Co domluvil Blažek při svých dvou návštěvách Ruska v březnu a dubnu 2013?

Všichni teď nadávají panu ministru Blažkovi za pošlapávání lidských práv. My si myslíme, že toho má prostě moc a udělal drobnou chybku – vydal žadatele o azyl do země, kde ho zřejmě čeká mučení a smrt. Že je to nepředstavitelné v jakékoli jiné evropské zemi a Česko má teď ve světě ostudu? To jenom šťárá nějaký Helsinský výbor… http://bit.ly/115m36v

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=477792982290940&set=a.294102547326652.64192.211401918930049&type=3&theater

http://www.mzv.cz/petersburg/cz/zpravy_a_udalosti/ceska_delegace_se_zucastnila_tretiho.html

.

Česká delegace se zúčastnila třetího Mezinárodního právního fóra v Sankt Peterburgu

20.05.2013 / 12:55

Ministr spravedlnosti P. Blažek, nejvyšší státní zástupce P. Zeman, vrchní státní zástupkyně L. Bradáčová a generální konzul ČR K. Charanza se ve dnech 15. – 18. května 2013 zúčastnili v Sankt Peterburgu třetího Mezinárodního právního fóra,

které bylo věnováno úloze práva v zajišťování rozvoje společnosti, státu a ekonomie a spolupráci právních systémů.

V rámci  fóra  se ministr Blažek dne 16. května 2013 setkal se svým ruským protějškem A. Konovalovem. Ministři podepsali Program spolupráce mezi Ministerstvem spravedlnosti ČR a Ministerstvem spravedlnosti RF, který rozvádí Dohodu o spolupráci podepsanou ministry v březnu t.r. v Moskvě.

.

.

http://euserver.parlamentnilisty.cz/Articles/958-ministerstvo-spravedlnosti-domluvilo-v-moskve-dalsi-postup-pro-zlepsovani-justicni-spoluprace.aspx

.

Ministerstvo spravedlnosti domluvilo v Moskvě další postup pro zlepšování justiční spolupráce

.

Delegace Ministerstva spravedlnosti v čele s ministrem Pavlem Blažkem se účastnila několika jednání v Moskvě, jejichž hlavním cílem bylo podpořit justiční spolupráci mezi Českou republikou a Ruskou federací.

Hlavním bodem bylo jednání s ruským ministrem spravedlnosti Alexandrem V. Konovalovem. Ministři podepsali Dohodu o spolupráci ministerstev spravedlnosti, která by měla zlepšit komunikaci mezi oběma úřady v přeshraničních případech, zajistit výměnu zkušeností zástupců rezortů justice obou zemí a přispět k jejich profesnímu vzdělávání.

Ministr Pavel Blažek se svým ruským protějškem jednal také o konkrétních problematických případech mezinárodní justiční spolupráce v oblasti rodinného práva a požádal Alexandra V. Konovalova o zabezpečení pružnějšího a vstřícnějšího přístupu ruských orgánů. Jako příklad probírali oba ministři i česko-ruský rodičovský spor o výchovu nezletilé A. Hromádkové.

Na závěr jednání ministr Blažek přijal pozvání na Mezinárodní právnické fórum, které se uskuteční v květnu v Sankt Petěrburgu.  Právě tam by chtěl dosáhnout dohody na konkrétní formě spolupráce podle podepsané smlouvy.

Ministr spravedlnosti využil své cesty také k diskuzi se zástupci českých advokátních kanceláří působících v Ruské federaci. Z debaty o praktických aspektech přeshraničních případů vzešlo několik podnětů na revizi česko-ruské smlouvy o právní pomoci z roku 1982. Je například potřeba urychlit postup při uznávání a výkonu soudních rozhodnutí v druhém smluvním státě.

Delegace ministerstva ČR vedla také několik jednání se zástupci politického a konzulárního úseku Velvyslanectví ČR v Moskvě. I zde se velká část debat soustředila na extradiční řízení a souvislosti s ruským trestním právem.

Ve čtvrtek 14. 3. ministr spravedlnosti ČR spolu s Chargé d´affaires a.i. ČR v Rusku, panem Martinem Klučarem, zahájil klavírní koncert pořádaný na velvyslanectví u příležitosti 20. výročí navázání česko-ruských diplomatických vztahů. I zde se setkalo mnoho významných osobností, mezi jinými například velvyslanec SR v Rusku Jozef Migaš, nebo  ředitel Českého domu v Moskvě Miloš Jaro.

TZ Ministerstva spravedlnosti ČR

.


.

http://www.lidovky.cz/blazek-jednal-v-rusku-o-vydavani-osob-mesic-pote-tam-vratil-torubarova-1z6-/zpravy-domov.aspx?c=A130529_165450_ln_domov_ogo

.

Blažek jednal v Rusku o vydávání osob. Měsíc poté tam vrátil Torubarova

.

