Kalousek vypráví pohádky a Schwarzenberg zmatkuje, říká Nečas

http://zpravy.idnes.cz/kalousek-vypravi-pohadky-schwarzenberg-zmatkuje-rika-necas-plv-/domaci.aspx?c=A130531_210719_domaci_brd

.

Představitelé ODS a TOP 09 rozpoutali minulý týden mediální přestřelku. A nevypadá to, že by smír ve vládě byl na dohled. Petr Nečas se v rozhovoru pro MF DNES strefuje do ministra financí i zahraničí. Ministerský předseda si přesto přeje, aby vláda dožila až do voleb.

.
Premiér Petr Nečas během rozhovoru pro MF DNES (31. května 2013)| foto: Petr Topič,MAFRA
.

Soupeření Petra Nečase a Miroslava Kalouska z minulého týdne o to, kdo z příštích voleb do Poslanecké sněmovny vyjde jako hlavní hráč na pravici, neutichlo. Ba právě naopak.

Vyhrocené vztahy v pražské politice, kdy se koalice ODS a TOP 09 rozpadla, se plynule přenesly i do dalších témat. Premiér a předseda ODS ve velkém rozhovoru pro sobotní MF DNES rozjíždí další slovní půtky.

Zpochybnění dostavby Temelína ze strany ministra financí a druhého muže TOP 09 Kalouska označil za “politikaření”. “Ano, právem to působí, že (ve vládě) netáhneme za jeden provaz,” přiznal premiér. “Mně se pan Kalousek o svých pochybnostech ani slůvkem nezmínil.” A pálil dál.

Kalouskovu story o tom, jak před měsícem přikázal zablokovat ruské letadlo na letišti v Ruzyni cisternou, aby zabránil vydání podnikatele Torubarova do Ruska, Nečas shodil jako “pohádku strýčka Mirka”. A Kalouskova stranického šéfa Karla Schwarzenberga vykreslil v této kauze jako zmatkáře, který slíbil lidskoprávním organizacím pomoc Torubarovovi, pak na to zapomněl a probudil se, až když byl podnikatel v letadle pod dohledem ruských ozbrojenců.

“Ministr zahraničí mi volal, abych poručil policejnímu komandu, aby toho člověka vytáhlo z letadla. Mluvil zmateně, nesouvisle,” líčí svou verzi Nečas.

…..…..

Mohou takto rozhádané strany vydržet ještě rok v jedné vládě? Zdá se to takřka nemožné, avšak překvapivě ne pro premiéra. “Neměli bychom to dramatizovat. Občasné slovní přestřelky k politice patří,” řekl a odkázal na příklad Británie či Itálie. “Nic nového. Prostě jsme se přiblížili k volbám,” komentoval to Nečas.

“Dožít do voleb je pochopitelnou ambicí každé vlády. Na tom není nic špatného. Myslím, že ta vláda hodně věcí odpracovala a ještě řadu věcí dokáže zvládnout,” uvedl v rozhovoru.

Ve sporu o jmenování nových velvyslanců mezi Milošem Zemanem a Schwarzenbergem, se Nečas mírně postavil na stranu hlavy státu: “I v minulosti to bylo tak, že seznam velvyslanců vznikal v trojúhelníku ministr zahraničí – premiér – prezident a každý si tam prosadil své lidi.” Říká, že on sám už do sporu vstoupil, ale čeká, až se zklidní oba aktéři prezidentského finále.

.
Autoři:,

 


 

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/229794-kauza-torubarov-dalsi-prestrelka-mezi-necasem-a-schwarzenbergem/

.

Kauza Torubarov – další přestřelka mezi Nečasem a Schwarzenbergem

Praha – Premiér Petr Nečas kritizuje ministra zahraničí Karla Schwarzenberga za vydání podnikatele Alexeje Torubarova do Ruska. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes řekl, že Schwarzenberg v případu nic nedělal a na poslední chvíli začal zmatkovat.

.

Další kritika od premiéra na hlavu ministra zahraničí – tentokrát kvůli případu Alexeje Torubarova. Schwarzenberg podle něj do věci zasáhl až na poslední chvíli, až když letadlo s Torubarovem startovalo směrem do Ruska.

