OSTUDA – Blažek lže a vláda ho kryje!

http://www.lidovky.cz/necas-se-pustil-do-kalouska-nekteri-pracuji-a-nekteri-vypravi-kovbojky-13e-/zpravy-domov.aspx?c=A130529_134823_ln_domov_khu

.

Nečas se pustil do Kalouska za cisternu: Někteří pracují a někteří vypráví kovbojky

.

PRAHA/JEKATĚRINBURG – Premiér Petr Nečas (ODS) se na návštěvě Ruska poprvé vyjádřil k nedávnému incidentu na Letišti Václava Havla při vydání podnikatele Alexeje Torubarova. Ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) nepřímo obvinil ze šíření kovbojek.

“Velmi bych prosil, abychom se racionálně pohybovali v mezích paragrafů a mezinárodního práva a odlišili to od kovbojek, které někteří politici podstrkují médiím a ta je ochotně papouškují. Někteří z nás pracují a někteří vypráví kovbojky,” uvedl Nečas, jehož vyjádření serveru Lidovky.cz poskytl mluvčí vlády Jan Hrubeš.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) opakovaně oznámil, že na sebe bere veškerou odpovědnost za to, jak 2.května, kdy se drama odehrálo, postupoval personál letiště.
Premiér nepřímo naznačil, že okolnosti Torubarovova vydání nebyly tak dramatické, jak je Lidovky.cz v posledních dnech popisují. Server však má o celé události detailní informace, prvotní zprávu o zásahu na letišti přitom získal z nepolitických kruhů.

.

Ve vládě na ‘akci cisterna’ panuje shoda

Případ ruského podnikatele Alexeje Torubarova ve středu ministři Karel Schwarzenberg, Miroslav Kalousek (oba TOP 09) a Pavel Blažek (ODS) označili na dotaz Lidových novin za neštěstí. Konflikt mezi sebou v této věci prý nemají. O ruském obchodníkovi prý nemají jeho advokáti žádné zprávy.

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Blažek pak rozhodl o vydání, jemuž se 2.května na poslední chvíli snažilo zabránit několik ministrů, včetně Kalouska, který před letadlo s ruským podnikatelem nechal postavit cisternu.

.

Ostuda? Spíše neštěstí, říká Schwarzenberg

“Já bych řekl spíše neštěstí než ostuda,” odpověděl dnes po jednání vlády Schwarzenberg na otázku Lidových novin, zda postup kabinetu v této věci nebyl ostudou.

Takovému označení posléze přitakali i Blažek s Kalouskem. “Neštěstí je vždycky v tom, že soudy i ministr spravedlnosti postupují podle důkazů, které mají k dispozici,” uvedl Blažek, podle něhož není mezi ministry žádný spor. “Spíše se bavme o tom, že byla koordinace, která prostě ne vždy vyjde, jak si člověk představuje, že vyjít má,” řekl také.

Dodal, že se ruské strany ptá, jaký je další osud Torubarova. Odpověď však prý zatím nedostal.

khu

 


http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Chudacek-Necas-exkrementy-a-vymesovani-Uzas-nad-Kalouskovym-radenim-v-CT-273637

.

Chudáček Nečas, exkrementy a vyměšování. Úžas nad Kalouskovým řáděním v ČT

Ministr financí Miroslav Kalousek toho stihl v úterním pořadu Interview ČT24 opravdu dost. Kromě toho, že se představil v roli bojovníka za demokracii v případě ruského podnikatele Alexeje Torubarova, stihl uštědřit ODS i jejímu předsedovi Petru Nečasovi jako pravicovému rivalovi nejeden peprný šťouchanec, ale některými svými obraty musel diváky i pobavit.

Není náhodou, že úterní Interview ČT24 vykázalo téměř dvojnásobnou sledovanost tohoto pořadu oproti jiným dnům. Hostem moderátorky Daniely Písařovicové totiž byl ministr financí Miroslav Kalousek, jenž ze všech politiků dokáže přilákat k obrazovkám nejvíce diváků. Tentokrát odpovídal na otázky kolem vydání podnikatele Alexeje Torubarova do Ruska a k dění na pražském magistrátu po odvolání primátora Bohuslava Svobody.

Vydání ruského podnikatele Torubarova totiž na ruzyňském letišti provázely neobvyklé manévry, když se česká strana pokusila jeho vydání na poslední chvíli zarazit, přestože k němu dal souhlas ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Personál letiště dokonce na příkaz ministra financí Miroslava Kalouska přistavil před ruské letadlo, v němž už podnikatel seděl pod dohledem zástupců ruské strany, cisternu, aby zabránil jeho vzlétnutí.

.

