Právník roku 2012 tak trochu jinak

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Jana-Ridvanova-Jak-se-ze-smolare-roku-stal-Pravnik-roku-2012-266905

·

Jana Ridvanová: Jak se ze smolaře roku stal Právník roku 2012

·

Komentář k Vladimíru Janovi, paní Bradáčové a celé kauze ROP Severozápad.

·

25.3.2013

Vraha Jiřího Kutnera (1961), který si ve věznici již odpykává 23letý trest za vraždu své 78leté babičky, kterou zardousil, aby se zmocnil jejího důchodu ve výši 3 087 Kč, kriminalisté po 17 letech díky nové metodě DNA usvědčili z další vraždy. Za tu však vrah nebude sedět ani den a za 9 let, kdy mu vyprší trest za první vraždu, kdy ručníkem uškrtil vlastní babičku, se opět bude procházet po svobodě a velice pravděpodobně si bude hledat novou oběť. „Vražda v Ústí nad Labem se stala jen půl roku poté, co ho soud propustil na podmínku z více než osmiletého trestu za loupež“ a „za majetkové a násilné činy už byl Kutner odsouzený celkem šestkrát,“ informoval idnes.cz.

Nejdříve se přehlídnul soudce ústeckého krajského soudu René Příhoda, který si spletl první a druhý odstavec paragrafu trestního zákona, a z vraždy s úmyslem se obohatit, která je promlčena po 20 letech, tak udělal „pouhou“ vraždu, promlčenou už po 10 letech.

Přitom soudce v rozsudku o vrahu  Kutnerovi napsal, že „jiného úmyslně usmrtil v úmyslu získat majetkový prospěch“. Což je skutečnost, která vraždu posouvá do závažnějšího 2. odstavce § 219. Nicméně soudce napsal „podle § 219 odst. 1 trestního zákona“.

Podle obžaloby Kutner punčochou uškrtil 55letou ženu v jejím bytě v panelovém domě v Ústí n.L. a ukradl jí hudební věž a šperky.

Chyby soudce si nevšimnul ani státní zástupce Vladimír Jan a proti rozsudku nepodal odvolání. Na nesrovnalost přišel až Vrchní soud v Praze, který byl tímto nucen zrušit rozsudek ústeckého krajského soudu, a jelikož díky této chybě se případ stal promlčeným, Kutner za chladnokrevnou vraždu nebude potrestán a za devět let se dostane opět na svobodu.

Zatímco ústecký soudce byl po dalším svém pochybení zbaven taláru, tak státního zástupce Jana nejen že nepostihlo kárné řízení, ale tři měsíce poté, co Vrchní soud odhalil jeho pochybení ve věci rozsudku nad vrahem, Jan již u soudu vedl tažení na údajné korupčníky Kušnierze a spol. z ROP Severozápad, které mu napřesrok vyneslo prestižní ocenění České advokátní komory a Epravo.cz, v kategorii trestní právo – Právník roku. Co na tom, že díky jeho nepozornosti bude do ulic opět puštěn vrah, který byl pro pár tisícovek schopen zavraždit i vlastní babičku. Hlavně, že sedí Kušnierz, jehož soud odsoudil bez jediného důkazu na základě evidentně křivých výpovědí, jak se může každý přesvědčit v níže uvedené analýze soudního spisu Petra Kušnierze.

Kdo a proč Janovi zachránil pozadí?

„Došlo k vážnému pochybení nejen soudu prvního stupně, ale je možné kriticky nahlížet i na postup státního zástupce, který proti takto nekvalitnímu rozhodnutí nepodal odvolání v neprospěch obžalovaného,“ stěžovala si médiím předsedkyně senátu Vrchního soudu JUDr. Jaroslava Maternová a konstatovala, že „odvolacímu soudu nezbylo nic jiného než kvůli promlčení trestní stíhání zastavit,“ jak uvedla pro ústecký deník.cz.

