Kalousek: Vydání Torubarova je selháním české justice

http://www.denik.cz/z_domova/kalousek-vydani-torubarova-je-selhanim-ceske-justice-20130528.html

Praha – Vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova vidí ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jako tragické selhání české justice a ministerstva spravedlnosti. Řekl to v Interview ČT24. Do případu se prý nevměšoval, pouze se snažil vytvořit časový prostor pro konání příslušných orgánů. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek označil Kalouskovu snahu zastavit Torubarův odlet za mezinárodní skandál. Věc by podle něj mělo prověřit statní zastupitelství.

.

.

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání, jemuž se 2. května na poslední chvíli snažilo zabránit několik ministrů, včetně Kalouska, který před letadlo s ruským podnikatelem nechal postavit cisternu.

„Jsem hluboce přesvědčen, že jeho vydání byla hrubá chyba, neměli jsem to udělat, budeme tím zatíženi, svým svědomím, dlouhá léta, protože jsme nevinného člověka vydali možná i na smrt,” řekl Kalousek ČT. Torubarov byl podle něj bez ukončení azylového řízení vydán režimu, který nepovažuje za zcela demokratický. „Justice možná rozhodovala přesně podle paragrafů, ale nerozhodovala na základě uvědomění si situace, práva, etiky a ochrany lidských práv,” podotkl Kalousek.

Zaorálek uvedl, že Kalousek svým postupem při snaze zastavit odlet mimo jiné ohrozil bezpečnost cestujících. „To je jednoznačné porušení mezinárodních předpisů. Pro mě je naprosto nepředstavitelné a hlavně vůbec nechápu, jak je možné, že ti, kteří řídili provoz na letišti, poslechli ministra financí, který nad nimi žádnou kompetenci v tomto směru nemá,” řekl Zaorálek, podle něhož Kalousek jednáním pravděpodobně porušil své pravomoci.

„Já se k tomu naprosto nehodlám vyjadřovat,” řekl dnes Kalousek novinářům. „Jen mohu říci, že kdyby kdokoliv chtěl volat personál letiště k odpovědnosti, tak tu odpovědnost přebírám na sebe. To už jsem řekl mnohokrát,” řekl ministr, pod jehož resort Letiště Václava Havla Praha spadá. Vše co v inkriminované době letištní personál konal, vykonal na jeho odpovědnost, zdůraznil. „To je jediná věc, kterou jsem k tomu řekl. Všechno ostatní mi připadá hodně legrační,” dodal Kalousek.

Podle Zaorálka nejde o žádnou veselou bondovku, jak to prý vnímá část veřejnosti, ale ohrožení bezpečnosti cestujících. „Je to naprosto neuvěřitelné postavit cisternu do trasy letadla. Rozumíte, co se tam mohlo stát, kdyby do ní letadlo narazilo, mohlo dojít k výbuchu a podobně, to je naprosto nepředstavitel­né,” uvedl.

Rodina podnikatele kvůli vydání podala na ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) trestní oznámení. Blažek akci na letišti komentovat nechtěl, uvedl ale, že vydání Torubarova nepovažuje za chybu.

Autor: ČTK

 


 

http://www.lidovky.cz/vladni-drama-na-letisti-kalousek-nechal-blokovat-ruske-letadlo-cisternou-1l2-/zpravy-domov.aspx?c=A130526_163020_ln_domov_mpr

.

Vládní drama na letišti. Kalousek nechal blokovat ruské letadlo cisternou

PRAHA -Zní to jako scéna ze špionážního thrilleru. Letiště Václava Havla, čtvrtek 2. května 2013. Na poslední chvíli se ministři české vlády pokoušejí zastavit ruské letadlo, na jehož palubě je vydávaný ruský podnikatel Alexej Torubarov. Personál letiště dokonce na pokyn ministra financí Miroslava Kalouska (TOP09) před ruské letadlo přistavuje cisternu, aby zabránil vzlétnutí. Napětí roste. Nakonec v bitvě nervů česká strana couvne a letadlo odlétá.

Ministři financí, zahraničí, dopravy, vnitra a spravedlnosti. To je kvintet mužů, kteří se do akční scény na letišti více či méně zapojili.

Nejaktivněji se podle informací serveru Lidovky.cz v záchraně ruského podnikatele angažoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09), pod jehož resort pražské letiště spadá. “Vše co ten den a v tyto okamžiky konal personál letiště, konal výhradně na mou odpovědnost,” řekl ministr serveru Lidovky.cz. “Bylo by naprosto nefér volat k odpovědnosti kohokoli jiného,” podotkl rezolutně Kalousek.


Proč kvůli ruskému podnikateli neváhal využít problematického postupu, nechtěl ministr financí říci.

.

Torubarovovův příběh se dostal ke Schwarzenbergovi

O koho se špičky české vlády s Rusy na letišti přetahovaly? O Alexeje Torubarova, podnikatele z Volgogradu, na kterého byl v Rusku kvůli obvinění ze zpronevěry vydán mezinárodní zatykač. On sám tvrdil, že do Česka utekl před ruskou mafií a tajnou policií (viz box).

Jeho extradici, tedy následné vydání k trestnímu stíhání či výkonu trestu do státu vyžadujícího, podepsal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v dubnu. Server Lidovky.cz již dříve informoval, že tak učinil i přes nesouhlas lidskoprávních organizací a fakt, že Rakousko, kde podnikatel pobýval dříve, jeho vydání do Ruska odmítlo.

Jenže o osud Torubarova, který čekal na rozhodnutí rok ve vazbě, se začal zajímat ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Případ se dostal i na jednání vlády a podle informací serveru Lidovky.cz se ministři dohodli, že vydání zarazí. Ministr vnitra Jan Kubice proto volal policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi s tím, aby za každou cenu Torubarova dostal zpět. Ale už bylo příliš pozdě.

.

Podivná dezinformace

Ve čtvrtek 2. května zasáhla do Torubarova osudu podivná dezinformace ve vládě. “Byl to prostě zase typický omyl. První informace, kterou jsme dostali, zněla, že to vydání bylo zastaveno, pak zase že ne,” popsal zmatky Schwarzenberg serveru Lidovky.cz.

Mezitím už byl v půl jedenácté Torubarov předán ruské straně. Rusové měli naspěch. Podnikatele okamžitě odvedli do letadla Aeroflotu, které čekalo na odlet na pražském letišti.

Když se ministři dozvěděli, že Torubarov je již v ruském letadle, podnikli zoufalý pokus jeho odletu zabránit. “Vím, že to řešil ministr dopravy a ministr financí. Volali si kvůli tomu,” potvrdil serveru Lidovky.cz ministr průmyslu Martin Kuba (ODS). Není složité odhadnout, čeho se Kalouskův telefonát týkal. Zatímco letiště spadá plně do jeho kompetencí, řízení letového provozu má na starosti ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS). Kalousek tak podle všeho chtěl po Stanjurovi, aby dal řídící věži na Ruzyni rozkaz ruský letoun udržet na zemi stůj co stůj. Dokud byl totiž stroj Aeroflotu na zemi, vztahovaly se na něj české zákony.

.

“Kdyby měla policie odvahu, tak Torubarova z letadla vytáhne”

Aby získal čas pro zasahující policisty, přistoupil Kalousek k radikálnímu řešení. Dal personálu letiště příkaz, aby cestu na ranvej ruskému stroji zahradili cisternou. “Rusové nechtěli Torubarova za žádnou cenu vydat s tím, že chtějí oficiální dokument. Červíčkův příkaz jim nestačil. Nakonec málem došlo k přestřelce mezi Rusy a našimi policisty. A tak nakonec ministr Schwarzenberg dal pokyn, aby letadlo odletělo,” popsala dramatické okamžiky Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku, která se odvolává na informace od náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka.

Podle informací serveru Lidovky.cz byl Torubarov vydán kvůli zdrženlivosti zasahujících policistů. “Kdyby měla policie stejnou odvahu jako personál letiště, tak by bývali Torubarova vytáhli,” řekl serveru Lidovky.cz zdroj, který nechtěl být jmenován.

 

Případ Torubarov

Úspěšný ruský podnikatel z Volnogradu Alexej Torubarov tvrdil, že se odmítl podvolit nátlaku mafie, pro niž podle něj pracují prokurátoři, podnikatelé a agenti ruské tajné služby FSB. V Rusku ho viní ze zpronevěry, on říkal, že jde o vykonstruovaný proces a že mu v Rusku hrozí mučení a smrt.
Na základě mezinárodního zatykače jej zadržela v roce 2011 rakouská policie. Rakušané ovšem Torubarova nevydali, vrátili ho do Česka, protože podnikatel měl v pase české vízum (v Česku žije jeho manželka a nejmladší syn).

.

Alexej Torubarov
,

I v Česku ho policie zatkla, Torubarov zažádal o azyl, zároveň ale putoval na jaře 2012 do vazby. České soudy poté rozhodly, že Torubarovi nehrozí v Rusku zmanipulovaný proces a i přes protesty organizací, které se žadatele o azyl zastupují, rozhodly o jeho vydání. V dubnu 2013 podepsal extradici ministr spravedlnosti Blažek a 2. května byl Torubarov vydán Rusům. Od té doby o něm nemá rodina žádné zprávy.

O jeho případu už psal server Lidovky.cz - ČTĚTE ZDE. Stránky, které mapují jeho osud, naleznete zde.

 

Karel HrubešOndřej Golis


http://www.lidovky.cz/mezinarodni-ostuda-torubarova-jsme-mohli-vydat-tvrdi-blazkuv-urad-1f4-/zpravy-domov.aspx?c=A130527_113549_ln_domov_ogo

.

Operace Kalouskova cisterna: odpovědný úředník třískl telefonem

.
PRAHA -K dramatu na Letišti Václava Havla kvůli Alexeji Torubarovi by nedošlo, kdyby ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vydání ruského byznysmena nepodepsal. Podle Torubarova advokáta Milana Hulíka podpisem ministr porušil hned několik mezinárodních smluv, nebral v úvahu stanovisko Nejvyššího správního soudu a způsobil Česku mezinárodní blamáž. S Torubarovem totiž stále běželo azylové řízení.

Jakub Pastuszek z trestního oddělení mezinárodního odboru ministerstva, který má extradice na starosti, se ale v rozhovoru se serverem Lidovky.cz brání: Žádná překážka pro vydání prý neexistovala.

.

Lidovky.cz: Věděli jste při podpisu vydání Torubarova, že v případu stále běželo azylové řízení?
Pan ministr to určitě věděl. Dle naší analýzy nikde není zákonem stanovená překážka, která brání povolení vydání, pokud není osobě udělena mezinárodní ochrana, tedy azyl. Tam je příslušné ustanovení trestního řádu, které jasně stanoví, že jako jedna z překážek vydání je, pokud dotyčná osoba je držitelem mezinárodní ochrany. Pokud ochrana není udělena, podle nás tam překážka není.

.

Lidovky.cz:  A takovéto informace od vás pan ministr Blažek dostal, když rozhodnutí o vyhoštění podepisoval?
Přesně tak. Samozřejmě vše koordinujeme a od ministerstva vnitra si zjišťujeme informace, v jaké fázi se azylové řízení nachází.

.

Lidovky.cz:  Nestanoví například úmluva o uprchlících, že pokud není rozhodnuto o azylu, osoba nesmí být vydána?
Úmluva o postavení uprchlíků výslovně ten souběh neřeší. Jsou tam specifické výjimky z judikatury soudu pro lidská práva, kdy je to možné realizovat.

.

Lidovky.cz:  Kdo přesně analýzu vypracoval?
Dělá to zde příslušný útvar. Kdo přesně ji vypracovával, to vám nebudu sdělovat.

.

Lidovky.cz:  Když tedy podle vás bylo vše v pořádku, proč se pět ministrů snažilo Torubarova za každou cenu vytáhnout z letadla?
K tomu se opravdu nebudu vyjadřovat, jsou to citlivé věci.

.

Lidovky.cz:  Chybovalo podle vás vydáním Torubarova ministerstvo, nebo ne?
Děkuji, nashledanou.

.

Poznámka redakce: zjevně rozladěný úředník Pastuszek ukončil hovor předčasně. Poslední otázku nezodpověděl a nenechal si ani položit doplňující dotazy.

 


http://www.lidovky.cz/krok-za-krokem-operaci-cisterna-uvedl-do-pohybu-francouzsky-pravnik-1io-/zpravy-domov.aspx?c=A130527_213731_ln_domov_pef

.

Krok za krokem: operaci cisterna uvedl do pohybu francouzský právník

.
PRAHA -Selhání české justice dohnalo českou vládu k blamáži s mezinárodním přesahem. Ani pět ministrů nedokázalo zabránit odletu ruského letounu, v němž si agenti FSB odvezli podnikatele Torubarova. Lidovky.cz s pomocí několika zdrojů z vlády i z jednotlivých ministerstev sestavily detailní rekonstrukci operace, která na pražském letišti málem přerostla v přestřelku. Prvotní informace získal server Lidovky.cz z nepolitických kruhů. O ostudném zásahu se nikomu z politiků hovořit příliš nechtělo.
.

1. května
Jedním z důležitých aktérů celé situace je Torubarovův advokát Milan Hulík. Ten se ve snaze zabránit podnikatelovu vydání obrací na ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09). Tomu volal poprvé v noci z úterý 30. dubna na středu 1. května, ale ministr byl v té době v zahraničí. Schwarzenberg volá nazpět druhý den ráno. “Řekl jsem mu, o co se jedná, a za dvě hodiny, kolem jedenácté, pan ministr volal, že je to zařízené a že ho nevydají,” řekl serveru Lidovky.cz Hulík.

Pak ale Torubarova přemístili z Brna, kde byl do té doby ve vazbě, do věznice v Praze-Ruzyni. Hulíkovi to přišlo podezřelé, a tak se znovu obrací na Schwarzenberga. Ten ho však ještě ve středu večer ujišťuje, že je vše v pořádku.

.

2. května – 9.00
Jenže nebylo. Ve čtvrtek, kolem deváté ranní, přišel advokátovi fax – Torubarov byl vydán do Ruska. Hulík okamžitě volá Schwarzenbergovi, ten však telefon nebere – je na jednání vlády. Právník mu tedy alespoň píše zprávu. V tu chvíli je však s Hulíkem v kanceláři také jiná důležitá postava – pařížský právník Francois Ameli.

A zatímco Hulík píše ústavní stížnost, Francouz tahal za vládní nitky. “Zřejmě tu Kalouskovu záchranou akci zosnoval,” myslí si Hulík. “Stál za mnou, stále telefonoval anglicky, nebo francouzsky a pochodoval po chodbě,” popisuje advokát. Když se Ameliho zeptal, s kým telefonuje, dostalo se mu velice obecné odpovědi “Partout.” (Všude)

Paradoxně v tu samou chvíli dostává ministerstvo spravedlnosti informaci, že byl v úterý 30. dubna podán návrh na odklad vydání a že je reálné, že Ústavní soud vydá o odkladu usnesení. Ministerští úředníci do poslední možné chvíle zjišťovali, zda bylo vydání odloženo, nebo ne. Čekání na rozhodnutí označilo ministerstvo za pravý důvod, proč se celá akční scéna na letišti odehrála.

.

2. května – 10.00
Mezitím, kolem desáté, Torubarov opouští věznici. V doprovodu vězeňské služby odjíždí na Letiště Václava Havla, kde si ho přebírá cizinecká policie.

Na jednání vlády je v tu chvíli přítomno všech čtrnáct ministrů české vlády. Chybí jediný – ministr Pavel Blažek (ODS), který je ve Stockholmu. Na zasedání ho zastupuje náměstek Daniel Volák. Extradice Torubarova předmětem jednání není.

.

2. května – 11.00
Krátce po zasedání vlády, kolem jedenácté hodiny, si Schwarzenberg čte Hulíkovu zprávu – Torubarov byl předán ruským agentům a sedí v letadle, které se chystá k odletu směr Moskva.

Podle informací serveru Lidovky.cz byl ministr touto informací nadmíru rozrušen. “Schwarzenberg neměl daleko ke zhroucení. Na vládě věděli, že pokud se Torubarov vrátí do Ruska, vlastně ho odsoudili k trestu smrti,” dodává zdroj blízký vládě.

Proto se Schwarzenberg okamžitě domlouvá s ministrem vnitra Janem Kubicem. Ten mu vyšel vstříc a dal pokyn policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi, který měl vydání na poslední chvíli zastavit.