Je jedno, jestli před letadlem byla cisterna nebo vysavač exkrementů

Ministr financí k tomu v Interview ČT24 uvedl, že nevydával žádné pokyny, ale za to, co činil letištní personál, přebírá i tak veškerou odpovědnost. „Jestli před letadlem stála cisterna, tahač nebo jestli tam stál vysavač exkrementů, není vůbec důležité. Důležité je, aby všichni věděli, že personál letiště konal důsledně v souladu se zákonem o civilním letectví,“ prohlásil Miroslav Kalousek.

Moderátorka se z něj opakovaně snažila získat odpověď na otázku, proč do této záležitosti vstupoval právě on coby ministr financí, tedy, proč se do ní vměšoval. „Já jsem se nevměšoval. Když říkáte, že jsem se vměšoval, to je skoro, jako kdybyste říkala, že jsem se vyměšoval. Nedělal jsem ani jedno, ani druhé,“ vtipkoval Miroslav Kalousek.

.

Česká republika vydala nevinného člověka možná i na smrt

Tento lehčí tón ale dokázal ministr financí mistrovsky proložit zabrnkáním na truchlivou strunu, když mluvil o tom, že selhali pánové v justici v Brně, když o možném Torubarovově vydání rozhodovali možná podle paragrafů, ale bez uvědomění si situace v kontextu lidských práv. „Jeho vydání byla hrubá chyba. Budeme zatíženi vědomím, že Česká republika vydala nevinného člověka možná i na smrt,“ konstatoval s tragickým výrazem i tónem Miroslav Kalousek.

Během druhého tématu o dění na pražském magistrátu poté, co TOP 09 vypověděla ODS koaliční smlouvu a odvolala primátora Bohuslava Svobodu, přešel první místopředseda TOP 09 k obvyklým jedovatostem na adresu pravicového konkurenta. „Primátor Svoboda lže, kudy chodí. Když přišli na koaliční vyjednávání tři lidé z ODS, tak měli čtyři názory,“ citoval Miroslav Kalousek vyjádření pražských zastupitelů TOP 09, jimiž mimo jiné zdůvodňovali, proč už nelze pokračovat ani v koalici s ODS, ani s Bohuslavem Svobodou coby primátorem.

:

Když praskne přední sklo v letadle, Nečas z toho viní Kalouska

Popřel však, že by právě on byl tím, kdo tahal za nitky a kdo by inicioval rozpad pravicové koalice v Praze, jak se už dříve vyjádřil předseda vlády i ODS Petr Nečas. „Pokud vím, Petr Nečas trpí stihomamem, že když mu praskne přední sklo v letadle, tak jsem ho rozbil já. Takže chápu, že mě označil za viníka,“ poznamenal Miroslav Kalousek s tím, že pražská TOP 09 přebírá odpovědnost za palčivé problémy v Praze, za chyby exprimátora Bohuslava Svobody i jeho předchůdce Pavla Béma a pokusí se minimalizovat jimi způsobené škody.

Taktéž odmítl, že by situace na pražském magistrátu byla předzvěstí něčeho podobného na celostátní úrovni po volbách v příštím roce a spolupráce TOP 09 s ČSSD, z čehož ho také premiér Petr Nečas podezíral. Za to ho Miroslav Kalousek počastoval slovy „chudinka“ a „snad se z toho vyspí“. A k tomuto svému výroku se vyjádřil i v pořadu Interview ČT24.

.

Ministr je přesvědčen, že chudinka premiér se z toho opravdu vyspal

„Já jsem ho velmi litoval, když pan premiér ze situace vyvodil, že se stejně jako v Praze budeme chovat i na celostátní úrovni. To je úplný nesmysl, nevím, kde to vzal. Ale myslím, že se z toho vyspal, že na něj, na chudinku, toho bylo opravdu moc,“ neodpustil si první místopředseda TOP 09 zopakování jízlivostí na adresu šéfa ODS.

Odpovídající tečkou za ministrovou návštěvou v televizním studiu bylo málokdy vídané odhlášení pořadu. Moderátorka v časové tísni, kdy už se neodvratně blížilo zahájení hlavního zpravodajského pořadu ČT Události, řekla „Miroslav Kalousek, ministr financí“ a pak už jen mohla zalapat po dechu poté, co z protějšího křesla zaznělo od ministra „Daniela Písařovicová, reportérka ČT24“.

.

Bez lehké virózy host obvykle moderátora neodhlašuje

Vystoupení Miroslava Kalouska vzbudilo nemalou pozornost. „Není pochyb o tom, že tam byla lehká viróza. Během pořadu se projevila několikrát, ale nejmarkantnější to bylo v samotném závěru, kdy ho moderátorka odhlašovala slovy ‘Miroslav Kalousek, ministr financí’ a on na to navázal ‘Daniela Písařovicová, reportérka ČT24′. Samozřejmě že to bylo v legraci, ale normální člověk to nedělá,“ komentoval to pro ParlamentníListy.cz americký novinář a politický pozorovatel Erik Best.

