Vnitro tutlá jatka v uprchlickém táboře. Bok i Exner se toho děsí

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/Vnitro-tutla-krvava-jatka-v-uprchlickem-tabore-Bok-i-Exner-se-toho-desi-226674

EXKLUZIVNĚ V uprchlickém zařízení Kostelec nad Orlicí nedávno napadl Bělorus dva Čečence. Jednoho pak probodal nožem. Ministerstvo vnitra se k případu staví zády. Ostatně azylovou politiku vlády dlouhodobě kritizují někteří ochránci lidských práv i politici. Například John Bok ji přirovnal k úplnému bezpráví. Podle některých čekatelů na azyl je prý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu ÚOOZ nutí k donášení na krajany pod hrozbou neudělení azylu.

Autor: Filip Jandourek

Popisek: Cela ve věznici. Ilustrační fotografie

20.3.2012 20:53

Uprchlické zařízení Kostelec nad Orlicí se před dvěma týdny stalo dějištěm brutálního útoku. „Jeden Bělorus tam nejdříve zmlátil Čečence. Když ho starší bratr napadeného okřikl, Bělorus ho několikrát bodnul do podbřišku. V bezvědomí jej převezli do nemocnice v Hradci Králové, chtěli to ututlat a vrátit ho po pár dnech zpátky, i když křičel bolestí. Policisté nikoho nevyslechli a v táboře navíc svědky zastrašovali. Kamerové záběry nikde,“ řekla zástupkyně Čečenců Hana Demeterová s tím, že útočný Bělorus již před tím napadl dva muslimy, což nikdo nevyšetřoval.

Kolem případu zamlženo

Z operačního protokolu čečenského uprchlíka Bektemirova Visirpashy , který mají ParlamentníListy.cz v rukou, vyplývá, že probodaný muž byl ve stavu vitální indikace, což v lékařské hantýrce znamená soubor naléhavých okolností, které si vynucují provedení určitého lékařského zákroku, bez něhož je minimální naděje na přežití. Případ je dle některých aktivistů v oblasti lidských práv jedním z dalších důkazů, v jak tragickém stavu je azylová politika vlády.
„Jak je známo, ministerstvo vnitra trestné činy nevyšetřuje, od toho je policie,“ vysmála se otázkám ParlamentníchListů.cz Petra Schneiderová z tiskového odboru ministerstva vnitra. „Přestože máme na starost azylovou problematiku, nemám k tomu, co říct,“ sdělila následně. „Incident se stal, ale nebyl až tak vážný, jak jej líčíte. Nešlo o žádnou nedokonanou vraždu. Klient z Běloruska, o kterém hovoříte, nikdy před tím nikoho nenapadl a k tomuto činu byl vyprovokován. Vše nyní vyšetřuje policie,“ sdělila vedoucí uprchlického zařízení Kostelec nad Orlicí Ivana Vyhnálková.
Zainteresovaní aktivisté nad tím kroutí hlavou a zcela odsuzují azylovou politiku vlády. Zakladatel Spolku Šalamoun na ochranu nezávislé justice k tomu zdůraznil, že situace v uprchlických zařízeních je kritická a tento případ to dokazuje. „V mnoha otázkách vládne bezpráví,“ dodal. Bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny si nejdříve vyslechl otázky ParlamentníchListů.cz, ale pak byl telefonní hovor přerušen. Bývalý poslanec KSČM Václav Exner k tomu prohlásil, že Bělorusům se v Česku nadržuje, kdežto Čečenci jsou bráni zcela opačně. „Česko nemá jednotnou a jasnou azylovou politiku a takhle to dopadá,“ zdůraznil.

