Torubarovovo vydání jako pomsta? Gruzínec vydání unikl o vlásek

http://www.lidovky.cz/jen-o-dva-dny-pred-torubarovem-gruzinec-vydani-unikl-o-vlasek-pta-/zpravy-domov.aspx?c=A130530_195219_ln_domov_khu

.

PRAHA -Pouhé dva dny před dramatickým vydáním ruského podnikatele Alexeje Torubarova měl být vydán další cizinec – gruzínský úředník Zurab Nadiradze. Ústavní soud ale jeho vydání na poslední chvíli zastavil. Ruský podnikatel byl vydán o dva dny později a ministerstvu spravedlnosti, které běžně podobné případy vyřizuje v řádu dnů, na to stačilo pár hodin.

Vydávání cizinců z Česka probíhá podle zjištění serveru Lidovky.cz nestandardním způsobem. Fakt, který v celé nahotě odhalila 2. května vládní záchranná operace na letišti, o čemž informoval server Lidovky.cz (čtěte zde), nyní potvrzuje i další případ cizince, který měl být z Česka vrácen do vlasti. Příběh Zuraba Nadiradzeho. V jeho případu musel Ústavní soud zamítnout vydání v řádu minut.

Odložení Gruzíncovy deportace zřejmě úředníky ministerstva spravedlnosti rozzlobilo. A tak další extradice, ruského podnikatele Torubarova, proběhla nezvykle rychle. “Běžně to ministerstvo řeší v řádu dnů. V případu Torubarova to bylo v řádu hodin,” řekl serveru Lidovky.cz zdroj z Ústavního soudu, který si přál zůstat v anonymitě.

.

Bleskurychlých 120 minut

Nadiradze měl být do Gruzie vrácen pouhé dva dny před Torubarovem. A s případem vydání ruského podnikatele ho spojuje mnohem více. Gruzínec byl ve své vlastni v nepřítomnosti odsouzen k patnácti letům vězení za vraždu (více čtěte v boxu). I jeho případ, stejně jako ostatní extradice, skončil na stole úředníka ministerstva spravedlnosti Jakuba Pastuszka – experta na paragrafy související s vydáváním do ciziny.

Nadiradzeho vydání do Gruzie nakonec zarazil až Ústavní soud. V rekordním čase totiž soudci odmítl rozhodnutí podepsané ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS), v němž vydání cizince do Gruzie posvětil. Od podání žádosti na Ústavní soud do rozhodnutí uběhlo pouhých 120 minut.

A vlastně jen díky shodě náhod. Ten den (30. dubna) se totiž konalo plénum Ústavního soudu, a tak žádost přistála soudcům přímo na stůl. Také Nadiradze, stejně jako Torubarov, měl být přitom ještě týž den vrácen do své vlasti.

Posuňme se o dva dny. Píše se 2. květen a na soud putuje další žádost. Tentokrát má soud rozhodnout o odložení vydání Alexeje Torubarova. Stejný postup jako u Nadiradzeho však již nelze zopakovat. Je den po státním svátku a většina soudců senátu soudkyně Ivany Janů, který má vynést verdikt, si vzala dovolenou.

Sama Janů je v Praze, kde ještě na poslední chvíli zjišťuje, jestli je možné nouzově senát svolat. Ale není. Torubarovovi už nic nepomůže a následuje poslední zoufalý pokus o jeho záchranu na letišti. Více ČTĚTE ZDE.

.

Jednou nohou v letadle? Nadiradze ten pocit zná

Snaha ministerstva spravedlnosti o Gruzíncovo vydání do vlasti je přitom až neuvěřitelně vytrvalá. Jeho extradici totiž už jednou Ústavní soud na poslední chvíli zarazil. V roce 2010 ho od deportace dělilo jen pár hodin. Do jeho záchrany se tehdy zapojil i hudebník a aktivista Michael Kocáb, který rok předtím skončil ve funkci ministra pro lidská práva.

Přesto ministr Blažek podepsal rozhodnutí o extradici znovu. Podle argumentů ministerstva v Gruzii došlo ke zlepšení situace v justici i vězeňství a Nadiradze by měl zajištěn spravedlivý proces.

.

Vezme Blažek rozhodnutí zpátky?

Nadiradze zůstává i po odložení vydání nadále ve vazební věznici. “Jeho osvobození může zařídit jen ministr Blažek, který by musel své rozhodnutí o vydání vzít zpátky,” vysvětluje aktivista John Bok, který se v případech vydávaných cizinců angažuje, podmínky propuštění. “Zatím si však ministerstvo hraje na mrtvého brouka,” podotýká.

To dokládá i snaha serveru Lidovky.cz. Na dotazy ohledně vydávání ministr Blažek již druhý den nereaguje.

khu
.
.
Z ČEHO JE NADIRADZE V GRUZII OBVINĚN:
Nadiradze byl v Gruzii odsouzen podle tamního trestního zákona za“vraždu s motivem chuligánství”. Čin se stalv lednu 1994 v Tbilisi. Na oslavě narozenin vypukla hádka, která vyvrcholila střelbou na ulici.Jeden ze čtyř zraněných v nemocnici zemřel. Nadiradze tvrdí, že čin nespáchal. Je prý politicky nepohodlnou osobou kvůli informacím, které získal v době svého působení nagruzínském ministerstvu obrany.