Alexandr Mitrofanov: Paní Zubatá Revival

http://www.rozhlas.cz/plus/nazory/_zprava/alexandr-mitrofanov-pani-zubata-revival–1224169

Dnes zaznívají hlasy, že se orgány činné v trestním řízení konečně oprostily od vlivu politiků a nyní se dají do nápravy věcí veřejných. Nevím. Možná. Uvidíme.

Moje bezprostřední setkání s některými zástupci ministerstva spravedlnosti, jednou státní zástupkyní a jedním soudcem proběhlo minulé pondělí. Podotýkám s některými. A zdůrazňuji, jde o mou osobní zkušenost. I když ji v tu chvíli sdílelo na dvacet přítomných.

Šlo o kulatý stůl, který proběhl v Praze na téma Extradiční a azylové řízení a (ne)respektování lidských práv v České republice. Soustředil se na případ ruského podnikatele Alexeje Torubarova, který byl vydán do Ruska nehledě na to, že v Česku s ním nebylo ukončeno azylové řízení. Pozoruhodná byla přítomnost dvou žen, které v Rusku mají zaslouženou pověst legend lidskoprávní problematiky.

Světlana Gannuškinová pracuje v organizaci Memorial, Olga Romanovová stojí v čele hnutí Rusko za mřížemi. Zvláště Romanovová je otevřenou odpůrkyní Putinova režimu a je nejen členkou Koordinační rady ruské opozice, ale také pokladníkem protiputinovského hnutí. Nikdo, a to ani jejich političtí nepřátelé, by si ale v Rusku netroufl zpochybnit, že ve stavu tamní justice a v podmínkách výkonu trestu se tyto ženy vyznají jako málokdo.

To si ale nemysleli zástupci naší justice. Unisono pracovníci ministerstva, státní zástupkyně i soudce, kteří se na vydání Torubarova podíleli, neúnavně tvrdili, že věří informacím, které se k nim dostaly z Ruska úřední cestou. A že se do této země vydávat může. Nevěřili dvěma živým svědkyním, které seděly naproti. Svou sebemenší chybu uznat odmítli.

Ruským obhájkyním lidských práv, které mluvili o tom, že tamní justice a výkon trestu je vysoce nedůvěryhodná záležitost a že vydávat člověka na pravděpodobné mučení a možnou smrt by civilizovaný demokratický stát jako Česko neměl, česká skupina zástupců orgánů činných v trestním řízení jasně naznačovala, že papír má pro ně nesrovnatelně větší, ba rozhodující váhu.

Nebudu unavovat posluchače bizarními či smutnými detaily dvouapůlhodinové debaty. Dělal jsem z ní twitterovou reportáž, kde jsem všechny podrobnosti zachytil ještě horké. Proto pouze dvě nasvícení.

Soudce se rozlítil nad tím, že advokát Torubarova volal na mobilní telefon ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Přišlo mu neúnosné, že on, soudce, na ministra telefon nemá a může se dovolat nanejvýš jeho sekretářce.

Státní zástupkyně kladla důraz na to, že manželka Torubarova se s ním rozvedla, pak se vdala v Česku, pak se ale zase rozvedla. To podávala jako podezřelé. Doklad o tom, že manželé Torubarovovi pak uzavřeli církevní sňatek, nekomentovala. A zemi, kam česká justice Torubarova vydala, pojmenovala jako RSFR. Pravda, byla to paní ve věku, který tuto historickou paměť umožňoval.

Olga Romanovová mi nakonec řekla: „Měla jsem o Česku jinou představu. Že tady už žije jiný druh lidí, kteří nemají nic společného se sovětskou minulostí. A vzápětí naproti mně usedli na tomto kulatém stolu sovětští lidé… To není možné. Vzbuďte mě, prosím.“

A mně se vybavila paní Zubatá z filmu Kolja. Přímo na mě ten den dýchla.

.

