na Európsky súd pre ľudské práva, ktorý rozhodne o žiadosti o predbežné opatrenie.