‘Česko je past. Vydáním Torubarova jste ukázali závislost na Putinovi’

http://www.lidovky.cz/vydanim-torubarova-jste-dali-najevo-zavislost-rika-ruska-novinarka-1gd-/zpravy-domov.aspx?c=A130610_223136_ln_domov_jzl

.

.
PRAHA -Situace v ruské justici se rok od roku zhoršuje, aktuálně si v zemi nespravedlivý trest odpykává čtvrt milionu lidí a množí se procesy na politickou objednávku. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz to řekla známá novinářka a opoziční aktivistka Olga Romanova, která přijela do Prahy diskutovat o vydání ruského byznysmena Alexeje Torubarova.

Romanova se mimo jiné proslavila bojem za propuštění svého manžela, podnikatele Alexeje Kozlova, který byl v roce 2009 na osm let odsouzen za podvod a legalizaci ukradeného majetku. Nejvyšší soud ho minulý týden propustil s tím, že legalizace mu nebyla prokázána, a de facto uznal, že Kozlov strávil za mřížemi čtyři a půl roku za čin, jenž nespáchal.

Lidovky.cz: Vašeho muže před pár dny propustili z vězení, znamená to pro vás konec boje?
Večer to bude týden. Končí to jen zčásti. Hlavní je, že je na svobodě, čekají nás ale další procesy za očištění jeho jména.

Lidovky.cz:Soud však zrušil jen část rozsudku, ne?
Čelil celkem dvěma obviněním, druhé soud zrušil úplně a u prvního soud nedokázal nic, za co by měl sedět.

Lidovky.cz:Uznal tedy, že byl vězněn neprávem?
Ano, protože seděl pouze za obvinění, jehož ho zprostili.

Lidovky.cz:Budete se nyní soudit se státem o náhradu?
My bychom rádi, ale nemá to smysl. Jsme tu dnes kvůli případu Torubarov, který sedí ve Volgogradu. Mám tam případ trvající už 14 let. Člověka obvinili za vraždu, čtyřikrát ho osvobodili, ale odseděl si šest let. Nakonec mu přisoudili kompenzaci 10 tisíc dolarů, ale i to ve finále zrušili.Nechci se 14 let věnovat takové hlouposti, raději se budu soustředit na revoluci.

Lidovky.cz:Byl váš manžel ve vězení vystaven nějakému tlaku?
Za pět let seděl v devíti věznicích a to nepočítám krátkodobé pobyty, kdy ho někam poslali. Pokud člověk vydrží prvního půl roku, zorientuje se. Samozřejmě na něj tlačili, i na mě.

Lidovky.cz:V případě Torubarova jeho právník i rodina varují, že mu jde o život. Je něco takového v ruském vězení možné? Šlo o něj i vašemu muži?
Několikrát. Nejhorší bylo, když přišli dva důstojnícI tajné služby FSB za šéfredaktorem Nové Gazety a řekli mu, že si u nich někdo objednal vraždu manžela.

Lidovky.cz:Proč by takovou věc dělali?
Nevím proč. Myslím, že se nechtěli namočit do veřejně známého případu. S takovými situacemi se setkávám často. Jen loni v ruských věznicích zahynuly čtyři tisíce lidí, většina z nich podle mě nezemřela přirozenou smrtí. Vedle toho, že se někdo pohádá, jde o vraždy na objednávku. Úplně nejhorší je postup, kdy vytvoří podmínky, které se nedají přežít: chybí zdravotní pomoc s léky a jídlo.

Lidovky.cz:Říká se, že kdo v Rusku vydělal velké peníze, je z principu do něčeho namočen.Nesnaží se tedy byznymeni často spíše vyhnout trestu tím, že odkazují na zkorumpovanou justici?
To si nemyslím. Vydělávání velkých peněz spojené s rozpočtem je problematické, ale také existuje čistý velký byznys, třeba vyhledávač Yandex, sociální síť Vkontaktě spojená s útěkem majitele Pavla Durova. Vím o spoustě drobného podnikání v mezích zákona. Kde nejsou veřejné peníze, nejsou krádeže.

Lidovky.cz:Jak dopadl manželův byznys?
Vše ztratil, ale i tak je spokojený.

Lidovky.cz:Kdo mu ho vzal?
Za mříže ho dostal senátor Vladimir Slutsker, další senátor pak získal celý jeho majetek.

