Pokud jsem zaspal, pak premiér chrápal celou dobu, rozčílil se Schwarzenberg

http://www.lidovky.cz/necas-pribeh-s-cisternou-je-bachorka-za-vydani-torubarova-muze-schwarzenberg-180-/zpravy-domov.aspx?c=A130531_142501_ln_domov_khu

.

PRAHA -Premiér Petr Nečas (ODS) se v kauze ministerské záchrany ruského podnikatele Alexeje Torubarova postavil za ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Podle Nečase v řešení problému zaspal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Schwarzenberga tím velice rozzlobil. “Předpokládám, že on chrápal celou dobu,” řekl ministr serveru Lidovky.cz.

“Ministr spravedlnosti postupoval naprosto standardně a v souladu se zákonem, jelikož respektoval rozhodnutí tří soudů. Je nutné vyvrátit některé báchorky o přistavených cisternách a podobně, které se o této věci šíří v médiích,” říká Nečas v prohlášení, které má server Lidovky.cz k dispozici. 

Pravdivost příběhu s cisternou, která měla 2. května na Letišti Václava Havla zadržet letadlo Aeroflotu s Torubarovem na palubě, přitom serveru Lidovky.cz potvrdily dva nezávislé zdroje.

Podle Nečase v záchranné akci pochybil ministr zahraničí a nikoli ministerstvo spravedlnosti, které o podnikatelově extradici rozhodlo. “Pokyn k zastavení odletu letadla s panem Torubarovem vydal ministr dopravy Stanjura. Pokud někdo zaspal při řešení této situace, bylo to ministerstvo zahraničních věcí,” tvrdí Nečas.

Schwarzenberga tím velice rozčílil. “V tom případě asi premiér chrápal celou dobu,” řekl serveru Lidovky.cz ministr.

“Reagoval jsem okamžitě, jak jsem se o tom dověděl. Kdyby se v té věci zasadil premiér tak jako já, uvítal bych to,” dodal Schwarzenberg.

.

Chargé d’affaires je v rozporu s ústavní tradicí

Nečas se vyjádřil také k nedávnému rozhodnutí ministra zahraničí obejít blokaci velvyslanců ze strany prezidenta Miloše Zemana vysláním tzv.chargé d’affaires . “Vyslání chargé d’affaires je provizorní řešení, které je v rozporu s ústavní tradicí, a které nemůže trvat příliš dlouho. Prezident a ministr zahraničí by učinili nejlépe, kdyby se oba pohybovali v rámci ústavních zvyklostí,”  uvedl Nečas.

Karel Hrubeš