Jenže už bylo pozdě. V půl jedenácté cizinecká policie Torubarova předala ruským agentům. Ti se v Praze nehodlají zdržovat. K cestě do Ruska si vybrali nejbližší spoj ruských národních aerolinek Aeroflot s pravidelným odletem ve 13 hodin.

.

2. května – 11.30
Hovor mezi Kubicem a Schwarzenbergem probíhá až o hodinu později – v půl dvanácté. V tu chvíli už se Airbus A320 s ruským podnikatelem na palubě chystal k odletu. Spoj mezi Ruzyní a moskevským letištěm Šeremětěvo létá pravidelně každou středu ve 13 hodin. Vzhledem k tomu, že ve středu 1. května byl svátek, odlétal až o den později. Mluvčí letiště tvrdí, že spoj byl zpožděný o 23 minut. Jenže podle informací serveru Lidovky.cz šlo o dvě hodiny, což dokládá monitoring odletů na stránce Flightradar24.com. ” Měli zpoždění dvě hodiny,” uvedla také ruská ambasáda v Praze.

.

2. května – 14.30
V půl třetí odpoledne ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) zazvoní telefon. Na druhém konci se ozve zoufalý ministr zahraničí. Kalousek je jeho poslední nadějí. Vypráví mu, že Torubarov už sedí v letadle, které je připravené k odletu a žádá ho, aby zasáhl.

Kalousek, pod jehož rezort letiště spadá, neváhá. Dává pokyn na Ruzyni – zadržet letoun Aeroflotu stůj co stůj. Personál letiště před Airbus přistaví cisternu ve snaze zabránit letadlu rolovat na ranvej.

O pár minut později ministr financí žádá o pomoc i dalšího člena vlády – ministra dopravy Zbyňka Stanjuru (ODS). Chce, aby řídící věž, která patří pod dopravu, nedala ruskému stroji povolení ke vzletu. “Nehodlám k tomu cokoli říkat,” odmítl Stanjura komentovat incident na letišti. S letištěm už ale v tu chvíli komunikoval policejní ředitel Červíček, který se s ředitelem letového provozu a šéfem letiště domlouval, jestli letadlu dají svolení k odletu, nebo ne.

.

2. května – 14.45
Krátce poté se k letadlu dostávají policisté s Červíčkovým pověřením. Rusům to ale nestačí a chtějí oficiální nótu. Tu však policisté nemají a po roztržce, při které podle neověřených informací málem došlo ke střelbě, nakonec vyklízí scénu. Policie se však podle informací serveru Lidovky.cz vůbec nemusela pokoušet podnikatele z letadla “vytáhnout”. V pravomoci personálu letiště je nechat cestující z letadla vystoupit. “Policie to prostě vzdala moc brzo a k této eventualitě už bohužel nedošlo,” tvrdí vládní zdroj.

Tím však drama na letišti zdaleka nekončí – Rusové nemohou odletět, protože na Kalouskův příkaz letadlo stále blokuje přistavená cisterna. Ministrovi financí však po chvíli volá Zbyněk Stanjura. Společně se dohodnou, že Airbus nemohou zdržovat věčně, a tak Kalousek nechá cisternu odstavit a letadlo odlétá.

Ruská ambasáda v Praze prý o ničem nevěděla.”O tom incidentu víme velice málo, vlastně jen to, co bylo v tisku. Oficiálně nás nikdo z českých úřadů neinformoval,” řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Ambasády Vladimir Fjodorov. “Máme informace, že letadlo Aeroflotu mělo zpoždění pár hodin. A pokud český ministr takové řešení přijal, zřejmě k tomu měl odpovídající důvody,” podotkl Fjodorov.

Karel HrubešOndřej Golis

 


 

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Kalousek-je-frajer-postavil-se-Blazkovu-svinskemu-vydani-bouri-aktivistka-273417

.

Kalousek je frajer, postavil se Blažkovu “svinskému” vydání, bouří aktivistka

.

Ministr financí Miroslav Kalousek je prý frajer, zato o šéfovi justice Pavlu Blažkovi škoda mluvit, protože jeho úřad neuznává mezinárodní dohody. Vydání podnikatele Alexeje Torubarova do Ruska byla “svinská podpásovka”. Lidsko-právní aktivistka Hana Demeterová má jasno, vždyť se tou věcí po celou dobu zabývala.

„Česko má obrovskou ostudu. Na vině je ministr Blažek. Osobně mi řekl jeho první náměstek Daniel Volák, že úmluva o uprchlících jako mezinárodní dohoda pro nás není závazná, tak kde to jsme,“ zlobí se nad vydáním Alexeje Torubarova do Ruska lidsko-právní aktivistka Hana Demeterová, ředitelka sdružení Pomoz jednomu člověku. Kauzou se zabývala od samého začátku a ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi dokonce poslala knihu plnou faktů a případů lidí mučených či zavražděných v ruských věznicích.

.

Frajer Kalousek

Ač byla Demeterová v ostatních kauzách, kdy Rusko požádalo o vydání svých občanů, kteří v Česku žádali o politický azyl, úspěšná, případ Torubarov dopadl špatně. Na počátku května byl tento bývalý restauratér vydán zpět do Ruska. „Zemřela mi maminka a různé podpásové intriky kolem případu jsem nestačila korigovat a hlídat. Prostě se to nepodařilo,“ říká pro ParlamentníListy.cz smutně. Alexej Torubarov je nyní podle aktivistky už dva týdny ve vězení ve Volgogradě, kde je prý mučení na denním pořádku. Prý tam třeba jednomu vězni přibili nohy hřebíky k podlaze.

„Kalousek je frajer. Měl minuty na to, aby něco udělal a tak se to pokoušel řešit po svém. Politické body z toho vytřískat nemohl, protože mu bylo jasné, že šlape do měkkého. Jsem přesvědčena, že mu šlo v tomto případě o člověka a alespoň zmírnění ostudy Česka, když takhle opravdu svinsky vydalo Torubarova do Ruska,“ doplňuje.

.

Kniha (ne)mocných

Kauzou se zabýval i právník Milan Hulík. „Motivy mých lidsko-právních aktivit jsou jednoznačné, chci se stát ministrem spravedlnosti,“ řekl Demeterové nedávno výše jmenovaný právník v nadsázce ohledně případu, v němž má prý na hlavě ministr spravedlnosti Pavel Blažek celou horu másla. Ve svém oficiálním vyjádření na ParlamentníchListech.cz prý Blažek nehorázně lže.

Občanské sdružení Pomoz jednomu člověku vydalo o rodinných hrůzách Torubarových celou knihu Metody (ne)mocných, v níž jsou jednotlivé dokumenty. Na titulní stránce knihy s podtitulkem Vzkaz českým soudcům od těch, které posílají zpět do Ruska, jsou někdy dost drastické fotografie mužů, které zcela aktuálně zavraždili tamní policisté nebo vězeňští dozorci. Nechybí mučení, uřezaná hlava či znásilnění láhví od šampaňského. Knihu dostala řada soudců, státních zástupců a poslanců, aby si sami udělali obrázek. A před necelými třemi měsíci ji dostal i Blažek, o čemž svědčí dokument na stránkách zmíněného sdružení. Poslední rozhodnutí v kauze Alexeje Torubarova totiž vydal Ústavní soud a rozhodl o jeho vydání zpět do Ruska, přičemž Blažek tomu dal zelenou.

.

Manželka podnikatele

„Je to strašné. Nyní by měl být pověřen český diplomat v Rusku, aby se celým případem zabýval. Měl by se zajímat o to, co se s Torubarovem děje a ve věznici jej navštěvovat. Rusové by na to měli přistoupit, alespoň podle garancí, které nám dali. Nicméně zatím jsem od našich nezaznamenala žádný náznak zájmu,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz Demeterová. Vždyť Česko v tomto případě podle ní porušilo základní premisu mezinárodní dohody o uprchlících. „Dokud není ukončeno azylové řízení, nesmí být uprchlík vydán do země, z níž odešel. A u Torubarova nebyly úřady v Česku za rok a dva měsíce schopny vydat žádné rozhodnutí,“ doplňuje.

Starší syn Alexeje Torubarova, jenž žije v Německu, proto hned podal na Blažka trestní oznámení. Jeho mladší syn nyní žije u známých rodiny, protože manželka Světlana Torubarová se psychicky zhroutila a byla internována v Psychiatrické léčebně Bohnice. ParlamentnímListům.cz při rozhovoru již dříve řekla: „Proč tady takhle mučíte naši rodinu. Copak nás chcete zničit? Když muže vydáte do Ruska, nepřežije!“ Stalo se a tragédie rodiny tím byla dokonána.

Autor: Jan Rychetský

 


http://www.lidovky.cz/rusky-novinar-torubarovovuv-zivot-je-v-ohrozeni-cesko-mu-musi-pomoci-1z2-/zpravy-domov.aspx?c=A130527_182846_ln_domov_ogo

.

Ruský novinář: Česko musí pomoci, Torubarovovi jde o život

.
VOLGOGRAD -Život Alexeje Torubarova je kvůli vydání Českem v ohrožení. Myslí si to respektovaný ruský novinář Grigorij Pasko, který kauzu ruského byznysmena sleduje. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz také uvedl, že stíhání na něj ušil bývalý policista a politik, aby se zmocnili Torubarova majetku.

Lidovky.cz: Jak podrobně případ pana Torubarova sledujete?

Zajímám se o něj hodně, jel jsem kvůli tomu přímo do Volgogradu, kde Torubarov žil. Došel jsem k závěru, že trestní stíhání proti němu je vyrobené na zakázku. Bývalý spolupracovník Federální služby bezpečnosti (FSB) Andrej Čumanov, poslanec městské rady Volgogradu Glazkov a několik jejich společníků ho odstranili a zmocnili se jeho byznysu. Čumanov navíc nabídl, že Torubarovovi pomůže při privatizaci, vytáhl z něj 25 milionů rublů, jenže pro něj nic neudělal a peníze si nechal.

 

Lidovky.cz: Za co je Torubarov v Rusku stíhán?

Obvinili ho z podvodu. Jde o typický paragraf, kdy zainteresovaní lidé chtějí získat něčí úspěšný byznys. Čumanov a spol. na něj vyrobili trestní stíhání a v podstatě se zmocnili jeho celého podnikání, sami jsou na svobodě. Torubarova potřebují mrtvého, někde pod zámkem nebo ve vězení. Když ho teď Česko vydalo, jeho život je reálně ohrožen.

Alexej Torubarov

Lidovky.cz: Co si myslíte o tom, že Torubarova Česko vydalo i přes probíhající azylové řízení?

Jemně řečeno mě to udivilo. Dokonce ani Interpol nepřijímá žádosti ruské prokuratury o vydání Rusů, stejně tak celá řada zemí v poslední době nevydává podnikatele do Ruska. Do Česka zřejmě tato tendence pořád nedorazila. Nebo se snad rozhodlo jít proti celé Evropě? Evropská unie takový přístup musí řešit.

Lidovky.cz: České soudy a ministerstvo spravedlnosti ale míní, že do Ruska je možné vydávat…

Do Ruska nelze vůbec lidi vydávat, dokud se tam neobjeví nezávislý soud a vyšetřování. Ani jedno, ani druhé v mé zemi zatím není. Vydáním do Ruska země vydávající cíleně člověka odsuzuje k bezpráví.

Lidovky.cz: Víte o dramatických okolnostech Torubarovova odletu?

Vím o tom od lidskoprávních aktivistů, připomnělo mi to operaci ruských tajných služeb, když zavřeli Michaela Chodorkovského v roce 2003. Také to byl absurdní řetězec bezpráví.

Lidovky.cz: Jak moc je případ sledovaný v Rusku?

Jelikož je případů pronásledování podnikatelů, aby jim ukradli byznys, hodně, už to skoro nikoho nezajímá. Všímají si toho pouze zainteresovaní lidé, kteří ho chtějí na dlouho pod zámkem. A pak také příbuzní, kteří cítí, že nad jejich blízkým visí hrozba.

Lidovky.cz: Jak kauzu prezentují ruská média?

Viděl jsem několik článků o jeho údajném útěku z Rakouska a hrdinných Češích, kteří ho chytili a vydali Rusům.

Lidovky.cz: Co Torubarovovi hrozí? Jak s podobnými lidmi vyšetřovatelé zacházejí?

Můžeme předpokládat, že na něj použijí veškeré nátlakové prostředky. Hrozby, zastrašování, aby se bál bránit, nevznášel veřejně námitky a nechtěl očistit své jméno, nebo dokonce vrátit ukradený byznys. Podle ruských zákonů jsou věznění lidé naprosto v moci vyšetřovatelů. Tak byl v Moskvě zavražděn právník Sergej Magnitskij, kterému znemožnili přístup k lékařskému ošetření.

Lidovky.cz: Jaké o Torubarovovi máte poslední informace?

Žádné. Ruské věznice jsou uzavřeny pro novináře, lidskoprávní aktivisty i veřejnost. Jsem přesvědčen, že je nutné využít veškeré prostředky a zachránit ho, i když nyní je strašně těžké něco s tím udělat. Když se k té nezákonnosti jednou Česko přidalo, je věcí cti mu pomoct.

 

Grigorij Pasko

Známý investigativní novinář a ruský námořní důstojník upozornil například na ukládání ruského jaderného odpadu v Japonském moři, zadržela ho ruská Federální služba bezpečnosti. Po několika neúspěšných pokusech odsoudit ho skončil v roce 2001 na čtyři roky ve vězení za velezradu. Amnesty International ho zařadila mezi tzv. vězně svědomí, vyznamenala ho organizace Reportéři bez hranic.

Ondřej Golis
.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/tema/Zastavte-to-letadlo-velel-Kalousek-Malem-se-strilelo-273336/diskuse

.

Zastavte to letadlo! velel Kalousek. Málem se střílelo

Ministerstvo spravedlnosti v čele s Pavlem Blažkem (ODS) podepsalo vydání vyhoštěného podnikatele Alexeje Torubarova zpět do Ruska. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se ale jeho odletu snažil na poslední chvíli zabránit takřka vlastním tělem.

27.5.2013 7:16

.

Letiště Václava Havla zažilo scénu jako ze špionážního thrilleru, uvádí informaci Lidové noviny. Ministři české vlády se snažili zastavit ruské letadlo, na jehož palubě byl deportován vyhoštěný ruský podnikatel Alexej Torubarov zpět do své vlasti.

Personál letiště prý dokonce na pokyn Miroslava Kalouska přistavil před letoun cisternu, aby mu zabránila vzlétnout. Nakonec ale letadlo i přes snahu pětice českých ministrů vzlétlo. Nejaktivněji se podle deníku angažoval právě ministr financí, pod jehož resort letiště spadá. “Vše, co ten den a v tyto okamžiky vykonal personál letiště, konal výhradně na mou odpovědnost,” řekl Kalousek.

Alexej Torubarov je ruský podnikatel, který ze své domoviny utekl v roce 2011 údajně před vydíráním mafií a tajnou policií. Jeho extradici, tedy vydání k trestnímu řízení či výkonu trestu do státu vyžadujícího, podepsal ministr spravedlnosti Pavel Blažek i přes varování lidskoprávních organizací. Později se prý snažil své rozhodnutí změnit. Blažek nyní pro server Lidovky.cz uvedl, že vydání Torubarova nepovažuje za chybu.

.

Ministr zahraničí byl proti

Proti jeho vydání ale vystoupil na vládě ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), už ale bylo pozdě. “Byl to prostě typický omyl. První informace, kterou jsme dostali, zněla, že to vydání bylo zastaveno, pak zase že ne,” řekl Schwarzenberg.

.

Málem se střílelo

Když se o nastalé situaci dozvěděl Kalousek, zavolal Zbyňku Stanjurovi (ODS), do jehož kompetencí spadá řízení letového provozu, aby řídící věž na jeho pokyn držela ruský letoun na zemi stůj co stůj. Kalousek přistoupil i k radikálnímu řešení a nařídil, aby personál přistavil před letadlo cisternu. Ani to nepomohlo. “Rusové ho ale nechtěli za žádnou cenu vydat s tím, že chtějí oficiální dokument, Červíčkův příkaz jim nestačil. Nakonec málem nastala přestřelka mezi Rusy a našimi policisty, a tak nakonec ministr Schwarzenberg dal pokyn, aby letadlo odletělo,” popsala událost Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku.

