Pán z Transparency International lže, přestože ověřit si jeho „informace“ je otázkou pár kliknutí na internetu

Paní Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku byla v Parlamentních listech citována, když veřejnost upozorňovala na obrovský střet zájmů v případě personální propojenosti TIC a auditorské firmy Deloitte, která zároveň poskytuje právní poradenství jak firmám a nadnárodním společnostem, tak státním orgánům. Přes audity se tedy dostává k citlivým informacím, které pak může využít v právním poradenství.

„Předsedou správní rady TIC je například ředitel Deloitte pro střední a východní Evropu Jan Spáčil, což je obrovský střet zájmů. Podle našich informací má Deloitte od roku 2010 uzavřenou smlouvu s ministerstvem financí na audity a právní poradenství. Pokud nebyla nikdy vypovězena, toho už jsme se nedopátrali, tak jsou pořád oficiálně spolupracovníky ministerstva financí. Proto byli třeba pověřeni auditem v ROP Severozápad, což je katastrofa, protože TIC se následně mediálně postavila na stranu soudu, jenž odsoudil  jejího ředitele Petra Kušnierze,“ uvedla paní Demeterová pro Parlamentí Listy s tím, že s Nadačním fondem proti korupci jsou TIC a Deloitte  jedna ruka.

Projektový vedoucí Stanislav Beránek, jenž se v TIC zabývá tématikou policie, justice, klientelistických skupin a organizovaného zločinu prohlásil, že je to nesmysl, a reagoval slovy: „Víte, kdo nic nedělá, nic nezkazí a je oblíben,“ a „Ohledně Deloitte to uvedu na pravou míru. Pan Spáčil je zaměstnancem ne přímo Deloitte , ale advokátní kanceláře Ambruz & Dark, která poskytuje služby mimo jiné i Deloitte.

 .

Na stránkách Deloitte.com se dočteme, že “Jan Spáčil vede Deloitte Legal ve Střední Evropě“

Praha, 16. října 2012 – Jan Spáčil, advokát a partner advokátní kanceláře Ambruz & Dark/Deloitte Legal se stal novým vedoucím partnerem Deloitte Legal Central Europe (CE), sítě firem, které poskytují právní služby v rámci skupiny Deloitte.

Ambruz & Dark jsou součástí Deloitte! Pan Spáčil je nejen jejich řadový zaměstnanec, ale šéfuje Deloitte Legal ve střední Evropě.

Na stránkách Deloitte se také píše, že Spáčil „je vedoucím Deloitte Corporate Governance Centra v ČR a též předsedou správní rady protikorupční neziskové organizace Transparency International ČR.“

http://www.deloitte.com/view/cs_CZ/cz/press/press-releases/25b422fc01a6a310VgnVCM3000003456f70aRCRD.htm

Alespoň Deloitte je v tomto ohledu transparentní.

Státní správa nejeví zájem o zlepšení poměrů v zemi, ale o mnoho lepší není ani soukromý sektor, varuje Jan Spáčil, čerstvě jmenovaný vedoucí partner Deloitte Legal pro střední a východní Evropu… Jan Spáčil vede též Corporate Governance Centrum Deloitte v České republice. Když hovoří o krizi a jejím vlivu na trh právních služeb, zdůrazňuje též obecný vliv na kvalitu správy obchodních společností jako takových. „Sami jsme byli zvědavi, co nám ukáže průzkum našeho centra realizovaný s Institutem členů správních orgánů (CIOD), který se zabýval aktuálním stavem správy a řízení společností v České republice… „Zahraniční experti, které jsme seznámili s naším průzkumem, poukazují na skutečnost, že mezinárodní investoři si v konkurenci potenciálních investičních cílů a teritorií potřebují být jisti, že o jejich investice bude dlouhodobě postaráno a že nedojde k potenciálním problémům, jako jsou konflikty zájmu, podvody či korupce. O opravdu efektivních nástrojích správy a řízení společností je jednoduché hovořit, ale velmi obtížné zajistit, aby opravdu fungovaly,“ komentuje výsledky průzkumu Spáčil.

Výsledky průzkumu by bohužel mohly sloužit jako varování pro zahraniční investory, protože naznačují, že pravidla správy a řízení společností v Česku buď nejsou přijata vůbec, či jen formálně… Z pozice předsedy správní rady protikorupční organizace Transparency International Jan Spáčil kritizuje právě podvody a korupci ve veřejné sféře. Tým Ambruz & Dark/ Deloitte Legal přitom podporuje aktivity Transparency International formou bezplatného právního poradenství.

http://zpravy.e15.cz/pravo-a-byznys/corporate-governance-v-cesku-kulha-946031#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Paní Demeterová dále upozorňovala na mediální podporu Transparency International soudnímu procesu s údajnými korupčníky na ROP Severozápad, kde z mnoha auditů vyšel pouze jeden téměř na 100% negativně. A to ten, který dělala právě firma Deloitte na zakázku MF.

