Blažek byl zděšený, Torubarova vydat nechtěl, prozradil Schwarzenberg

http://www.lidovky.cz/blazek-byl-zdeseny-torubarova-vydat-nechtel-prozradil-schwarzenberg-1k3-/zpravy-domov.aspx?c=A130529_172300_ln_domov_khu

.

.
PRAHA -Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) stál podle informací serveru Lidovky.cz na počátku vládní záchranné akce, která skončila blokováním letadla ruských aerolinií na pokyn Miroslava Kalouska (TOP 09). Pravdivost těchto informací, které pocházejí z nepolitického prostředí, dokládají i Schwarzenbergovy odpovědi v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Právník vydaného podnikatele Alexeje Torubarova serveru Lidovky.cz řekl, že jste mu oznámil, že podnikatel nebude vydán. Je to pravda?
To je pravda. Byla to bohužel mylná informace, která se ke mně dostala. Seznámil mě s ní ministr spravedlnosti (Pavel Blažek). On tuto informaci dostal od svých lidí.

Lidovky.cz: Co se stalo na vládě, když jste se dozvěděl, že Torubarov bude vydán.
V tu chvíli jsme seděli na vládě a pracovali, takže jsem měl vypnutý telefon. Tu informaci jsem dostal s hodinovým zpožděním.

Lidovky.cz: Takže s tou dezinformací přišel Pavel Blažek?
On tomu taky věřil. Volal jsem mu pak na mobil.

Lidovky.cz: A kdo tuto informaci dal jemu?
To už nevím.

Lidovky.cz: Jaká byla jeho reakce, když se dověděl, že byl Torubarov vydán?
On byl potom zděšený a snažil se dělat všechno možné, jako ostatně všichni, aby to zastavil.

Lidovky.cz: Prý hlavně vás zpráva o Torubarově vydání velice zasáhla.
Ano, velmi.

Lidovky.cz: Proč?
Vydáme někoho do Ruska a přitom existují důvodné pochybnosti o jeho dalším osudu.To je tragédie.

Lidovky.cz: Budete se v jeho případu ještě angažovat?
Pokud dostanu nějaké informace, tak samozřejmě budu jednat. Ví něco jeho advokát?

Lidovky.cz: Podle posledních informací je již tři týdny ve vězení ve Volgogradu a jeho právník se s ním dosud nemohl spojit. Takže je otázka, zda je stále naživu.
Tak to se dost možná ukáže, že je Volgograd stále ještě Stalingrad.

Lidovky.cz: Bylo ministerstvo zahraničí kontaktováno z ruské strany ohledně vysvětlení incidentu na letišti?
Nebylo.

khu

 


http://domaci.eurozpravy.cz/politika/71163-knize-odhalil-pravdu-blazek-se-zdesil/

.

Kníže odhalil pravdu: Blažek se zděsil!

.

Praha – Ministr spravedlnosti Pavel Blažek /ODS/ veřejně prohlašuje, že v případě ruského podnikatele Alexeje Torubarova nemohl nic dělat s jeho vydáním a tak ho vydat nechal. Jenže Karel Schwarzenberg /TOP09/ odhalil, že Blažek byl z vydání v šoku.

.

.

“Přípustnost vydání zkoumají české soudy, v jeho (Torubarově) případě krajský, vrchní a následně i Ústavní soud, dokonce opakovaně. Tyto soudy, které měly k dispozici veškeré materiály, rozhodly o přípustnosti vydání. To znamená, že kdybych rozhodl jinak, tak bych naopak jednal proti rozhodování českých soudů. Což považuji za vyloučené,” uvedl na začátku týdne ministr Blažek pro Českou televizi.

Jenže podle slov ministra zahraničních věcí Schwarzenberga vydání podnikatele neočekával. “On byl potom zděšený a snažil se dělat všechno možné, jako ostatně všichni, aby to zastavil,” řekl pro lidovky.cz s tím, že sám Blažek knížete sám ujistil, že k vydání nedojde.

Případ, který se odehrál na začátku května, vyplul na povrch teprve před pár dny. Když už bylo letadlo s Torubarovem na letišti, přikázal Miroslav Kalousek zablokovat odlet cisternou. Nakonec ale letadlo přeci jen odletělo a od té doby o podnikateli česká strana nic neví.