.

Kdo je Torubarov

Torubarov tvrdí, že utekl ze země kvůli strachu o život, dostal se prý do konfliktu s ruskou policií a tajnou službou, které ho vydíraly. Muže nejdříve zatkla rakouská policie, ale odmítala jej vydat kvůli podezření na zmanipulované důkazy. Podnikatel poté požádal o azyl v Česku, kde žije jeho manželka. Ministr Blažek jeho extradici podepsal i přes varování některých organizací a fakt, že Rakousko jeho vydání odmítlo.

Rodina vydaného podnikatele už podle informací LN podala na Blažka kvůli jeho rozhodnutí trestní oznámení.

Autor: adr

 


http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/kalousek-chtel-zastavit-letadlo-kvuli-podnikateli-vydanem-do-ruska_271409.html

.

Kalousek chtěl zabránit letu kvůli podnikateli vydanému do Ruska

.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chtěl 2. května zastavit odlet podnikatele Alexeje Torubarova vydaného kvůli trestnímu stíhání do Ruska. Píší to Lidové noviny (LN), ministr to deníku potvrdil. Kalousek prý dokonce nařídil personálu pražského letiště postavit před ruský letoun cisternu. Podle deníku se ministr snažil zabránit mezinárodní ostudě. Rus byl totiž vydán, aniž s ním bylo dokončeno azylové řízení, a nebylo tedy možné ho vydat.

Podnikatel byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, Torubarov naopak tvrdí, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V ČR žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání, ale ve chvíli, kdy již měl podnikatel odletět, se pokusili čeští ministři financí, spravedlnosti, zahraničí, dopravy a vnitra vydání zastavit, dokonce i zablokováním letadla.

Letiště Václava Havla spadá pod Kalouskovo ministerstvo. “Vše, co ten den konal personál letiště, konal výhradně na mou odpovědnost,” řekl ministr deníku. “Bylo by naprosto nefér volat k odpovědnosti kohokoli jiného,” dodal. Ruský letoun s Torubarovem však nakonec stejně odletěl.

Rodina podnikatele kvůli vydání podala trestní oznámení na ministra spravedlnosti. Blažek akci na letišti komentovat nechtěl, ale vydání Torubarova nepovažuje za chybu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg má opačný názor. “Byl to prostě typický omyl. První informace, kterou jsme dostali, zněla, že vydání bylo zastaveno, pak zase že ne,” řekl.

FOTO: JAKUB STADLER, ČTK                              AUTOR: ČTK

 


http://zpravy.idnes.cz/ministr-miroslav-kalousek-nechal-blokovat-ruske-letadlo-cisternou-1p4-/domaci.aspx?c=A130527_085427_domaci_skr

 

Ministr Kalousek nechal v Praze blokovat ruský letoun cisternou

Ministr financí Miroslav Kalousek chtěl 2. května zastavit odlet podnikatele Alexeje Torubarova vydaného kvůli trestnímu stíhání do Ruska. Dokonce nařídil personálu pražského letiště postavit před ruský letoun cisternu. Ministr se tak snažil zabránit mezinárodní ostudě, napsaly Lidové noviny.

Personál letiště postavil před letoun Aeroflotu cisternu. Ilustrační foto| foto: Jiří Benák,iDNES.cz
 

Ruský podnikatel byl totiž vydán, aniž s ním bylo dokončeno azylové řízení, a nebylo tedy možné Torubarova vydat.

Podnikatel byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, Torubarov naopak tvrdí, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V ČR žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání, píšíLidové noviny(LN).

Ale ve chvíli, kdy již měl podnikatel odletět, se podle LN pokusili čeští ministři financí, spravedlnosti, zahraničí, dopravy a vnitra vydání zastavit, dokonce i zablokováním letadla.

Letiště Václava Havla spadá pod Kalouskovo ministerstvo. “Vše, co ten den konal personál letiště, konal výhradně na mou odpovědnost,” řekl ministr deníku. “Bylo by naprosto nefér volat k odpovědnosti kohokoli jiného,” dodal. Ruský letoun s Torubarovem ale nakonec stejně odletěl.

Rodina podnikatele kvůli vydání podala trestní oznámení na ministra spravedlnosti. Blažek akci na letišti komentovat nechtěl, ale vydání Torubarova nepovažuje za chybu. “Ministr spravedlnosti postupoval dle platných zákonů a respektoval předchozí rozhodnutí několika soudů,” uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Podle ní snaha zdržet letadlo souvisela s tím, že Ústavní soud ještě rozhodoval o návrhu na odklad vydání muže a že ministerstvo čekalo na verdikt. “V daný den ale Ústavní soud nerozhodl. Vynesl verdikt až 7. 5. a rozhodl v něm o návrhu podaném právním zástupcem vydávané osoby tak, že jej odmítl. To znamená, že ani toto čtvrté rozhodnutí soudu nezpochybnilo předchozí rozhodnutí A. Torubarova vydat,” doplnila mluvčí.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg má jiný názor než jeho vládní kolega. “Byl to prostě typický omyl. První informace, kterou jsme dostali, zněla, že vydání bylo zastaveno, pak zase že ne,” řekl Lidovým novinám.

Autoři: ČTK, iDNES.cz

 


.

http://www.novinky.cz/domaci/303059-kalousek-chtel-cisternou-zastavit-letadlo-s-podnikatelem-vydanym-do-ruska.html

http://domaci.eurozpravy.cz/politika/70899-kalousek-chtel-cisternou-zastavit-letadlo-s-podnikatelem-vydanym-do-ruska/

http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-59948830-kalousek-chtel-na-letisti-zastavit-ruskeho-podniatele

.


http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/229072-kalousek-nechal-blokovat-ruske-letadlo-cisternou/

.

Kalousek nechal blokovat ruské letadlo cisternou

.

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek chtěl 2. května zastavit odlet ruského podnikatele Alexeje Torubarova, kterého Česko vydalo kvůli trestnímu stíhání do jeho země. PodleLidových novin ministr dokonce nařídil personálu letiště postavit před letadlo cisternu. Chtěl tím prý zabránit mezinárodní ostudě, protože s Torubarovem nebylo ukončeno azylové řízení a vydán být neměl. Rus ale nakonec stejně odletěl.

Podnikatel Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů. Torubarov naopak tvrdí, že jej vydíraly ruská tajná služba, policie a mafie. V Česku žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek pak rozhodl o vydání, píší Lidové noviny. Ovšem ve chvíli, kdy již měl podnikatel odletět, se podle deníku pokusili čeští ministři financí, spravedlnosti, zahraničí, dopravy a vnitra vydání zastavit, dokonce i zablokováním letadla.

Letiště Václava Havla spadá pod Kalouskovo ministerstvo. “Vše, co ten den konal personál letiště, konal výhradně na mou odpovědnost,” řekl Kalousek. “Bylo by naprosto nefér volat k odpovědnosti kohokoli jiného,” dodal. Ruský letoun s Torubarovem ale nakonec stejně odletěl.

Rodina podnikatele kvůli vydání Torubarova podala na ministra spravedlnosti trestní oznámení. Blažek akci na letišti komentovat nechtěl, ale vydání Torubarova nepovažuje za chybu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg má opačný názor. “Byl to prostě typický omyl. První informace, kterou jsme dostali, zněla, že vydání bylo zastaveno, pak zase že ne,” uvedl.

Syn Alexeje Torubarova Stas: ”Jsme v obrovském šoku z toho, že Česko svolilo k vydání. Matka leží v depresi a vůbec nevím, jestli svého otce ještě někdy uvidím živého.”

Nevládní organizace poukazují na drastické podmínky v ruských věznicích i na mezinárodní úmluvy o lidských právech. K vydání musí být nejprve uzavřeno azylové řízení včetně případných soudních přezkumů. “Jsme velice rozčarováni rozhodnutím pana ministra, že se rozhodl pana Torubarova vydat, a to z mnoha důvodů. Myslím, že už mohlo být varovné, že Rakousko, kde byl ve vazbě, se rozhodlo ho nakonec nevydat,” zdůraznila Anna Šabatová z Českého helsinského výboru.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek:

“Přípustnost vydání zkoumají české soudy, v jeho případě krajský, vrchní a následně i Ústavní soud, dokonce opakovaně. Tyto soudy, které měly k dispozici veškeré materiály, rozhodly o přípustnosti vydání. To znamená, že kdybych rozhodl jinak, tak bych naopak jednal proti rozhodování českých soudů. Což považuji za vyloučené.”

Download Video: MP4

Kdyby měla policie odvahu, tak Torubarova z letadla vytáhne

Aby získal čas pro zasahující policisty, přistoupil Kalousek k radikálnímu řešení. Dal personálu letiště příkaz, aby cestu na ranvej ruskému stroji zahradil cisternou. “Rusové nechtěli Torubarova za žádnou cenu vydat s tím, že chtějí oficiální dokument. Červíčkův příkaz jim nestačil. Nakonec málem došlo k přestřelce mezi Rusy a našimi policisty. A tak nakonec ministr Schwarzenberg dal pokyn, aby letadlo odletělo,” popsala dramatické okamžiky Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku, která se odvolává na informace od náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka.

Podle informací serveru Lidovky.cz byl Torubarov vydán kvůli přílišné zdrženlivosti zasahujících policistů. “Kdyby měli policisté stejnou odvahu jako personál letiště, tak by bývali Torubarova vytáhli,” řekl serveru Lidovky.cz zdroj, který je s událostí na letišti detailně obeznámen.

Třiapadesátiletý Torubarov byl v letech 2006–2008 ředitelem a spolumajitelem volgogradské společnosti Elvis Pljus, která ve městě provozuje bar a restauraci. Ruská prokuratura ho obviňuje, že se v té době dopustil finančních machinací a poškodil ostatní vlastníky. Podle ruského tisku získal bankovní úvěr 25 milionů rublů (16 milionů korun), za který se bez dohody se spolumajiteli zaručil majetkem své firmy. Získané peníze pak údajně použil pro svou osobní potřebu. V listopadu 2008 navíc Torubarov podle ruských prokurátorů odkoupil podíly ostatních dvou spoluvlastníků podniku za 26 milionů rublů, ale přestože firmu na svou osobu převedl, dlužnou částku nezaplatil. 

Zdroj: ČTK, LN

 


.
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/198150/rebel-kalousek-chtel-zabranit-odletu-ruskeho-specialu-postavil-pred-nej-cisternu.html

.

Rebel Kalousek: Chtěl zabránit odletu ruského speciálu, postavil před něj cisternu

Drama jako z Bondovky a krůček od přestřelky mezi ruskými a českými policisty. Takhle vyhrocená situace vznikla na pražském letišti poté, co ministr financí Miroslav Kalousek nechal zablokovat ruský speciál cisternou. Chtěl zabránit odletu podnikatele Alexeje Torubarova, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač.

.

Kvůli ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi si Česko 2. května utrhlo ostudu na mezinárodní úrovni. Vydal totiž do Ruska tamního podnikatele Alexeje Torubarova bez toho aniž by bylo zahájeno azylové řízení, píší pondělní Lidové noviny.

Na podnikatele Torubarova byl vydán mezinárodní zatykač, protože v Rusku prý vydíral důstojníka tajné služby. On ale naopak tvrdí, že ho vydírala ruská mafie, proto v Česku žádal o azyl. Místo toho byl v Česku díky zatykači umístěn do vazby a následně vydán do vlasti.

.

Kalousek: Chaloupko, čelem ke mně!

O zastavení vydání ruského podnikatele se pokoušeli ministři financí, zahraničí, dopravy, vnitra i spravedlnosti. Mužem činu byl ale ministr Miroslav Kalousek, pod kterého spadá letiště. Nařídil prý, aby před ruský speciál, na jehož palubě Torubarov byl, postavil letištní personál cisternu!

A Kalousek se za to nestydí, prý chtěl zabránit mezinárodní ostudě. „Vše, co ten den a v tyto okamžiky konal personál letiště, konal výhradně na mou odpovědnost,“ řekl ministr serveru lidovky.cz.

.

Přestřelka na letišti

Dokud letadlo sedělo na zemi, vše podléhalo českým zákonům, tedy bylo v kompetenci policie vyvést podnikatele z letadla ven. Rusové ale podnikatele vydat nechtěli. „Málem došlo k přestřelce mezi Rusy a našimi policisty,“ řekla Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku. Nakonec čeští policisté ustoupili a ruský speciál odletěl. Nepomohla ani Kalouskova cisterna.

.

Typický omyl

Případ se dostal až k ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, následovaly telefonáty mezi ministrem vnitra Janem Kubicem i policejním prezidentem Martinem Červíčkem. Když se ale rozhodli jednat, bylo pozdě.

“Byl to prostě typický omyl. První informace, kterou jsme dostali, zněla, že vydání bylo zastaveno, pak zase že ne,” řekl Schwarzenberg Lidovkám.

Autor: psch

 


http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/petice-ministru-se-na-posledni-chvili-snazila-zastavit-vyhosteni-ruskeho-podnikatele–1216938

.

Pětice ministrů se na poslední chvíli snažila zastavit vyhoštění ruského podnikatele

Pět ministrů vlády se začátkem května zapojilo do akce, která měla na poslední chvíli zastavit vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova do jeho vlasti. Ministr Miroslav Kalousek kvůli tomu dal dokonce pokyn personálu ruzyňského letiště, aby před letadlo s Torubarovem na palubě přistavil cisternu, aby zamezil vzletu. Informují o tom Lidové noviny.

O událostech z 2. května se začíná mluvit až teď.

Špičky české vlády v čele s ministrem financí Miroslavem Kalouskem se s Rusy přetahovaly o podnikatele, na kterého byl v Rusku vydán pro obvinění ze zpronevěry mezinárodní zatykač.

Dramatickou situaci vyřešil až pokyn šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga. Podle Hany Demeterové z organizace Pomoz jednomu člověku se na letišti schylovalo dokonce k přestřelce mezi českou a ruskou stranou.

Redaktor Martin Drtina zjišťoval podrobnosti o případu

„To vzešlo od pana náměstka Voláka, že Rusové údajně nechtějí toho člověka vydat, což je pochopitelné, když ho už jednou dostali do rukou. Naši ho zase chtěli s tím, že málem mělo dojít k přestřelce, proto byl dán pokyn k tomu, aby letadlo odletělo,“ přibližuje.

Alexej Torubarov tvrdí, že do Česka utekl před ruskou mafií a tajnou policií, v Rusku mu prý hrozí mučení a smrt. Celý proces je podle něj vykonstruovaný.

Loni na jaře si Torubarov v České republice zažádal o azyl, řízení ale ještě neskončilo. To mělo podnikatele od deportace do Ruska zachránit, myslí si Hana Demeterová.

.

Ministři se rozhodli zabránit vyhoštění

„Žadatel o azyl jako takový nemůže být vůbec vydán. Podle mezinárodních dohod, které jsme podepsali, a podle našich zákonů taky,“ vysvětluje.

Soudy ale o vyhoštění rozhodly rychleji než ministerstvo vnitra o azylu a vyhověly žádosti ruské strany. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek vydání ruského podnikatele do vlasti podepsal, nic nezákonného v tom nevidí.

„Soudy to všechno věděly, to znamená, kdyby mělo dojít k porušení mezinárodních dohod, tak by vydal špatné rozhodnutí krajský, vrchní i dvakrát Ústavní soud, což já absolutně vylučuji,“ upozorňuje.

O Torubarovi krátce předtím jednala česká vláda. Ministři se dohodli, že vydání zarazí. Letiště spadá pod kompetence ministerstva financí, řízení letového provozu zase pod resort dopravy, proto se na operaci podílelo více členů vlády.

Český rozhlas se snažil spojit i s ministrem Kalouskem a zeptat se ho, proč použil zrovna takovýto postup, zatím si ale neudělal čas.

Autor:  Martin Drtina  (mad)

 


http://dialog.ihned.cz/?p=062000_d&article[id]=59951110

.

Řídící letového provozu Kalousek

.

Jak je vůbec možné, že ministr Blažek příkaz k Torubarově vyhoštění podepsal? V té době totiž s ním nebylo ukončeno azylové řízení. A před jeho uzavřením nesmí být podle našich zákonů i mezinárodních úmluv žadatel o azyl vydán do země, z níž prchá.