Mr. Beránek tvrdí, že to není pravda

„Z titulu předsedy správní rady TIC nezasahuje (Spáčil) do konkrétních kauz či vyjádření k nim. Tam žádná souvislost není. Vždyť jsme do té kauzy ROP Severozápad nijak nezasahovali. To je nesmyslné,“ reagoval dál.

ALE: Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka – 12. 7. 2012 „Ukazuje se, nejen na této kauze (Kušnierz a spol.), ale i na řadě dalších poslední doby, že pokud policie a státní zastupitelství mají volné ruce, nebojí se jít do všech souvislostí jednotlivých kauz a nezastavují se ani před politicky exponovanými osobami. Myslím, že to je ochutnávka věcí příštích.“

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/185633-soud-poslal-kusnierze-za-brani-uplatku-na-7-5-roku-do-vezeni/

 „Soud uplácení jednoznačně prokázal. Šlo o výbornou práci policie a státního zastupitelství. Doufám, že je to první vlaštovka toho, že se podvody a korupce u evropských fondů začnou postihovat. A ti, kteří v tom jedou, a bohužel jich není málo, začnou mít strach, že skončí podobně jako pan Kušnierz,“ říká David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International. “

http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/1084642

Hloubková analýza soudního spisu kauzy s Petrem Kušnierzem a ROP Severozápad, kterou jsme s paní Demeterovou publikovaly na stránkách organizace Pomoz jednomu člověku http://helpaman.org/new/?p=3272  dokazuje, že šlo zmanipulovaný proces od vyšetřování přes zaujaté a zcestné výroky soudkyně Kamily Elsnicové, až po mediální kampaň, která tehdy v celku neznámé náměstkyni Krajského zastupitelství Lence Bradáčové přinesla pozornost celé republiky. A to i přes to, že státním žalobce v kauze ROP Severozápad nebyla ona, ale JUDr. Vladimír Jan.

Ani pan Jan nepřišel zkrátka. Dostalo se mu ocenění České advokátní komory v kategorii trestní právo – Právník roku 2012, a to i přes jeho právnickou nepozornost, jejímž důsledkem bude nepotrestání usvědčeného vraha za jeho druhou vraždu. Podrobnosti k případu jsem publikovala na ParlamentníchListech.cz tento týden

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Jana-Ridvanova-Jak-se-ze-smolare-roku-stal-Pravnik-roku-2012-266905

Nepozorného státního zástupce se nezastal nikdo jiný, než Lenka Bradáčová, kterou z medií známe jako neohroženou bojovnici za spravedlnost. V tomto případě  ale byla toho názoru, že by soud měl řízení proti již usvědčenému vrahovi zastavit pro nedostatek důkazů.

Paní Bradáčová, bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se již nějakou dobu snaží o vznik nového Úřadu pro boj s korupcí. Úřad, který by vládnul centralizovanou mocí nad otázkou koho za korupci stíhat a koho ne. Každý příčetný člověk, který zná zdejší poměry, by se takové centralizace moci obával, ne však ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. Podle něj je to jediná možná cesta, jak se svěřil ParlamentnímListům.cz

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Bradacova-radi-v-nove-funkci-Unikly-zajimave-historky-247025

Navíc je Lenka Bradáčová  podle Ondráčky hrdinka, kterou česká společnost potřebuje, jak prohlásil ředitel české TIC v rozhovoru pro Finmag.cz.

http://www.finmag.cz/cs/finmag/kaleidoskop/david-ondracka-mafiani-uz-nehraji-o-svuj-byznys-ale-o-kriminal/

Vzhledem k faktům, které vyplynuly v naší analýze soudního spisu ke kauze ROP Severozápad s Petrem Kušnierzem, se takové „hrdinky“ dosti obáváme. A i proto budeme příští týden pořádat tiskovou konferenci, kde veřejnost a novináře, kteří se nebojí investigativní práce, hodláme se zjištěními seznámit.