 


http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Predposranost-a-bordel-Byli-jsme-na-pivu-s-Karlem-Schwarzenbergem-273738

.

Předposranost a bordel. Byli jsme na pivu s Karlem Schwarzenbergem

.

REPORTÁŽ V Česku je rozšířená předposranost, což platí i na kauzu do Ruska vydaného podnikatele Alexeje Torubarova. Jmenování velvyslanců uložil prezident do mrazáku, ale na toto vydírání nelze přistoupit. Tak otevřeně hovořil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v pražské restauraci U Kalendů, kam si přišel podebatovat s občany. Došlo i na vtipy o Zemanovi.

„Prosím, přestaňte už fotografovat, nebo to pivo budu pít sám,“ sdělil na úvod ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, když delší dobu seděl u stolu v restauraci U Kalendů osamocen, protože se před ním tísnila armáda fotoreportérů. Nakonec mu donesli pivo, on usrknul, foťáci získali snímek popíjejícího Karla a většina z nich výzvy uposlechla, takže se hospoda trochu uvolnila. A pak přišel čas na debatu.

.

Případ Torubarov

Ještě před tím na Palackého náměstí v Praze, kde happening Fóra Karla Schwarzenberga začal, kníže vysvětlil důvody jeho vzniku a později zazpíval Jaroslav Hutka. Pak se všichni přesunuli do restaurace U Kalendů na nábřeží Vltavy, kde bylo naplánováno pokračování úspěšného volebního projektu Pivo s Karlem. Po odchodu fotografů si ke Schwarzenbergovi přisedla občansko-právní aktivistka Hana Demeterová a ptala se na případ Alexeje Torubarova, jenž byl nedávno za dost podivných okolností vydán do Ruska.

„Považuji to za neštěstí. Chtěl bych podobné věci dostat na stůl hned, jak se stanou a ne až na poslední chvíli,“ odvětil. Demeterová upozornila i na další případ Čečence, který byl zastaven při dopravní kontrole a sedí ve vězení v Brně, přitom má přiznán politický azyl v Německu. „V Německu je právní stát,“ poznamenal Schwarzenberg. Demeterová byla potom vyzvána, aby všechny materiály k případu poslala členům Fóra Karla Schwarzenberga, že se tím budou zabývat. ParlamentníListy.cz se zeptaly, v čem spatřuje důvod takového respektu před Ruskem. „Já ho nemám. Někteří ale respekt mají. U nás je podivná vlastnost, pro kterou má český jazyk vynikající výraz, předposranost. A z ní často pramení ten bordel,“ řekl, ale konkrétnější být nechtěl.

.

O vydírání prezidentem

Restaurace U Kalendů nabízí únětické pivo. Tím si Schwarzenberg připil s mladíky, kteří seděli na konci jeho stolu. Hovořili o tom, jak se mládež může zapojit do politiky, ale i o malých pivovarech. „Tohle pivo je dobré. Pro mě byl největší zisk z prezidentských voleb, kolik jsem při objíždění krajů objevil malých pivovarů, kde dělají skvělá piva,“ sdělil ministr zahraničí v nadsázce.

Na přetřes přišel jeho spor s prezidentem Milošem Zemanem ohledně velvyslanců. „Prezident to dal do mrazáku, nebo jak říká do trezoru. Je možné, že tahle situace bude trvat do příštích voleb, ale člověk se nikdy nemá poddat vydírání. Jednou na něj přistoupíte a pak se to s vámi veze celý život,“ poznamenal. Podle serveru Novinky.cz se Schwarzenberg ale rozhodl situaci řešit tak, že své lidi do patřičných zemí pošle jako chargé d´affaires. Následně přiznal, že v rámci Evropské unie nebude v některých zemích Evropy do budoucna potřeba žádných velvyslanectví.

.