Zpráva, že se Miroslav Kalousek pokoušel za pomoci cisterny zastavit ruské letadlo, na jehož palubě byl odvážen vyhoštěný ruský podnikatel, zní neuvěřitelně. Pokud se to ale událo podle dosavadních informací, jde o zásadní selhání ministrů, zainteresovaných v příběhu, jak vystřiženém z roklin balkánských. A vláda musí začít rychle vysvětlovat.

Jak je možné, že na příkaz ministra financí personál letiště staví před letadlo Aeroflotu cisternu? Vždyť pánem nad pohyby letadel je řízení letového provozu, které mohlo jediným slovem zastavit start letadla. Proč tedy takový pokyn nepřišel z řídící věže?

Co je nejvíc šokující, že ministr v této zemi může zvednout telefon a poslat na startovací dráhu (možná dokonce bez vědomí řízení leteckého provozu) cisternový vůz. Rezort financí vykonává akcionářská práva ve státní společnosti Aeroholding, vlastnící letiště. Z toho ale neplyne, že ministr financí může letištnímu personálu dávat příkazy k divokým manévrům. Z tohoto pistolničení, by se měl Kalousek velmi zevrubně zodpovídat.

Naprostou schizofrenii projevila vláda v přístupu k Alexeji Torubarovi, který u nás požádal o azyl před údajným pronásledováním ruskou mafií a tajnou službou. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek podepsal v dubnu příkaz k jeho vyhoštění. Proti tomu vystoupil šéf zahraničí Karel Schwarzenberg až v okamžiku, když už bylo pozdě. Proč zaspal? Tady přece nešlo o kecání blbostí.

A hlavně – jak je možné, že ministr Blažek takový příkaz k Torubarově vyhoštění podepsal? V té době totiž s ním nebylo ukončeno azylové řízení. A před jeho uzavřením nesmí být podle našich zákonů i mezinárodních úmluv žadatel o azyl vydán do země, z níž prchá. Blažek ho ale vydal Rusům i přes to, že ho na protipávnost jeho kroku upozornil mimo jiné i azylový odbor Ministerstva vnitra. Proč ignoroval všechna varování?

Kalousek chtěl zabránit odletu ruského podnikatele. Před letadlo mu postavil cisternu - čtěte ZDE

A konečně – jak to, že se o incidentu dozvídáme až nyní? Zrovna v okamžiku, kdy je v Rusku český premiér… Celé to teď vypadá šíleně: jakoby se vláda rozhodla poslat Putinovi dáreček. Pak se sice lekla, ale už naše orgány nedokázaly zabránit Rusům, aby si kořist odvezli. Rusofilové na pražském Hradě musí skákat radostí.

Autoři: Jiří Leschtina

 


http://beta.parlamentnilisty.cz/zpravy/Ministerstvo-spravedlnosti-se-nechce-k-vydani-ruskeho-podnikatele-vyjadrovat-273404

.

Ministerstvo spravedlnosti se nechce k vydání ruského podnikatele vyjadřovat

.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) porušil několik mezinárodních smluv a způsobil Česku ostudu, když v dubnu letošního roku schválil vydání ruského byznysmena Alexeje Torubarova. Prohlásil to podnikatelův advokát Milan Hulík. O kauze informuje server Lidovky.cz.

Na Torubarova byl vydán mezinárodní zatykač, v Rusku je obviněn ze zpronevěry. Podnikatel a jeho rodina žijí v Česku, kde ho také policie zadržela a poslala do vazby.

Torubarov požádal o azyl, protože se obával o svůj život, pokud by se vrátil do Ruska. České soudy ale rozhodly, že mu v jeho zemi nehrozí zmanipulovaný proces, a vydaly podnikatele Rusům. Vydání podepsal v dubnu 2013 ministr Blažek. Jeho rodina už ale o něm nemá žádné zprávy.

.

Kalousek nechtěl Torubarova pustit ze země

Odlet Torubarova z Letiště Václava Havla byl přitom poměrně dramatický. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chtěl za každou cenu zabránit letadlu vzlétnout. Před letadlo byla dokonce přistavena cisterna, aby nemohlo odletět. Vše se odehrálo 2. května 2013.

Lidovky.cz kvůli případu udělaly rozhovor s Jakubem Pastuszekem z trestního oddělení mezinárodního odboru Ministerstva spravedlnosti.

.

Blažek o probíhajícím azylovém řízení věděl. Torubarova ale vydal

Pastuszek tvrdí, že v zákonech neexistuje překážka bránící vydání, pokud není osobě udělena mezinárodní ochrana, tedy azyl. Ministr Blažek nicméně věděl, že při podpisu vydání Torubarova běželo azylové řízení.

Úmluva o postavení uprchlíků pak podle Pastuszeka takový souběh neřeší. Server Lidovky.cz ovšem upozornil na to, že se Torubarova snažilo z letadla vytáhnout pět ministrů. Zeptal se proto úředníka na důvod takového počínání. Ten ale předčasně ukončil rozhovor a odmítl na dotazy odpovědět.

autor: vfe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


http://beta.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/Bezpecnostni-experti-o-incidentu-na-letisti-Misto-Kalouska-mel-zakrocit-Kubice-273401

.

Bezpečnostní experti o incidentu na letišti: Místo Kalouska měl zakročit Kubice

.

Za stěží uvěřitelné lze považovat informace, že ministr financí Miroslav Kalousek řídil na ruzyňském letišti manévry, během nichž bylo letadlo ruské společnosti Aeroflot zablokováno cisternou, aby nemohlo vzlétnout. Šlo o zoufalý, ale také neúspěšný pokus pětice českých ministrů na poslední chvíli zabránit vydání podnikatele Alexeje Torubarova do Ruska.

Když se v polovině května dušovalo Ministerstvo spravedlnosti, že Pavel Blažek nepochybil souhlasem s vydáním ruského podnikatele Alexeje Torubarova do jeho vlasti, jen málokdo tušil, jaké manévry se v souvislosti s tím strhly na ruzyňském letišti. Na poslední chvíli se totiž česká strana pokusila jeho vydání zabránit. Personál letiště dokonce na příkaz ministra financí Miroslava Kalouska přistavil před ruské letadlo, v němž už podnikatel seděl pod dohledem policistů, cisternu, aby zabránil jeho vzlétnutí.

To se odehrávalo 2. května a podle informací serveru Lidovky.cz se do scény jako vystřižené ze špionážního thrilleru zapojilo více či méně pět českých ministrů – financí, zahraničí, dopravy, vnitra a kupodivu i spravedlnosti. Šéf tohoto resortu Pavel Blažek totiž podepsal souhlas s vydáním Torubarova k trestnímu stíhání, a to přes nesouhlas organizací pro lidská práva. Opíral se o výroky Krajského soudu v Brně, který stejně jako následně Vrchní soud v Olomouci rozhodl o tom, že vydání Torubarova do Ruska je přípustné. A stejný verdikt vynesl později i Ústavní soud.

.

Ministr Kalousek dal pokyn, aby letadlu znemožnili odlet

Shodou okolností právě ve čtvrtek 2. května jednala vláda a přitom se zřejmě ostatní ministři dozvěděli, že už je vše připraveno k vydání podnikatele, kterého si v půl jedenácté dopoledne vyzvedla ruská strana a hned ho odvezla na letiště. Dá se předpokládat, že výhrady proti vydání měl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který se netají kritikou toho, jak se v Rusku dodržují či spíše nedodržují lidská práva. Ministři se údajně dohodli, že vydání Torubarova zabrání.

Ministr vnitra Jan Kubice proto volal policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi s tím, aby za každou cenu Torubarova dostal zpět. Aby získal čas pro zasahující policisty, přistoupil ministr financí Miroslav Kalousek, pod jehož resort pražské letiště spadá, k radikálnímu řešení. Dal personálu letiště příkaz, aby cestu na ranvej ruskému stroji zahradili cisternou.

.

Nechybělo moc a došlo k přestřelce mezi Rusy a našimi policisty

„Rusové nechtěli Torubarova za žádnou cenu vydat s tím, že chtějí oficiální dokument. Červíčkův příkaz jim nestačil. Nakonec málem došlo k přestřelce mezi Rusy a našimi policisty. A tak nakonec ministr Schwarzenberg dal pokyn, aby letadlo odletělo,“ popsala pro server Lidovky.cz dramatické okamžiky Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku, která se odvolává na informace od náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka.

„Dozvěděl jsem se o tom jako všichni ostatní až dnes, a to ještě zprostředkovaně. Sám o tom vím jen to, co je ve sdělovacích prostředcích. Ale tato akce mi nepřijde úplně nejstandardnější, i když nevím, do jaké míry se tím zabývala vláda České republiky a do jaké míry řešení tohoto problému bylo koordinované s cílem, aby Česká republika dostála svým mezinárodním závazkům,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz generál v záloze Andor Šándor, odborník na bezpečnost a řešení otázek krizového managementu.

.

Místo cisterny měly stačit pokyny z řídící věže

„Neznám vnitřní mechanismy, jaké fungují na letišti, takže se k blokování letadla cisternou nemohu příliš vyjadřovat, ale po pravdě řečeno to moc standardně nevypadá. Pohyb letounů v prostoru letiště se řídí pokyny řídící věže, tedy i povolení ke startu, bez něhož by letadlo určitě nevzlétlo. Faktem je, že pracovníci letiště uposlechli, respektive takto na ministra reagovali. Je otázka, do jaké míry fungovali pracovníci letiště podle vlastních postupů a jestli jejich vnitřní předpisy něco takového vůbec umožňují,“ upozorňuje bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR.

„Ministerstvo financí vykonává vlastnická práva, to je zcela nepochybné. Ale jestli se výkon akcionářských práv může vztahovat i na něco takového, tak to mám pochybnost. Ale neznám širší kontext, jestli vláda nějakým způsobem nerozhodla, zda nebyl pověřen ministr financí k takovýmto opatřením. Přijde mi to přinejmenším trochu zvláštní blokovat letadlo cisternou, k tomu by měl sloužit jiný mechanismus, a sice že letoun nedostane povolení vůbec k rozjezdu, aby začal někde rolovat a dostal povolení ke startu,“ konstatuje expert na bezpečnostní problematiku Andor Šándor.

.

Do celé věci měl mnohem razantněji vstoupit ministr vnitra

„Je to něco zcela mimořádného, ale zároveň je to také nelogické. Sice chápu, že pan Kalousek je v pozici šéfa Ministerstva financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře letiště, ale toto je věc ministra vnitra, ne ministra Kalouska. Pokud to bylo tak závažné a mělo dojít k zamezení odletu toho ruského občana, tak do toho měl vstoupit ministr vnitra, nikoli ministr financí. Z toho důvodu to vidím jako absurdní,“ říká pro ParlamentníListy.cz senátor František Bublan, exministr vnitra a bývalý ředitel civilní rozvědky.

„Navíc to letadlo stejně odletělo, takže to bylo neúčinné. Účinně do toho mohl zasáhnout ministr vnitra, opřít to o nějakou bezpečnostní otázku a mohlo se odletu zabránit. A zásah policejního prezidenta byl pro ruskou stranu pochopitelně málo, tam do toho měl vstoupit buď ministr vnitra nebo ministr spravedlnosti,“ pokračuje František Bublan s tím, že o podobném incidentu na letišti zatím neslyšel.

.

O bezpečnostních akcích na letišti by neměli rozhodovat akcionáři

Ministr financí Miroslav Kalousek bere veškerou odpovědnost za to, co se v souvislosti s letadlem Aeroflotu na ruzyňském letišti dělo, na sebe a tvrdí, že personál letiště jednal podle jeho pokynů. „Jestli panu Kalouskovi něco hrozí za případné překročení pravomoci, to nedovedu posoudit. Ale vzhledem k tomu, že ta jeho akce byla neúčinná, tak šlo vlastně jen o pokus,“ podotýká František Bublan.

„Ale je to věc vedení toho letiště, že se tak zachovali, že přistoupili na jeho příkaz a dělali kroky podle něj. Vždyť to už je bezpečnostní zásah, a ten nemůže řídit ministr financí. To záleží na bezpečnostní organizaci letiště. Měli by mít sami připravený postup pro případ takové situace, přece tady nebudou akcionáři rozhodovat, jaké se budou dělat bezpečnostní akce na letišti, to je nemyslitelné,“ tvrdí exministr vnitra František Bublan.

.

Ministr si stojí za svým, i když čelí trestnímu oznámení

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek si navzdory výše popsaným manévrům za vydáním ruského podnikatele stojí i teď, i když čelí trestnímu oznámení, které na něj podal Torubarův syn. „Opakovaně se ohrazujeme proti nepravdám a zavádějícím informacím o postupu ministra spravedlnosti při rozhodnutí o extradici A. Torubarova do Ruské federace. Ministr spravedlnosti postupoval dle platných zákonů a respektoval předchozí rozhodnutí několika soudů,“ reaguje mluvčí Ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová na spekulace o chybném postupu ministra Blažka v této věci.

.

autor: Jiří Hroník

 http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/SuperMirek-Dalsi-fakta-o-neuveritelnem-pribehu-Kalouska-a-jeho-cisterny-273447

.

SuperMirek: Další fakta o neuvěřitelném příběhu Kalouska a jeho cisterny

.

Lidové noviny se pokoušejí zevrubně zrekonstruovat akci, při které se několik ministrů snažilo zabránit odletu ruského letadla s podnikatelem Alexejem Torubarovem. Ten v České republice usiloval o azyl, ovšem navzdory stále probíhajícímu řízení byl nakonec vydán do Ruska. Zde je viněn z podvodu, podle jeho slov je však celá kauza vykonstruovaná.

O Torubarovově kauze psaly ParlamentníListy.cz již v březnu. Podnikatel provozoval ve Volgogradu restauraci, kterou měl zájem odkoupit. Spojil se se spolupracovníkem Federální bezpečnostní služby Andrejem Čumanovem, který si od něj nechal zaplatit 25 milionů rublů na vykoupení majetku, který na něj ale následně nepřepsal. Posléze byl Torubarov podle některých náznaků účelově (jak píší Lidové noviny) obviněn z podvodu. Dostal se do ČR, kterou Rusko požádalo o vydání.

Torubarov však v Česku požádal o azyl, se zdůvodněním, že mu v Rusku hrozí nespravedlivý proces a možná i smrt. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek nakonec rozhodl o jeho vydání. Advokát Milan Hulík se však obrátil na ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který jej následně ujistil, že vše zařídil a Torubarov nebude vydán. Hned druhého dne, ve čtvrtek druhého května, však advokát obdržel informaci, že bylo rozhodnuto o vydání.

V tu chvíli se do věci vložil francouzský právník Francois Ameli, který byl náhodou zrovna přítomen v Hulíkově kanceláři. Říká se, že právě on zosnoval akci, o které se později začalo psát. Pokoušel se kontaktovat ministra Schwarzenberga, který však nereagoval, protože právě seděl na jednání vlády. Mezitím již cizinecká policie předala Torubarova ruským agentům, kteří s ním chtěli odletět nejbližším spojem Aeroflotu ve třináct hodin. Po jedenácté hodině se po skončení jednání vlády vše dozvěděl Schwarzenberg, který podle LN neměl daleko ke zhroucení.

Přímo v budově vlády tak oslovil ministra vnitra Jana Kubiceho, který přikázal policejnímu prezidentu Červíčkovi, aby na poslední chvíli letadlo zastavil. Později, asi v půl třetí, se na Schwarzenbergovu žádost do věci vložil ministr financí Miroslav Kalousek (do jehož kompetencí formálně spadá pražské letiště) a ministr dopravy Stanjura. V té chvíli už však Torubarov s agenty sedí v letadle, které mělo být již devadesát minut ve vzduchu.

Na Kalouskův příkaz personál letiště přistavuje před airbus ruských aerolinek cisternu, která má zabránit odletu. K letadlu mezitím přijíždějí policisté, kteří mají tlumočit příkaz policejního prezidenta, že Torubarov má z letadla vystoupit. Agenti však požadují oficiální písemnou nótu, kterou policisté nemají, a proto zase odjíždějí. Podle neověřených informací však jejich návštěva na palubě probíhala velmi dramaticky a málem došlo ke střelbě. Podle jiného zdroje to však policisté „vzdali moc brzo“.