Jana Ridvanová

 


Petr Soukenka <petr.soukenka@nfpk.cz>

Komu: j.rychetsky@parlamentnilisty.czhelpaman@gmail.com
Kopie: info@nfpk.cz
12.4. 2013, 8:30
článek – Dellotite

Vážený pane Rychetský,

reaguji tímto na článek „Pán z Transparency International lže, přestože ověřit si jeho „informace“ je otázkou pár kliknutí na internetu“ uveřejněný zde: http://helpaman.org/new/?p=3757 a také na Parlamentních listech. V jedné části textu se uvádí cituji:

„…uvedla paní Demeterová pro Parlamentí Listy s tím, že s Nadačním fondem proti korupci jsou TIC a Deloitte jedna ruka…“

Je pravda, že NFPK na několika projektech spolupracuje s TIC a tudíž  lze s určitou mírou tolerance akceptovat slovní spojení „ je jedna ruka“. Ovšem z čeho paní Demeterová usoudila, že je NFPK jedna ruka se společností  Deloitte naprosto nechápu, neboť NFPK nikdy se společností Deloitte a jejími dcerami nespolupracoval a ani nespolupracuje. Dokonce v jedné z kauz, kde bylo podáno trestní oznámení, jsme společnost Deloitte kritizovali.

Příště, až budete Vy nebo paní Demeterová něco potřebovat vědět o NFPK, jsem Vám plně k dispozici a odpovím Vám naprosto přesně s kým NFPK spolupracuje a s kým nikoliv. Předejdeme tomu, že budou o NFPK uveřejňovány naprosté lži.

S přáním hezkého dne

Ing. Petr Soukenka

ředitel
Na Florenci 31
110 00 Praha 1
Tel.: 226 209 046
GSM: +420 734315352
Web: www.nfpk.cz
E-mail: petr.soukenka@nfpk.cz
http : //www.facebook.com/nfpkcz
č.ú. ČSOB 800111008/0300
č.ú. Raiff. 800111008/5500 transparentní

From: Hana Demeterová [mailto:hana.demeterova@gmail.com]
Sent: Friday, April 12, 2013 8:39 AM
To: Petr Soukenka
Cc: <j.rychetsky@parlamentnilisty.cz>; <helpaman@gmail.com>; Info NFPK
Subject: Re: článek – Dellotite

Dobrý den, pane Soukenko,

pokud je šéf Delloite (ať už následuje jakékoliv další označení) Spáčil předseda správní rady TIC, je Vaše vyjádření maximálně zavádějící… přinejmenším. Je pravdou, že po kritice, o které se zmiňujete a které jsme si povšimli, bylo tím smutnější pochopit, že i Vaše aktivity se ubírají jiným směrem, než se chtělo věřit.

S pozdravem

Hana Demeterová

Petr Soukenka <petr.soukenka@nfpk.cz>
Komu: j.rychetsky@parlamentnilisty.czhelpaman@gmail.com
Kopie: info@nfpk.cz
12.4. 2013, 8:50
článek – Dellotite

Vážená paní Demeterová,

s TIC NFPK spolupracuje na některých legislativních projektech, resp. aby to bylo úplně přesné, NFPK má účast v projektu Rekonstrukce státu, kde plní úlohu konzultanta v některých sub projektech. Tečka. Stačí se pouze zeptat, neboť v aktivitách NFPK nejste zjevně dobře orientována. Musím také bohužel konstatovat, že Vaše logika směrem ke spojení NFPK s Deloitte přes Spáčila je bohužel zcela chybná.

Přeji Vám hezký víkend.

S přáním hezkého dne

Ing. Petr Soukenka

Ředitel

From: Hana Demeterová [mailto:hana.demeterova@gmail.com]
Sent: Friday, April 12, 2013 9:04 AM
To: Petr Soukenka
Cc: <j.rychetsky@parlamentnilisty.cz>; <helpaman@gmail.com>; Info NFPK
Subject: Re: článek – Dellotite

Ještě jednou dobrý den,

když jsme NFPK zaslali předmětnou informaci (hodně dříve před publikací článku na PL), dostali jsme jen nesouvislou odpověď v jedné větě. Až potom jsme se dozvěděli o Vaší účasti na “projektu” Rekonstrukce státu s TIC. A to pro nás byla skutečná velmi tučná tečka za NFPK.

Také Vám přeji hezký víkend, pokud Vám to svědomí dovolí. Bez pochyby ano. To, že přispíváte ke skutečné devastaci naší země spolčením s uvedenými strukturami, si buď neuvědomujete, nebo je v tom záměr. Osobně si nemyslím, že v NFPK jsou naivní lidé.

Hana Demeterová

Petr Soukenka <petr.soukenka@nfpk.cz>
Komu: j.rychetsky@parlamentnilisty.czhelpaman@gmail.com
Kopie: info@nfpk.cz
12.4. 2013, 9:23
článek – Dellotite

Děkuji Vám za Váš názor a respektuji ho.

