Nečas: Cisterna je báchorka, při vydání Torubarova zaspal Schwarzenberg

http://www.lidovky.cz/necas-pribeh-s-cisternou-je-bachorka-za-vydani-torubarova-muze-schwarzenberg-180-/zpravy-domov.aspx?c=A130531_142501_ln_domov_khu
.
PRAHA -Premiér Petr Nečas (ODS) se v kauze ministerské záchrany ruského podnikatele Alexeje Torubarova postavil za ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Podle Nečase v řešení problému zaspal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a příběh z cisternou je báchorka.

“Ministr spravedlnosti postupoval naprosto standardně a v souladu se zákonem, jelikož respektoval rozhodnutí tří soudů. Je nutné vyvrátit některé báchorky o přistavených cisternách a podobně, které se o této věci šíří v médiích,” říká Nečas v prohlášení, které má server Lidovky.cz k dispozici. 

Pravdivost příběhu s cisternou, která měla 2. května na Letišti Václava Havla zadržet letadlo Aeroflotu s Torubarovem na palubě, přitom serveru Lidovky.cz potvrdily dva nezávislé zdroje.

Podle Nečase v záchranné akci pochybil ministr zahraničí a nikoli ministerstvo spravedlnosti, které o podnikatelově extradici rozhodlo. “Pokyn k zastavení odletu letadla s panem Torubarovem vydal ministr dopravy Stanjura. Pokud někdo zaspal při řešení této situace, bylo to ministerstvo zahraničních věcí,” tvrdí Nečas.

.

Charge d’Affairs je v rozporu s ústavní tradicí

Nečas se vyjádřil také k nedávnému rozhodnutí ministra zahraničí obejít blokaci velvyslanců ze strany prezidenta Miloše Zemana vysláním tzv. charge d’Affairs. “Vyslání charge d´Affairs je provizorní řešení, které je v rozporu s ústavní tradicí, a které nemůže trvat příliš dlouho. Prezident a ministr zahraničí by učinili nejlépe, kdyby se oba pohybovali v rámci ústavních zvyklostí,”  uvedl Nečas.

Karel Hrubeš