Letadlo však stále blokovala cisterna. Před třetí hodinou ministr Stanjura upozornil kolegu Kalouska, že letoun nemůže být zdržován věčně. Kalousek tedy nechal cisternu odstavit a letadlo odletělo. Torubarov prý skončil v některém z ruských vězení, odkud není možné získat žádné zprávy. K událostem na letišti se jednoznačně přihlásil ministr Kalousek, když prohlásil, že vše, co se tam stalo, bylo učiněno na jeho příkaz a jeho zodpovědnost.

Kalouskovu angažmá se ironicky vysmál bulvární deník Blesk. Učinil tak velký titulkem: “SuperKalousek versus ruské letadlo: Zastavím vás cisternou.” Následně je v článku popisována celá událost na Havlově letišti, přičemž role ministra financí je ohodnocena takto: “Hrdina dne: Kalousek, který se rozhodl všemi způsoby hájit hodnoty demokracie a osobní svobody.” Text je doplněn obrázkem, na kterém ministr Kalousek, v obleku nápadně podobném kostýmu supermana (jen charakteristické “S” na hrudi je nahrazeno ministrovou iniciálou) nese nad hlavou obrovskou cisternu.

Autor: jav

 


http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/cssd-kalousek-ohrozil-bezpecnost-pasazeru-ministr-legracni_271566.html

.

ČSSD se zlobí: Kalousek ohrozil bezpečnost pasažérů

Postup ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na pražském letišti při snaze zastavit odlet ruského podnikatele Alexeje Torubarova ohrozil bezpečnost cestujících. Je o tom přesvědčen místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek, podle něhož jde o mezinárodní skandál, při němž zřejmě ministr zneužil pravomoci veřejného činitele. Věc by proto mělo prověřit statní zastupitelství.

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V Česku žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání, jemuž se 2. května na poslední chvíli snažilo zabránit několik ministrů včetně Kalouska, který před letadlo s ruským podnikatelem nechal postavit cisternu.

“To je jednoznačné porušení mezinárodních předpisů. Pro mě je naprosto nepředstavitelné a hlavně vůbec nechápu, jak je možné, že ti, kteří řídili provoz na letišti, poslechli ministra financí, který nad nimi žádnou kompetenci v tomto směru nemá,” řekl Zaorálek, podle něhož Kalousek jednáním pravděpodobně porušil své pravomoci.

“Já se k tomu naprosto nehodlám vyjadřovat,” vzkázal Kalousek. “Jen mohu říci, že kdyby kdokoliv chtěl volat personál letiště k odpovědnosti, tak tu odpovědnost přebírám na sebe. To už jsem řekl mnohokrát,” řekl ministr, pod jehož resort Letiště Václava Havla Praha spadá. Vše co v inkriminované době letištní personál konal, vykonal na jeho odpovědnost, zdůraznil. “To je jediná věc, kterou jsem k tomu řekl. Všechno ostatní mi připadá hodně legrační,” dodal Kalousek.

Podle Zaorálka nejde o žádnou veselou bondovku, jak to prý vnímá část veřejnosti, ale ohrožení bezpečnosti cestujících. “Je to naprosto neuvěřitelné postavit cisternu do trasy letadla. Rozumíte, co se tam mohlo stát, kdyby do ní letadlo narazilo, mohlo dojít k výbuchu a podobně, to je naprosto nepředstavitelné,” uvedl.

Místopředseda největší opoziční strany je přesvědčen, že v kauze pochybil také ministr spravedlnosti. Blažek podle něj rozhodl o vydání dříve, než bylo ukončeno azylové řízení, což považuje za “velmi vážné selhání”. To, že se pak další ministři vydání snažili zabránit, podle Zaorálka ukazuje na špatnou komunikaci a nedůvěru mezi nimi.

Rodina podnikatele kvůli vydání podala na ministra spravedlnosti trestní oznámení. Blažek akci na letišti komentovat nechtěl, uvedl ale, že vydání Torubarova nepovažuje za chybu.

FOTO: DAVID KUNDRÁT     AUTOR: ČTK

 

 


http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Syn-muze-ktereho-Kalousek-branil-pred-Rusy-cisternou-Ministr-spachal-zlocin-273475

.

Syn muže, kterého Kalousek bránil před Rusy cisternou: Ministr spáchal zločin

EXKLUZIVNĚ Ministr spravedlnosti Pavel Blažek spáchal zločin a měl by být odstraněn z funkce. To si myslí osmadvacetiletý Stanislav Torubarov, jenž žije v německém Düsseldorfu. Proto také podal na šéfa tuzemské justice, který posvětil vydání jeho otce do Ruska, trestní oznámení.

Myslíte si, že bude mít vaše trestní oznámení na ministra spravedlnosti Pavla Blažka nějaký ohlas? Tedy, že bude obviněn?

Dle mého názoru Blažek cynicky porušil zákon a spáchal zločin. Za to musí nést zodpovědnost. Takové porušení lidských práv nemůže zůstat nepotrestáno. Nevím, jak kompetentní orgány Česka zareagují na mé trestní oznámení, jestli budou vyšetřovat nebo prověřovat, čeho se Blažek dopustil. Takový ministr by ale měl být okamžitě odstraněn z funkce.

Na co jste pomyslel, když byl otec vydán do Ruska?

Na to, že justiční systém v Rusku je katastrofální. Zprošťující rozsudky prakticky neexistují. To znamená, že jestli se můj otec dožije soudu, bude každopádně odsouzen. Navíc na něj mohou vyvíjet nátlak, aby se přiznal a sám sebe pomluvil, i když je absolutně nevinný. To, co se děje v ruských věznicích, není možné mít pod kontrolou. Soudy vynášejí rozsudky, které potřebují prokurátoři. Na důkazy neviny předkládané advokáty se ani neobrací pozornost. Soud se stal nástrojem vyrovnávání účtů s nepohodlnými lidmi.

Jak nahlížíte na celý politický systém v dnešním Rusku?

Politická situace v Rusku se dá přirovnat k nějaké málo rozvinuté africké zemi, kde systému vládnou skupiny banditů. Korupce dostihla nejvyšší možné úrovně. Policii a prokuraturu absolutně nelze kontrolovat, mají obrovský vliv a fungují pouze k uspokojování osobních zájmů, aby vydělaly na falzifikaci trestních případů.

Co si v kontextu případu vašeho otce myslíte o současné politické situaci v Česku?

Politická situace v Česku zjevně vykazuje proruský charakter, a čím dále tím více se vzdaluje od demokratických principů Evropy. Jak může ministr spravedlnosti být po takovém skandálu ještě ve své funkci? V Německu by pod nátlakem tisku a opozice už byl nucen odejít. Ale v Česku ho jeho tiskový mluvčí pořád omlouvá před novináři a dělá, jako by vše probíhalo podle zákona. Český soud mi připomíná ten ruský, kdy rozsudky jsou už předem připraveny, a samo líčení imituje „spravedlivý“ proces. Neočekával jsem, že země, která je členem Evropské unie, se takto bude orientovat na Rusko a spolupracovat s ním.

Čím se v Německu zabýváte?

Moje žena je Němka, se kterou jsem se seznámil během studií na univerzitě, a už mnoho let v Německu žijeme. Pracuji ve velké pojišťovací společnosti, žena je asistentkou stomatologa.

Chystáte se navštívit bratra a maminku nebo dokonce tátu?

To, co se stalo s mým otcem, nám zcela převrátilo život. Maminka se ocitla na psychiatrii, protože nevydržela všechen ten stres. V Praze zůstal můj nezletilý bratr, kterého si musím vzít po skončení školního roku k sobě. Otec je ve velmi špatném fyzickém stavu ve vězení. Bojím se předvídat, co bude dál. Jsem teď v situaci, že je na mně závislá celá rodina. Jsem povinen postarat se o své rodiče a bratra. Budu muset letět do Ruska za otcem a jeho téměř osmdesátiletými rodiči, kteří celou situaci nesou tak těžce, jak si jen lze představit. A pak samozřejmě do Prahy za maminkou a bratrem.

Autor: Jan Rychetský

 


http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/229232-zaoralek-zadna-vesela-bondovka-kalousek-ohrozil-bezpecnost-cestujicich/

.

Zaorálek: Žádná veselá bondovka, Kalousek ohrozil bezpečnost cestujících

Praha – Akce ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který se snažil zabránit odletu letadla s vydaným podnikatelem Alexejem Torubarovem do Ruska, nebyla žádná “veselá bondovka”, jak to prý vnímá část veřejnosti, ale ohrožení bezpečnosti cestujících, řekl na tiskové konferenci místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle něj jde v případu Torubarov o doklad toho, jak se v této zemi skutečně vládne, a způsob, jakým se ministři snažili zabránit odletu letadla, považuje za naprosto zoufalý.

V kauze došlo podle Zaorálka nejprve k selhání ministra spravedlnosti Pavla Blažka, který rozhodl o vydání dříve, než bylo ukončeno azylové řízení: “To je velmi vážné selhání ministra, pak jsme svědky toho, že tuším pět ministrů tu situaci řeší na Letišti Václava Havla způsobem, který vůbec není žádnou zábavnou bondovkou.”

Zaorálek Kalouskovu akci označil za ohrožení bezpečnosti cestujících, podle něj se něco takového nemůže v civilizované zemi stát. Místopředseda ČSSD se domnívá, že jde o mezinárodní skandál, při němž zřejmě ministr zneužil pravomoci veřejného činitele. Věc by proto mělo prověřit statní zastupitelství.

.

Zaorálek: Jsem přesvědčen, že Kalousek porušil své pravomoci

“To je jednoznačné porušení mezinárodních předpisů. Pro mě je naprosto nepředstavitelné a hlavně vůbec nechápu, jak je možné, že ti, kteří řídili provoz na letišti, poslechli ministra financí, který nad nimi žádnou kompetenci v tomto směru nemá.”

“Je to naprosto neuvěřitelné postavit cisternu do trasy letadla. Rozumíte, co se tam mohlo stát, kdyby do ní letadlo narazilo? Mohlo dojít k výbuchu a podobně, to je naprosto nepředstavitelné.”

,

Zaorálek tvrdí, že celá situace na Letišti Václava Havla ukazuje na to, jakým způsobem se ve vládě komunikuje. V této souvislosti připomněl i slova ministra financí k dostavbě Jaderné elektrárny Temelín: “… Ministr financí těsně před začátkem Nečasovy cesty do Ruska zpochybní celou dostavbu Temelína. To je víc než nekomunikace, to vypadá jako schválnosti, které si ministři dělají.”

Nic podobného se v novodobé historii Česka nestalo a i ve světě by šlo o ojedinělý případ. “Neslyšel jsem nikdy o podobném aktu s výjimkou toho, když někdo honí pašeráky narkotik,” řekl ČT24 publicista Martin Velek.

Alexej Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání, jemuž se 2. května na poslední chvíli snažilo zabránit několik ministrů, včetně Kalouska, který před letadlo s ruským podnikatelem nechal postavit cisternu.

Zdroj: ČT24, ČTK

 


http://www.webnoviny.sk/svet/podnikatel-vydany-rusku-z-ceska-je-po/678757-clanok.html?from=panel_imgarticle

.

Podnikateľ vydaný Rusku z Česka je podľa novinára v ohrození

.

Novinár Grigorij Pasko podrobne sleduje prípad podnikateľa Torubarova, ktorý bol vydaný z Česka ruským agentom a prirovnáva ho k odsúdeniu bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského.

PRAHA 28. mája (WEBNOVINY) – Vydaniu podnikateľa Alexeja Torubarova do jeho domovského Ruska sa nepodarilo zabrániť českým súdom ani vláde na čele s ministrom zahraničia Karlom Schwarzenbergom a jeho život je preto v súčasnosti vo vážnom ohrození.

Myslí si to rešpektovaný ruský novinár Grigorij Pasko, ktorý prípad podrobne sleduje. Pasko v minulosti písal aj o podobných kauzách a Torubarovov prípad prirovnáva k odsúdeniu bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského.

“Do Ruska nie je možné ľudí vydávať, kým sa tam neobjaví nezávislý súd a vyšetrovatelia. Ani jedno, ani druhé v mojej krajine zatiaľ nie je,” kritizuje Pasko v rozhovore pre denník Lidové noviny postup českých úradov.

“Vydaním do Ruska tohto človeka cielene odsudzujete k bezpráviu,” dodáva novinár, ktorého organizácia Amnesty International zaradila na zoznam ”väzňov svedomia”. Pasko pritom v minulosti sám strávil vo väzení štyri roky, proces s ním však ľudskoprávne organizácie vrátane Reportérov bez hraníc označili za politický.

Torubarov odletel z Česka za dramatických okolností ešte 2. mája, prípad sa však do médií dostal až v pondelok. Jeho odchodu do Ruska sa pokúsil osobne zabrániť aj minister financií Miroslav Kalousek, ktorý nariadil pristavenie cisterny k jeho lietadlu, ktoré tak nemohlo vzlietnuť.

Tento zúfalý čin však už prišiel až po tom, ako sa Torubarova zmocnili agenti ruskej tajnej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Vydaniu podnikateľa predtým bránil aj samotný minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg, o celej záležitosti sa však dozvedel príliš neskoro.

Podľa Lidových novín ho postup českých úradov šokoval a z celej veci bol ”rozzúrený”. Kalousek napokon ustúpil a po hroziacej prestrelke medzi českou políciou a ruskými agentmi povolil lietadlu patriacemu spoločnosti Aeroflot vzlietnuť.

Torubarova zadržali ešte v roku 2011 v Rakúsku na základe medzinárodného zatykača pre podozrenia, že sa dopustil sprenevery. Viedeň ho však nevydala Rusom, ale do Česka, keďže mal v pase české vízum. V Čechách žije aj jeho manželka a syn.

Torubarov tvrdí, že za obvineniami voči jeho osobe stojí mafia a FSB, ktorá sa chce zmocniť jeho majetku. Podľa Lidových novín o ňom jeho rodina nemá žiadne správy už mesiac a nie je známe ani to, kde presne ho v súčasnosti zadržiavajú.

 


http://domaci.eurozpravy.cz/politika/71008-je-kalousek-padouch-nebo-hrdina/

.

Je Kalousek padouch nebo hrdina?

.

Praha – Padouch nebo hrdina? Názory na Kalouskovu snahu zabránit vzletu letadla s ruským podnikatelem Alexejem Torubarovem se mezi politiky velmi liší. Zatímco senátor Jaromír Štětina ho chválí, poslanec Jan Hamáček ho kritizuje.

.
Miroslav Kalousek /TOP 09/
FOTO: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz
.

“Ruští kágébáci (FSB) unesou ruského občana, který požádal v Česku o azyl a jehož azylové řízení neskončilo. To vše za pomoci českého ministra spravedlnosti. Jediný, kdo se, ve snaze zachránit unesenému život, zachoval jako chlap, byl Kalousek s cisternou. Podotýkám, že pro všechny na palubě na zemi stojícího ruského letadla (dokud nevzlétlo) platí zákony České republiky,” napsal Štětina /TOP09/.

S touto chválou ministra financí ale nesouhlasí poslanec Jan Hamáček /ČSSD/. “Ukázka politického amatérismu a překračování pravomocí v přímém přenosu. Pokud měl někdo zakročit, tak to měl být především ministr vnitra,” komentoval Kalouskův krok. Dodal, že na rozdíl od cisterny, která blokovala letadlo, ho měla obklíčit policie. Ta měla nechat vystoupit všechny cestující.

Místo toho letadlo nakonec vzlétlo a Torubarov se dostal do rukou ruské prokuratury, která proti němu vede trestní řízení. Podnikatel ale požádal v Česku o azyl a řízení zatím neskončilo. Podle Kalouska tak vydáním podnikatele, které posvětil ministr spravedlnosti Blažek /ODS/, ČR porušila mezinárodní smlouvy.

 


http://www.lidovky.cz/kauza-torubarov-je-to-tragicke-selhani-zautocil-kalousek-na-blazka-1du-/zpravy-domov.aspx?c=A130528_191321_ln_domov_hm

.

Kauza Torubarov: “Je to tragické selhání,” zaútočil Kalousek na Blažka

.

PRAHA -Je to naše mezinárodní ostuda. Tak hodnotí ministr Miroslav Kalousek (TOP 09) to, že Česko vydalo do Ruska podnikatele Alexeje Torubarova. O jeho vydání rozhodlo ministerstvo spravedlnosti i přes to, že Torubarov žádal v Praze o politický azyl.

.