Petr Soukenka

 


 

.

http://www.parlamentnilisty.cz/rss/zpravy/Klausuv-muz-a-kuri-oka-I-to-je-valka-Okamury-proti-bojovnikum-s-korupci-267250

.

Klausův muž a kuří oka. I to je válka Okamury proti bojovníkům s korupcí

Nad Transparency international (TIC), která se dlouhodobě věnuje monitorování korupčních případů, se stahují mračna. Mnozí organizaci s ironií nazývají první netransparentní. Například senátor Tomio Okamura chce, aby odtajnila své neprůhledné financování, a některá občanská sdružení poukazují na její podivné manýry. Stanislav Beránek z TIC na všechno reaguje, že kdo nic nedělá, nic nezkazí a je oblíben.

28.3.2013 10:33

„Transparency International – Česká republika o.p.s. je sama o sobě velmi nedůvěryhodnou organizací,“ napsal senátor Tomio Okamura ve své veřejné výzvě a naznačil, že tato organizace vznikla na prohnilých základech finančního podvodu. Navíc ji vyzval, aby zveřejnila své účetnictví. Podle Stanislava Beránka z TIC buď senátor špatně hledal na internetových stránkách anebo má nějaký důvod nemít organizaci rád. Nicméně k palbě kritiky na TIC, která se profiluje jako poctivý policista bránící veřejný zájem, se přidávají i některá občanská sdružení.

Prohlášení Tomia Okamury

.

.

Střet zájmů

 „Na našich internetových stránkách jsme zveřejnili podrobný materiál, čím vlastně TIC jsou a čím se zabývají. Předsedou správní rady TIC je například ředitel Deloitte pro střední a východní Evropu Jan Spáčil, což je obrovský střet zájmů. Podle našich informací má Deloitte od roku 2010 uzavřenou smlouvu s ministerstvem financí na audity a právní poradenství. Pokud nebyla nikdy vypovězena, toho už jsme se nedopátrali, tak jsou pořád oficiálně spolupracovníky ministerstva financí. Proto byli třeba pověřeni auditem v ROP Severozápad, což je katastrofa, protože TIC se následně mediálně postavila na stranu soudu, jenž odsoudil  jejího ředitele Petra Kušnierze,“ sdělila třeba předsedkyně občanského sdružení Pomoz jednomu člověku Hana Demeterová s tím, že s Nadačním fondem proti korupci jsou TIC a Deloitte  jedna ruka.

.

Nesmysl!

Ředitel české pobočky TIC David Ondráčka je nyní v zahraničí. „Víte, kdo nic nedělá, nic nezkazí a je oblíben,“ posteskl si za organizaci pro ParlamentníListy.cz její projektový vedoucí Stanislav Beránek, jenž se zabývá tématikou policie, justice, klientelistických skupin a organizovaného zločinu. „Ohledně Deloitte to uvedu na pravou míru. Pan Spáčil je zaměstnancem ne přímo Deloitte , ale advokátní kanceláře Ambruz & Dark, která poskytuje služby mimo jiné i Deloitte. Z titulu předsedy správní rady TIC nezasahuje do konkrétních kauz či vyjádření k nim. Tam žádná souvislost není. Vždyť jsme do té kauzy ROP Severozápad nijak nezasahovali. To je nesmyslné,“ reagoval dál.

.

Finanční skandál

„Transparency International ČR je organizací, která se živí bojem proti korupci. To je bezpochyby užitečná a chvályhodná činnost. Ovšem jen tehdy, pokud je míněna upřímně a nezištně,“ napsal na úvod ve své oficiální výzvě Okamura. Současná TIC prý vznikla po zrušení původního sdružení, které mělo na krku finanční skandál potažmo podvod.

„V roce 2001 dostala česká pobočka protikorupční organizace Transparency International významnou finanční dotaci na pořádání mezinárodní konference. Organizace prý ale vrátila státu jen polovinu,“ poznamenal senátor, jenž žádá po TIC, aby zveřejnila účetnictví a založila transparentní účet. Organizaci dále vyčítá, že poté, co spustila za peníze ministerstva vnitra protikorupční linku 199, vydala zprávu, že Česko je na tom s korupcí nejlépe od roku 1997 a přestala tvrdit, že státní rozpočet je nesrozumitelný a netransparentní. Podle senátora Okamury o sobě navíc TIC uvádí ve výročních zprávách neúplné či zkreslené údaje, případně trvale jiné údaje zatajuje.

.