Státní zástupce Vladimír Jan i soudce René Příhoda mluvili o vraždě s účelem se obohatit. I když se soudce spletl v odstavci v rozsudku, nikdo z nich nezpochybňoval fakt, že šlo o loupežnou vraždu. Tehdy náměstkyně krajského státního zástupce, Lenka Bradáčová, byla však jiného názoru: „Pro druhý odstavec u hlavního líčení důkazy nebyly. Ani státnímu zástupci, ani soudu se je nepodařilo zjistit” –  uvedla pro server idnes.cz Bradáčová, přestože prý o výroku vrchního soudu věděla jen z médií, rozsudek v ruce neměla a s jasným prohlášením tak prý chtěla počkat. Nicméně podle neúprosné strážkyně zákona měl soud řízení proti již usvědčenému vrahovi zastavit. Jak je vidět, za byrokracii, pokud šlo opravdu jen on byrokracii… by  Bradáčová obětovala i život, ne ovšem vlastní.

http://zpravy.idnes.cz/soudce-kvuli-kteremu-unikne-vrah-trestu-chyboval-uz-ponekolikate-1c8-/krimi.aspx?c=A110908_191641_usti-zpravy_oks

Ve stejné době, kdy se provalila Janova fatální nepozornost, se Bradáčová chystala na funkci jakési jeho tiskové mluvčí. Státní zástupce Jan v té době otevíral proces s Petrem Kušnierzem v kauze eurodotací na ROP Severozápad. Proces, na kterém si Bradáčova začala mediálně budovat své jméno. Jan ji totiž přenechal veškeré své vstupy, související s kauzou ROP Severozápad, do médií. Proč asi? Jan bral celou mediální kauzu, která mu nakonec vynesla i ocenění advokátní komory tak ležérně, že notnou část procesu v soudní síni proklimbal na židli.

Právník roku 2012: Státní zástupce Vladimír Jan bojuje s korupcí…

http://www.youtube.com/watch?v=tba7kuCNb1s&feature=youtu.be

K tématu spícího státního zástupce během „případu století“, komunikaci s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou a odborem vnitřní kontroly MV, mnohé odhalí i tato korespondence.http://helpaman.org/new/?p=3526

Po hloubkové analýze rozsudku a celého soudního spisu Petra Kušnierze mohu zcela zodpovědně prohlásit, že šlo o „šetření“ a soudní řízení na úrovni procesů z padesátých let. Ve spise je takové množství absurdit, že ve velmi zkrácené formě vydaly na padesát šest stran textu, které jsme s kolegyní publikovaly na stránkách http://helpaman.org/new/?p=3272, a které ve světle stále se objevujících nových skutečností, jako je například tato – o promlčené vraždě i zásluhou Právníka roku, doplňujeme.

Pan Kušnierz dnes sedí ve vězení na základě procesu, nepatřícího do společnosti, která se chce alespoň vzdáleně považovat za demokratickou. Z tohoto důvodu se v nadcházejících dnech bude v Praze konat tisková konference, která osvětlí zjištění zmíněné analýzy soudního spisu. Na panelu vystoupí např. člen výboru iniciativy Veřejnost proti korupci a nový právní zástupce pana Kušnierze JUDr. Milan Hulík, nebo bývalý pražský zastupitel a předseda občanského sdružení Občané za svá práva v Praze Karel Berka.

 ·

http://www.novinky.cz/krimi/243876-soud-zastavil-stihani-vraha-kutnera-kvuli-chybe-zalobce.html

·

Soud zastavil stíhání vraha Kutnera kvůli chybě žalobce

·

Soud zastavil trestní stíhání na 23 let odsouzeného vraha Jiřího Kutnera podezřelého z další vraždy pětapadesátileté ženy z roku 1994. Stíhání zastavil kvůli chybám krajského soudu i státního zástupce, který si proti chybnému rozsudku nepodal odvolání.

úterý 6. září 2011

Kutnera prvoinstanční soud poslal letos v červnu na 13 let do vězení za prostou vraždu, zatímco obžaloba tvrdila, že Kutner vraždil s úmyslem získat majetkový prospěch. Státní zástupce však nepodal odvolání.

Před vrchním soudem tak došlo k situaci, že na trestní stíhání Kutnera se nevztahovala dvacetiletá promlčecí doba, která platí u kvalifikované vraždy, ale pouze desetiletá. “Došlo k vážnému pochybení nejen soudu prvního stupně, ale je možné kriticky nahlížet i na postup státního zástupce, který proti rozsudku nepodal odvolání v neprospěch obžalovaného,” řekla předsedkyně senátu Jaroslava Maternová.

… Podle rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem z letošního června Kutner v roce 1994 uškrtil pětapadesátiletou ženu v jejím bytě v centru Ústí. Z bytu se jí ztratily hudební věž a šperky…

Kutner už dříve zavraždil svou osmasedmdesátiletou babičku Marii Peškovou v Janově na Mostecku. Nejprve ji rdousil a poté jí utáhl ručník kolem krku, čímž ji udusil. Soud v roce 2000 dospěl k závěru, že ženu zavraždil proto, aby se zmocnil jejího důchodu ve výši 3807 korun.