“Po zkušenostech s totalitním režimem, po zkušenostem s ruským sousedem měla být Česká republika obezřetná. Je to naše mezinárodní ostuda, že jsme nedokázali zabránit vydání podnikatele do Ruska. To se nemělo stát,” uvedl Kalousek v České televizi. A dodal, že celý případ vidí jako tragické selhání české justice a tragické selhání českého ministerstva spravedlnosti.

.

“Zaorálek pindá každý den”

Na ministra Kalouska se v průběhu dne snesla vlna kritika, a to zejména z řad opozičních sociálních demokratů. Jeho postup komentoval i místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Ten označil celou akci za mezinárodní skandál. Kalousek podle něj ohrozil bezpečnost cestujících a zneužil pravomoce veřejného činitele. Kalousek bránil ruskému letadlu s Torubarovem na palubě v odletu tím, že před něj nechal postavit cisternu.

“Pro mě je naprosto nepředstavitelné a hlavně vůbec nechápu, jak je možné, že ti, kteří řídili provoz na letišti, poslechli ministra financí, který nad nimi žádnou kompetenci v tomto směru nemá,” řekl Zaorálek.

“Zaorálek chce pindat, tak jako dramaticky pindá každý den,” ohradil se Kalousek v rozhovoru pro Českou televizi. Personál letiště jednal podle něj odvážně a on za to přebírá veškerou odpovědnost. “Snažil jsem se vytvořit časový prostor,” dodal. Vydání podnikatele Torubarova bylo podle něj hrubou chybou.

.

“Jednal bych proti rozhodnutí soudu,” reagoval Blažek

O Torubarově vydání, jemuž se snažil Kalousek zabránit, rozhodl ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Ten s novináři odmítl komunikovat. Řekl jen, že žádné pochybení nevidí, protože v případě podnikatele Torubarova rozhodl dokonce Ústavní soud.

“Přípustnost vydání zkoumají české soudy, v jeho(Torubarově) případě krajský, vrchní a následně i Ústavní soud, dokonce opakovaně. Tyto soudy, které měly k dispozici veškeré materiály, rozhodly o přípustnosti vydání. To znamená, že kdybych rozhodl jinak, tak bych naopak jednal proti rozhodování českých soudů. Což považuji za vyloučené,” uvedl v pondělí Blažek pro Českou televizi.

Podnikatel Alexej Torubarov žádal v České republice o azyl, na základě mezinárodního zatykače ale skončil ve vazbě. V Rusku byl obviněn z podvodů a vydírání důstojníka tajné služby. Torubarov se ale hájil tím, že byl sám vydírán ruskou tajnou službou a mafií.

.

Kauza Torubarov

ani , hm

 


 

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Zaoralek-pry-pindal-jako-vzdycky-Kalousek-v-CT-vysvetloval-jak-to-bylo-s-cisternou-273572

.

Zaorálek prý pindal jako vždycky. Kalousek v ČT vysvětloval, jak to bylo s cisternou

.

Ministr financí Miroslav Kalousek chtěl 2. května zastavit odlet ruského podnikatele Alexeje Torubarova, kterého Česko vydalo kvůli trestnímu stíhání do jeho země. Chtěl tím prý zabránit mezinárodní ostudě, protože s Torubarovem nebylo ukončeno azylové řízení a vydán být neměl. Uvedl to v pořadu Interview na ČT 24.

„Vše, co konal personál letiště, konal na mou odpovědnost. A já jsem ochoten tuto odpovědnost nést, bylo by nefér, kdyby za to zodpovídal někdo jiný,“ opakoval Kalousek v průběhu celého pořadu. A jestli před letadlem stála cisterna nebo nákladní auto naložené exkrementy prý vůbec není důležité.

Na otázku moderátorky Daniely Písařicové, proč se vlastně do celé záležitosti vměšoval, odpověděl jen: „Já jsem se nevměšoval. To je skoro, jako kdybych se vyměšoval. Nedělal jsem ani jedno, ani druhé,“ poznamenal. On sám prý nevydal žádné pokyny, letištní personál pouze na základě jeho sdělení udělal všechno proto, aby byl vytvořen dostatečný časový prostor pro ponechání Torubarova na českém území.

.

Justice v tomto případě selhala

Vydání podnikatele totiž považuje Kalousek za hrubou a tragickou chybu. „Ti pánové v brněnské justici podle mého názoru selhali. Možná, že justice rozhodovala přesně podle paragrafů, ale nikoliv na základě etiky a v souladu s lidskými právy. Jsem hluboce přesvědčen, že vydání zřejmě nevinného člověka, a zřejmě na smrt, je tragický omyl,“ uvedl.

Kalouskův počin vyvolal negativní reakce zejména v opozičních řadách. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek jej obvinil, že Kalousek porušil své pravomoci, způsobil mezinárodní ostudu a navíc ohrozil bezpečnost cestujících. Jeho nařčení však sám ministr odmítá. „Zaorálek jen dramaticky pindá, tak jako pindal vždycky“ mávl rukou. Ostudu si prý způsobila sama Česká republika tím, že i po svých zkušenostech s Ruskou federací z dob totalitního režimu jí vydala člověka napospas. Navíc je přesvědčený, že zákon o civilním letectví v žádném případě nebyl porušen.

Autor: nem

 


http://www.novinky.cz/domaci/303265-vydani-torubarova-je-tragicke-selhani-blazka-a-justice-tvrdi-kalousek.html

.

Vydání Torubarova je tragické selhání Blažka a justice, tvrdí Kalousek

.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) považuje za mezinárodní ostudu skutečnost, že Česká republika počátkem května vydala ruského podnikatele Alexeje Torubarova do Ruska, kde je trestně stíhaný. Podle něj jde o „tragické selhání“ české justice a resortu spravedlnosti pod vedením Pavla Blažka (ODS).

„Nevinného člověka jsme vydali možná na smrt,“ prohlásil Kalousek v České televizi a upozornil, že od 2. května, kdy Torubarov odletěl z Prahy do Ruska, nejsou o ruském podnikateli žádné informace. Podotkl, že Torubarov měl přinejmenším nárok na dokončení azylového jednání, a jeho vydání před ukončením tohoto jednání považuje za „strašnou chybu“.

Podle pondělních Lidových novin měl Kalousek v den odletu dokonce nařídit letištnímu personálu, aby před letadlo postavil cisternu, a zabránil mu tak vzlétnout. Kalousek to nepopřel, odmítl však přímo odpovědět. Zopakoval pouze, že nevydal žádné pokyny, ale přebírá veškerou odpovědnost za to, jak letištní personál jednal.

„Já jsem se snažil dosáhnout toho, a myslím, že jsem i dosáhl, vytvořit dost časového prostoru pro to, aby orgány České republiky, kterým to příslušelo, ponechaly pana Torubarova na území České republiky,“ vysvětlil.

Podnikatel byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, Torubarov naopak tvrdí, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V ČR žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě.

val, Novinky

 


http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/kalousek-vydani-torubarova-je-selhani-ministra-blazka-a-justice_271641.html

.

Kalousek: Možná jsme Rusku vydali nevinného člověka na smrt

.

Vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova vidí ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jako tragické selhání české justice a ministerstva spravedlnosti. Řekl to v Interview ČT24. Do případu se prý nevměšoval, pouze se snažil vytvořit časový prostor pro konání příslušných orgánů. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek označil Kalouskovu snahu zastavit Torubarovův odlet za mezinárodní skandál. Věc by podle něj mělo prověřit státní zastupitelství.

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání, jemuž se 2. května na poslední chvíli snažilo zabránit několik ministrů včetně Kalouska, který před letadlo s ruským podnikatelem nechal postavit cisternu.

“Jsem hluboce přesvědčen, že jeho vydání byla hrubá chyba, neměli jsme to udělat, budeme tím zatíženi, svým svědomím, dlouhá léta, protože jsme nevinného člověka vydali možná i na smrt,” řekl Kalousek ČT. Torubarov byl podle něj bez ukončení azylového řízení vydán režimu, který nepovažuje za zcela demokratický. “Justice možná rozhodovala přesně podle paragrafů, ale nerozhodovala na základě uvědomění si situace, práva, etiky a ochrany lidských práv,” podotkl Kalousek.

Zaorálek uvedl, že Kalousek svým postupem při snaze zastavit odlet mimo jiné ohrozil bezpečnost cestujících. “To je jednoznačné porušení mezinárodních předpisů. Pro mě je naprosto nepředstavitelné a hlavně vůbec nechápu, jak je možné, že ti, kteří řídili provoz na letišti, poslechli ministra financí, který nad nimi žádnou kompetenci v tomto směru nemá,” řekl Zaorálek, podle něhož Kalousek jednáním pravděpodobně porušil své pravomoci.

“Já se k tomu naprosto nehodlám vyjadřovat,” řekl Kalousek. “Jen mohu říci, že kdyby kdokoliv chtěl volat personál letiště k odpovědnosti, tak tu odpovědnost přebírám na sebe. To už jsem řekl mnohokrát,” řekl ministr, pod jehož resort Letiště Václava Havla Praha spadá. Vše co v inkriminované době letištní personál konal, vykonal na jeho odpovědnost, zdůraznil. “To je jediná věc, kterou jsem k tomu řekl. Všechno ostatní mi připadá hodně legrační,” dodal Kalousek.

Podle Zaorálka nejde o žádnou veselou bondovku, jak to prý vnímá část veřejnosti, ale o ohrožení bezpečnosti cestujících. “Je to naprosto neuvěřitelné, postavit cisternu do trasy letadla. Rozumíte, co se tam mohlo stát, kdyby do ní letadlo narazilo, mohlo dojít k výbuchu a podobně, to je naprosto nepředstavitelné,” uvedl.

Rodina podnikatele kvůli vydání podala na ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) trestní oznámení. Blažek akci na letišti komentovat nechtěl, ale uvedl, že vydání Torubarova nepovažuje za chybu.

AUTOR: ČTK     FOTO: JAKUB STADLER

 


http://hn.ihned.cz/index.php?p=500000_d&&article[id]=59962550

.

Vydání ruského podnikatele

Muž, kvůli němuž blokoval Kalousek letiště

. .

RUSKÝ PODNIKATEL ŽÁDAL O AZYL, ALE ČESKÁ REPUBLIKA JEJ VYDALA. RESTAURATÉRA STÍHANÉHO ZA PODVODY PRÝ VYDÍRALA RUSKÁ TAJNÁ SLUŽBA.

.

Dvaapadesátiletý Alexej Torubarov byl donedávna příkladem úspěšného ruského byznysmena. V milionovém Volgogradu provozoval ještě v roce 2008 několik vyhledávaných restaurací, měl kontakty, dával rozhovory novinářům.

O pět let později nechal kvůli němu zablokovat český ministr financí Miroslav Kalousek pražské letiště pomocí přistavené cisterny. Aby na poslední chvíli zabránil vydání Torubarova do Ruska, kde ho policie vyšetřuje pro údajný podvod a kde mu podle rodiny hrozí sadistické zacházení. “Ve vazební věznici se mu nedostává dostatečné lékařské péče a je pravděpodobné, že se pokusí z něj vymlátit přiznání,” tvrdí Torubarův syn Stanislav.

Příběh Alexeje Torubarova, jehož vydání před měsícem schválil ministr spravedlnosti Pavel Blažek, však není černobílý a dobře ilustruje “specifika” ruského byznysu – založeného na kontaktech politiků, byznysu a tajných služeb.

 .

Podnikatel v. tajná služba

Texas, Sud či Labamba jsou názvy restaurací, které patřily k Turobarovým chloubám. A nejspíš by u toho také zůstalo, kdyby ho v roce 2007 nezaujala chystaná aukce volgogradské radnice: město tehdy chystalo velký výprodej budov v lukrativních částech města, které se Torubarovi jevily jako ideální místa pro další provozovny.

Jenomže o podobné aukce se podle místního serveru v1.ru běžně zajímala také mafie, a proto Turobarov raději hledal spojence. Na doporučení vysokého úředníka radnice se domluvil s důstojníkem místního velitelství tajné služby FSB Andrejem Čumanovem, který se měl aukce účastnil místo něj. “Důstojník FSB Čumanov nabídl svou pomoc při vykoupení prostoru pro novou restauraci. Otec mu kvůli tomu předal velkou částku, kterou si před tím půjčil v bance,” potvrzuje Torubarův syn.

V přepočtu se mělo jednat o zhruba 16 milionů korun. Jenomže celá akce se posléze obrátila proti podnikateli. “Čumanov zmizel, aniž by splnil sliby,” tvrdí Torubarov mladší.

Výsledek? Restauratér nezískal ani nové prostory, ani zpět své peníze. Důstojník projevil ochotu vrátit pouze část ze svěřené částky. S tím se však Torubarov nesmířil a začal naléhat na vrácení celého obnosu. Čumanov přešel do protiútoku: podnikatele obvinil, že se ho snažil vydírat, a podal na něj trestní oznámení. “Otec byl zatčen, odvezen do jiného města, kde se z něj snažili vymlátit přiznání. Plán však nezafungoval,” říká Stanislav.

Celý spor začal gradovat. Torubarov se nenechal zastrašit a důstojníka obvinil ze zneužití pravomocí. Ten zase reagoval novou žalobou. “S pomocí bývalých otcových partnerů a kontaktů v prokuratuře rozjel nové stíhání, které trvá dodnes,” dodává podnikatelův syn.

Přestože Torubarovo tažení posléze ocenilo místní podnikatelské sdružení jako čin roku, jemu samotnému se prostor zužoval. Podle svého tvrzení se proti němu spojili agenti FSB s organizovaným zločinem a hrozila mu nájemná vražda. V roce 2010 si proto vyřídil schengenské vízum a přesídlil do Česka, kde měl již rodinu.

.

Z rakouské vazby do české

Tím ale jeho justiční zápas pouze přešel do dalšího kola. V roce 2011 zadržela Torubarova cestou do Itálie rakouská policie. Důvodem byl mezinárodní zatykač, který na něj Rusko vydalo.

Vídeňský soud následně čtyři měsíce rozhodoval o jeho vydání do domovské země. Jeho rozhodnutí bylo jednoznačné. “Kvůli pochybnostem, zda by řízení v Rusku probíhalo v souladu s úmluvou o ochraně lidských práv, se vydávání nepovoluje,” uvádí rozsudek, který zveřejnila nevládní organizace Pomoc pro člověka.

Torubarov se pak ocitl znovu v Česku, kde jej úřady na základě ruské žádosti rovněž poslaly do vazby. “Měl jsem vše, reputaci, majetek, deset restaurací, které byly nejlepší ve městě. Nevydávejte nevinného člověka strádání a smrti,” napsal na podzim z brněnské věznice. Apel zůstal nevyslyšen: resort spravedlnosti na jaře rozhodl, že vydání se má vyhovět.

.

Akce “cisterna”

Zásah na poslední chvíli

Ministr Miroslav Kalousek nařídil 2. května pracovníkům pražského letiště (spadá pod ministerstvo financí), aby zabránili odletu letounu s ruským podnikatelem Torubarovem. Na poslední chvíli jej o to měl požádat ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který s vydáním podnikatele do Ruska nesouhlasil. Pracovníci letiště podle Lidových novin blokovali odlet pomocí přistavené cisterny.

 .

Česko-ruský konflikt

Do letadla vstoupili policisté, kteří si chtěli podnikatele převzít. Ruská eskorta to však odmítla, a podle LN dokonce málem došlo k přestřelce. Pracovníci letiště cisternu po dvou hodinách odvolali a letoun odletěl.

.

ALEXEJ TORUBAROV
Česká justice vydala ruského podnikatele, který žádal o azyl.
FOTO: V1.RU

 


http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/dramaticke-vyhosteni-ruskeho-podnikatele-muze-mit-dohru-cssd-zada-prosetreni-kalouskovych-pokynu–1217694

.

Dramatické vyhoštění ruského podnikatele může mít dohru. ČSSD žádá prošetření Kalouskových pokynů

.

Drama na ruzyňském letišti z počátku května rozhádalo české politiky. Opozice považuje incident za vážné ohrožení bezpečnosti. Sociální demokraté považují postup ministra financí Miroslava Kalouska, který se snažil zabránit startu letadla s vyhoštěným ruským podnikatelem Alexejem Torubarovem, za zneužití pravomocí.

Kalousek nařídil letištnímu personálu, aby před letoun ruského dopravce Aeroflot přistavil cisternu. Odletu se nakonec zabránit nepodařilo.