Všechno je na stránkách

„Když se podíváte do našich výročních zpráv, tak součástí každé je přehled našeho financování a audit. Teď mám před sebou výročku za rok 2011, kde jsou kapitoly Finanční podpora a Hospodaření TIC, kde to všechno je. Institucionálními dárci a partnery jsou například ministerstvo vnitra, zahraničí, Sociologický ústav či Velvyslanectví Velké Británie. V hospodaření jsou na jedné stránce rozepsané financované projekty, kdo na to přispěl a jakou částkou,“ odpověděl Beránek.

Podle něj to senátor Okamura buď nenašel anebo má nějaký důvod nemít TIC rád. O vylepšování korupčního obrazu Česka kvůli financím z vnitra řekl: „To není pravda. Důvod je, že se ty indexy dělají s ročním zpožděním, nejsou to přesně měřitelná data a vyvíjí se. Na indexu vnímání korupce CPI je nejcennější, že ukazuje dynamiku společenských procesů. Největší vypovídající hodnotu má z dlouhodobého hlediska. Navíc z indexu CPI plyne, že se v období vlády Mirka Topolánka pozice Česka začala zhoršovat. Indexy zadává a zpracovává centrála v Berlíně a jde o průzkum mínění institucí jako Světová banka, MMF, podnikatelské komory jednotlivých zemí a tak dále. Z toho se pak index CPI počítá. My bychom ho nebyli schopni ovlivnit, ani kdybychom chtěli. Na našich internetových stránkách je ostatně metodika výpočtu tohoto indexu.“

.

Index nás poškozuje

Nicméně index CPI se týká i další kritiky na adresu TIC. „Organizace má centrálu v Berlíně a tuzemská pobočka je jí podřízená až tak, že musí hlásit finanční plány rok předem i plán činnosti na příští rok. To, že se jí někteří smějí, že je první netransparentní je podle mě slabý výraz, protože jsou naprosto nedůvěryhodní. Vypracovali jsme analýzu o tom, že TIC je placená z osmdesáti procent z vládních zdrojů USA, Velké Británie a Německa, čili je to vládní organizace. No a nás poškozují v tom smyslu, že dělají jednou za rok anketu, v níž se ptají tisíce lidí, jaký mají dojem z korupce. Dotazy jsou anonymní. Na základě toho dělá TIC žebříček dojmů z korupce. Problém je, že největší americké fondy, co investují po světě, dávají podmínky podle tohoto žebříčku. První dostanou výborné podmínky, ale země, které se na žebříčku objeví třeba jako padesáté, za ta léta zaznamenávají miliardové ztráty, protože mají nejhorší podmínky. A to je velký problém,“ vysvětlil předseda občanského sdružení Občané za svá práva v Praze Karel Berka.

Ve správní radě TIC dříve seděli, jak Berka sdělil, i někteří soudci, přičemž sama organizace má ve svých podmínkách, že členové správní rady jsou povinni zajišťovat její financování. Právě Berkovi extajemník bývalého prezidenta Ladislav Jakl už v roce 2008 napsal, že pokud je TIC dotována penězi daňových poplatníků, je to na pováženou. „Kancelář prezidenta republiky normálně nekomentuje činnost soukromých sdružení. V situaci, kdy takové sdružení dostává veřejnou podporu, však mlčet nelze. Souhlasím s vámi, že tato instituce svými výstupy poškozuje ČR z hlediska příjmu ze zahraničních investic,“ stojí mimo jiné v dopise.

.

Šlapání na kuří oka

„O Berkovi víme, on nějaké podivné informace o nás posílal i premiéru Robertu Ficovi do Bratislavy, ale s tím nemá cenu polemizovat. To je jako, kdybych vám řekl, že se s vámi bavit nebudu, protože ParlamentníListy.cz platí Janoušek. Jde o tvrzení na stejné úrovni,“ podotkl Beránek a pokračoval: „Někomu šlapeme na kuří oka. Stačí jen tím, že situaci komentujeme. Zájmové skupiny vytváří své vlastní nevládní organizace. Někteří lidé si navíc za životní téma zvolili, že nemají rádi Transparency. Není možné každého přesvědčovat, aby nás miloval.“ Ostatně senátor Tomio Okamura rozeslal na příslušná ministerstva a instituce žádost o zveřejnění údajů o financích, které TIC poskytly a na jaké účely. Podobnou výzvu poslal i TIC. Odpovědi očekává v zákonné lhůtě do patnácti dní.

.

Autor: Jan Rychetský

 . 

Viz. dále: http://helpaman.org/new/?p=3272