.
PRAHA -Je to pouhá shoda okolností, nebo osud podnikatele Alexeje Torubarova zpečetila březnová cesta Pavla Blažka (ODS) do Moskvy, kde se setkal se svým protějškem Alexandrem Konovalovem? Jedním z témat, o nichž tam ministr spravedlnosti jednal, bylo vydávání osob. Měsíc na to svým podpisem zpečetil Torubarovův osud, když povolil jeho extradici do Ruska. Blažek jakoukoliv souvislost mezi kauzou a návštěvou odmítá.

V Rusku ministr spravedlnosti Blažek pobýval 12. až 15. března, hlavním bodem návštěvy bylo setkání s jeho protějškem, ruským ministrem spravedlnosti Alexandrem V. Konovalovem. Společně podepsali dohodu o spolupráci. “Jednali také o konkrétních problematických případech mezinárodní justiční spolupráce v oblasti rodinného práva a ministr Blažek požádal Alexandra V. Konovalova o zabezpečení pružnějšího a vstřícnějšího přístupu ruských orgánů,” informovalo ministerstvo.

Dalším důležitým bodem jednání v Moskvě bylo vydávání osob k trestnímu stíhání. “Delegace ministerstva ČR vedla také několik jednání se zástupci politického a konzulárního úseku Velvyslanectví ČR v Moskvě. I zde se velká část debat soustředila na extradiční řízení a souvislosti s ruským trestním právem,” uvedlo dále ministerstvo.

.

Téma Torubarov? Nikdy

Blažek nicméně odmítá, že by při jednání s Konovalovem padlo jméno Torubarov. “Nikdy, což je lehce prokazatelné, mluvili jsme spolu vždy jen mezi asi šestnácti očima. Jediné konkrétní téma s ruským kolegou bylo téma Hromádková(únos Anny Hromádkové matkou do Ruska, pozn red.),” řekl Blažek serveru Lidovky.cz. Jaké jsou konkrétní výsledky jednání o extradicích, navíc není jasné. 16. dubna, skoro na den přesně měsíc po návratu z Ruska, pak podepsal vydání Torubarova ke stíhání v Rusku. I přes nedokončené azylové řízení.

Jak informoval server Lidovky.cz, několik českých ministrů v čele s Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem (oba TOP 09) se potom byznysmena snažilo vytáhnout přímo z letadla, jenže už bylo pozdě a nakonec v rukou ruských policistů odletěl do Ruska. Rodina má obavy o jeho život. Blažek se teď kvůli osudu podnikatele obrátil právě na Konovalova, jeho dopis však zatím zůstal bez odpovědi.

.

Tragické selhání

Kalousek postup rezortu spravedlnosti kritizoval, když ho označil za tragické selhání, Blažek nicméně tvrdí, že žádný konflikt kvůli případu mezi sebou ministři nemají. “S panem Kalouskem jsme si to vyjasnili osobně,” napsal serveru Lidovky.cz. “To, že jsme oba vzájemně pochopili své pohledy na kauzu neznamená, že je také společně sdílíme. Podotýkám, že mnohem více jsem kritizoval justici,” reagoval Kalousek.

Torubarova v Rusku stíhají kvůli vydírání bývalého důstojníka tajné služby Andreje Čumanova a podvodů, podnikatel však tvrdí, že ho naopak vydíral Čumanov a několik dalších lidí a jeho stíhání je vyrobeno na zakázku. To potvrzují i lidskoprávní organizace a novinář Grigorij Pasko. Ten serveru Lidovky.cz řekl, že kauzu na něj Čumanov a jeho pobočníci ušili, aby se mohli zmocnit jeho majetku. ČTĚTE VÍCE

Ondřej Golis

 


http://zpravy.idnes.cz/torubarov-je-ve-veznici-ve-volgogradu-tvrdi-jeho-syn-pc6-/domaci.aspx?c=A130529_204415_domaci_brm

.

Tátu drží ve Volgogradu, je na tom špatně, říká Torubarův syn

.

O osudu podnikatele Alexeje Torubarova po jeho dramatickém vydání z ČR do Ruska počátkem května existují jen velmi kusé informace. Podle jeho syna Stanislava, který žije v Německu, je podnikatel ve volgogradské vazební věznici a trpí zdravotními problémy. “To je vše, co vím,” řekl Torubarov mladší redakci MF DNES.

Rodina Alexeje Torubarova. Zleva mladší syn Nikita, manželka Světlana a starší syn Stanislav na letošní fotografii z německého Düsseldorfu, kde Stanislav bydlí.| foto: Archiv Stanislava Torubarova.
 

Stanislav Torubarov je s otcem v kontaktu pouze přes advokáta v Rusku, kterého za ním dosud pustili jen jednou. “Podle našeho právníka je nyní ve vazbě ve Volgogradu a kvůli stresu na tom není příliš dobře ani fyzicky. Trápí ho problémy s ramenem, má zanícený kloub, také vysoký tlak. Kvůli stresu nemůže spát, trápí ho bolesti hlavy,” řekl Torubarov MF DNES.