Lidovky.cz:Založila jste organizaci na pomoc ženám nespravedlivě obviněných, kolik takových případů evidujete?
Není to úplně tak. Nejdříve jsme skutečně vznikli kvůli pomoci rodinám nevinných. Jenže pak třeba přišla nešťastná babička, jejíž syn byl skutečně vinen. Nemohli jsme říct, aby šla pryč bez pomoci. Proto pomáháme všem rodinám, ty totiž za nic nemohou. Nejhorší je říct rodinám, že jejich příbuzný je vinen. Také po právní stránce pomáháme nespravedlivě stíhaným.

Lidovky.cz:Naše ministerstvo spravedlnosti rozhodlo, že Torubarov může být vydán, protože jeho právo na spravedlivý proces je zaručeno. Co si o tom myslíte?
Česko je členem Evropské unie, spadá pod Štrasburský soud nebo Radu Evropy. Podle Štrasburského soudu v Rusku jednu třetinu všech odsouzení tvoří nevinní. V současnosti máme 800 tisíc odsouzených, to je přes 250 tisíc nevinných. Ze zbylých je polovina zralých na přehodnocení. Není výjimkou, že když někdo ukradne pytel brambor, dostane tři roky.

Lidovky.cz:Zhoršuje se podle vás situace v ruské justici?
Rok od roku je to horší, množí se politické procesy. Dnes je asi nejznámější případ vězňů 6. května, kdy policie loni chytila skoro tři desítky protestujících na ulici, jeden z nich oslepl, jsou mezi nimi zavřená mladá děvčata. Celý svět o tom, ví, ale stejně to projde. Co se týče podnikatelů, za poslední tři roky na ně soudy zahájili 600 tisíc stíhání.

V poslední době je navíc trend, že lidi viní z vražd a pedofilie. To je zdaleka nejhorší, protože ne každá rodina je schopna s tím vyjít na veřejnost. Pro příklad: když se úředník ministerstva dopravy Vladimir Makarov postavil proti rozkrádání peněz na stavbu silnic, dostal 13 let za zneužívání své dcery. Jako důkaz postačil její obrázek kočky se zvedlým ocasem.

Lidovky.cz:Co si myslíte o případu podnikatele Torubarova?
Psala mi jeho žena, je mi z toho velmi hořce, Můj známý, opoziční malíř, chtěl usilovat o pobyt v Praze, teď mu to rozmlouvám. Mnoho mých kolegů je přesvědčeno, že Česko je ochrání, nechápou, že je to past. Od extradice ruských uprchlíků k příjezdu ruských tanků do Prahy je pouze jeden krok. Takhle vydávají pouze země závislé na Rusku.

Lidovky.cz:Podle vás tím Česko dává najevo svoji oddanost Rusku?
Ano, především Putinovi ukazujete svoji závislost, že jste připraveni na všechno a zůstáváte v ruském regionu.

 –

.

Olga Romanova

.
bývalá známá televizní moderátorka, odešla v roce 2005 kvůli cenzuře od roku 2008 bojovala za propuštění manžela, podnikatele Alexeje Kozlova, psala blog “vězňovy manželky” a založila skupinu na pomoc rodinám vězněných spoluorganizovala zatím největší protesty proti Vladimíru Putinovi založila organizaci Voličská liga bojující proti volebním podvodům v Rusku.

.

Kauza Torubarov

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání, jemuž se 2. května podle zjištění serveru Lidovky.cz na poslední chvíli snažilo zabránit několik členů vlády, včetně ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který před letadlo s ruským podnikatelem nechal postavit cisternu. Ruský podnikatel byl po příletu z Prahy do Moskvy eskortován do vazební věznice ve Volgogradu, kam se za ním nyní chystají čeští diplomaté v Rusku, aby se podívali, v jakých podmínkách se nachází. Jeho vydání kritizoval Český helsinský výbor.Podle něj neměl ministr Blažek právo vydat Torubarova do vlasti, protože úřady nevyřídily byznysmenovu žádost o azyl. Blažkova mluvčí Štěpánka Čechová již dříve uvedla, že ministr vydání povolil v souladu s trestním řádem a poté, co extradici schválily krajský, vrchní i Ústavní soud. Ministra se již dříve zastal i premiér Petr Nečas (ODS).

Ondřej Golis

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Cesko-vydanim-Torubarova-ukazalo-zavislost-na-Rusku-rekla-ruska-novinarka-275153