Vtipy o Zemanovi

Když si Schwarzenberg přesedl k dalšímu stolu, byl vyzván, aby si dal k jídlu Zemanova játra, ale na jídelníčku nic takového nenašel. Následně někdo poznamenal, že prezident Miloš Zeman chytne ještě pár viróz a bude muset na léčení, nejlépe protialkoholické. „Demokraticky jsme si ho zvolili, tak s ním budeme muset žít,“ poznamenal Schwarzenberg. Sezení se zúčastnil i bratr zesnulého prezidenta Václava Havla Ivan. Na stížnosti lidí ohledně jednotlivých politiků Schwarzenberg jen lakonicky poznamenával: „Kdybych měl možnost z politiky vyloučit všechny, kdo nám dělají ostudu, tak nevím, jak by to dopadlo.“ Pak padla otázka, jestli se stane premiérem. S ní se vyrovnal odpovědí: „Tento post se nejspíš bude řešit mezi pány Sobotkou a Haškem.“

V oficiálním vyjádření ke vzniku Fóra Karla Schwarzenberga se píše, že prezidentská volba přitáhla k politice mnoho zejména mladých lidí a ministr zahraničí chce tuto občanskou angažovanost podporovat. Hlavně by si přál, aby se o politiku zajímala více právě mládež, takže by napříště v Poslanecké sněmovně byly vidět nové tváře. Proto vznikla jmenovaná platforma, která bude pořádat různé konference a semináře, ale pokračovat i v úspěšné volební akci Pivo s Karlem. Fórum se chce kromě celostátních zabývat i důležitými místními tématy.

Autor: Jan Rychetský

 


http://denikreferendum.cz/clanek/15651-torubarov-a-trivialni-prednost

.

Torubarov a triviální přednost

.

Při vydávání podnikatele Torubarova český stát porušil svou vlástní ústavu i mezinárodní závazky. Nestalo se to poprvé a je třeba se ptát proč.

Vydání podnikatele Alexeje Torubarova do Ruska bylo neštěstím, shodují se čeští ministři. Dokonce i ministr spravedlnosti Pavel Blažek otočil a připustil, že vydání bylo neštěstím. Torubarov sedí ve věznici, nikdo se k němu nedostane a může se být jist vysokým trestem po nespravedlivém procesu.

Soudní moc v Rusku má totiž do nezávislosti na hony daleko – pracuje na objednávku moci výkonné – prezidenta Putina a jeho blízkých. Alexej Navalnyj, Pussy Riot, Michail Chodorkovskij, William Browder a desítky jiných, kteří se buď znelíbili státní moci anebo jim byl za spolupráce policie a soudů prachsprostě ukraden jejich úspěšný byznys, by mohli vyprávět.

Torubarov není žádnou výjimkou. V Rusku a bohužel ani v České republice.

Státy bývalého Sovětského svazu, zejména Rusko, Gruzie nebo Ukrajina s oblibou vydávají na uprchlé opoziční představitele a úspěšné podnikatele zatykače pro vykonstruované závažné trestné činy – od vražd, po zpronevěry a podvody. V případě Ruska se často jedná o uprchlíky z Čečenska nebo právě bohaté podnikatele, kteří po svém okradení nebyli včas ruskou „spravedlností“ posláni za mříže.

České ministerstvo spravedlnosti dlouhodobě, nikoli pouze za vedení ministra Blažka, automaticky ruským či gruzínským žádostem vyhovuje, přestože často ani stanovisko českých soudů ohledně vydání nebývá jednotné. Dokonce ani pro uprchlíka kladné rozhodnutí Ústavního soudu ČR postoj naší spravedlnosti nemění, zpravidla celé kolečko proběhne znovu a za pár let stojí pronásledovaný cizinec před stejným nebezpečím.

To se například přihodilo panu Zurabu Nadiradzeovi, u kterého nedávno ústavní soud již podruhé zabránil deportaci do Gruzie a pan Nadiradze dodnes sedí ve vydávací vazbě v Praze. Na udělení azylu čeká již dvanáct let a jeho azylové řízení se stále nachází v první instanci na příslušném odboru MV.

Ministerstvo vnitra sice oficiálně prosazuje správný výklad, že extradice je možná pouze po pravomocném rozhodnutí o zamítnutí azylové žádosti, tj. ujištění, že cizinec není v zemi původu v nebezpečí, ale v konkrétních případech (Nadiradze, Torubarov, Chmelidze) zcela záměrně s vydáním azylového rozhodnutí otálí, donekonečna prodlužuje lhůty, a nechává tak volný prostor lidem ministra Blažka.

Zejména pan Jakub Pastuszek z mezinárodního odboru trestního Ministerstva spravedlnosti ČR pak podle mého názoru funguje doslova jako automat na vyhovění žádostem o vydání cizinců do sebehoršího režimu. Ptát bychom se měli proč.

