Advokát Eduard Iseckij: co je s Alexeyem Torubarovem (stížnost velvyslanectví ČR)

Volgograd, 15.6.2013

Dobrý den,

je pro mne povzbuzením dozvědět se, že akce na ochranu lidských práv (A.N.Torubarova) pokračují i po tom, co už byl vydán do RF. Je to potěšitelné vzhledem ke skutečnosti, že ve světě lidská práva často zůstávají jen deklaracemi a rutinou (nevděčnou, ale velmi nutnou), a málokdo je připraven nést na ramenou tíhu často nebezpečné práce, chráníc práva občanů proti útokům státní mašinérie, která by je měla sama chránit a zajišťovat.

Co se týče osudu A.N.Torubarova poté, co byl dostaven do Ruské federace 2. května 2013, tak vše, co se zde děje, je potvrzením všeho toho, co – bohužel – nebylo vyslyšeno při rozhodování o extradici.

Je už více než 6 měsíců, včetně 1 měsíce po extradici, držen nezákonně ve vazbě (tzn. nad rámec určené doby vazby dle tr.zák. RF, bez soudního rozhodnutí o prodloužení doby vazby).

Přičemž všichni bez výjimky (vyšetřovatel, vedoucí vyšetřovacího orgánu, prokurátoři, orgány zabezpečující vazbu, a rovněž velvyslanectví ČR, kam jsme také posílali žalobu) o tom vědí, mimo jiné i z mnohých stížností ze strany obhajoby (takže tvrzení Vašich sdělovacích prostředků o tom, že Torubarov a jeho advokáti si nestěžují, je měkce řečeno nepřesná informace, a jestli se už vyjádřit čestně, tak jde o otevřenou lež).

Zasílám Vám jednu ze stížností obsahující podrobnou chronologii událostí ve věci trestního stíhání. Nejdříve Torubarovovi sdělili obvinění „operativní“, ze spáchání trestného činu dle §201 a §159, čl.4 tr. zák. RF, ovšem jako právní expert mohu prohlásit, že tento dokument nelze nazvat rozhodnutím o stíhání obviněného, protože neobsahuje skutečnosti o jakémkoliv protiprávním jednání, které musí být obsahem takového rozhodnutí vyšetřovatele (§73, 171 tr.zák. RF), prostě „hora porodila myš“. Ale 11. června 2013 už vyšetřovatelé byli nuceni souhlasit s částí důvodů, které obhajoba uváděla ve stížnostech již dříve, a zastavit trestní stíhání podle §201 tr. zák. RF, a vznesli obvinění z trestného činu dle §159, čl.4 tr. zák. RF (trestný čin středně těžkého rozsahu, kdy doba vazby ve stadiu předběžného šetření nesmí přesáhnout 6 měsíců), ve kterém rovněž chybí popis jakýchkoliv známek daného trestného činu.

Včera nám sdělili, že vyšetřování je ukončeno s tím, že odmítli provedení konfrontací, výslechů, tzn. nikdo se nechystal ani nechystá zjišťovat pravdu.

Připojuji text žaloby.

Budiž cesta pocestnému lehká.

Eduard Iseckij

Co se týče výletu p.Torubarova z Prahy do Moskvy, advokát Eduard Iseckij ze slov p.Torubarova popsal situaci takto:

Na letišti byl p.Torubarov předán českými orgány představitelům Národní centrály Intrepolu ministerstva vnitra Ruska, kteří ho dovedli do letadla na let Praha-Moskva. V letadle k pracovníkům Interpolu pak přišli představitelé českých orgánů, které lidem z Interpolu sdělili, že ministr spravedlnosti ČR dočasně zakázal extradici A.Torubarova kvůli žalobě podané k Ústavnímu soudu.

Nehledě na toto vyjádření oficiálních představitelů ČR jim ho spolupracovníci Interpolu RF odmítli předat a prohlásili, že předání se už uskutečnilo a oni ho nehodlají zrušit. Přičemž dva pracovníci Interpolu si sedli na sedadla z obou stran vedle p.Torubarova a poutami ho připevnili k sedadlu a každý i k sobě. Čeští policisté nevěděli, co dělat, a odešli. Později letadlo odletělo.

.

Zasláno 29.5.2013 poštou velvyslanectví ČR v Moskvě i e-mailem na moscow@embassy.mzv.cz

Уважаемый господин Посол Чешской Республики в Российской Федерации!
Убедительно просим Вас ознакомится с текстом заявления, поданного нами в Генеральную прокуратуру РФ, Волгоградскую областную прокуратуру и иные правоохранительные органы!

В данной жалобе подробно описаны грубейшие нарушения прав и свобод бывшего предпринимателя, а ныне заключенного, содержащегося в заключении свыше 18 месяцев, Торубарова Алексея Николаевича. При этом Торубаров А.Н. содержится под стражей сверх максимально допустимых сроков, фактически за долги, при этом эти факты полностью игнорируются правоохранителями Волгоградской области. 

Торубаров А.Н. 02 мая 2013 года был выдан правоохранительными органами Чешской Республики правоохранительным органам РФ, однако имеющиеся нарушения прав Торубарова А.Н., последовавшие за его выдачей, в соответствии с нормами международного права, являются основанием для обращения компетентных органов Чешской Республики за разъяснениями к властям Российской Федерации!

Заранее благодарим! С уважением!

Адвокаты Исецкий Э.В., Коршунов А.А.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Eduard-Iseckij-Co-je-s-Alexeyem-Torubarovem-275805