Uprchlého Torubarova chytli Maďaři, podnikatel chce zpátky do ČR

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/254247-uprchleho-torubarova-chytli-madari-podnikatel-chce-zpatky-do-cr/

.
11. 12. 2013 13:54, autor: luk, aktualizováno 11. 12. 2013 14:54

Budapešť – Souzený ruský podnikatel Alexej Torubarov, kterého v květnu za dramatických okolností vydalo Česko do Moskvy, uprchl ze země. Na hranicích s Ukrajinou ho v městečku Barabás zadržela maďarská policie. V Rusku podnikatel čelí obžalobě z rozsáhlého podvodu, verdikt ale zatím nepadl.

 

 

Podnikatel se dostal z Ruska na Ukrajinu, odkud se snažil pěšky ve sněhu přejít přes hranici s Maďarskem. Nedlouho poté vyčerpaného muže zadržela policie. Torubarov nyní může požádat o azyl v Maďarsku či usilovat o vydání do Česka, kde již o azyl zažádal. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek však na jaře nařídil jeho vydání do Ruska.

Torubarov byl v prosinci 2009 obviněn z podvodu, kterým údajně poškodil dva své společníky. Před stíháním se uchýlil do zahraničí, v září roku 2010 po něm bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání Interpolu. Předloni byl Torubarov na rakousko-českých hranicích zadržen, když jel autem na dovolenou do Itálie. Ruské justiční orgány pak Česko požádaly o Torubarovo vydání a v květnu byl Rus eskortován do volgogradské vazební věznice.

Soud mu již v říjnu dal za pravdu v kauze údajného vydírání, kdy naopak odsoudil dva jeho odpůrce. V případu údajných podvodů mu však hrozí pět až deset let vězení.

Torubarovova kauza rozhádala české politiky, tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek chtěl dokonce zastavit jeho odlet z Prahy do Ruska a nařídil personálu pražského letiště postavit před ruský letoun cisternu. Trestní oznámení, které na Kalouska podal advokát Jiří Vyvadil, policie v září odložila. Rodina podnikatele kvůli vydání podala trestní oznámení na exministra Blažka.

Torubarov je podle Dublinské dohody stále žadatelem o azyl v Česku a má zde ženu a nezletilého syna, řekla České televizi Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku(Help a Man). Upřesnila, že Torubarov je nyní v uprchlickém táboře v Maďarsku. Jeho manželka Světlana v rozhovoru pro ČT potvrdila, že se Torubarov chce do Česka vrátit. Je přesvědčená, že je nevinen.

Zdroj: ČT24, ČTK

 


https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/392457-agenta-litvinenka-dal-zrejme-otravit-putin-uvedli-britsti-vysetrovatele.html

…Jsem si rovněž jist, že to udělali s úmyslem otrávit pana Litviněnka.“

Následně Owen poznamenal, že dvojice se neúspěšně pokusila Litviněnka zabít už o pár dnů dříve. Pracovník ruské tajné služby Lugovoj v inkriminovanou dobu navštívil Londýn třikrát během tří týdnů. Společně s Kovtunem však podle Owena jednali na příkaz dalších lidí.

Bývalý ruský agent a nyní poslanec a podnikatel Andrej Lugovoj

Bývalý ruský agent a nyní poslanec a podnikatel Andrej Lugovoj.

FOTO: Profimedia.cz

„Pan Lugovoj Litviněnka otrávil zřejmě pod vedením ruské tajné služby FSB. Operace FSB s cílem zabít pana Litviněnka byla zřejmě schválena (šéfem ruské Bezpečnostní rady) panem Patruševem a také prezidentem Putinem,“ píše se ve zprávě…

 

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Andrej-K-Lugovoi-A-N-Torubarov-je-podvodnik-296634

.

Andrej K. Lugovoi: A.N.Torubarov je podvodník

.
11. 12. 2013 12:58
.

Dopis poslance Státní dumy náčelníkovi městského oddělení vnitřních věcí Volgogradské oblasti A.N.Kravčenkovi.