“Pan ministr zřejmě některým lidskoprávním organizacím dlouho před tím něco v této věci slíbil a zcela zjevně nekonal. Pak se pět minut po dvanácté probudil a začal zmatkovat,” řekl Nečas pro MF Dnes.

Ministr to považuje za podpásovku. “Ve svých pětasedmdesáti letech jsem se ještě nenaučil na nepravdivé podpásovky odpovídat. Ostatně ptal se pan premiér v Rusku na osud toho nešťastníka?” napsal Schwarzenberg v SMS pro ČT.

.

Nečasovi se taky nelíbí spor prezidenta a ministra zahraničí o jmenování velvyslanců – jde podle něj o pokračování prezidentské kampaně. Výměnu velvyslanců za chargé d´affaires by cílové státy mohly brát jako negativní postoj ze strany Česka. V České televizi to řekl bývalý ministr zahraničí Jan Kavan: “Je nebezpečí, že tyto státy to nebudou vnímat jako vnitropolitický český spor, budou to spíš vnímat jako negativní postoj k té zemi.”

Prezident Miloš Zeman si kvůli sporu o diplomaty pozval premiéra na Hrad. Nečas ale vzkázal, že chce situaci projednat najednou s oběma stranami – prezidentem i ministrem zahraničí.

 


http://www.lidovky.cz/nejostrejsi-vyroky-v-kaue-vydani-podnikatele-torubarova-podivejte-se-1zt-/zpravy-domov.aspx?c=A130601_110946_ln_domov_sk

.

Výroky v kauze Torubarov: Pohádky strýčka Mirka, Nečas chrápal, Zaorálek pindal

.
PRAHA -Mezinárodní ostuda, ale i vyhrocená kovbojka – takové jsou nejčastější reakce na nedávnou kauzu s vydáním podnikatele Alexeje Torubarova do Ruska. Ministr financí Miroslav Kalousek, který nechal blokovat ruské letadlo cisternou, vyčítá kolegům neobezřetnost. Právě on se pak v očích politiků vybarvil jako skvělý vypravěč dramatických příběhů. Server Lidovky.cz vybral ty nejostřejší výroky, které v souvislosti s kazou Torubarov zazněly.

Po zkušenostech s totalitním režimem, po zkušenostem s ruským sousedem měla být Česká republika obezřetná. Je to naše mezinárodní ostuda, že jsme nedokázali zabránit vydání podnikatele do Ruska. To se nemělo stát,” uvedl Miroslav Kalousek(TOP 09) v České televizi.

Velmi bych prosil, abychom se racionálně pohybovali v mezích paragrafů a mezinárodního práva a odlišili to od kovbojek, které někteří politici podstrkují médiím a ta je ochotně papouškují. Někteří z nás pracují a někteří vypráví kovbojky,” uvedl Petr Nečas(ODS), jehož vyjádření serveru Lidovky.cz poskytl mluvčí vlády Jan Hrubeš.

Později Nečas ve svých výrocích ještě přitvrdil.“Tomu, co vypráví pan ministr Kalousek o tom, jak zastavil letadlo cisternou, říkám pohádky strýčka Mirka. Přestaňte to po něm opakovat,” dodal pro sobotní MF DNES.

Zpochybňován jsem už byl za ledacos, ale za odvahu, nebo pracovitost nikdy,”řekl Kalousek serveru Lidovky.cz v reakci a slova premiéra Nečase.“Já jsem žádné kovbojky nevyprávěl. Řekl jsem pouhé dvě věty, takže předpokládám, že pan premiér tím nemohl myslet mě,”dodal pro server Lidovky.cz Kalousek.

A proti Kalouskovi se staví i další. Jedním z nich je místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek(ČSSD). “Pro mě je naprosto nepředstavitelné a hlavně vůbec nechápu, jak je možné, že ti, kteří řídili provoz na letišti, poslechli ministra financí, který nad nimi žádnou kompetenci v tomto směru nemá,” řekl.

Zaorálek chce pindat, tak jako dramaticky pindá každý den,” ohradil se Kalousek v rozhovoru pro Českou televizi. Personál letiště jednal podle něj odvážně a on za to přebírá veškerou odpovědnost.

