GESTAPO V IKEMu

30.4.2013, 13.30 
.
Právě teď!!!
 
Sedíme 4 hodiny v pražském IKEMu na kardiologii, kde se na JIPce nachází od soboty Georgi Khmelidze, občan Ukrajiny, 53 let, otec 5 dětí. Jeho zhroucené ženě odmítají sdělit jakoukoliv informaci o jeho zdravotním stavu. Když ho přijela navštívit na povolenou návštěvu dnes ráno do vazební věznice Praha-Pankrác, sdělili pouze, že ho v sobotu odvezli s infarktem. Advokátovi ani rodině nic nesdělili. V IKEMu řekli, že nemohou poskytnout informaci o jeho zdravotním stavu, prý to zakázala vězeňská služba. Po mém příjezdu mi sekretářka ředitele Hermana sdělila, že p. Khmelidze nepodepsal svolení k poskytování informací. Na náš protest, že to není možné, pak “upřesnila”, že mají zakázáno od vězeňské služby poskytnout informaci. Generální ředitel vězeňské služby pak telefonicky potvrdil p. Johnovi Bokovi, že žádný takový příkaz nedali. V sekretariátu ministra Hegera řekli, že věc předávají vrchnímu řediteli Růžičkovi. P. Anně Šabatové, která řediteli IKEMu volala s tím, že neposkytnutí informace manželce je absolutně protiprávní, ředitel Herman opět řekl, že p. Khmelidze nepodepsal souhlas. Celou dobu žádáme, aby mu řekli, že je tady žena, že jistě souhlas podepíše. Nikdo s námi nehovoří. Kolem opravdoví zombie.
V lednu t.r. Ústavní soud ČR zrušil rozhodnutí ministra spravedlnosti Pospíšila o povolení vydání p. Khmelidzeho do Gruzie s tím, že byly povolením narušeny Úmluvy o lidských právech a mučení. 16.4. t.r. ministr spravedlnosti Blažek opět rozhodl o povolení vydání – na rozhodnutí ÚS se prostě plivlo.
Ženě p. Khmelidzeho zde v IKEMu oznámili, že pokud bude dělat skandál, převezou ho jinam. Hlídají před oddělením 2 muži se samopaly. Od 28.4. do odvolání jsou na oddělení zakázány návštěvy, jak sděluje oznámení na dveřích. Pinochetova junta???
 

Hana Demeterová

P.S. V 16.30 přijel konzul Ukrajiny, a pan primář Kettner milostivě sdělil ženě p. Khmelidzeho lámanou ruštinou ( tlumočníka nedovolil), že její manžel měl obsáhlý infarkt, a poplácal ji po zádech, že bude “good, good”…

–––––––––––––––––––––-

Za týden byl převezen do vězeňské nemocnice na Pankráci.

Pár dní poté se v Gruzii změnila vláda, bylo zrušeno mezinárodní pátrání a p. Khmelidze byl propuštěn. Po více než 3 letech nelidské české vazby.

Cítil se velmi špatně, ale ve věznici mu nepomohli ani s taškou k východu. Jak se později vyjasnilo, přežil jen zázrakem, funkční zůstala jen 1/5 srdce. Jeli jsme s ním z věznice přímo do IKEMu, těžce dýchal,celý bílý. Tam ho odmítli přijmout, protože jim prý musí zaplatit přes 300 000 Kč za operaci. Nic nepomohlo vysvětlování, že každý žadatel o azyl musí být v ČR ze zákona pojištěný, a mělo to řešit ministerstvo vnitra.

Než mu vydalo MV výjezdní vízum, musel 14 dní na vlastní náklady strávit v lázních Poděbrady, kde si takto koupil alespoň základní lékařskou péči.

K rodině se vrátil těžkým invalidou, v 53 letech.

Po infarktu (pokud se nejednalo o něco jiného) na Pankráci dlouho sháněli eskortu. Byla sobota večer, kolem půl deváté upadl do bezvědomí. Do Ikemu ho přijali v půl dvanácté. No comment.

Případ “vora v zakoně” se ÚOOZ rozpadl jako domek z karet. To už ale honosné titulky nehlásaly  jako při jeho zadržení.

http://helpaman.org/new/?p=295