NEČAS MIMO MÍSU…

http://www.novinky.cz/ekonomika/278365-ceskemu-exportu-skodi-podpora-pussy-riot-i-dalajlamy-tvrdi-necas.html

·

Českému exportu škodí podpora Pussy Riot i dalajlámy, tvrdí Nečas

·

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) škodí českému exportu módní politické projevy, jako je podpora ruské skupiny Pussy Riot či dalajlamy. Premiér to řekl v pondělí na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

10.9.2012

“Musíme také zabránit některým módním politickým projevům, které objektivně řečeno mají dopad do našeho exportu. Umělé a falešné adorování takové záležitosti, jako je ruská skupina Pussy Riot, něco co je vrcholem nevkusu, a v žádném případě něco, co symbolizuje svobodu a demokracii. Přesto se část politiků nechá unést touto módní vlnou, a má to potom dopad na toto exportní teritorium,” řekl Nečas.

Další příklad je podle premiéra vzývání dalajlámy. “Vzývání tohoto směru není podporou svobody a demokracie,” řekl. Podle něj jde o vzývání režimu, který by pravděpodobně neměl demokratický charakter a měl by “polofeudální, teokratický charakter se silnými autoritativními prvky”. Uvedl, že ČR razí politiku jedné Číny. “Jsem přesvědčen, že těmito umělými problémy si nemáme házet klacky pod nohy,” uvedl Nečas.

Přesto podle něj podpora lidských práv nadále musí zůstat klíčovou součástí české zahraniční politiky.

·


·

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Knize-ostre-o-Necasovi-Udelal-straslivy-ulet-Mam-strach-co-bude-dal-245886

·

Kníže ostře o Nečasovi: Udělal strašlivý úlet. Mám strach, co bude dál

·

Premiér Nečas podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga převedl při svém projevu na brněnském výstavišti hrozivý úlet, který vyvolává obavy o další osud vlády. Schwarzenberg však stále věří, že česká diplomacie nebude nikdy sklánět hlavu před velmocemi a vždy bude bojovat proti diktátorům, byť sebevětším.

11.9.2012

·


·

http://www.lidovky.cz/schwarzenberg-necasuv-projev-je-ulet-prebira-cinskou-propagandu-ph8-/ln_domov.asp?c=A120911_090635_ln_domov_Pta

·

Schwarzenberg: Nečasův projev je úlet, přebírá čínskou propagandu

·

Rozhovor  11. září 2012  9:30

PRAHA - Karla Schwarzenberga pořádně nazdvihl premiérův projev. „Tohle už je na mě moc. Po takovém úletu mám obavy z dalšího osudy vlády,“ tvrdí ministr zahraničí.

LN Nechal jste si vytáhnout kompletní přepis premiérova projevu. Vaše reakce tedy?

Je to úlet. Ale hrozivý! Pokud má vláda pokračovat v takovém stylu, mám z jejího dalšího vývoje a osudu velké obavy.

LN Proč konkrétně? 

Protože ten projev mezi řádky říká, že třeba v případě exportu jde o to, hodit v případech velkých mocností otázku lidských práv přes palubu. Všude to bude interpretováno jednoznačně: že se nechceme dotýkati velkých a bohatých států.

 

Co řekl Nečas?

Nečas: Podpora Pussy Riot či dalajlamy škodí českému exportu

Počítám, že vy s takovým vývojem nesouhlasíte.

Jsem z toho zděšený. Vždyť v otázce Tibetu se tam přebírá čínská propaganda, jako kdyby šlo o to, nastavit stav z před x let. O to ale vůbec nejde. Toto vyjádření je poklona před režimem. A já stále doufám, že žádný český ministr zahraničí nikdy neskloní hlavu před velmocemi, pokud půjde o lidská práva. Proti diktátorům se musí postupovat stejně, ať jsou jakkoli velcí.

Celý rozhovor s Karlem Schwarzenbergem najdete v úterních Lidových novinách.

·


·

http://www.lidovky.cz/velky-soudruhu-necasi-06a-/ln_nazory.asp?c=A120911_114946_ln_nazory_Pta

foto: ČTK

·

DRAŽAN: Velký soudruhu Nečasi

·

11. září 2012  11:50

·

Velký soudruhu Nečasi, jistě znáš ten pocit, když Tvůj den prozáří jasný paprsek světla. Tys nám takové světlo do Tibetu poslal! A to až z daleké země v srdci Evropy. Přijmi naše upřímné díky za slova, která si pronesl na kongresu exportérů v Brně. Už dlouho nás ve Vaší půlce světa nikdo tak moc nepotěšil jako právě Ty.