Do slovní potyčky se dostal premiér i se svým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Nečas totiž obvinil šéfa diplomacie z toho, že v kauze Torubarov zaspal. “Předpokládám, že on chrápal celou dobu,” reagoval na výrok předsedy vlády Schwarzenberg.

Kauza vyplavila na povrch i skryté spory na ministerstvu zahraničí.“Upozorňoval jsem na to. Věděli, že má být vydán. Věděli, že ho převezli do vězení na Ruzyň. Co se píše, že se děsil i Blažek, to není relevantní,” řekl serveru Lidovky.cz bývalý disident a diplomat Heřman Chromý.

Zásadní rozdíl mezi případy A. Torubarova a Z. Nadiradzeho (gruzínského úředníka, kterého Česko nevydalo -více čtěte ZDE) představuje mimo jiné fakt, že pan Nadiradze měl to štěstí, že ho nezastupoval advokát Hulík. Pro faktický výsledek případu totiž není rozhodující mít mediálně zdatného advokáta, ale kvalitního právníka,“ řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek(ODS).

Žádný konflikt Kalousek – Blažek se v této věci nekoná. Celý problém spočívá v tom, co všechno měly k dispozici české soudy a ministr při svém rozhodování. A o celkový přístup k té věci, který mohl vycházet, pokud jde o právní stránku věci, jen z určitých dokumentů. Bavme se spíše o tom, že to byla koordinace, která prostě ne vždy vyjde, jak si člověk představuje, že vyjít má,”obhajoval vydání Torubarova do Ruska Blažek.

Dost obtížně umím pochopit uvažování některých soudců české justice. Opakuji soudců, nikoliv ministra spravedlnosti. Ale budeme-li se o tom veřejně hádat, panu Torubarovi to nepomůže. Možná že je naší povinností se čas od času trochu hlasitěji zeptat, jak že se mu daří,” komentoval selhání justice Kalousek.

.

Případ Torubarov

Úspěšný ruský podnikatel z Volnogradu Alexej Torubarov tvrdil, že se odmítl podvolit nátlaku mafie, pro niž podle něj pracují prokurátoři, podnikatelé a agenti ruské tajné služby FSB. V Rusku ho viní ze zpronevěry, on říkal, že jde o vykonstruovaný proces a že mu v Rusku hrozí mučení a smrt.
Na základě mezinárodního zatykače jej zadržela v roce 2011 rakouská policie. Rakušané ovšem Torubarova nevydali, vrátili ho do Česka, protože podnikatel měl v pase české vízum (v Česku žije jeho manželka a nejmladší syn).

I v Česku ho policie zatkla, Torubarov zažádal o azyl, zároveň ale putoval na jaře 2012 do vazby. České soudy poté rozhodly, že Torubarovi nehrozí v Rusku zmanipulovaný proces a i přes protesty organizací, které se žadatele o azyl zastupují, rozhodly o jeho vydání. V dubnu 2013 podepsal extradici ministr spravedlnosti Blažek a 2. května byl Torubarov vydán Rusům. Od té doby o něm nemá rodina žádné zprávy.

O jeho případu už psal server Lidovky.cz -ČTĚTE ZDE. Stránky, které mapují jeho osud, naleznete zde.

sk

 


http://www.lidovky.cz/vydavani-cizincu-po-cesku-stav-soudnictvi-se-hodnotil-mezi-reci-p83-/zpravy-domov.aspx?c=A130601_192119_ln_domov_sm

.

Vydávání cizinců po česku: stav soudnictví se hodnotil mezi řečí

.
.
PRAHA -Velmi neobvykle získával Jakub Pastuszek, úředník ministerstva spravedlnosti, který má vydávání cizinců (neboli extradice) na starosti, informace o stavu justice v Rusku nebo Gruzii. Podle zjištění serveru Lidovky.cz si v případech Alexeje Torubarova a Zuraba Nadiradzeho neformálně mailoval s pracovníky konzulátu v Moskvě a Tbilisi.

Tyto maily pak české soudy zařadily do oficiálního spisu. Jak zjistil server Lidovky.cz, postup ministerského úředníka již delší dobu kritizuje Černínský palác. A podivoval se nad ním i samotný ministr Karel Schwarzeberg (TOP 09).