Podle místopředsedy sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka tím Kalousek zřejmě překročil své pravomoci. ČSSD požaduje, aby případ prověřilo státní zastupitelství. Ministra financí podezřívá ze zneužití pravomocí. Sám Kalousek se k incidentu vracet nechtěl.

O vydání Torubarova ruským úřadům rozhodl ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Torubarov sice v Česku požádal o azyl, ministr jeho vyhoštění přesto podepsal, přestože řízení o azylu ještě nebylo dokončené.

Podle místopředsedy sněmovny a ČSSD Lubomíra Zaorálka bylo rozhodnutí Blažka chybné. „Bez ukončení azylového řízení nebylo možné dotyčného občana vydat,“ sdělil Českému rozhlasu. Zásah Kalouska na letišti přesto označuje za skandální.

„V civilizované zemi se nemůže stát, aby někdo přiběhl na letiště a povely, které se týkají pohybu po ploše, řídi někdo jiný než ten, kdo je k tomu příslušný. To je jednoznačné porušení mezinárodních předpisů. Ministr Kalousek nemá co poroučet leteckému provozu,“ prohlásil Zaorálek.

Stanislav Polčák, předseda ústavně právního výboru z TOP09 zase upozornil na pochybení policejních složek. „Měly zasáhnout tak, aby bylo možno aplikovat výkon statní moci na českém území našimi orgány,“ uvedl Polčák.

.

Týrání Rusovi skutečně hrozí, říká odborník

Na podnikatele je v Rusku vydán mezinárodní zatykač, Torubarov ale tvrdí, že obvinění proti němu jsou vykonstruovaná a ve vlasti mu hrozí mučení a smrt.

Torubarov byl úspěšným restauratérem, ve Volgogradě provozoval čtyři podniky, které se těšily popularitě. Podle odborníka na Rusko z Hospodářských novin Ondřeje Soukupa patřil k místní elitě.

Před sedmi lety se rozhodl koupit prostory pro další restauraci, které prodávalo město. Místo toho, aby nemovitost koupil sám, využil nabídky důstojníka ruských tajných služeb, který mu slíbil, že prostory zprivatizuje, ochrání ho tak proti případným banditům a následně mu je předá.

Torubarov mu na to dal 16 milionů korun, nemovitost ale nakonec nezískal. Místo vrácení peněz se dočkal obvinění. Podle Soukupa je zřejmé, že si znepřátelil místní silové struktury a proto mu skutečně hrozí nebezpečí nelidského zacházení ve vězení.

Od odletu z české republiky nemá rodina podnikatele spolu s jeho českým obhájcem Milanem Hulíkem žádné zprávy o Torubarovovi. „Bohužel se nám nepodařilo dosud nic zjistit. Ani jeho ruský obhájce se k němu za dobu tří týdnů, co je odsud pryč, nedostal,“ uvedl advokát.

Podle jeho slov česká strana porušila mezinárodní právo, když Torubarova vydala. Dokud nebylo definitivně ukončeno azylové řízení, měl Rus zůstat na českém území.

„Zákon o uprchlících stanovuje takzvanou zásadu non-refoulement, což znamená, že neexistuje možnost vydání pro člověka dožadujícího se azylu v nějaké zemi, pokud nebylo vydáno rozhodnutí, že mu azyl nebyl udělen,“ upozornil Hulík.

Autor:  Martin Drtina  (mad), Alina Holušová

 


http://neviditelnypes.lidovky.cz/toto-se-stat-nemelo-0ob-/p_cirkus.asp?c=A130528_224744_p_cirkus_nef

.

Toto se stát nemělo

.

Směsice úžasu a pohrdání, jaké jiné pocity mohou soudného člověka ovládat při sledování případu Alexeje Torubarova. Vypadá to, že společenství nazývané vládou se skládá lidí ne jenom z jiných kontinentů, ale z jiných planet.

Na jedné straně ministr spravedlnosti Pavel Blažek vysvětluje spletí paragrafů, proč byl ruským orgánům vydán člověk, který u nás požádal o azyl a jeho případ nebyl ještě vyřízen. Na druhé straně se ministr financí Kalousek snaží transferu polapeného Torubarova zabránit představením cisterny před nastartované letadlo, načež následuje scéna jako z filmu po Jamesi Bondovi. Do toho se vloží ČSSD, žádající div ne Kalouskovu hlavu.

Mezistranická řevnivost z toho čouhá jako pověstné péro z gauče. Miroslav Kalousek s gustem zareje do ledví potentáta z konkurenční strany, když káže o svědomí obtíženém vinou za vydání člověka k týrání a možná smrti. Na druhé straně justiční orgány zkoumaly Torubarův případ a i ony ho neshledaly jednoznačným.

.

Výsledek?

Torubarovi pomoženo nebylo. Propasti ve vládní koalici se prohloubily. Což o to, ale prohloubily se i propasti mezi veřejností a vládní strukturou. Těžko brát vážně něco, co se chová nečitelně, rozporně a groteskně.

Jen nemnozí ocení mužný postoj Miroslava Kalouska, který za cirkus s cisternou na letišti přebral odpovědnost. Až na to, že i toto je teatrální gesto, protože Kalousek letišti nevelí a do cisteren nemá co mluvit a nakonec Černý Petr padne na toho, kdo se podělal, když mu zatelefonoval papaláš.

 


http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/282069-pripad-ruskeho-vaezna-ceska-vlada-nezvladla/

.

Prípad ruského väzňa česká vláda nezvládla

.

Vie v českej vláde pravá ruka, čo robí ľavá? Dramatické vydanie údajného ruského podvodníka Alexeja Torubarova do vlasti pravdepodobne svedčí o opaku.

Český premiér Petr Nečas (vľavo) je práve na návšteve Ruska, kde sa stretol aj s prezidentom Vladimirom Putinom (vpravo). Incident v súvislosti s vydaním Alexeja Torubarova do vlasti by nemal ovplyvniť vzťahy medzi Moskvou a Prahou.
Autor: SITA/AP, Yuri kadobnov
.

Blokované lietadlo

Ruský občan bol najprv v Rakúsku. To ho podľa denníka Lidové noviny odmietlo vydať. Torubarov vlastnil reštaurácie vo Volgograde, o ktoré sa vraj zaujímala mafia s prepojením na tajnú službu. Podnikateľa v roku 2010 obvinili v Rusku z podvodu. Torubarov neskôr požiadal o azyl v Česku, kde ho vlani zatkli a 2. mája vydali na žiadosť ruských úradov.

S týmto postupom súhlasil aj minister spravodlivosti Pavel Blažek (ODS). Ako uviedli Lidové noviny, Torubarovov právnik Milan Hulík sa potom obrátil na ministra zahraničných vecí Karla Schwarzenberga (TOP 09). Šéf diplomacie mal advokáta uistiť, že jeho klienta nevydajú.

Dňa 2. mája však nastúpil Torubarov v spoločnosti ruských agentov na palubu lietadla spoločnosti Aeroflot. Minister financií Miroslav Kalousek (TOP 09), pod ktorého pražské Letisko Václava Havla patrí, vydal príkaz, že stroj nesmie odletieť. Lidové noviny informovali, že lietadlo dokonca mala blokovať cisterna. Napriek tomu však nakoniec s dvojhodinovým meškaním odletelo.

.

Posmech pre Česko

“Nechcem vstupovať ministrovi Blažekovi do svedomia, ale nemyslím si, že by o tomto prípade rozmýšľal v nejakých širších súvislostiach. Skôr sa ho chcel zbaviť,“ povedal pre Pravdu expert na česko-ruské vzťahy Jakub Kulhánek z Asociácie pre medzinárodné otázky. Reagoval tak na otázku, či minister spravodlivosti konal skôr pragmaticky ako s ohľadom na ľudské práva, čo by sa dalo očakávať od rezortu diplomacie.

“Na ministerstve zahraničných vecí sú tendencie smerom k presadzovaniu ľudských práv celkom silné. Je to výrazná téma Schwarzenberga, takže to mohlo prispieť k tomu, čo sa stalo. V prvom rade by som však tento prípad hodnotil z pohľadu vlády. Jedna ruka nevedela, čo robí druhá. Zrazu zistili, že problém je potrebné rýchlo vyriešiť a siahli k neštandardným prostriedkom,“ myslí si Kulhánek.

Podľa analytika je argument, že letisko je pod právomocou ministerstva financií, pekná vec. “Lenže snažiť sa zabrániť odletu tým, že ho bude blokovať cisterna, je mimoriadne neštandardné. Skôr by som tam videl mimoriadne chyby v komunikácii v rámci vlády. Pokiaľ mal niekto zastaviť to lietadlo, tak to mal byť minister vnútra,“ myslí si Kulhánek. Rezort vnútra má na starosti Jan Kubice, nominant občianskych demokratov.

Český premiér Petr Nečas je práve na návšteve Ruska. “Do značnej miery je v súčasnosti definujúcim momentom vzťahov našich krajín tender na dostavbu jadrovej elektrárne Temelín. Na pozadí toho ide o snahy českých podnikateľov viac preniknúť na ruský trh. Nečasova delegácia sa však chcela skôr tejto téme v Rusku vyhnúť. Celkom sa to nedalo. Aj vzhľadom na to, že o nej premiér rokoval i s Barackom Obamom, lebo Američania majú tiež záujem o Temelín.“ vysvetľuje Kulhánek.

Expert si myslí, že incident s vydaním Torubarova česko-ruské vzťahy neovplyvní. “Nie je to prípad typu Chodorkovskij, ktorý by plnil médiá. Ak bude mať to, čo sa stalo, nejaké dozvuky, tak skôr na českej politickej scéne. V zahraničí budeme vyzerať smiešne, ale celý problém by som nepreceňoval,“ povedal pre Pravdu Kulhánek.

.

Protiprávne vydanie?

V Česku sa viaceré ľudskoprávne organizácie postavili na stranu Torubarova. Vo vlasti mu vraj hrozí vo väzení zlé zaobchádzanie, dokonca smrť. Aktivisti ministerstvo spravodlivosti najmä za to, že v prípade ruského podnikateľa ešte neskončilo azylové konanie, napriek tomu ho poslali do vlasti na trestné stíhanie. Blažek sa obhajuje tým, že súdy rozhodli o prípustnosti vydania.

“Sme veľmi rozčarovaní z rozhodnutia pána ministra, že sa rozhodol pána Torubanova vydať. Myslím, že varovaním už mohlo byť, že Rakúsko, kde bol vo väzbe, sa ho rozhodlo nevydať,“ povedala pre Českú televíziu Anna Šabatová z Českého helsinského výboru.

 


http://www.literarky.cz/politika/domaci/14894-kde-koni-politika-pijidi-cisterna

.

Kde končí politika, přijíždí cisterna

.

Je poměrně snadné a jistě i zábavné s nadsázkou líčit poměry ve vrcholné české politice jako zápletku ze špionážního thrilleru. Ministr Kalousek přistaví cisternu před letadlo, aby ruští agenti nemohli odvézt ruského podnikatele, do letadla vpadne česká policie, schyluje se k přestřelce…

Problém je v tom, že s politikou to tady dlouhodobě už nemá mnoho společného.

Připomeňme jen stručně známá fakta „kauzy Torubarov“: Ruský podnikatel Alexej Torubarov požádal v Česku o azyl a ještě před ukončením azylového řízení ho na základě mezinárodního zatykače a ruské žádosti ministr spravedlnosti Pavel Blažek vydal. Vydání se ale na poslední chvíli pokusil zabránit ministr financí Miroslav Kalousek a nechal před letadlo s ruskými agenty a Torubarovem přistavit cisternu…

Kalousek tvrdí, že česká justice Torubarova sice vydala snad v souladu s paragrafy, ale nikoli s ohledem na ochranu lidských práv. Podle něj hrozí možná nevinnému podnikateli v ruském vězení týrání a snad i smrt. Vydání bylo hrubou chybou.

Blažek tvrdí, že chybu neudělal, že vydání posvětilo několik soudů.

Opozice tvrdí, že chybu udělali Blažek i Kalousek. První neměl souhlasit s vydáním, druhý nemá co přistavovat cisterny před letadla. Kalousek k tomu říká, že pan Zaorálek jen „dramaticky pindá.“

Koalice tvrdí, že ODS a TOP 09 nezačíná s volební kampaní a že vláda stále ještě funguje, ale ministři z těch dvou stran na sebe otevřeně útočí a zjevně spolu nekomunikují.

Informace o téměř měsíc staré akci s cisternou se náhodou dostává k novinářům v době, kdy je premiér Nečas na návštěvě v Rusku a má tam s sebou desítky podnikatelů, jedná o zakázkách i Temelínu. A k Putinovi loajálně stvrzuje svoje pohoršení nad akcí punkerek z Pussy Riot.

 .

Hrdina nebo mafián?

A do toho tady pochopitelně téměř nikdo neví téměř nic o Alexeji Torubarovovi. Tenhle úspěšný volgogradský restauratér utekl z Ruska před třemi lety. Nejprve ho v roce 2011 zadržela na základě mezinárodního zatykače rakouská policie, ale po čtyřměsíčním zvažování ho odmítla vydat. Pak seděl rok v české vazbě a nyní je v ruském vězení.

V roce 2007 se Torubarov pravděpodobně domluvil s důstojníkem tajné služby, že mu pomůže v koupi lukrativních nemovitostí, o které měla zájem i místní mafie. Podle Torubarova mu ovšem důstojník nepomohl a nechal si i peníze na nákup. Ve střetu s tajnou službou od té doby nemá, zdá se, Torubarov velkou šanci na úspěch…

Má-li Torubarov pravdu, je to opravdu příběh neohroženého podnikatele, který se nebál obvinit důstojníka tajné služby z krádeže a snažil se vzdorovat mocenské zvůli. A může teď ve vězení zmizet nadobro. Někteří pozorovatelé ale vyzývají k větší obezřetnosti a nepovažují příběh za tak černobílý. Torubarov také může být podnikatel, který se tak trochu zapletl s mafií i agenty, a neví, jak z toho ven. Ani tato možnost by ale rozhodně neměla být důvodem k tomu, aby ho Česko servilně rychle před ukončením azylového řízení vydávalo do Ruska.

Jaké mohou být prozatímní závěry z kauzy Torubarov? Nemáme žádnou vnitřní ani zahraniční politiku, protože jednotlivé strany a ministři si dělají, co chtějí, respektive, čemu věří. Může to být i osobně statečné a etické. Zbrkle dramatické a nebezpečné. Servilní a trapné… Ale politiku to nesupluje ani v jednom z těch případů. Máme opozici, která je ráda za každé vládní pochybení a vše ochotně pomáhá skandalizovat. Může mít pravdu. Ale politiku tím také nesupluje.

A máme média, která si zjevně čím dál víc zvykají na to, že „investigace“ = využití cíleného úniku informací, kterým někdo pravděpodobně sleduje svoje mocenské zájmy, nebo třeba jen řeší osobní spory. Ani takový únik informací politiku nesupluje.

 


.

http://dlohos.blog.idnes.cz/c/344233/Jsme-uz-zase-ruskou-kolonii.html

.


http://zpravy.idnes.cz/torubarov-je-ve-veznici-ve-volgogradu-tvrdi-jeho-syn-pc6-/domaci.aspx?c=A130529_204415_domaci_brm

.

Tátu drží ve Volgogradu, je na tom špatně, říká Torubarovův syn

O osudu podnikatele Alexeje Torubarova po jeho dramatickém vydání z ČR do Ruska počátkem května existují jen velmi kusé informace. Podle jeho syna Stanislava, který žije v Německu, je podnikatel ve volgogradské vazební věznici a trpí zdravotními problémy. “To je vše, co vím,” řekl Torubarov mladší redakci MF DNES.

Rodina Alexeje Torubarova. Zleva mladší syn Nikita, manželka Světlana a starší syn Stanislav na letošní fotografii z německého Düsseldorfu, kde Stanislav bydlí.| foto: Archiv Stanislava Torubarova.
.

Stanislav Torubarov je s otcem v kontaktu pouze přes advokáta v Rusku, kterého za ním dosud pustili jen jednou. “Podle našeho právníka je nyní ve vazbě ve Volgogradu a kvůli stresu na tom není příliš dobře ani fyzicky. Trápí ho problémy s ramenem, má zanícený kloub, také vysoký tlak. Kvůli stresu nemůže spát, trápí ho bolesti hlavy,” řekl Torubarov MF DNES.