Torubarov tedy v takto nastaveném systému není žádnou výjimkou, pozoruhodné je naopak náhlé vzedmutí zájmu o tuto osobu ze strany ministrů Kalouska a Schwarzenberga.

Řešení celého problému je jednoduché a je napsáno v článku 1 odst. 2 Ústavy ČR a článku 33 „Ženevské“ Úmluvy o právním postavení uprchlíků, u které jsme nedávno slavili šedesátileté výročí její platnosti. Ústava říká, že Česká republika dodržuje závazky, které jí vyplývají z mezinárodního práva, článek 33 Ženevské úmluvy pak zakazuje navrácení uprchlíka do země, v níž mu hrozí nebezpečí.

Uprchlické právo je postaveno na všeobecně přijímané zásadě, že uznání uprchlického statusu ze strany státu je pouze deklaratorním aktem, tj. že za uprchlíka je nutno považovat každého žadatele až do pravomocného rozhodnutí o tom, že status uprchlíka cizinci nenáleží.

Po celou dobu azylového řízení musí platit článek 33 – tedy zákaz návratu ve všech jeho podobách. I případný střet dvou mezinárodních závazků, jak již před více než deseti lety v časopisu Právník č. 9/2002 velmi přesně popsal nynější soudce Soudního dvora EU a zřejmě největší odborník na mezinárodní právo v ČR prof. Jiří Malenovský, musí být řešen tak, že mezinárodní závazek k ochraně lidských práv musí mít přednost. Stejný je ostatně názor Nejvyššího správního soudu nebo Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Praze.

Jedná se tedy o naprosto triviální přednost závazků z mezinárodního práva a závazků z mezinárodního práva lidských práv před jakýmkoli předpisem či výkladem národních zákonů tak, jak požaduje naše ústava již více než deset let. Že polovina české právní obce, včetně ministerstva spravedlnosti tuto zásadu dosud mentálně nezpracovala, je bohužel pravda a je příčinou mnoha nespravedlivých soudních a správních procesů.

Jejich oběťmi jsou nejen pánové Torubarov, Nadiradze nebo Chmelidze, ale bohužel řada cizinců i občanů České republiky dovolávajících se práv z mezinárodních úmluv, které musí náš stát dodržovat.


http://www.lidovky.cz/cisterna-je-komedie-o-vydani-torubarova-vedeli-tvrdi-schwarzenberguv-urednik-1hi-/zpravy-domov.aspx?c=A130531_152942_ln_domov_ogo

.

Cisterna je komedie, o vydání Torubarova věděli, tvrdí Schwarzenbergův úředník

.
PRAHA -Kauza Torubarov vyplavila na povrch dosud skryté spory na ministerstvu zahraničí. Bývalý disident a diplomat Heřman Chromý se kvůli ní rozhodl z ministerstva po 18 letech odejít a ostře svého zaměstnavatele zkritizoval. Vadí mu posudky nahrávající vydávání lidí ke stíhání a postoj úřadu k případu, kvůli němuž mu prý hrozili výpovědí. “Chce nás očernit,” oponuje ministerstvo.

“Byl jsem loajální, ale nadále již loajální být nemohu,” svěřil se úředník, který na ministerstvu pro soudy vypracovává stanoviska k jednání o vydávaní osob. “Tato problematika byla hodně povrchně přijímána, respektive se snahou ‘rychle to vystrčit’. V řadě věcí, zejména u východních států, jsou v kolizi naše mezinárodní závazky, především dodržování práva na spravedlivý proces a důstojné podmínky ve věznicích. V tomhle směru jsem zjistil na straně ministerstva řadu pochybení,” tvrdí Chromý.

Na mysli má také aktuální případ vydání ruského byznysmena Alexeje Torubarova, k němuž podle něj ministerstvo k soudu poslalo zkreslenou zprávu o současných poměrech v Rusku.