Vážený Alexandre Nikolajeviči!

Ke mně coby k poslanci Státní dumy Federálního shromáždění RF se obrátila občanka Levčenko Galina Pavlovna, adresa Volgograd…

Obrátila se ke mně se sdělením, že ona a A.B. Železnyj byli majiteli 50% kapitálu s.r.o Elvis Plus, každý tedy 25%. Vlastníkem dalších 50% a ředitelem společnosti byl A.N.Torubarov, s.r.o Elvis Plus vyvíjela činnost ve Volgogradě (restaurace Bočka a Japona papa).

Oznamovatelka tvrdí, že A.N.Torubarov, ve funkci ředitele s.r.o Elvis plus, způsobil svým jednáním společnosti značnou materiální škodu. Kromě toho, G.P.Levčenko soudí, že se A.N.Torubarov dopustil ve vztahu k ní a A.V.Železnemu podvodu, v důsledku čeho přišli o svůj podíl v s.r.o Elvis Plus.

V uvedené věci G.N.Levčenko podala oznámení 1. prosince 2008 na oddělení vnitřních věci Volgogradu, a 14. prosince 2009 bylo vůči Torubarovovi zahájeno trestní stíhání  (č.084214) dle !159 čl.1

Dle názoru oznamovatelky  vyšetřovatelé Vyšetřovacího oddělení vnitřních věcí Centrálního rajonu Volgogradu , kteří trestní věc vyšetřují, prakticky nic nedělají a nevyvíjejí žádnou procesuální činnost.

Kromě toho, dle informace postoupené od G.P.Levčenko, nehledě na pravomocné soudní rozhodnutí  ohledně vymáhání peněžních prostředků od Torubarova, Služba soudních exekutorů Centrálního rajonu Volgogradu nepřijímá žádná opatření.

Vzhledem k výše uvedenému Vás žádám prověřit informaci, předloženou G.P.Levčenko, a v případě potvrzení faktů uvedených v oznámení přijmout odpovídající míry dle zákonů Ruské federace.

S úctou,

A.K.Lugovoi

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

.


.

http://www.lidovky.cz/nove-torubarovovo-drama-utekl-z-ruska-pesky-presel-hranici-do-madarska-13m-/zpravy-domov.aspx?c=A131210_170716_ln_domov_ogo

.

Nové Torubarovovo drama. Utekl z Ruska, pěšky přešel hranici do Maďarska

.
11. prosince 2013   7:00 | Lidovky.cz
.
BARABÁS/PRAHA -Ruský podnikatel, jehož nedobrovolnému odletu do domovské vlasti se letos v květnu snažil zabránit cisternou tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek, se dost možná již znova ocitne v Česku. Alexej Torubarov, v Rusku obžalovaný z rozsáhlého podvodu, se kvůli obavám o život rozhodl k radikálnímu kroku.

Torubarov nevyčkal na rozsudek a utekl. V pondělí ho však na ukrajinsko-maďarské hranici zadržela policie, Torubarov se chystá požádat o vydání do Česka.

Ruský podnikatel se pokusil pěšky a ve sněhu přejít z Ukrajiny do Maďarska v noci z neděle na pondělí, ale neúspěšně. Vyčerpaného a promrzlého muže zadržela maďarská cizinecká policie v příhraničním městečku Barabás na severovýchodě země. U sebe neměl pas.

“Nyní je v táboře pro uprchlíky. Nevíme, jak dlouho tam zůstane. Psychicky na tom není dobře,” popsala serveru Lidovky.cz Hana Demeterová z organizace Help a Man, která se případem dlouhodobě zabývá a za Torubarovem se vydala. Bližší okolnosti dramatické cesty z Ruska do Maďarska nechtěla komentovat. “Je ve velmi složité situaci a bojí se o život,” vysvětlila jen.

