Osudný omyl Miloše Zemana
Očima Davida Jareše

http://www.tyden.cz/rubriky/nazory/osudny-omyl-milose-zemana_301830.html#.Uy_0g_l5N21

.
21.03.2014

Rusko je demokratické, demokratičtější, než si prostý volič nebo blbý novinář myslí, vzkázal v rozhovoru pro Evropské hodnoty Miloš Zeman. A určitě se ještě zlepší a za pár let bude plnohodnotným a cenným členem Evropské unie. Za pár měsíců to bude čtvrtstoletí, kdy skončila ruská (sovětská) okupace střední a východní Evropy. Rusové odtáhli a Středoevropané si oddechli. A zapomněli.

Zeman není první v českých dějinách, který je přitahován magnetismem slovanského dubiska na východě. Už národní obrozenci snili o říši všech Slovanů holubičí povahy pod vedením ruského cara, přitom stačilo ujet pár kilometrů na sever a Poláci by nesmysl o ruské mírumilovnosti rychle vyvrátili. Slavjanofilský byl první československý premiér Karel Kramář, na východ pošilhával i Edvard Beneš. O orientaci komunistů netřeba obšírně psát. Poslední můry lákané ruskou lampou jsou Václav Klaus, polofašistický spolek kolem kvazinovináře a antisemity A. B. Bartoše nebo prorusky třeštící skupinka Přátelé Ruska v ČR exsenátora Jiřího Vyvadila. Naštěstí posledně zmiňované iniciativy jsou jen karikatury.

Rusko nepatří do Evropy, i kdyby stokrát chtělo a tisíckrát toužilo po jejím uznání. Rusko není hráz bránící Evropu. Je úplně jedno, jestli mu vládne car, generální tajemník nebo prezident. Je kontinentální říše, jejíž podstata je rozšiřovat se. Smyslem je zabírat (osvobozovat, chránit, stabilizovat) nová území. To platilo staletí. Před 25 lety se mu stala křivda, přišlo o území, které získalo za staletí ve jménu národa, Boha nebo pracujícího lidu. A bude je chtít zpátky, tentokrát nejspíš ve jménu národa.

Zeman argumentuje, že Rusko ekonomicky roste, a aby dál rostlo, potřebuje se rozvíjet a to bez demokratizace nejde. Problém je, že toto je logika kapitalistického Západu 21. století, kdežto Rusko uvažuje v termínech feudálního 18. století. Klíčovými slovy kapitalismu jsou peníze a byznys, feudalismu půda, území. Měřítkem úspěchu západní vlády je hospodářský růst a nasycení voličských krků, východ ještě pořád víc saturuje uspokojení s dobytím území.