Pastuszek na sebe v kauze vydání podnikatele Torubarova poprvé upozornil v souvislosti s nerespektováním zobecňujícího rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Pro připomenutí: podle soudu Česko nemůže vydávat cizince, kterým zde nedoběhlo azylové řízení.

Jenže jak zjistil server Lidovky.cz, není to jediné Pastuszkovo pochybení. Právníci si také stěžují na to, že úředník zbytečně odkládá rozesílání rozhodnutí v případech vydávání cizinců.

.

Váš klient byl vydán, dovídají se advokáti po několika dnech

“Přestože ví, že každý advokát má datovou schránku a dokument tak přijde prakticky okamžitě a má právní váhu originálu, pan Pastuszek rozesílá rozhodnutí o vydání obyčejnou poštou, nebo faxem,” stěžuje si na úředníkovo počínání aktivista John Bok.

“Často se stává, že advokát rozhodnutí o vydání svého klienta obdrží až poté, co je vydán, nebo jen pár hodin předtím, než se tak stane a již není možné s tím cokoliv udělat,” kritizuje postup ministerstva spravedlnosti Bok. A jeho slova potvrzují také sami advokáti.

Své o korespondenci s Pastuszkem ví také Torubarovův právní zástupce Milan Hulík. Tomu vyrozumění o extradici jeho klienta přišlo ve chvíli, kdy už prakticky nebylo možné zasáhnout. “Rozhodnutí mi přišlo až 2. května, 90 minut před jeho vydáním ruské straně,” popsal advokát, v jaké časové tísni se nacházel. Souhlas s vydáním přitom ministr Pavel Blažek (ODS) podepsal už 16. dubna. K Hulíkovi tak doputoval až po 16 dnech. V porovnání se svým kolegou, taktéž zástupcem Alexeje Torubarova, Miroslavem Krutinou však dopadl ještě dobře – on ministerské rozhodnutí nedostal vůbec.

.

Stav vězeňství se hodnotil mezi řečí

Kritice se Pastuszek nevyhnul ani kvůli postupu, jakým zjišťuje, zda je země, do které by měl být cizinec vydán, způsobilá vést s ním spravedlivý soud. Pro příklad není třeba dlouho pátrat. V případu extradice Alexeje Torubarova si Pastuszek o zhodnocení stavu vězeňství a justice v Rusku řekl v neformální e-mailové komunikaci s českým vicekonzulem v Moskvě Janem Mráčkem. E-mail pak poskytl soudu, který jej zařadil do spisu.¨

Stanovisko v tomto případě však musí opatřit výhradně Odbor lidských práv ministerstva zahraničí, nikoli velvyslanectví. Odbor navíc deklaroval zcela opačný názor než vicekonzul Mráček.

Na Pastuzskovu praxi, kdy soudům předává hodnocení od zastupitelských úřadů a nečeká na stanovisko ministerstva zahraničí, si stěžovala v dopise ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) aktivistka Hana Demeterová. Ministr dal obratem celý incident prošetřit. “Z šetření vyplynulo, že vyjádření vicekonzula Mráčka bylo učiněno bez vědomí nadřízených formou e-mailu a reagoval tak na dotaz ze strany ministerstva spravedlnosti,” odpovídá Schwarzenberg Demeterové.

“Jako poněkud nestandardní se jeví skutečnost, že se taková neformální korespondence může stát oficiální součástí úředního spisu českého soudu,” diví se postupu soudu Schwarzenberg. Pastuszkovu soukromou korespondenci přitom akceptoval i senát Ústavního soudu.

.

Bez vysvětlení

Sám Pastuszek své počínání na ministerstvu vysvětlit nechtěl. “Už vám nic neřeknu. Váš poslední článek mě dost poškodil,” řekl a zavěsil. (Původní rozhovor s Pastuzskem čtěte ZDE). Na následné zprávy už neodpověděl.

Se stížností na Pastuszka se aktivista Bok již jednou na ministerstvo spravedlnosti obrátil a to 7. května. Tedy pět dní po vydání Torubarova do Ruska. “Evidentně se nejedná jen o nedbalost a nezpůsobilost Jakuba Pastuszka. Je zcela zřejmé, že mu jsou osudy lidí, jejich životy a úcta k právu zcela cizí,” píše Bok v dopise 1. náměstkovi ministra Blažka Danielu Volákovi.