Server Lidovky.cz již v listopadu informoval, že hlavní líčení u soudu ve Volgogradu, kvůli němuž ruští policisté Torubarova za dramatických okolností odvezli z Česka, se pro podnikatele hned na začátku zkomplikovalo. Bývalí obchodní partneři, proti nimž stojí, požádali soud o Torubarovovův návrat do vazby kvůli údajným výhrůžkám.

“Vyšetřovatel mu navíc opět zpřísnil obvinění, hrozí mu tam pět až deset let, přičemž po vydání z Česka zmírnil obvinění se sazbou jeden až pět let. Má strach, že z vazby by se nedostal živý,” uvedla Demeterová.

Torubarov má podle ní po zadržení v Maďarsku dvě možnosti: požádat o azyl tam, nebo požádat o vydání do Česka. “V listopadu evropský soud v Lucemburku rozhodl ve věci jiného žadatele o azyl v jiném státě, že pokud se v některé zemi EU zachází se žadatelem nedůstojně a jsou narušována jeho práva, může požádat o azyl v jiné zemi. Kdyby poukázal na nezákonnost vydání z Česka, mohl by žádat o azyl v Maďarsku,” tvrdí Demeterová.

Naráží přitom na fakt, že Torubarova do Ruska vydal tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ještě před skončením azylového řízení. Kritizovaly ho za to lidskoprávní organizace, podle nichž porušil mezinárodní smlouvy. Ústavní soud ale především ve stanovisku přijatém v obdobném případu konstatoval, že by ministerstvo spravedlnosti mělo v budoucnu při rozhodování o vydání člověka do zahraničí vždy čekat na to, jak dopadne cizincova žádost o azyl.

Torubarov se do Česka chce vrátit. “Doufá, že jeho vydání nebylo systémové selhání, ale selhání jednotlivců. Chtěl by se vrátit, jelikož podle Dublinské dohody je stále žadatelem v Česku. Doufá, že se jeho případem budou zaobírat tak, jak mají. V Česku má ženu a nezletilého syna,” připomíná Demeterová.

Pokud se byznysmen skutečně ocitne v České republice, s velkou pravděpodobností opět skončí za mřížemi. “Otázka zatčení souvisí s tím, zda je na osobu cizím státem vydán platný mezinárodní zatýkací rozkaz. Pokud ano, taková osoba by byla na území ČR podle tohoto zatykače zadržena,” informovala server Lidovky.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Rusko na Torubarova sice zatím mezinárodní zatykač nevydalo, vyhlásilo “pouze” federální pátrání, podle Demeterové je však otázka dnů, kdy tak učiní. Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že k podobné situaci jako v květnu již nedojde, právě díky výše zmíněnému Ústavnímu soudu. “Podle jeho nejnovější judikatury musí ministr spravedlnosti v případě, že osoba podala žádost o azyl, vyčkat na pravomocné ukončení azylového řízení, a teprve pak rozhodnout, zda osobu vydá, či nevydá do cizího státu,” potvrdila Čechová.

Právě kvůli vydání před ukončením azylového řízení, o jehož dramatických okolnostech jako první informoval server Lidovky.cz, vypukla roztržka uvnitř Nečasovy vlády a na politické scéně. Torubarov se podle obžaloby v roce 2008 jako úspěšný volgogradský restauratér pokusil podvést své obchodní partnery Artura Levčenka a Alexeje Železnyje.

Jenže podnikatel se brání, že byl naopak podveden on a soud mu dal zapravdu, když uznal, že ho okradli exposlanec volgogradské dumy Jevgenij Glazkov a důstojník tajné služby Andrej Čumanov.(ČTĚTE VÍCE) Druhý jmenovaný po verdiktu uprchl a skrývá se. Torubarovovi ale poslal výhružný vzkaz.

České velvyslanectví v Moskvě slíbilo, že bude podnikatelův případ pozorně sledovat, k soudu nicméně jeho zástupce dosud nedorazil. “Prozatím proběhlo pouze předběžné slyšení, které bylo neveřejné. Zástupce české zahraniční služby se plánuje zúčastnit veřejného soudního slyšení, byl v kontaktu s panem Torubarovem i jeho právníky,“ ujistila mluvčí Johana Grohová. Otázka je, jak útěk obžalovaného probíhající řízení ovlivní.