ČTK

·

http://tn.nova.cz/zpravy/cernakronika/to-snad-ne-uskrtil-zenu-puncochou-potrestan-ale-nebude-vrazda-je-promlcena.html

·

6.9.2011

TO SNAD NE! Uškrtil ženu PUNČOCHOU, potrestán ale NEBUDE! Vražda je PROMLČENA!

·

Vrchní soud v Praze v úterý zastavil trestní stíhání již odsouzeného vraha Jiřího Kutnera. Vražda ženy, kterou v Ústí nad Labem spáchal před 17 lety, je podle soudu již promlčena a proto nemůže být potrestán….

Ústecký krajský soud Kutnera letos v červnu uznal vinným a vyměřil mu 13letý trest vězení.

Předsedkyně odvolacího senátu Jaroslava Maternová se při vyhlašování verdiktu netajila kritikou rozsudku krajského soudu i postupu státního zástupce, který nepodal odvolání. Pokud by se totiž odvolal, nedošlo by k promlčení vraždy a Kutnera mohl soud ve vězení umístit na doživotí.

Mediafax/tn.cz

·

http://zpravy.idnes.cz/odvolaci-soud-zrusil-trest-za-17-let-starou-vrazdu-je-promlcena-p7v-/krimi.aspx?c=A110906_150652_krimi_cen

·

Odvolací soud zrušil trest za 17 let starou vraždu, je promlčená

·

6. září 2011  15:21,  aktualizováno  15:49

Vrchní soud v Praze zrušil třináct let vězení Jiřímu Kutnerovi. Analýza DNA ho sice usvědčila, že v roce 1994 uškrtil silonkami ženu v Ústí nad Labem, za což mu krajský soud uložil právě třináctiletý trest. Podle odvolacího soudu ale použil špatný paragraf a díky tomu je vražda promlčená.

Jiří Kutner u Krajského soudu v Ústí nad Labem. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Proti verdiktu krajského soudu se odvolal jen Jiří Kutner. Pražský vrchní soud tak nemohl změnit rozsudek v jeho neprospěch. Chyba krajského soudu a nepozornost státního zástupce, který si jí nevšiml, tak nakonec zřejmě navždy zabránila potrestání vraždy.

“Ústecký soud se dopustil celé řady vážných pochybení, navíc se proti takto nekvalitnímu rozsudku měl odvolat i žalobce,” neskrývala rozhořčení předsedkyně soudního senátu Jaroslava Maternová.

Chyba byla v užití špatného paragrafu. Zatímco u vraždy je promlčecí lhůta dvacet let, v tomto případě to bylo jen deset. Test DNA přitom ukázal shodu po 17 letech.

Sám Kutner při projednávání odvolání vypadal znuděně, často jen bezcílně zíral do stropu. Emoce neukázal ani ve chvíli, kdy se dozvěděl, že mu chyba soudu ušetřila třináct let života…

Autoři: Petr Zelený , cen

·

http://zpravy.idnes.cz/soudce-kvuli-kteremu-unikne-vrah-trestu-chyboval-uz-ponekolikate-1c8-/krimi.aspx?c=A110908_191641_usti-zpravy_oks

·

Soudce, kvůli kterému unikne vrah trestu, chyboval už poněkolikáté

·

9. září 2011  8:29

“Ústecký soud se dopustil celé řady vážných pochybení,” uvedla předsedkyně senátu vrchního soudu Jaroslava Maternová, která řešila Kutnerovo odvolání.

·

Nesprávně kvalifikovaná vražda

V čem je problém? Zjednodušeně řečeno, Příhoda špatně pracoval a státní zástupce Vladimír Jan si toho nevšiml. V právní kvalifikaci Kutnerova skutku soud měl za to, že jde o vraždu ze zištného motivu. Kutner měl totiž po vraždě mrtvou ještě okrást.

“Tím pádem měl být skutek kvalifikován jako trestný čin vraždy podle druhého odstavce paragrafu 219 trestního zákona,” vysvětlila mluvčího krajského soudu Irena Jeřábková.