“Tím samozřejmě nestaví do špatného světla jen ministerstvo, ale hlavně samotného ministra. Jeho jednání je nejen trestuhodné, ale vysloveně zločinné,” dodává Bok závěrem.

.

Dobrý či špatný advokát?

Podobný postup jako v Torubarově případě přitom provázel také pokus o vydání gruzínského úředníka Zuraba Nadiradzeho. Jeho extradici Ústavní soud zastavil na poslední chvíli.

Také v jeho případě Pastuszek získával informace o stavu justice a vězeňství formou soukromé korespondence. Tentokrát s konzulátem v Tbilisi (konkrétně s velvyslancem Ivanem Jestřábem, který ve službách ministerstva působil již za minulého režimu).

A také v tomto případě se ministerstvo zahraničí proti podobným praktikám ozvalo. Jiří Schneider, první náměstek ministra zahraničí informoval v dopise svého protějška na spravedlnosti, Daniela Voláka, že informace o situaci v dané zemi má jeho rezort nebo jakékoli jiná státní instituce získávat výhradně od odboru lidských práv.

“Zásadní rozdíl mezi případy Alexeje Torubarova a Zuraba Nadiradzeho představuje mimo jiné fakt, že pan Nadiradze měl to štěstí, že ho nezastupoval advokát Hulík. Pro faktický výsledek případu totiž není rozhodující mít mediálně zdatného advokáta, ale kvalitního právníka,” napsal serveru Lidovky.cz Blažek v narážce na Hulíkovu kritiku na adresu ministerstva.

Server Lidovky.cz se již několik dní marně pokouší spojit jak s mluvčí, tak s ministrem samotným. Na dotazy ohledně práce Jakuba Pastuzska ani na návrh schůzky Blažek nereagoval.

Karel Hrubeš

 


http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/kalousek-na-necase-se-nezlobim-obelhali-ho_272089.html

.

Kalousek: Na Nečase se nezlobím, obelhali ho

Premiér Petr Nečas (ODS) nemá kvalitní analytický tým, který by mu dodával informace. “Zřejmě je tady řada vlivů a někdo má zájem na tom, aby jeho výroky nebyly zcela informované, což může vést k tomu, že někdo se snaží vrtěti Nečasem,” okomentoval v České televizi ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) rozhovor, který poskytl Nečas deníku MF Dnes.

.

Nečas v rozhovoru označil Kalouskovu interpretaci událostí, které vedly k vydání ruského podnikatele Torubarova do Ruska, kde prý mu hrozí pomsta mafie, a přistavení cisterny před letadlo Aeroflotu, které měly tomuto vydání zabránit, za “pohádky strýčka Mirka”. Postup ministra zahraničí a Kalouskova stranického kolegy pak podle Nečase byl zmatkováním.

“Ministr spravedlnosti postupoval naprosto podle zákonů a správně. Bylo zde rozhodnutí krajského soudu, vrchního soudu i Ústavního soudu. Na druhou stranu tady byla i nekvalitní práce advokáta pana Alexeje Torubarova a samozřejmě i některé podivné kroky ministerstva zahraničí, které například nedodalo kvalitní informace českým soudům. Rozhodnutí o vydání proběhlo 18. dubna, byla tam třítýdenní prodleva, kdy mohli konat všichni, co najednou říkají, že se mělo konat,” řekl Nečas v rozhovoru.

“Jsem skutečně přesvědčen, že až se pan premiér s tím případem skutečně seznámí – protože neměl tu možnost, byl na zahraniční cestě – tak sám uzná, že ten proces nebyl standardní,” míní Kalousek. Karel Schwarzenberg podle něj nic nezaspal. Na Nečase se prý Kalousek kvůli výrokům na Kalouskovu a Schwarzenbergovu adresu nezlobí. Kromě analytického týmu ho prý při rozhovoru obelhal i zástupce šéfredaktora MF Dnes Jiří Kubík.

Podnikatel Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, Torubarov naopak tvrdí, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V ČR žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání, ale ve chvíli, kdy již měl podnikatel odletět, se pokusili čeští ministři financí, spravedlnosti, zahraničí, dopravy a vnitra vydání zastavit, dokonce i zablokováním letadla. K vydání došlo počátkem května. Aby tomu Kalousek zabránil, nařídil prý personálu pražského letiště postavit před ruský letoun cisternu.

