Kauza Torubarov. Bez rozhodnutí o azylu nelze vydávat, vzkázal soud Blažkovi

http://www.lidovky.cz/kauza-torubarov-bez-rozhodnuti-o-azylu-nelze-vydavat-vzkazal-soud-blazkovi-1sf-/zpravy-domov.aspx?c=A130529_124959_ln_domov_ogo

.

PRAHA -Je to silný argument ve prospěch vydaného Alexeje Torubarova. Nejvyšší správní soud serveru Lidovky.cz potvrdil, že osobu nelze vydat, pokud není ukončeno její azylové řízení. Ministerstvo spravedlnosti přitom tvrdí, že ruského byznysmena bylo možné vydat i bez rozhodnutí o azylu.
.

.

Dokud nebylo rozhodnuto o udělení azylu, osoba nesmí být podle soudu vydána. V podstatě tak dal zapravdu advokátovi Torubarovova Milanu Hulíkovi, i když mluvčí soudu Sylva Dostálová zdůrazňuje, že konkrétně k případu jeho klienta se nevyjadřuje.

“Obecné pravidlo, vyplývající z mezinárodních závazků České republiky, skutečně zapovídá vydat k trestnímu stíhání osobu, u níž nebylo postaveno na jisto, zda není v zemi svého původu politicky pronásledována či zda jí nehrozí v zemi původu mučení, trest smrti či jiné nelidské zacházení. Tedy musí být nejprve vyřešeno, zda se neuplatní uvedená zásada non-refoulement, než je osoba vydána do zahraničí,” uvedla mluvčí pro server Lidovky.cz.

Ministerstvo se nicméně brání, že stanovisko soudu pro něj není závazné. “Rozhodnutí ministra spravedlnosti o povolení vydání Torubarova není správním rozhodnutím, ale rozhodnutím podle trestního řádu. Tato rozhodnutí nepodléhají přezkumu Nejvyššího správního soudu. Zdůrazňujeme tedy, že ministr spravedlnosti jednal v mantinelech zákona,” uvedl úřad. Podle něj navíc o vydání Torubarova rozhodl krajský i vrchní soud.

Blažek kvůli podpisu vydání Torubarova čelí trestnímu oznámení od Rusova syna Stanislava, podle něhož porušil zákon. Jak informoval server Lidovky.cz, samotné vydání podnikatele 2. května proběhlo za velmi dramatických okolností, kdy se ho pět ministrů vlády snažilo získat zpět z rukou české policie, ministr financí Miroslav Kalousek dokonce nechal před letoun s Torubarovem postavit cisternu.

ogo