Jeho matka skončila po vydání manžela do Ruska na psychiatrii v Praze. Jeho mladší bratr zatím není zletilý a tak je jediným člověkem, který může otci pomoci.

Alexej Torubarov dříve provozoval síť restaurací ve Volgogradu. Když chtěl od města koupit prostory svých provozoven, zapletl se s bývalým členem ruské tajné služby FSB Andrejem Čumanovem.

Vyznat se v tom, co se pak stalo, není jednoduché. Podle Stanislava Torubarova Čumanov jeho otce podvedl, a když se ten proti tomu ohradil, vykonstruoval Čumanov s pomocí svých kontaktů v ruské justici a policii falešné obvinění proti podnikateli. V průběhu vyšetřování byl Torubarov údajně mučen. Ruské úřady podnikatele viní z podvodu, několikrát o něj Česko žádaly.

.

Blažek psal do Ruska

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek rozhodl na základě informací soudu o jeho vydání letos v dubnu. Druhého května ho Česko poslalo do Ruska. Letadlo s podnikatelem se pokoušel zastavit ministr financí Miroslav Kalousek (o jeho zásahu čtěte zde)

Český obhájce Milan Hulík v tiskovém prohlášení uvedl, že ministr spravedlnosti Blažek porušil několik mezinárodních smluv, když rozhodl o extradici Torubarova ještě před tím, než byla vyřízena jeho žádost o azyl.

Ministr Blažek na středeční tiskové konferenci uvedl, že požádal dopisem Rusko o informace o Torubarovi. “Zatím na něj nemám odpověď,” řekl ministr (více čtěte zde).

“V dopisu Generální prokuratuře Ruské federace žádáme ruskou stranu o sdělení místa současného pobytu jmenovaného, o informace o stádiu trestního řízení, které je proti němu vedeno v Ruské federaci, zda je jmenovaný stíhán jen pro trestný čin, pro který byl vydán, a jestli už měl po vydání možnost kontaktovat svého obhájce,” přiblížilo obsah dopisu ministerstvo spravedlnosti.

Autoři:,
 

 


http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Blazek-jednal-v-Moskve-Zpecetil-tam-osud-Torubarova-273722

.

Blažek jednal v Moskvě. Zpečetil tam osud Torubarova?

.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) byl v polovině března v Moskvě na služební cestě. Se svým ministerským protějškem Alexandrem Konovalovem jednal mimo jiné o vydávání osob. Měsíc na to podepsal vydání podnikatele Alexeje Torubarova zpět do Ruska. Ačkoli Blažek jakoukoli spojitost mezi kauzou a návštěvou odmítá, server Lidovky.cz spekuluje o tom, že cesta mohla zpečetit Torubarův osud.

Hlavním bodem návštěvy v Rusku bylo setkání s ministrem spravedlnosti Alexandrem V. Konovalovem. Kromě jednání o konkrétních problematických případech mezinárodní justiční spolupráce v oblasti rodinného práva bylo důležitým tématem v Moskvě také vydávání osob k trestnímu stíhání.

“Delegace ministerstva ČR vedla také několik jednání se zástupci politického a konzulárního úseku Velvyslanectví ČR v Moskvě. I zde se velká část debat soustředila na extradiční řízení a souvislosti s ruským trestním právem,” uvedlo dále ministerstvo.

.

O Torubarovi prý řeč nebyla

Ministr Blažek odmítá, že by při jednání s jeho protějškem padlo jméno podnikatele Torubarova. “Nikdy, což je lehce prokazatelné, mluvili jsme spolu vždy jen mezi asi šestnácti očima. Jediné konkrétní téma s ruským kolegou bylo téma Hromádková (únos Anny Hromádkové matkou do Ruska, pozn red.),” řekl Blažek serveru Lidovky.cz.

Výsledky jednání nejsou známé. Jisté je jen to, že přesně měsíc po návratu z Moskvy, tedy 16. dubna, Blažek podepsal Torubarovu extradici do Ruska. A to i přes nedokončené azylové řízení. Několik českých ministrů v čele s Miroslavem Kalouskem (TOP 09) pak proti vydání podnikatele zasahovalo na poslední chvíli přímo na letišti, ale byznysmena už se jim z letadla vytáhnout nepodařilo.

Rodina Torubarova se bojí o jeho život. V Rusku jej stíhají kvůli údajnému vydírání důstojníka tajné služby Andreje Čumanova a podvodů. Podnikatel tvrdí, že Čumanov naopak vydíral jeho a že je jeho stíhání vyrobeno na zakázku. Blažek se s žádostí o informace obrátil přímo na Konovalova, ale odpovědi se zatím nedočkal.

Ministerstvo zahraničí hodnotí rozhodnutí resortu spravedlnosti jako selhání.

Autor: adr