Detektivové nutí Čečence donášet

Jeden z čečenských čekatelů na azyl Ali Atsaev, jenž v současnosti žije v Praze, napadení v Kostelci nad Orlicí potvrdil a prohlásil, že většina Čečenců byla v minulosti detektivy Útvaru pro vyšetřování organizovaného zločinu nucena k donášení na své krajany. ÚOOZ při tom prý spolupracuje s ruskými tajnými službami a hrozí azylantům neudělením politického azylu. „Budeš spolupracovat nebo pojedeš do Ruska. Tohle říkali všem známým z Čečenska, kteří čekají na udělení azylu. I mě takhle vydírali. Za Kubiceho se tohle nedělo,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Atsaev. Nicméně mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták to odmítl a sdělil, že nic takového příslušníci útvaru neprovádějí.
„To je jednání StB a je vidět, že ti chlapci převzali praktiky bývalého režimu,“ sdělil k tomu Bok s tím, že obdobné problémy mají i Gruzínci. Ostatně i zástupkyně Čečenců Demeterová hodnotí azylovou politiku Česka jako nespravedlivou. „V Kostelci se lidé dost bojí. Nicméně podobná situace je ve všech uprchlických zařízeních v Česku. Vládne tam strach a nesvoboda. Na poměry uprchlíků se nehledí. Pamatuji si případ jedné Somálky, která měla tuberkulózu. Na vedení pořád tvrdili, že je zdravá. Nakonec ji převezli do nemocnice na Bulovce v Praze a hned ji uložili na infekčním,“ dodala humanitární pracovnice Demeterová, která provozuje internetové stránky Pomoz jednomu Člověku.

Autor: Jan RychetskýKrajské ředitelství policie
Královéhradeckého kraje
Služba kriminální policie a vyšetřování
Ulrichovo nám. 810
500 02 Hradec Králové

·

Věc: oznámení o podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele ředitelkou uprchlického tábora v Kostelci n.Orlicí Ivanou Vyhnálkovou

·

Žádám Vás tímto o prošetření výše uvedeného v souvislosti s napadením na Visirpashu Bektěmirova v uprchlickém táboře v Kostelci n. O. a výrokem I. Vyhnálkové ze dne 20.3.2012 pro Parlamentní listy o tom, že „ Incident se stal, ale nebyl až tak vážný, jak jej líčíte. Nešlo o žádnou nedokonanou vraždu. Klient z Běloruska, o kterém hovoříte, nikdy předtím nikoho nenapadl a k tomuto činu byl vyprovokován.“
Pokud I. Vyhnálková z pozice ředitelky zařízení MV ČR, aniž by byla svědkem události, omlouvá pokus o vraždu tím, že člověk, který se s někým pral, potom si ODSKOČIL do svého pokoje pro nůž, vrátil se na místo pranice a bodnul přineseným nožem člověka do břicha, jedná se dle mého názoru jednoznačně o snahu poškodit napadeného, k čemuž I. Vyhnálková využila svého služebního postavení (navíc při probíhajícím vyšetřování).
Jakožto zástupkyně Visirpashi Bektěmirova v azylovém řízení si Vás rovněž dovoluji požádat o vysvětlení, proč nebyli bezprostředně po události vyslechnuti všichni svědci události (což musí dokumentovat záznamy kamerového systému), ale pouze bratr a matka napadeného a A. A.

·

S pozdravem
Hana Demeterová
předsedkyně o.s. Pomoz jednomu člověku

V Praze dne 21.3.2012


Takže kluka málem zapíchli, ale incident nebyl podle ředitelky azylového zařízení MINISTERSTVA VNITRA až tak vážný, a chudáka napadajícího vyprovokovali, aby si odběhl od pranice do pokoje pro nůž, vrátil se a bodnul… a policie souhlasí!
Takže při každé provokaci (a těch tam opravdu je mezi tak různými národnostními skupinami žijícími v obrovském stresu) je vlastně v azylovém zařízení ministerstva vnitra dovoleno klidně si hned zaskočit pro nůž a bodnout… přece “nešlo o žádnou nedokonanou vraždu”, jak se vyjádřila Vyhnálková.
Příště možná bude dokonaná… a jistě zase „jen“ vyprovokovaná, nic jiného se přece za dohledu našich kulturně-osvícených pracovníků azylových zařízení s hlubokým sociálním cítěním přihodit
nemůže :((
H.D.
.

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Hana-Demeterova-Nozem-do-bricha-Klidne-vyvolenym-vazba-nehrozi-250085

 

Hana Demeterová: Nožem do břicha? Klidně – vyvoleným vazba nehrozí 

Před pár dny se mělo v Rychnově nad Kněžnou konat první soudní řízení s žadatelem o azyl, který nožem napadl jiného žadatele o azyl v zřízení pro cizince Ministerstva vnitra ČR v Kostelci nad Orlicí. 