FOTO: LUCIE PAŘÍZKOVÁ AUTOR: - PCL -

 


http://www.lidovky.cz/kalousek-ke-kauze-torubarov-nekdo-se-snazi-vrteti-necasem-p3u-/zpravy-domov.aspx?c=A130602_130051_ln_domov_khu

.

Kalousek ke kauze Torubarov: Někdo se snaží vrtěti Nečasem

PRAHA -Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce odmítl tvrzení premiéra Petra Nečase (ODS), že příběh o vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova je “pohádka strýčka Mirka”. Podle něj někdo premiérem účelově manipuluje.

.

Podle ministra financí premiéra mystifikoval také zástupce šéfredaktora MF DNES Jiří Kubík. Ten Nečasovi v rozhovoru pro sobotní vydání sdělil, že Kalousek historku s cisternou oznámil. To však ministr popírá.

“Vypadá to, že se někdo premiérovi účelně podává mylné informace a snaží se vrtěti Nečasem,” řekl Kalousek. Podle něj ministr Karel Schwarzenberg (TOP 09) ani on sám v kauze Torubarovova vydání nepochybili.

“Vláda o Torubarovovi nikdy nejednala,” dodal Kalousek.

khu

 


http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Kalousek-se-v-CT-rozcilil-Novinar-z-Mlade-fronty-lhal-premierovi-do-oci-274052

.

Kalousek se v ČT rozčílil: Novinář z Mladé fronty lhal premiérovi do očí

V nedělních Otázkách Václava Moravce bylo horko. Druhým tématem pro ministra financí Miroslava Kalouska a místopředsedu ČSSD Michala Haška bylo vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova do rodné země, ze které údajně uprchl před pronásledováním.

 .

Případ Torubarov ukázal také na značné neshody uvnitř koalice. Zatímco se Kalousek s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem snažili zabránit vydání podnikatele, premiér Petr Nečas poukazoval na paragrafy a mezinárodní zákony. Ministr Kalousek se před týdnem pokusil zastavit letadlo s Torubarovem cisternou. V rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes poté premiér Petr Nečas označil Kalouskovy protesty a pokus zablokovat vládní letadlo s podnikatelem za “pohádky strýčka Mirka”. Kritice neušel ani ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který podle Nečase prý zaspal a probudil se až v momentě, kdy byl Torubarov v letadle. Podle Kalouska si on ani předseda TOP 09 Schwarzenberg jeho slova neberou osobně, pouze je mrzí, že si premiér neověřil fakta.

“Nebereme si je s panem předsedou osobně. Pan premiér podlehl dost významné dezinformaci. Ty výrazy jsou opravdu mimo realitu,” je přesvědčen ministr. Podle něj šéf resortu zahraničí Karel Schwarzenberg nezaspal a reagoval hned, jak mohl. Nečas pak podle Kalouska dostal během rozhovoru s novinářem z Mladé fronty Dnes zavádějící informace. “Zástupce šéfredaktora MF Dnes Jiří Kubík, který dělal rozhovor s premiérem, nemá lhát a premiérovi už vůbec ne. A co se týče pana premiéra – ten si zaslouží tým, který mu bude dávat lepší informace,” uvádí Kalousek. “Otázkou ale také je, jestli se pana předsedu Schwarzenberga někdo nesnažil obejít,” ptá se  Kalousek.

.

Hašek doufá, že nešlo o handlování

Podle hejtmana Haška je ale tato “tahanice” o ruského azylanta ukázkou koaliční neschopnosti. “Určitě je to ukázka vaší kompetentnosti. Nejdříve člověk žádá o azyl, rozhodne se o tom, že vydán nebude, nakonec ale vydán je,” komentoval pak v pořadu Hašek. “Tady je jasná ukázka toho, že se nemůžou dohodnout ani ohledně jednoho člověka,” vidí situaci jasně hejtman. “Jak by potom mohli být schopni vést celou zemi?” ptá se Hašek. Sám si podle svých slov ani nedokáže představit situaci, kdy by vydání podnikatele těsně před premiérovou státní návštěvou Ruska bylo strategickým tahem. “Pokud se zjistí, že vydání bylo kvůli premiérově cestě do Ruska, tak by to bylo jako handlování. To by byla ostuda,” dodává Hašek.

