Petr Nečas: Neuvěřitelné příhody z ruských cest

http://dialog.ihned.cz/komentare/c1-59972620-petr-necas-neuveritelne-prihody-z-ruskych-cest

.

U Medveděva to bylo super. Říkal, že nám postaví největší Temelín a ještě zainvestují jakékoli množství miliard do naší ekonomiky, což mi přišlo fakt cool, jak by řekli mladí

Být premiérem evropského tygra není žádná sranda a přináší to s sebou státnické povinnosti, o kterých se běžným smrtelníkům ani nesní. Rozhodl jsem se proto po vzoru Ing. Václava Klause obnovit jeho legendární zápisky z cest, aby mí občané mohli ocenit, co vše jsem pro ně ochoten udělat. Teď jsem zrovna byl čtyři dny v Rusku a měl jsem opravdu perný program. Jak by řekli dnešní mladí, prostě lolec.

.

Neděle

Zabalil jsem si na cestu všechno podstatné, nezapomněl na kartáček ani pyžamo a ještě si přibalil blahoslaveného Krtečka coby symbol české státnosti. Pak už sem šupal na letiště. Letěli jsme velkým letadlem, a jelikož jsem premiér, seděl jsem celou cestu u okýnka. Prostě mazec, jak by řekli mladí.

Někde v půlce cesty nám prasklo okno, ale já řekl odvážně, že letíme dál. Přece jen jsem měl s sebou Krtečka a ten byl až ve vesmíru, a navíc neletíme do Katyně, že jo.

Po přistání se prodíráme Moskvou. V zácpě stojíme snad hodiny. Každý si jezdí, jak chce. Svobodný svět, který není svázaný euroregulacemi. Ani nejsou nikde žádné cyklostezky. Boží.

.

Pondělí

Dospat jsem nemohl, jak jsem se těšil. Dneska mám potkat Medveděva a Putina, což je hustý, jak by řekli mladí.

Nejdřív teda Medveděv. Jak jsem se po cestě dozvěděl z poznámek mé nejlepší asistentky Jany Nagyové, Medveděv byl nejdřív prezident a teď je premiér, takže jsme vlastně něco jako

U Medveděva to bylo super. Říkal, že nám postaví největší Temelín a ještě zainvestují jakékoli množství miliard do naší ekonomiky, což mi přišlo fakt cool, jak by řekli mladí. Pak jsem se ho coby kolegy ptal, co dělají s tou korupcí, a on říkal, že ji zakázali. Jediný, kdo chce korumpovat, je prý opozice, tak je proto nesmí pustit k moci a preventivně je zavírají, aby je převychovali. Ale lidi je prý stejně nechcou volit. To mi přišlo super, protože nejvíc zkorumpovaní jsou určitě sociální demokrati.

Pak byla tiskovka a zase se ptali na ty flundry z Pussy Riot. Mně bylo jasný, že Medveděv je sympaťák, takže by hodné lidi do gulagu určitě neposlal, a navíc nám slíbil investovat ty miliardy. A já vím moc dobře, že v kostele se bugr nedělá, to není žádné umění, a mně by se taky nelíbilo, kdyby si ze mě někdo dělal srandu. Tak jsem jim řekl, že to nemá se svobodou co dělat. Nakonec Havla taky kdysi zavírali ne kvůli svobodě, ale protože se choval nevhodně, že jo.

Na večeři jsem letěl za Putinem do Soči, protože říkal, že se za mnou takovou štreku táhnout nebude, což jsem chápal. U večeře zas říkal, že postaví nejhezčí Temelín, což byl ten den už druhý, tak jsem si říkal, že mají asi pravdu. Pak se mě ptal na to mé vyjádření o Pussy Riot, tak jsem mu na to odvětil, že u nás jsme taky kdysi měli problém s podobnýma kapelama, jedna se jmenovala Plastic People, taky dělali bordel, tak dostali trochu za uši a bylo. Navíc ty rajdy z Pussy Riot nikdo nikam nevolil, tak co.

Vladimír se mě pak trochu udiveně ptal, jestli si z něho prý náhodou nedělám prdel, tak říkám, že určitě ne, a on se pak hrozně dlouho smál, což sice nechápu, ale asi jsme teď kamarádi. Požádám ho o přátelství na Facebooku.

Jo a taky mi poděkoval za nějakého podnikatele Alexeje Torubarova, což jsem v té chvíli netušil, o čem mluví, tak jsem si říkal, že se pak na to musím někoho zeptat.

No každopádně se ukázalo, že když člověk jako správný Čech v pravou chvíli ohne hřbet, hned ho mají všude rádi. Já věděl, že ten dalajlámismus je blbost. Angela Merkel sice zvládne to stejné se vztyčenou hlavou, ale určitě ji tady nemají tak rádi jako mě.

.

Úterý

V úterý jsme byli v Petrohradu a moc se mi tam líbilo. Mají tam hezké domy a bylo zrovna i hezky, tak jsem udělal nějaké fotky s Krtečkem. Snad mi to pak Vladimír na Facebooku olajkuje.

Každopádně jsem se ptal na toho Torubarova, cože to jako zase je za hell – jak by řekli mladí – no a prý že to je nějaký ruský podvratný živel, který měl odletět z Letiště Václava Havla do svobodného Ruska, aby se postavil před spravedlivý a nezávislý soud. Na poslední chvíli se to snažil zvrátit ten lišák Kalousek a chtěl to letadlo zastavit tím nejlepším, co naše armáda má, což ten kulišák ví moc dobře, protože dělal roky na ministerstvu obrany. Takže poslal před to letadlo cisternu. Rusové se ale nedali a ukázali pistole, takže naše ozbrojené složky moudře ustoupily. No ale ta ostuda, za to mu ještě vyčiním.

Ještě pak mělo nehodu nějaké auto naší kolony, ale nic se mi naštěstí nestalo, což se mému národu muselo ulevit.

.

Středa

Ve středu jsme letěli do Jekatěrinburgu, což je někde daleko v Rusku. Mrholilo, tak to působilo poněkud depresivně – trochu mi to připomínalo Brno. Ale jinak to tam bylo moc hezký, měl jsem zmrzlinu a zase jsem udělal hezký fotky.

Pak jsem ještě na tiskovce zpražil Kalouska, protože zatímco já tady dřu jak kůň, on si hraje na kovboje. Každopádně se mi v Rusku moc líbilo, všichni na mě byli hodní, pořád se zajímali o Temelín a usmívali se na mě. Určitě se sem budu rád vracet. V Bruselu na mě takhle milí nikdy nebyli. Úplně chápu, proč sem ten Klaus pořád jezdil.

Jenom mě mrzí, že mě nenapadlo to stejné, co tu Lesenskou z ČSSD, která se v Rusku nechala slyšet, že jsou neziskovky akorát maskovaní teroristi. To by mi tady určitě slíbili ještě víc miliard. No nic, člověk se pořád učí.

Příště vám zase napíšu odjinud, začalo mě to bavit.

Váš premiér, Petr Nečas.

Autoři: Stanislav Biler