16.10.2012 9:10

Soud se nekonal, jelikož obžalovaný z úmyslně způsobené těžké újmy na zdraví prý nedostal obsílku a tak se nedostavil. Jelikož obžalovaný není ve vazbě, ale na svobodě. Přestože – jak psaly Parlamentní listy již dříve – pobodaný muž byl dostaven na operační sál v ohrožení života.

Psali jsme:

Konkrétně se v obžalobě podepsané státní zástupkyní Mgr. Ivetou Špačkovou cituje: „…bodné poranění břicha, které proniklo do dutiny břišní a poranilo vícečetně tenké střevo, esovitý tračník a vícečetně poranilo močový měchýř, léčení zranění si vyžádalo chirurgickou operaci…byla provedena částečná resekce tenkého střeva i esovité kličky, sešití močového měchýře a provedena sanace a drenáž dutiny břišní… asi 15 dnů po operaci nemohl vstát z lůžka… pooperační průběh byl komplikován poruchou obnovení střevní peristaltiky… může dojít ke vzniku srůstů v dutině břišní s následným vznikem neprůchodnosti…“

Útočník byl v r. 2008 Obvodním soudem pro Prahu 1 odsouzen za trestný čin loupeže a trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí, a odseděl si dva roky. V r. 2009 byl odsouzen Obvodním soudem pro Prahu 2 za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí k trestu vyhoštění na 4 roky. Dle zprávy odboru azylové a migrační politiky MV je v současné době žadatelem o azyl.

Kromě toho neútočil poprvé, ale dle svědků přímo v zařízení ministerstva vnitra již potřetí. Dvakrát se to ututlalo, slovy obžaloby: „…u něj byla zaznamenána fyzická potyčka s jinými žadateli. Sociálním šetřením se nepodařilo zjistit podíl obviněného na vyvolání potyček. Oba konflikty byly vyřešeny následující den smírem zúčastněných na sociální službě.“

Důvěryhodná šuškanda hovoří o tom, že přes svá zranění se napadení báli věc ohlásit, protože jim bylo řečeno, stejně jako svědkům, že v takovém případě žádný azyl nedostanou.

Jenže tentokrát ucho u džbánu upadlo, a nešlo už jen o zlomený nos.

Přes vše uvedené a podstatu případu obžaloba nepochopitelně nekvalifikuje věc jako pokus o vraždu, ale „pouze“ jako těžké ublížení na zdraví §145 odst.1 tr. zákoníku. Dokonce i dle obžaloby si každý může udělat obrázek sám:

Vyšetřováním byl zjištěn následující skutkový stav: v kuchyňce nejdříve vznikl slovní konflikt mezi matkou napadeného a obviněným. Matka upozornila obviněného, aby si po sobě uklidil dřez. Obviněný na ni začal křičet a urážet ji. V kuchyňce byl přítomen mladší syn, který se matky zastal. Řekl obviněnému, proč jeho matku uráží. Syn s obviněným vyšli na chodbu před kuchyňku, kde mezi nimi došlo k fyzickému konfliktu. Matka uviděla, jak obviněný dvakrát až třikrát kopl jejího syna kolenem do obličeje (dle lékařské zprávy utrpěl syn zhmoždění obličeje, tržnou ránu na nose, která byla sešita).  Chtěla jim zabránit, aby se prali. Volala o pomoc. Z kuchyňky vzala koště, mávala jím a přitom několikrát udeřila obviněného do hlavy. Na chodbu přišel svědek a odtrhl je od sebe. V tu dobu poškozený (starší syn) přiběhl a nejméně dvakrát udeřil pěstí obviněného do hlavy. Pak k nim přiběhl jiný svědek a oba od sebe odstrčil. Obviněný odešel do svého pokoje. Ostatní také odcházeli do svých pokojů.  Obviněný vzal ze svého pokoje kuchyňský nůž délky čepele 8,5 cm. Vyběhl na chodbu k poškozenému a bodl jej nožem do pravé strany do břišní krajiny. Pak nůž rychle vytáhl a utekl do svého pokoje…

V souvislosti s případem jsem podala trestní oznámení (které poté policie Rychnova n. K. vyhodnotila jako neopodstatněné) na vedoucí pobytového střediska v Kostelci n. O.  Ivanu Vyhnálkovou za její výrok pro Parlamentní listy:  „Incident se stal, ale nebyl až tak vážný, jak jej líčíte. Nešlo o žádnou nedokonanou vraždu. Klient z Běloruska, o kterém hovoříte, nikdy před tím nikoho nenapadl a k tomuto činu byl vyprovokován.“

Tento „klient“ ministerstva vnitra byl tedy chudák po opuštění vězení za loupež léta provokován a provokován, a sociálně citlivá zaměstnankyně ministerstva vnitra Vyhnálková vlastně jen už předem doporučuje návod k použití dalším „vyprovokovaným“, kterým by se chtělo sem tam si do někoho bodnout, protože je přece fakt už někdo ale doopravdy může v tom lágru naštvat. Nebo mimo lágr.

