Na propuštěnou manažerku před branou věznice čekala rodina. Nepustili ji

http://www.lidovky.cz/na-propustenou-manazerku-pred-branou-veznice-cekala-rodina-nepustili-ji-14n-/zpravy-domov.aspx?c=A140310_161534_ln_domov_ogo

.
11. března 2014
.
PRAHA -Skoro po dvou letech ve vazbě si byla jistá, že se dostane na svobodu. Ruska Taťjana Paraskevičová už měla dokonce sbaleno a před branou věznice na ni čekala advokátka s rodinou. Česko totiž manažerce viněné ze zpronevěry 5 miliard dolarů udělilo doplňkovou ochranu a soud dokonce rozhodl o jejím propuštění z vazby. Jenže státní zástupkyně se proti rozhodnutí odvolala a vrchní soud jí dal za pravdu. Paraskevičová tak i nadále musí zůstat za mřížemi.

Manažerku, jejíž případ server Lidovky.cz dlouhodobě sleduje, zatkla předloni v květnu na základě mezinárodního zatykače policie v Karlových Varech. Ukrajina žádá o její vydání kvůli údajné zpronevěře pěti miliard dolarů, od loňského srpna o něj usiluje i Rusko. Paraskevičová nicméně tvrdí, že její kauza je vykonstruovaná a politicky motivovaná.(DETAILY KE KAUZE PARASKEVIČOVÉ NAJDETE ZDE)

Začátkem letošního roku byla manažerka zatím nejblíže propuštění z vazby. Když se vedení rezortu vnitra ujal ministr Milan Chovanec (ČSSD), požádala její obhájkyně Marina Machytková o schůzku, aby s ním projednala žádost o doplňkovou ochranu.

“Byla udělena, vydali rozhodnutí a 19. února, kdy nabyla právní moci, jsme požádali o propuštění z vazby. A logicky jsme očekávali, že státní zástupkyně s tím nebude mít problém, protože pokud je někdo pod hrozbou extradice či Interpolu, těžko bude utíkat na území jiného státu. Pozice kdekoliv jinde bude totiž horší,” vylíčila Machytková serveru Lidovky.cz.

Klientku i s rodinou dokonce jela vyzvednout do věznice, ale předčasně. Státní zástupkyně se proti rozhodnutí o propuštění z vazby odvolala s tím, že Paraskevičová by mohla utéct. Krajský soud v Plzni ale rozhodl, že manažerka může na svobodu.

“Ministerstvem vnitra jí byla nyní udělena doplňková ochrana na 12 měsíců, což podle trestního řádu zakládá nepřípustnost vydání k trestnímu stíhání. Soud je přesvědčen, že ve vztahu k dotyčné nadále nelze aplikovat předběžnou vazbu coby zajišťovací institut zásadním způsobem omezující její osobní svobodu,“ odůvodnil rozhodnutí.

Jenže státní zástupkyně se proti němu opět odvolala k vrchnímu soudu opět s odkazem na možný útěk. “Soud jí sice vyhověl, obavu z útěku však ničím neodůvodnil,” tvrdí Machytková. Pro její klientku to však znamená jediné: zůstane za mřížemi i nadále. “V Česku je to zřejmě jediná osoba, která sedí s doplňkovou ochranou ve vazbě,” diví se právnička.

Situaci navíc její klientka snáší psychicky velmi špatně. “To se těžko popisuje, když už máte sbalený kufr s tím, že jdete na svobodu, navíc jsme na ni čekali už před branou. Ani ve snu jsem si nepředstavovala, že by někdo tu věc mohl vnímat negativně, že by mohla utéct,” popisuje Machytková rozčarování.

Není to navíc poprvé, kdy se plzeňský krajský a vrchní soud v kauze Paraskevičové neshodly. První loni rozhodl o nepřípustnosti jejího vydání na Ukrajinu kvůli informacím ministerstva zahraničí o porušování lidských práv, vrchní soud nicméně jeho rozhodnutí zrušil. Postačila mu ukrajinská garance, že manažerka nebude vystavena hrubému zacházení.

.

PŘÍPAD PARASKEVIČOVÁ

  • případu Taťjany Paraskevičovéinformoval server Lidovky.cz poprvé v loňském roce. Bývalou vrcholovou manažerku tehdy zadržela česká policie během léčebného pobytu v Karlových Varech a soud na ni uvalil vazbu na základě mezinárodního zatykače, kterým je stíhána za vytunelování kazašské banky BTA a zpronevěru 5 miliard dolarů.
  • Přestože trestný čin měla Paraskevičová spáchat vKazachstánu, o její vydání žádá od roku 2012Ukrajina, v červnu 2013 podalo oficiální extradiční žádost i Rusko. Zůstává však otázkou, zda Česká republika Paraskevičovou vydá (VÍCE K PŘÍPADU ČTĚTE ZDE).
  • Organizace zabývající se ochranou lidských práv (Amnesty International, Český helsinský výbor, Otevřený dialog) shodně tvrdí, že případ má politické pozadí a za obviněním Paraskevičové ve skutečnosti stojí účtování kazachstánské vládní moci s opozicí. Paraskevičová totiž úzce spolupracovala s opozičním vůdcemMuchtarem Abljazovem, stejně jakoAlexandr Pavlov(bývalý člen Abljazovovy ochranky) čiMuratbek Ketebajev (člen Abljazovovy strany Alga!). Oba byli obviněni z přípravy teroristických útoků, oba jsou ve stejné situaci jako Paraskevičová: nacházejí se v zemích EU (Španělsku, resp. Polsku) a hrozí jim extradice.
  • 9. dubna 2013podala Taťjana Paraskevičovážádost o poskytnutí politického azyluv ČR. Dokud azylové řízení běží, nemůže ministr spravedlnosti ČR extradici schválit.
.
Ondřej Golis