Příhoda se však v rozsudku opřel o první odstavec, kde je promlčecí lhůta činu 10 let. Kutnerova 17 let stará vražda tak byla promlčená. “Vzhledem k právním vadám rozsudku mělo státní zastupitelství podat odvolání,” uvedla Jeřábková.

Problém by ovšem nastal i v případě druhého odstavce, podle něhož Kutnera obžalovalo státní zastupitelství. Tam je sice promlčecí lhůta 20 let, ale Příhoda by ho stejně nemohl využít.

“Pro druhý odstavec u hlavního líčení důkazy nebyly. Ani státnímu zástupci, ani soudu se je nepodařilo zjistit,” uvedla náměstkyně krajského státního zástupce Lenka

Bradáčová. Podle ní měl soud řízení zastavit.

·

Soudce dříve manipuloval se spisy

Zdali kvůli tomu pro soudce Příhodu a státního zástupce Jana vyplynou nějaké postihy, nelze zatím říci. Kohoutek a Bradáčová totiž o výroku vrchního soudu ví jen z médií, rozsudek v ruce nemají a s jasným prohlášením tak musí počkat. Příhodu ani Jana se MF DNES zastihnout nepodařilo…

Autor: Jan Horák

http://ustecky.denik.cz/zlociny-a-soudy/20110908-ro-soud-kutner-dna-zmar.html

·

Metoda DNA slavila vítězství, rozsudek ale vše zmařil

·

 

8.9.2011 18:21

Ústí nad Labem – S velkou slávou kriminalisté po letech odhalili vraha seniorky z Ústí nad Labem. Z vraždy byl usvědčen Jiří Kutner (1961), bez zaměstnání, trvale bytem Litvínov, t.č. ve výkonu trestu odnětí svobody ve Věznici Valdice.

Velmi důležité v rozsudku je konstatování, že Kutner tím spáchal trestný čin vraždy podle § 219 odst. 1 trestního zákona. Ve skutečnosti mělo být uvedeno „podle § 219 odst. 2 trestního zákona“.

Protože podle prvního odstavce § 219 byla vražda promlčena po 10 letech, podle druhého odstavce až po 20 letech. Přitom soudce napsal o Kutnerovi, že „jiného úmyslně usmrtil v úmyslu získat majetkový prospěch“. A to je formulace, která zcela jasně posouvá vraždu do závažnějšího 2. odstavce. Ale soudce napsal „podle § 219 odst. 1 trestního zákona“.

Chybička se vloudila, vražda ženy je promlčena a vrah si ušetří 13 let za mřížemi. Loni byl odsouzen k souhrnnému trestu na 23 let.

„Došlo k vážnému pochybení nejen soudu prvního stupně, ale je možné kriticky nahlížet i na postup státního zástupce, který proti takto nekvalitnímu rozhodnutí nepodal odvolání v neprospěch obžalovaného,“ řekla médiím předsedkyně senátu Jaroslava Maternová s tím, že odvolacímu soudu nezbylo nic jiného než kvůli promlčení trestní stíhání zastavit.

·

Starý stín

Kutner v roce 1994 uškrtil pětapadesátiletou ženu v jejím bytě v panelovém domě v Ústí a ukradl hudební věž a šperky. Kutner je zavřen ve Valdicích, kde si odpykává třiadvacetiletý trest. Na druhou vraždu upozornila prověrka DNA vězňů, zda jejich stopy DNA se nevyskytují v některých nevyřešených případech. Stopy DNA nalezené na tričku zavražděné ženy se shodovaly s Kutnerovým profilem. Nepřímé důkazy byly usvědčující.

·

Triviální chyba

Že si záměny odstavce 2 za odstavec 1. v rozsudku nevšiml ani státní zástupce?

Právník, který nechce být jmenován, k tomu uvedl: „Nikoho by ani nenapadlo, že by soudce udělal tak triviální chybu. Proto si toho nevšiml ani státní zástupce. Předseda senátu předtím nesoudil trestní věci, začal až letos, a udělal tuto chybu, a ani nezdůvodnil v rozsudku, že šlo o loupežnou vraždu. Takže odsouzený z vraždy nakonec pro formální chybu vyvázl. Pikantní je, že pokud v rozsudku je uvedeno, že byl odsouzen Kutner za vraždu v 1. odstavci, měl to již soud prvního stupně v Ústí zastavit pro promlčení. Ale toho si předseda senátu v Ústí nevšiml. Nelze proto vyloučit možnost jeho kárného řízení pro neodbornost.“

·

Autor: František Roček