Ondřej Golis

.

Kauza Torubarov

Torubarov byl v Rusku obviněnz vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání, jemuž se 2. května podle zjištění serveru Lidovky.cz na poslední chvíli snažilo zabránit několik členů vlády, včetně ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který před letadlo s ruským podnikatelem nechal postavit cisternu.

Ruský podnikatel byl po příletu do Moskvy eskortován do vazební věznice ve Volgogradu, jeho vydání kritizoval Český helsinský výbor. Podle něj neměl ministr Blažek právo vydat Torubarova do vlasti, protože úřady nevyřídily byznysmenovu žádost o azyl.

Blažkova mluvčí Štěpánka Čechová již dříve uvedla,že ministr vydání povolil v souladu s trestním řádem a poté, co extradici schválily krajský, vrchní i Ústavní soud. Ministra se již dříve zastal i premiér Petr Nečas (ODS).

Zdroj: ČTK

 


.

http://inter-volgograd.ru/catalog/zaschita_prav_biznesa2/?t=51&i=226

.

Алексей Торубаров: как это было

Дело волгоградского ресторатора едва не обернулось международным скандалом

Информация об экстрадиции из Чехии волгоградского предпринимателя Алексея Торубарова в Волгограде прошла почти незамеченной. А между тем дело пахло чуть ли не международным скандалом, и в Чехии по этому поводу продолжают бушевать страсти. Напомним: распоряжение о выдаче российским властям объявленного в международный розыск Торубарова подписал бывший чешский министр юстиции. В ответ чешский министр финансов – тоже бывший – приказал блокировать российский самолет, на борту которого находился известный бизнесмен. Теперь он предстанет за это перед судом. Между тем в истории волгоградского ресторатора замешаны и другие известные личности.

Из борцов за правду – в мошенники

Напомним: Александр Торубаров стал известен в Волгограде в начале 2000-х годов благодаря своим проектам в ресторанном бизнесе. Популярности ресторатору добавил золотой знак «Поступок года-2008», который ему вручила волгоградская общественная предпринимательская организация «Деловая Россия». Этот символ он получил за борьбу с рейдерами в погонах. Но чуть более года спустя предпринимателя самого объявили мошенником.

В прессе против бизнесмена выступал предприниматель Артур Левченко. Он утверждал, что Торубаров обманул своих партнеров, вложивших средства в развитие ресторанов. Обещал им хорошую прибыль, а на деле практически разорил. У Торубарова свое мнение.

– Это было гражданско-правовое дело, – говорит сегодня ресторатор. – Спор между мною и моими партнерами разбирал арбитражный суд. Некоторые процессы я выиграл, некоторые проиграл. Но неожиданно год спустя после того, как решения вступили в законную силу, в отношении меня по этим же основаниям возбуждают уголовное дело.

Просчет или расчет?

Предпринимательская общественность разделилась тогда на два лагеря. Одни говорили, что Торубарова подкосил кризис, и он не смог расплатиться с многочисленными кредитами, которые брал на развитие бизнеса. Другие в неудачах бизнесмена винили бывшего сотрудника УФСБ по Волгоградской области Андрея Чуманова и депутата Волгоградской гордумы Евгения Глазкова.

В СМИ озвучивалась следующая схема: офицер и депутат стали посредниками при покупке Торубаровым одного из муниципальных помещений, выставленных на торги. К капитану УФСБ бизнесмена направил один из высокопоставленных городских чиновников, оставшийся в тени. Он озвучил условие: чтобы победить в аукционе, Торубаров должен был передать через офицера определенную сумму (по слухам 20-25 млн руб.). Ресторатор согласился. Но ни обещанных ему помещений, ни денег так и не увидел. А некоторое время спустя Алексею Торубарову, по его словам, начали угрожать, намекая, что, если он не забудет о своих «инвестициях», дело закончится для него весьма печально.