„Ale rozhodně to není poprvé, nedávno byl pan Kalousek v České televizi na rozhovoru u moderátora Martina Veselovského, a to působilo podobně. Je to obdivuhodné, že takhle mluví – s výjimkou toho, že nedokázal pořádně vyslovit jméno ruského podnikatele Torubarova – když má virózu. Začíná se hovořit o tom, že v České televizi a v Českém rozhlase budou muset politici projít dechovou zkouškou, než je pustí do studia,“ směje se novinář.

.

Mediální odborník viděl uvolněného, ale také unaveného Kalouska

„Pan Kalousek je excelentní pravicový politik. Bojovník, který je, žel, občas až příliš tvrdý. Nicméně to k politice patří. Je zřejmé, že se stane terčem střelců. Nejen levicových, ale i těch modrých. Ale každopádně si to s ním v nějaké diskusi může rozdat jen pár politiků. Třeba nynější prezident a také ten minulý,“ říká pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Jiří Mikeš z Katedry obchodního podnikání a komerčních komunikací Vysoké školy ekonomické.

„V pořadu působil ministr Kalousek uvolněně, leč na druhou stranu i unaveně. Nebyl také dobře oholen. Kauzu Torubarova pravděpodobně vyvolal proto, že chtěl ukázat, jaký je bojovník za demokracii. Reakce ruské strany bude asi velice zajímavá. Třeba naznačí, že šlo především o peníze, což by mohlo panu Kalouskovi uškodit. Ale vyčkejme,“ poznamenává Jiří Mikeš.

.

Souboje s Nečasem Kalousek vyhrává, ale neměl by svou převahu přehánět

Zároveň není překvapen tím, jaká slůvka si přes média první místopředseda TOP 09 s premiérem Petrem Nečasem posílají. „Rozhovor byl pochopitelně součástí už neoficiálně odstartované volební kampaně. ODS na TOPku dnes nemá a ani mít nebude. Souboj Kalousek versus Nečas bude zajisté pokračovat. Ale Miroslav Kalousek boxuje v těžší kategorii než pan Nečas. Měl by si proto dát pozor, aby svou převahu nepřehnal. Hrubiánů máme v politice fůru. I bez pana Ratha,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Jiří Mikeš.

Jak již bylo v úvodu zmíněno, Interview ČT24, na které se obvykle dívá ve všední den vpodvečer mezi půl sedmou a sedmou kolem 60 tisíc diváků, mělo tentokrát téměř dvojnásobnou sledovanost. Z dat ATO – Mediaresearch, která pro ParlamentníListy.cz zpracovala MÉDEA, a. s. ve spolupráci s MÉDEA RESEARCH, k. s. vyplývá, že na pořad s Miroslavem Kalouskem se dívalo 108 tisíc diváků při podílu na sledovanosti 4,1 procenta.

.

Autor: Jiří Hroník

 


http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Kalousek-Modlim-se-za-pana-Torubarova-273641

.

Kalousek: Modlím se za pana Torubarova

Ministr financí Miroslav Kalousek, ministr spravedlnosti Pavel Blažek a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg oznámili, že vláda dnes schválila zákon o státním zastupitelství. Řeč poté ale byla hlavně o vydání podnikatele Torubarova do Ruska.

“Vláda schválila zákon o státním zastupitelství. Rád bych poděkoval všem kolegům napříč politickým spektrem za věcnou diskuzi,” uvedl Blažek. Objasnil, že budou zrušena vrchní státní zastupitelství a jejich pravomoci přejdou na zastupitelství nejvyšší a krajská.

.

Je to neštěstí

Kalousek pro zákon o státním zastupitelství nakonec hlasoval. „Pan ministr Blažek už řekl, že ta diskuze byla velice věcná,“ uvedl ministr financí s tím, že Blažek mu vysvětlil důvody pro drahou reformu a slíbil, že nebude potřeba přidávat resortu spravedlnosti peníze.

Padly také otázky na situaci podnikatele Alexeje Torubarova. „Co se mě týká, já nevím, o čem pan premiér mluvil v Rusku a jestli se na osud pana Torubarova zeptal. Byly zde pochyby, jestli to vydání odpovídalo českému právnímu řádu,“ vysvětlil Schwarzenberg. „Jestli to je ostuda? Já bych řekl spíše neštěstí,“ dodal ministr zahraničí.