Autor:  Alexandr Mitrofanov

 


http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Alexandr-Mitrofanov-Ve-stinu-dubiska-273819

.

Alexandr Mitrofanov: Ve stínu dubiska

.

Nedávno mě v dopise pokáral pracující důchodce Jiří Kolář. Nelíbilo se mu, jak informuji o tom, co se děje v Rusku. Kritické hodnocení považuje za nemístné.

.
Zdůvodnil to slovy: „Rusko je stále velmoc a asi si nechce nechat od každého foukat do své kaše.“ Pan Kolář uzavřel svůj dopis zvoláním: „Jen aby nám to dubisko na Východě ještě někdy nebylo dobré!“
.
Není s tímto názorem sám. Stačí zveřejnit text s ruskou tematikou a nespokojené ohlasy jsou zaručené. Člověk se dozvídá, že Vladimir Putin je pro Rusy požehnáním. Že se musí přestat s jeho zlovolným očerňováním. O nejtvrdších členech přátel spolku dubiska mluvit nebudu, protože jejich výrazivo není vhodné pro veřejnoprávní médium.
.
To jsou hlasy zdola. Karel Schwarzenberg včera zhodnotil stejný jev v horních patrech. Opět zde nemohu použít autentického výrazu, protože se do vysílání veřejnoprávního rozhlasu před desátou hodinou večerní rovněž nehodí. Naštěstí existují synonyma. Takže Schwarzenberg řekl, že u nás před Ruskem jsou někteří předpodělaní.
.
Zaznělo to v souvislosti s kauzou Torubarov. Kolem vydání ruského podnikatele, s nímž nebylo ukončeno azylové řízení, houstne mlha. Promítlo se totiž do toho nepřátelství mezi ODS a TOP 09, takže verze údajné bondovky na pražském letišti, kdy Miroslav Kalousek měl nařídit zatarasení ruského letadla s Torubarovem, obrůstá barvitými detaily, aby se dokázalo, že Kalousek je jenom cynik a podnikatele není škoda, protože je to prachaté a koneckonců podezřelé individuum.
.
ODS se k Rusku začala stavět téměř jako pracující důchodce Jiří Kolář. Soudě podle reakce stínového ministra zahraničí ČSSD Lubomíra Zaorálka, ani sociálním demokratům není tento přístup cizí. Schwarzenberg s Kalouskem jsou osamoceni. KSČM je přece nepodpoří.
.
Toto vše zarámovala návštěva premiéra Petra Nečase právě v Rusku. To, že uzavřené kontrakty přinesou do českého hospodářství práci, je velmi dobrý výsledek. Premiérovo politické chování, které zahrnulo lavírování od odsudku Pussy Riot až ke schůzce se zástupci lidskoprávních organizací, na níž měl mnohoznačně říci, že česká vláda ví, co se děje v Rusku, a bude se snažit těmto silám pomoci, už tak úspěšné nebylo.
.
Takže: zdola narůstají nálady, že je načase přiklonit se k dubisku, na němž jsou ještě vidět stopy naší někdejší příchylnosti. Vždyť naše zaměstnanost je důležitější než nějaké – bůhví jestli skutečné – trápení neznámých lidí, do kterých nám fakticky nic není. Z horních pater se zase šíří předpodělanost, o které mluvil Schwarzenberg. A rozhodnutí, zda svěřit výstavbu nových bloků Temelína Rusům nebo Američanům, je na spadnutí.
.
Přitom informace, co se skutečně děje v Rusku a jaké jsou záruky stability na jeho území, jsou běžně k dispozici. Lidé, kteří se tímto tématem odborně zabývají, je mohou poskytnout. Velký zájem o ně ovšem není. Ani dole ani nahoře. Možná i proto, že by příjemci měli z tohoto vyprávění neklidné spaní. A proč věci komplikovat, když se dají nějak, na staronový způsob, potichoučku uplácat.
Autor: rozhlas.cz