Два следствия

По сути дела, схема была преступна. Обе стороны это прекрасно понимали. И называть ресторатора невинной жертвой не приходится. Тем не менее когда разгорелся криминальный скандал, некоторые предприниматели открыто подтверждали в прессе: случай – не единичный. Не такая уж редкость, когда объединившиеся чиновники и сотрудники силовых структур «кидают» предпринимателей на несколько сот тысяч, миллионы рублей. И противостоять им – себе дороже. История Торубарова – тому подтверждением.

После того, как его, грубо говоря, «кинули», бизнесмен обратился в региональное УФСБ. Чуманов якобы в ответ написал заявление в ГУ МВД по ЮФО, утверждая, что Торубаров вымогает у него 10 млн руб. Местное ГУ МВД возбудило уголовное дело в отношении Торубарова. Военная прокуратура ЮФО – в отношении Чуманова. Попал под уголовное преследование и депутата Волгоградской гордумы Евгений Глазков. Офицера подозревали в «крышевании», нардепа – в посредничестве.

Руководитель военно-следственного отдела СК при прокуратуре РФ по Волгоградскому гарнизону Алексей Пороховой говорил тогда, что информация, изложенная в обращении Торубарова, полностью подтвердилась. С тех пор прошло пять лет. Однако приговор по делу Чуманова и Глазкова до сих пор не вынесен.

Чистый детектив

– Когда в отношении меня возбудили уголовное дело, я оставался свободным человеком, – вспоминает Алексей Торубаров. – Какое-то время жил в Чехии, в Австрии. Находясь за границей узнал, что меня объявили в международный розыск, так как я скрываюсь от следствия, хотя мой адрес был всем известен.

Когда российские правоохранители обратились к австрийским властям с тем, чтобы Торубарова выдали на родину, местный суд не нашел для этого оснований.

– Хотя я предоставил австрийскому суду те же документальные доказательства своей невиновности, что и волгоградским следователям, – уточняет Торубаров.

Позже предприниматель запросил в Чехии политического убежища.

– Но бывший министр юстиции подписал распоряжение о выдаче меня российским властям, – продолжает он.

Дальше события развивались, как в детективной киноленте. Торубаров уже находился в самолете, готовящемся вылететь в Россию, когда чешская общественность выступила против его экстрадиции. Поступок министра, нарушившего права волгоградского предпринимателя, осудили его коллеги: ведь, согласно международным правовым нормам, человек, попросивший убежища и не получивший на тот момент отказ, не мог быть экстрадирован. Министр финансов распорядился, чтобы на взлетную полосу выкатили бензовоз, который преградил бы путь самолету. И потребовал отпустить бизнесмена. Однако представители российской стороны заявили, что предприниматель находится на территории России и ни о какой его выдаче речи быть не может.

* * *

– К тому времени, как Алексея Торубарова доставили в Волгоград, он в общей сумме 17 месяцев незаконно находился под арестом в связи с экстрадицией, – уточняет адвокат Эдуард Исецкий. – И после этого, в июле следствие вышло в суд с вопросом о продлении срока содержания под стражей до 3-х месяцев. Суд, подсчитав сроки, в течение которых Торубаров содержался в СИЗО, отказал в ходатайстве следствия. Мой подзащитный оказался на свободе, однако за нарушение его прав никто не наказан.

Алексей Торубаров считает, что сумеет доказать свою невиновность, так как преследуют его не за преступления, а за гражданский конфликт с партнерами.

– Но что меня удивило, так это реакция чешской общественности и чешских властей на мою экстрадицию, – говорит он. – Судьба одного маленького человека волновала там всех, из-за меня «сцепился» кабинет министров. В России же на десятки моих жалоб, направленные в адрес генпрокурора, президента страны и другие ведомства, приходили отписки, Их спускали тем, на кого я жаловался…