Nejdříve na ní pracoval Chromý. “Vyjadřoval jsem se obecně k podmínkám ve vězeňství, soudnictví a lidským právům, dokladoval jsem je na celé řadě případů. Vycházel jsem z informací od novináře Grigorije Paska, který má narozdíl od zastupitelského úřadu autentické informace. Také jsem zpochybňoval nabídnuté diplomatické záruky, nikdo je nedodržuje, což vím z vlastní zkušenosti. Je velký problém dostat se do vězení a když vás pozvou, jsou to připravené potěmkiády,” popsal Chromý serveru Lidovky.cz.

.

Případ mu odebrali

Jenže případ mu nakonec nadřízená odebrala a Chromý tvrdí, že ví proč. “Řadu informací jsem čerpal od nevládních subjektů. To vyvolalo velkou nevoli a tlak. U kauzy Torubarov to vedlo k tomu, že připravovanou zprávu pokrátili přesně o materiály vycházející z těchto informací,” stěžuje si úředník.

Záchranná akce s cisternou na letišti podle něj byla už pouhou komedií. “Upozorňoval jsem na to. Věděli, že má být vydán. Věděli, že ho převezli do vězení na Ruzyň. Co se dnes píše, že se děsil i Blažek, to není relevantní,” tvrdí Chromý.

.

Někdy je mi trapně

Stejných pochybení jako u Torubarova se podle něj ministerstvo dopouští opakovaně. “Někdy je mi trapně, třeba u Gruzie, to je exemplární případ, kde nám od zastupitelského úřadu v jednom případě od velvyslance přišel posudek, že je tam všechno v pořádku. V jiném se zase dozvíte, že bití vězňů v Gruzii není výjimečné. Také se stalo, že ministerstvo vůbec nebylo informováno, že nějakou zprávu zastupitelský úřad poslal zprávu přímo soudu,” popisuje úředník.

Kvůli výše zmíněným problémům a tlaku na svou osobu napsal Karlu Schwarzenbergovi už letos v březnu, ministr mu však na jeho dopis neodpověděl. “Uvedl jsem, že dochází k jisté podobnosti s rokem 1948. Torubarov není jediný. My sice lidi neodesíláme do gulagu, ale posíláme je vstříc poměrům v justici, korupci a obrovské nejistotě, před níž utekli. Měli bychom jim garantovat věci, k nimiž jsme se zavázali. U Torubarova navíc nebylo ukončeno azylové řízení a vykládat, že je to díky tomu jeho vydání v pořádku, to prostě nemůže nikde obstát,” cituje Chromý z dopisu. V úřadu už dal výpověď a Schwarzenbergovi poslal další dopis, tentokrát otevřený.

.

Ministerstvo: mstí se za hrozbu výpovědí

Ministerstvo zahraničí se nicméně brání, že se ho Chromý snaží pošpinit, protože mu za nekvalitní práci pohrozilo výpovědí. “Informace v kauze Torubarov od něj byla velmi špatná a nemohla odejít na daný soud. Zprávu dokončila jiná pracovnice, která ji zpracovala v podobném duchu, ale kvalitativně lépe,” uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí Johana Grohová. Odmítá také tvrzení Chromého, že výpovědí na něj vedoucí tlačila. “Šlo o klasický postup dle zákoníku práce, protože jsem nebyli spokojeni s jeho výsledky, dostal upozornění na možnost výpovědi,” tvrdí mluvčí.

Běžný postup ministerstva při zprávách o extradicích je podle ní v pořádku. “Každé stanovisko, které odchází, obsahuje informace od zastupitelského úřadu, mezinárodních a nevládních organizací. Stačí se podívat na internetové stránky nevládních organizací, věci kolem Torubarova tam jsou. Narozdíl od pana Chromého se ale domníváme, že to nemohou být pouze informace od nevládních organizací,” míní mluvčí.

Jak informoval server Lidovky.cz, Torubarova vydalo Česko 2. května za velmi dramatických okolností na Letišti Václava Havla. Ruského podnikatele se snažila do poslední chvíle zachránit pětice ministrů Nečasova kabinetu. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ho vydal i přes to, že nebylo rozhodnuto o udělení azylu.

.

Heřman Chromý

Disident, signatář Charty 77, po sametové revoluci politik, poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění a České národní rady za Občanské fórum, později diplomat. Od roku 1995 působí na ministerstvu zahraničních věcí. V letech 1995-1998 byl diplomatem v Bulharsku, v letech 1998-2002 v Rumunsku a od roku 2005 v Bělorusku.

Ondřej Golis