Teror v gruzínských věznicích

http://aic.geoanswer.net/?p=2955&lang=cs

 

Mučení vězně v Gvantanamo byla procházka rájem s porovnáni mučení vězňů v Gruzii

Dnes Lado Bendukadze, bývalý zaměstnanec vězeňské služby věznice číslo 8 v Gruzii předal tyto videa v Brusel novináři Georgi Popchadzemu, Kteří zveřejnila opoziční televize TV9. Gruzínska prokuratura dnes s tohoto důvodu zahájila trestní stíhaní Bendukadzeho. Video je natočeno skrytou kamerou v květnu 2011.
Momentálně Lado Bendukadze v Evropě a žádá politicky azyl. Podle jeho slov mučeni ve věznicebylo po přímím rozkazu ředitelství vězeňské služby a dnešního ministra vnitra Gruzie Bačo Achalaia. Lado Bendukadze v interview přes Skype potvrdil to, že po rozkazu Bačo Achalaia vězeňská služba ne jen mučila vězně, ale i zabíjela.

Georgij Alanija

·

 POZOR!!! Video obsahuje drastické záběry a není vhodné pro děti mladší 18 let.

 ·

VIDEOhttp://www.for.ge/view.php?for_id=16453&f_cat&a_title=mecxre+arxma+morigi+skandaluri+kadrebi+miiRo%28VIDEO%29

·


·


·
http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/tisice-obyvatel-gruzie-pobourilo-nasili-v-mistnich-veznicich–1112749

·

·

Tisíce obyvatel Gruzie pobouřilo násilí v místních věznicích

·
20. září  2012 v 06:45
·
Pochod lidí proti násilí v gruzínských věznicích - Foto:  Reuters
·
Pochod lidí proti násilí v gruzínských věznicích
Foto:  Reuters
·

Fotogalerie

·

Ostraha věznice v gruzínském Tbilisi - Foto:  Reuters Celkový pohled na věznici ve Tbilisi - Foto:  Reuters Pochod lidí proti násilí v gruzínských věznicích - Foto:  Reuters Pochod lidí proti násilí v gruzínských věznicích - Foto:  Reuters

 ·

·

V Gruzii se tisíce lidí připojily k protestu proti násilnostem v místních věznicích. Prezident Michajl Saakašvili odvolal v důsledku skandálu veškerý vězeňský personál. Nahradit ho mají policisté. Skandál zachvátil jihokavkazskou zemi jen krátce před parlamentními volbami, které mnozí považují za test gruzínské demokracie.

Včera odpoledne se ve Tbilisi sešly na protest proti odhaleným skutečnostem tisíce lidí, kteří zablokovali jednu z hlavních tříd a žádali odchod zodpovědných ministrů. Požadavkem některých demonstrujících byl i odchod prezidenta Saakašviliho.

Protesty rozpoutaly videonahrávky zveřejněné jedním z proopozičních televizních kanálů, na kterých dozorci brutálně týrají chovance. Mnozí účastníci demonstrací považují aféru za další důkaz selhání vládní politiky a tvrdého postupu úřadů.

Necelé dva týdny před klíčovými parlamentními volbami prezident Saakašvili obvinil z rozpoutání skandálu opozici. Zároveň však slíbil, že všechny případy vláda důsledně vyšetří a viníky postaví před soud.

·

Audio

 Stáhnout

·

Skandál kolem týrání vězňů sleduje přímo na místě zpravodajka ČRo v Rusku Lenka Kabrhelová

Kromě zaměstnanců vězeňské správy své místo opustila i ministryně zodpovědná za provoz všech zařízení. Propuštěné vězeňské zřízence by zřejmě dočasně mohli nahradit dopravní policisté.

„Mluví se o tom, že důsledky mohou být ještě vážnější. Mluví se o zlomu v předvolební kampani, na který by teoreticky mohla doplatit vládní strana prezidenta Saakašviliho,“ informuje z Tbilisi zpravodajka ČRo v Rusku Lenka Kabrhelová.

Oponenti však říkají, že tato aféra ilustruje mnohem hlubší problémy země. Podle odhadů je Gruzie v přepočtu na obyvatele čtvrtou zemí na světě s největším počtem lidí ve vězení. Upozorňuje na to i nevládní organizace Transparency International.

Vláda tuto skutečnost interpretuje jako důsledek pečlivého tažení proti organizovanému zločinu a kriminalitě. Oponenti ale varují, že se jedná spíše o projev praktik vlády tvrdé ruky vůči lidem a o porušování lidských práv.

Samotné volby, které jsou vnímané jako test místní demokracie, se odehrají 1. října. Reformní prezident Saakašvili, který se ujal vlády po takzvané Růžové revoluci v roce 2003, a jeho strana poprvé čelí jednotné opozici, vedené miliardářem Bizinou Ivanišvilim.

·

Videozáznam mučení gruzínských vězňů vyhnal do ulic tisíce lidí

·

http://zpravy.ihned.cz/svet-asie-a-pacifik/c1-57586300-gruzii-otrasaji-zabery-muceni-veznu-v-tbilisi-tesne-pred-volbami-odstoupili-dva-ministri

·

http://zpravy.idnes.cz/gruzinsky-ministr-vnitra-bacana-achalaja-odstoupil-po-afere-s-mucenim-veznu-1vu-/zahranicni.aspx?c=A120920_215842_zahranicni_brd