Haškův dlouhý proslov ovšem nesl nelibě ministr financí, který označil hejtmana za “kolovrat”, který monotónně mluví příliš dlouho. “Vždycky jede kolovrat a já nemám šanci,” gestikuloval směrem k moderátorovi debaty, Václavu Moravcovi, když se Hašek nadechoval k dalšímu slovu. To si ovšem nenechal stále klidný hejtman líbit. “Vy jste předtím jel pět minut,” poznamenal Hašek suše s úsměvem, který měl značit, že je slovní přestřelka u konce. “Ale ne jako kolovrat,” nenechal si vzít možnost posledního slova již značně rozladěný Kalousek. Ten také na závěr vyjádřil lítost nad osudem ruského podnikatele, který se od svého vydání neozval ani své rodině, ani právníkovi.

Autor: ane

 


http://www.denik.cz/z_domova/sedmidenik-uplynuly-tyden-ocima-jana-klicky-20130602.html

 


http://www.letisteodbory.cz/?p=5645

.

Další bondovka na Ruzyňském letišti? Ne. To jen Kalousek chtěl cisternou zastavit letadlo.

Když už se to „provalilo“, tak nemůžeme tuto událost pominout ani na našich stránkách. Skutečně, Letiště Václava Havla zažilo 2. května letošního roku scénu jako z akčního filmu. Ministr Kalousek (TOP 09) se snažili zastavit ruské letadlo, na jehož palubě byl deportován vyhoštěný ruský podnikatel Alexej Torubarov zpět do své vlasti. Ne, že by si ministr přímo před něj stoupnul. Takový hrdina, jako čínský student Wang Wej-lino bránící 4. června 1989 průjezdu tanku na náměstí Tchien-an-men, tak takový hrdina zase náš ministr není.  Kalousek jen nařídil Řízení letového provozu, aby na jeho pokyn drželo ruský letoun na zemi stůj co stůj, a personálu pražského letiště nakázal postavit před ruský letoun cisternu. Ta druhá varianta ale byla zbytečná. Kapitán letadla by bez povolení věže letiště neopustil.

Málem se střílelo??

Jak uvádí server Parlamentní listy ze dne 27. 5. 2013: Mnoho prý nechybělo a málem nastala přestřelka mezi Rusy a našimi policisty. V případě několika nádrží v ruském letadle, jedné plnící cisterny, několika desítek cestujících v „napadeném“ letadle a další nádrže v okolo stojících letadlech a mezi nimi létající projektily; to by byla úděsná představa jak pro naše policisty, tak i pro ruskou posádku. To by se možná odehrálo jen v představách autora článku v Parlamentních listech. Pravdou ale zůstává, že ať už důvody pro zadržení letadla byly nebo nebyly opodstatněné, není možné řešit situaci takovým způsobem, jako je přistavení cisterny před „čumák“ letadla. A ani to nepomohlo, protože nakonec ministr Schwarzenberg uklidnil vášně a dal pokyn, aby letadlo odletělo.

Kdo je Torubarov?

Torubarov je ruský podnikatel a tvrdí, že utekl ze země kvůli strachu o život, dostal se prý do konfliktu s ruskou policií a tajnou službou, které ho vydíraly. Muže nejdříve zatkla rakouská policie, ale odmítala jej Rusku vydat kvůli podezření na zmanipulované důkazy. Podnikatel poté požádal o azyl v Česku, kde žije jeho manželka. Ministr Blažek jeho vyhoštění podepsal i přes varování některých organizací a fakt, že Rakousko jeho vydání odmítlo. Ministerstvo ale žádné podezřelé okolnosti v žádosti ruské strany o vydání nenašlo. Akce „STOP letadlu“ vznikla zřejmě nedorozuměním mezi ministerstvem financí a ministerstvem spravedlnosti.

Můžeme na příště doufat, že takováto dramata se budou na letišti v Ruzyni odehrávat pouze při natáčení amerických akčních filmů, jako před lety bondovka  Casino Royale.