Azyl lidem v opravdové nouzi je něco, co může odmítat jen primitivní společenství.  V Česku se k lidem, kterým veřejně pomoc deklarujeme (zase ty blbé mezinárodní dohody o lidských právech) chováme jako k vyvrhelům, protože azylová „politika“ u nás je na smrt nemocná.

V případě obviněného se však můžeme jen domýšlet, že může být policejním informátorem (provokatérem), a proto se mu dostává takové shovívavosti.

Hana Demeterová

·


·
Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové

 

Zieglerova 189, PS 39,  500 39 Hradec Králové

Tel.: 495 054 211,  Fax: 495 512 946,  E-mail: podatelna@ksz.hrk.justice.cz, ID datové schránky : p7jabdi

2 KZT 809/2012-5

Paní

Hana Demeterová

Emailová adresa

29. října 2012

Obž. Aleksander Mikalaevič Vasilev, nar. 09.08.1985 – podnět k výkonu dohledu

Ve výše uvedené věci bylo dne 16.10.2012 na Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové doručeno Vaše podání týkající se shora uvedené trestní věci.

Protože zmíněné podání dle svého formálního označení i obsahu by bylo možné hodnotit jako podnět k výkonu dohledu nejblíže vyššího státního zastupitelství nad postupem nejblíže nižšího státního zastupitelství ve svém obvodu při vyřizování věcí v jeho příslušnosti ve smyslu ust. § 12 písm. c), § 12 písm. d) zákona č. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství, ve znění pozdějších předpisů, bylo u příslušného okresního státního zastupitelství vyžádáno předložení spisů věci se týkajících.

Po předložení výše zmíněných spisových materiálů budete o výsledku přezkoumání postupu Okresního státního zastupitelství v Rychnově nad Kněžnou vyrozuměna v zákonem stanovené lhůtě.

Mgr. Lenka Faltusová v.r.

vedoucí oddělení obecné a násilné trestné činnosti

Za správnost vyhotovení:

Jitka Luňáková

 

·


·

Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové

 

Zieglerova 189, PS 39,  500 39 Hradec Králové

Tel.: 495 054 211,  Fax: 495 512 946,  E-mail: podatelna@ksz.hrk.justice.cz, ID datové schránky : p7jabdi

2 KZT 809/2012-8

Paní

Hana Demeterová

hana.demeterova@gmail.com

12. listopadu 2012

Obž. Aleksander Mikalaevič Vasilev, nar. 9.8.1985 – podání ze dne 16.10.2012

 

Sděluji Vám, že poté, co byly na zdejší státní zastupitelství doručeny Okresním státním zastupitelstvím v Rychnově nad Kněžnou požadované spisové materiály týkající se trestní věci nyní již obž. Aleksandera Mikalaeviče Vasileva, nar. 9.8.1985, bylo zjištěno, že na shora jmenovaného byla dne 3.8.2012 podána státním zastupitelstvím k Okresnímu soudu v Rychnově nad Kněžnou obžaloba a ve věci probíhá hlavní líčení. Vzhledem k této skutečnosti nelze, s ohledem na současné stádium řízení, v dané trestní věci vykonat dohled. Současně Vám sděluji, že soud vždy postupuje v souladu s ust. § 2 odst. 5, 6 trestního řádu, tedy dokazuje vinu obžalované osoby, hodnotí důkazy podle svého přesvědčení založeného na pečlivém uvážení všech okolností případu jednotlivě i v jejich souhrnu a není tedy návrhem obsaženým v podané obžalobě vázán.

Tímto považuji Vaše podání ze dne 16.10.2012 za vyřízené.

Mgr. Lenka Faltusová v.r.

státní zástupkyně

 Za správnost vyhotovení: Jitka Křivková