Jeho matka skončila po vydání manžela do Ruska na psychiatrii v Praze. Jeho mladší bratr zatím není zletilý a tak je jediným člověkem, který může otci pomoci.

Alexej Torubarov dříve provozoval síť restaurací ve Volgogradu. Když chtěl od města koupit prostory svých provozoven, zapletl se s bývalým členem ruské tajné služby FSB Andrejem Čumanovem.

Vyznat se v tom, co se pak stalo, není jednoduché. Podle Stanislava Torubarova Čumanov jeho otce podvedl, a když se ten proti tomu ohradil, vykonstruoval Čumanov s pomocí svých kontaktů v ruské justici a policii falešné obvinění proti podnikateli. V průběhu vyšetřování byl Torubarov údajně mučen. Ruské úřady podnikatele viní z podvodu, několikrát o něj Česko žádaly.

.

Blažek psal do Ruska

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek rozhodl na základě informací soudu o jeho vydání letos v dubnu. Druhého května ho Česko poslalo do Ruska. Letadlo s podnikatelem se pokoušel zastavit ministr financí Miroslav Kalousek (o jeho zásahu čtěte zde)

Český obhájce Milan Hulík v tiskovém prohlášení uvedl, že ministr spravedlnosti Blažek porušil několik mezinárodních smluv, když rozhodl o extradici Torubarova ještě před tím, než byla vyřízena jeho žádost o azyl.

Ministr Blažek na středeční tiskové konferenci uvedl, že požádal dopisem Rusko o informace o Torubarovi. “Zatím na něj nemám odpověď,” řekl ministr (více čtěte zde).

“V dopisu Generální prokuratuře Ruské federace žádáme ruskou stranu o sdělení místa současného pobytu jmenovaného, o informace o stádiu trestního řízení, které je proti němu vedeno v Ruské federaci, zda je jmenovaný stíhán jen pro trestný čin, pro který byl vydán, a jestli už měl po vydání možnost kontaktovat svého obhájce,” přiblížilo obsah dopisu ministerstvo spravedlnosti.

Autoři:,

 


http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-urban.php?itemid=20067

.

Pitomost s hlavou vztyčenou

.

Začalo pršet, a v české politice se sype jedno větší politické moudro za druhým. Ctihodná poslankyně ČSSD Vladimíra Lesenská zaperlila v Moskvě na setkání organizace s údajným anglickým názvem Agency for Strategic Communication (na webu ji nenajdete) a podpořila útok ruské vlády na neziskový sektor, nazývaný „zahraničními agenty“. Po návratu domů ho v rozhovoru s www.lidovky.cz ještě připepřila výrokem – “Budeme si říkat, jak je fajn, že nám na našem území mohou působit politické nevládní organizace, které třeba mohou připravovat teroristické útoky v jiných částech světa?” tato paní zjevně nezná české zákony, ani příslušnou terminologii. Co čekat od patronky zhotovení Velkého erbu ruského impéria, objednaného Atamanským vedením Všekozáckého svazu Českých zemí a Slovenska? To vše ke 400.výročí vstupu Romanovců na trůn. Nedokáži zbaviti čtenáře možnosti pochopit krásu díla, tak jak je popsáno na webových stránkách přítelkyně poslankyně ČSSD:

„Pro výrobu byla zvolena kombinovaná technika výšivky. Jako podkladní materiál jsme použili vínový vlajkový samet a pro baldachýn samet v medové barvě, který jsme pokladli malými vyšívanými orly a vypolstrovali. Zbytek jednotlivých motivů je vyšit technikou malba jehlou a stínovaným tamburováním. Znaky jednotlivých království, velkoknížectví a oblastí byly vyšity zvlášť a přiaplikovány na podklad pomocí tzv. housenky a obšity krumplovací technikou – kladením zlatého frizé. Stejným způsobem byl do znaku zakomponován Velký znak Ruska. Malba jehlou byla použita také u korouhve nad baldachýnem u vyšívání archandělů Michaela a Gabriela. Dále u přilby Alexandra Něvského, řádu sv. Ondřeje a všech korun i monomachů nad znaky. Stejnou technikou je vyšit i věnec z dubových a vavřínových listů a kopí po stranách znaku. Orlíčci na baldachýnu a hranostají ocásky na hermelínu jsou vyšity za pomoci vyšívacího automatu. Jinak vše ostatní je čistá ruční práce“.

Pokud si ten erb čeští a slovenští kozáci neaktualizovali s ohledem na jisté změny v geopolitice posledních sta let, na velkém erbu ruského impéria je jako jeho součást polská orlice (už dlouho státní znak samostatné Polské republiky) a řada dalších, jemně řečeno, poněkud imperialistických symbolů.

Poslankyně Lesenská uvádí svoji webovou stránku sloganem „Čestně, slušně a s úsměvem“ a citátem z Tacita: Vzácná je šťastná doba, kdy můžeš cítit, a mluvit, co cítíš… Korespondenční rozhovor na lidovkách.cz s ní velmi doporučuji jako cvičení v použití slovní „vaty“ při vyjádření snahy neříci vůbec nic. Zdá se, že pro projevenou prudkost inteligence máme co do činění s příští ministryní kultury ČSSD…

Právník skupiny senátorů ČSSD a vypařené strany VV před Ústavním soudem vytáhl proti církevním restitucím argumenty snů – ve 13. Století prý si církev vynutila placení desátku, takže ve století jednadvacátém musí být každému jasné, že nemá nárok na restituci majetku, který církvím ve století dvacátém sebrali komunisté. K tomu přidal Bílou horu, Masaryka, koncentráky a spravedlnost na kila, ústavní soudci prostě museli zírat. Nevím, čím by chtěl to třinácté století prokazovat, ale fajn. Jenomže, co kdyby – a s podstatně větším oprávněním – židovská obec začala s podobně historizujícím argumentářem požadovat náhradu za pogromy a vynucené půjčky panovníkům – třeba Václavu IV nebo Rudolfu II? Kdyby hloupost nadnášela….

A do třetice premiér – Ten schvaluje vydání ruského uprchlíka a žadatele o azyl Alexeje Torubarova z Prahy zpět do Ruska – přesto, že existuje velká pravděpodobnost, že zvláštní péči ruských bezpečnostních orgánů nepřežije. Pan premiér však říká: “Velmi bych prosil, abychom se racionálně pohybovali v mezích paragrafů a mezinárodního práva a odlišili to od kovbojek, které někteří politici podstrkují médiím a ta je ochotně papouškují. Někteří z nás pracují a někteří vypráví kovbojky,” jenomže ty paragrafy a mezinárodní právo ukazují, že státní zastupitelství lhalo, když tvrdilo, že Torubarov uprchl z Rakouska – on, prosím, měl v České republice rodinu a normálně zde požádal o azyl – a jeho azylové řízení nebylo skončeno. Nic se neděje, vždyť je od návratu do Ruska nezvěstný ani ne měsíc, a jeho advokáti ho sice ještě neměli možnost vidět, ale to víte, je to strana bolšaja…

Poté, co většina EU schválila už tzv.Magnitského zákon, zakazující vyjmenovaným činitelům ruského ministerstva vnitra cestování a držení účtů v Evropě za to, že po vykonstruovaném obvinění byl ve vazbě ubit advokát Sergej Magnitskij, který poukázal na konkrétní viníky rozkradení více než 200 milionů dolarů (FSB a vnitro), český premiér dělá, jako by se nic nestalo. Jsme členskou zemí EU nebo jsme ruskou kolonií? Jenom tak mimochodem – v minulých dnech se Interpol odhodlal k naprosto nezvyklému kroku – odmítl ruský vyhledávací protokol, požadující vydání partnera Magnitského, Američana Williama Browdera, který vede kampaň za potrestání viníků jeho smrti. Interpol označil požadavek Ruské federace za nesmyslný, protiprávní a politicky motivovaný. Při hlouposti, kráčející Českou republikou se vztyčenou hlavou, se můžeme za Alexeje Torubarova už jenom modlit

 


http://karelhrubes.blog.idnes.cz/c/344760/Kremlofilni-baba-se-vraci.html

.

Kremlofilní bába se vrací

.

Rozkrytí akce „Kalouskova cisterna“ ,do níž se větší či menší měrou zapojila hned pětice ministrů Nečasovy vlády, nechalo premiéra poměrně v klidu. Jako obvykle doufal, že celá kauza prostě vyšumí, než se vrátí do Prahy. A když byl na poslední zastávce své cesty v Jekatěrinburgu na vládní operaci tázán, vybral si nejsnazší terč – ministra Kalouska. Pro premiéra totiž není podstatné hledat viníka. Chce potrestat toho, o kom se domnívá, že celou věc novinářům prozradil. Nečas nevídanou záchrannou akci označil za „kovbojku pro novináře“. Rozhodl se tak pro nejtrapnější a nejzbabělejší možnost.

Útok na Kalouska, stejně jako výrok o „falešných modlách“ Pussy Riot, ale vlastně trefně dokumentuje charakter premiérovy ruské cesty, kterou celou absolvoval s ohnutými zády. Narovnat se zřejmě mohl jen v podnikatelském letounu – tam mu byli za jeho lidskoprávní slepotu jistě více než vděčni.

Během jeho mise, nastala politicky unikátní situace. Ministr spravedlnosti Blažek posílá do Ruska oficiální nótu, aby zjistil, zda je Torubarov ještě naživu, protože jeho ruský protějšek by mu nezvedl telefon. Souběžně se premiér Nečas schází s premiérem Medveděvem a později také s prezidentem Vladimirem Putinem. Toburarova však nezmíní. Tragikomické. O to více, že se Nečas pár hodin na to chlubí na sociální síti, jak v Rusku bojoval za lidská práva:

„Během návštěvy v Rusku jsem se setkal se zástupci nevládního sektoru, jako je organizace GOLOS, která dělá velmi mnoho pro nezávislost ruských voleb. Také jsem hovořil s ředitelkou organizace Občanská výpomoc a členkou dozorčí rady organizace Memorial Světlanou Gannuškinovou, která byla v roce 2010 nominována na Nobelovu cenu míru. To jsou lidsko-právní aktivity, které si jednoznačně zaslouží naši podporu, jen se o nich bohužel tolik nepíše. Jakkoli považuji trest pro členky skupiny Pussy Riot na absolutně nepřiměřený a nevhodný, nemohu jejich čin v pravoslavném chrámu považovat za symbol boje za svobodu a lidská práva, jelikož urazil náboženské cítění mnoha lidí.“

Zdroj: Facebook Petra Nečase

Je namístě připomenout si výrok o „kremlofilní bábě“, kterým počastoval premiérův bývalý poradce Roman Joch exprezidenta Václava Klause po chrastavském atentátu. Svými výroky o „falešných modlách“ Pussy Riot a také nezájmu o osud Alexeje Torubarova se k této přezdívce hlasitě přihlásil také Petr Nečas.

autor:Karel Hrubeš

 


http://www.ceskatelevize.cz/ct24/blogy/229651-vcas-necas-v-rusku/

.

Včas Nečas v Rusku?

.

Řekl bych, že akorát. Vždyť v Rusku můžeme sledovat prakticky denně vládní delegace z celého globusu. A ekonomické zájmy jak z jedné, tak z druhé strany jsou vždy až na prvním místě. Politické problémy jsou a bývají pro specifickou rétoriku především o otázkách bezpečnosti širokou obcí veřejnosti sledovatelnější, ale o to rychleji odezní bez hlubšího dopadu.

Jan Petránek

Pragmatický pohled na mezistátní styky se vždy víc stočí na kvalitu “vzájemného kšeftu”, jak to kdysi připomněl Henry Kissinger, přijímající v těchto dnech z celého světa gratulace k devadesátinám. Mimochodem, když už mu také popřejeme, vzpomínám, jak mu bylo vyčítáno, že příliš přeje vzájemnému obchodu, aniž by přitom kladl “podmínky, aby se Moskva lépe chovala”. Na to Velký Henry opáčil, že by samozřejmě a právem mohl být označen za špiona pro Kreml: “Cožpak není jasné, že za kaviár a vodku udělám všechno?!”

Henry Kissinger

Skoro totéž přiznání učinil před několika dny prezident Miloš Zeman. Hlava našeho státu a šéf české vlády se zřejmě v mnohém rozcházejí, ale v jednom se určitě shodnou. Je nesmyslné jakkoli brzdit možnosti hospodářských dohod Česka s Ruskem, protože konkurence z Evropy a odjinud je naprosto neúprosná. V globálních souvislostech u ekonomických zájmů jakékoli podstatné vakuum nemůže existovat. A kdykoliv zazní kritika ruských “lidsko-právních hříchů” právě v okamžiku, kdy se jedná o hospodářských stycích, je to totéž, jako když společnost vegetariánů demonstruje před začátkem masopustu.

Ve světě je spousta ohavností, zasluhujících trefnou kritiku a nápravu. To platí o Rusku, o Americe i o nás. Ale ničeho podstatného a nápravného se nedosáhne, nedokážeme-li pragmaticky přistupovat k jednotlivým problémům zvlášť. Jsem si jist, že v mnohém je například kritika možnosti, že Rusko “dostane Temelín” vedena nikoli obavami o naší závislost na Moskvě, ale vyloženě zájmem konkurenčním. Tím neříkám, že by to měl dostat právě Rosatom. Jen chci, aby o takové věci zásadně rozhodli nukleární odborníci – a aby nebyli zatěžováni politickým kompasem. Česká republika je už natolik vázána na Západ, že jednostranné zakotvení k Rusku nehrozí. To spíše hrozí “podpantoflizace” z blízkého severozápadu.

Petr Nečas a Dmitrij Medvěděv

Zajímavé je, že právě v souvislostí se státní návštěvou premiéra Nečase na Východě se hodně rozhořel skandál s vydáním “volgogradského hospodského Torubarova” do Ruska. Je mi líto, že se osud tohoto muže stal pingpongovým balonkem ve virtuálním gamu, kdy Miroslav Kalousek v televizní show ukazoval, jak umí smečovat. Proti komu vlastně? Proti ministrovi justice nebo šéfovi vlády – i když či právě proto, že protihráč Nečas zrovna je v Moskvě.
Mohu si jen povzdechnout, že byl Torubarov jednoduše hozen přes palubu, ale co lze čekat, když se ve Švýcarsku řeší kauza MUS a naše justice pouze “kouká za plotem”.

Jedno si dovolím očekávat: tiskovou konferenci premiéra spokojenou s výsledky cesty do Ruska – i určitou spokojenost prezidenta Zemana.

Ale ruský ohlas bude dost střídmý, spíše zdvořilý, neboť stále je na vážkách výsledek nejdůležitější obchodně-strategické kauzy – Temelín. Šalamounské by bylo v budoucnu stavět dva jaderné energetické zdroje – a vyzkoušet dvojí technologii. Jakmile se svět dostane ze současné krize (kdo ví jak brzy či pozdě), budou energetické kapacity rozhodující pákou vývoje. Takovou věcí, jakou chtěl Archimedes, když volal “dejte mi pevný bod a pohnu světem”.

Petr Nečas a Vladimir Putin

Mám drzý apel na čtenáře těchto řádek: uvědomujeme si nad počítačem, tablety, fotografujícími a filmujícími mobily start nové epochy? Máte – a máme my všichni – dost verneovské odvahy třeba k představě jak pod dálnicemi budou indukční kabely, z nichž si automobily vezmou svou “šťávu”? Představme si mnohé zatím nepředstavitelné – a uvědomme si, že energie musí být v předstihu před veškerým vývojem. Kdo brojí proti kapacitám energie v Česku, je tím nejzákeřnějším oponentem naší i beztak relativní samostatnosti – ve světě vzájemně suprazávislém. Vzpomeňte na Johna Kennedyho a jeho vidění světa už před padesáti lety, když přišel s varováním “interdependence”. To je dnes základní princip globální provázanosti.

Kdo se bojí “našich příliš těsných vztahů s Ruskem”, nechce vidět, jak už je Rusko provázané s Německem, Francií, Itálií a hlavně s Indií, Čínou a dalším vzdáleným světem. Anebo to vidí, ale chce v zájmu jiných zemí (Werich říkal “částečně z blbosti, částečně za cizí peníze”), abychom měli klapky na očích.

 


http://www.ano2011.cz/novinky/485_Kauza-Torubarov-hybe-ceskymi-medii.xhtml