Blažek odmítl, že by s Kalouskem kvůli Torubarovi vedl spor. „Novináři stále hledají spory,“ prohlásil s tím, že jde pouze o právní stránky věci. „Se slovem neštěstí, jak řekl pan Schwarzenberg, já nemám vůbec žádný problém,“ doplnil. Blažek by rád diskuzi o sporech ukončil. „Pokládám to opravdu za neštěstí. ten pán se na nás obrátil o ochranu a my jsme ho vydali,“ podotkl Kalousek.

„Já se za něj velmi často modlím, ale obávám se, že mé modlitby budou vzhledem k systému, do jakého byl pan Torubarov vydán, k ničemu,“ myslí si Kalousek. „Já dost obtížně umím pochopit uvažování některých soudů,“ dodal ministr financí.

Autor: joh

.

 


http://zpravy.idnes.cz/blazek-kalousek-o-vydani-torubarova-do-ruska-f39-/domaci.aspx?c=A130529_135102_domaci_hv

.

Blažek píše kvůli Torubarovi do Ruska, Kalousek se za podnikatele modlí

Zatímco se premiér Petr Nečas vrací ze zahraniční návštěvy Ruska, ministr spravedlnosti Pavel Blažek do země poslal dopis. Kvůli podnikateli Alexeji Torubarovi. Česká justice ho vydala do Ruska, aniž by počkala na skončení azylového řízení. Podnikatel žádal o politický azyl. Podle jeho advokáta mu v Rusku hrozí smrt.

“Jestli se pan premiér na osud pana Torubarova zeptal, nevím,” řekl po jednání vlády ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Celou věc pak označil za neštěstí.

“Pokládám to opravdu za neštěstí. Ten pán se na nás obrátil kvůli ochraně, my jsme ho vydali. Už jenom to, že je měsíc kdesi bez přítomnosti styku se svým právníkem, je zřejmé, jakému systému spravedlnosti byl vydán. Já se za něj velmi často modlím. Obávám se však, že mé modlitby mu nepomohou,” uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Právě on chtěl na začátku května zablokovat cisternou letoun, který Torubarova do Ruska přepravoval (více čtěte zde).

“Žádný konflikt Kalousek – Blažek se v této věci nekoná. Celý problém spočívá v tom, co všechno měly k dispozici české soudy a ministr při svém rozhodování. A o celkový přístup k té věci, který mohl vycházet, pokud jde o právní stránku věci, jen s určitých dokumentů,” tvrdí ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

“Dost obtížně umím pochopit uvažování některých soudců české justice. Opakuji soudců, nikoliv ministra spravedlnosti. Ale budeme-li se o tom veřejně hádat, panu Torubarovi to nepomůže. Možná že je naší povinností se čas od času trochu hlasitěji zeptat, jak že se mu daří,” doplnil Kalousek.

.

Nečas: Politici médiím podstrkují kovbojky

Podle serveru Lidovky.cz premiér ze zahraničí vzkázal, aby čeští politici zanechali kovbojek. “Velmi bych prosil, abychom se racionálně pohybovali v mezích paragrafů a mezinárodního práva a odlišili to od kovbojek, které někteří politici podstrkují médiím a ta je ochotně papouškují. Někteří z nás pracují a někteří vypráví kovbojky,” uvedl Nečas.

Blažek řekl, že nebude říkat podrobnosti o tom, co všechno se kolem vydání Torubarova dělo. “S panem Schwarzenbergem jsme spolupracovali na tom, aby případ dopadl jinak. Se slovem neštěstí nemám žádný problém. Ale neštěstí je vždy v tom, že soudy a ministerstvo spravedlnosti postupují vždy podle toho, jaké důkazy mají k dispozici. A v době rozhodování byly takové důkazy, jaké byly,” doplnil Blažek.

Na tiskové konferenci informoval politik také o tom, že již napsal do Ruska dopis. “Zatím na něj nemám odpověď,” řekl ministr spravedlnosti.

Dvaapadesátiletý Alexej Torubarov v minulosti v Rusku podnikal. Ve Volgogradu provozoval několik restaurací. Před lety se podle Hospodářských novin přihlásil do aukce budov v lukrativních částech města. O ně se údajně měla zajímat i mafie. Torubarov proto začal hledat spojence a zaplatil miliony důstojníkovi místního velitelství tajné služby Andreji Čumanovi. Ten však zmizel, aniž by Torubarovi pomohl.

Potíže začaly gradovat poté, co se podnikatel údajně snažil částku získat zpět a podnikatele začali zastrašovat. Třeba i tím, že se z něj údajně snažili vymlátit přiznání toho, že Čumanova vydíral.

Rodina podnikatele kvůli vydání z Česka podala trestní oznámení na ministra spravedlnosti. Ruský podnikatel byl totiž vydán, aniž s ním bylo dokončeno azylové řízení.

Autor: