Ministr Blažek poslal na mučivou smrt Alexeye Torubarova. Ústavní soud ani ministr Kubice tomu nezabránili, přestože mohli. 2.5.2013 byl p. Torubarov vydán do Ruska do rukou FSB

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/226738-podnikatele-vratily-urady-do-ruska-kde-po-nem-jde-mafie-i-tajna-sluzba/

.

Podnikatele vrátily úřady do Ruska, kde po něm jde mafie i tajná služba

.

11. 5. 2013 15:01, autor: kul

Praha – České nevládní organizace se pozastavují nad problematickým vydáním ruského podnikatele Alexeje Torubarova zpět do vlasti. Dříve úspěšný restauratér musel do Ruska po roce v českých věznicích, na konci dubna podepsal ministr Pavel Blažek (ODS) jeho vydání. Rodina Alexeje Torubarova se obává pomsty ruské mafie.

Alexej Torubarov

Alexej Torubarov

Vydaný podnikatel vlastnil ve Volgogradu síť restaurací, dostal se ale do křížku s policií a ruskou tajnou službou (FSB), kteří na něm vymáhali peníze. “To je v Rusku normální výpalné. Nakonec mu nezbývalo nic jiného než z Ruska odejít, protože tam mu hrozila ztráta života,” tvrdí advokát Milan Hulík.

Policie Torubarova zadržela v Rakousku, kde strávil čtyři měsíce ve vazbě. Do Ruska ho ale země nevydala s tím, že neexistuje garance spravedlivého soudu a důkazy jsou pravděpodobně zmanipulované. Poté, co odcestoval do Česka a zažádal o azyl, byl loni v březnu zatčen. Podle vyjádření Blažkova úřadu věc zkoumaly krajský i vrchní soud a oba shledaly vydání naprosto přípustným. “Stížnost pana Torubarova na možné porušení jeho lidských práv pak Ústavní soud označil za zjevně neopodstatněnou,” dodává mluvčí Štěpánka Čechová.

Download Video: MP4

Ministerstvo vydalo ruského podnikatele Alexeje Torubarova

Nevládní organizace ale poukazují na drastické podmínky v ruských věznicích i na mezinárodní úmluvy o lidských právech. K vydání musí být nejprve uzavřeno azylové řízení včetně případných soudních přezkumů. “Jsme velice rozčarováni rozhodnutím pana ministra, že se rozhodl pana Torubarova vydat, a to z mnoha důvodů. Myslím, že už mohlo být varovné, že Rakousko, kde byl ve vazbě, se rozhodlo ho nakonec nevydat,” zdůraznila Anna Šabatová z Českého helsinského výboru.

Syn Alexeje Torubarova Stas“Jsme v obrovském šoku z toho, že Česko svolilo k vydání. Matka leží v depresi a vůbec nevím, jestli svého otce ještě někdy uvidím živého.”

Zdroj: ČT24

.
.

Přestože lhůta pro vydání rozhodnutí OAMP byla opakovaně pouze prodlužována, naposledy do 7.5.2013, a žádné rozhodnutí o azylu nebylo vydáno, p. Torubarov byl vydán do Ruska

Oznámení faxem (ne datovou schránkou nebo poštou) přišlo v den extradice

http://helcom.cz/view.php?cisloclanku=2013043001

.

Výzva ministrovi zahraničních věcí v záležitosti extradicí

.

Český helsinský výbor je velice znepokojen vývojem v extradičních případech, které dlouhodobě monitoruje. Jde o řízení, jejichž předmětem je vydání dotčených osob k trestnímu stíhání nebo výkonu trestu do zemí bývalého Sovětského svazu, zejména Ruské federace a Gruzie. Ministr spravedlnosti totiž v nedávné době rozhodl o povolení vydání těchto osob k trestnímu stíhání nebo výkonu trestu do Ruské federace či Gruzie přesto, že nezávislé vládní i nevládní mezinárodní organizace, monitorující situaci v Ruské federaci a Gruzii, se ve vztahu k dodržování práva na spravedlivý proces a vězeňským podmínkám v těchto zemích staví stále velmi kriticky.

Je tak zřejmé, že soudy a následně i ministr spravedlnosti nemohli vzít náležitě v potaz obsah zpráv o stavu lidských práv v Ruské federaci a Gruzii, které byly předloženy na sobě nezávislými zdroji včetně Českého helsinského výboru, a přikládat jim patřičnou důležitost. Pakliže z nich plyne, že v dožadujícím státě je špatné zacházení systematické a běžné, jako je tomu v případě Ruské federace a Gruzie, je dle našeho názoru nepřípustné vyžádanou osobu do takového státu vydat.

S ohledem na to, že ochrana lidských práv je prioritou zahraniční politiky České republiky, která je mj. členem Rady pro lidská práva při OSN, jsme se obrátili s výzvou na ministra zahraničních věcí s žádostí o intervenci v uvedených případech.

Text výzvy:

.

http://helpaman.org/new/?p=3945

 

 

Trestní oznámení na ministra Blažka zde: http://helpaman.org/new/?p=4058