·

Tvůj projev byl dokladem starého moudra, že čas je nejlepší lékař. Desítky let jste proti naší kultivaci Tibetu protestovali, váš tzv. prezident Havel se scházel s nevyšším představitelem dalajlámismu (my v Číně sice říkáme „dalajlámova klika“, ale Ty si to řekl moc dobře a prosím, pozdravuj od nás také soudruha Petra Hájka) dvacet let a vidíš. Co se stalo? Nic. Teď nás v tomhle dokonce už podporujete a stavíte se proti našim nepřátelům (mimochodem, opravdu si myslíš, že je vhodné, aby šlechtic reprezentoval lid Tvé země?). A za to Ti, velký soudruhu Nečasi,patří náš dík.

Dovol, soudruhu, abych z Tvého projevu ocitoval krátkou pasáž: „…vzývání tohoto politického směru není podporou svobody a demokracie, při všech jaksi sympatiích ke kulturní autonomii Tibeťanů, ale je to vzývání režimu vlády, který by pravděpodobně neměl demokratický charakter, který by měl polofeudální teokratický charakter se silnými autoritativními prvky.“ Dobře si to řekl, soudruhu, moc dobře. Vždyť to by přece bylo úplně něco jiného, než co dnes v Číně máme, viď.

ČTĚTE TAKÉ:

Schwarzenberg: Nečasův projev je úlet, přebírá čínskou propagandu

Dobře si řekl, že to samozřejmě neznamená, že byste nepodporovali lidská práva. My je také podporujeme. Jak se můžeš dočíst na internetových stránkách velvyslanectví ČLR v Praze: Co se týče lidských práv, soudruh Teng Xiaoping pronesl známý projev: „Co jsou to lidská práva? Za prvé, jakého počtu lidí se lidská práva týkají? Jedná se o lidská práva většiny nebo menšiny? Nebo jsou to lidská práva pro všechen lid v zemi? Lidská práva tak, jak je chápe západní svět, jsou něco úplně jiného než lidská práva v Číně, názory jsou rozdílné.“ (Výbor z děl Deng Xiaopinga, Svazek 3, str. 125) To znamená, že se Čína v rámci ochrany lidských práv bude zaměřovat na lidská práva většiny obyvatel.

Je dobře, že si v projevu zmínil, jak Česká (kéž byste zase jednou mohli psát socialistická) republika podporuje „politiku jedné Číny“. Sice si to popletl, protože „politika jedné Číny“ se netýká Tibetu, ale provincie Tchajwanu, to však vůbec nevadí, utiskovaným soudruhům na ostrově Tvé pozdravy předáme.

Rádi bychom vyjádřili přesvědčení, že i Ty a Tvoje malá země se jednoho dne dočkáte osvobození od třidvacetiletého útlaku imperialismu, který zažíváte. Víš, Čína, naše země, je moc daleko a nemůže Vám proto přijít na pomoc.

Rádi bychom Tě závěrem informovali, že jsme na ÚV KSČ do Pekingu zaslali oficiální návrh, abys byl nominován na letošní Konfuciovu cenu. Doufáme, že Tě to potěší, loni ji vyhrál soudruh Putin za „železnou ruku a neústupnost“, kterou projevil při osvobozování Čečenska.

Se soudružským pozdravem

ZO KSČ ve Lhase

PS. Promiň, že se nepodepisujeme jménem, ale to víš, nikdy nevíš, kdo si náš dopis přečte.

PSS. A soudruhu, o těch ruských děvkách si to taky řekl dobře.

Jan Dražan 

·


·

http://www.europarl.europa.eu/news/cs/pressroom/content/20120907IPR50826/html/Pussy-Riot-sentence-is-deeply-disappointing-political-intimidation-say-MEPs

·

Pussy Riot sentence is deeply disappointing political intimidation, say MEPs

·

PLENARY SESSION External relations − 13-09-2012 – 13:00

·

The human rights situation in Russia has deteriorated drastically in the last few months, with the adoption of a series of laws that could be used to further restrict opposition and hinder freedom of expression, says Parliament in a resolution adopted on Thursday. MEPs cite the cases of the punk band Pussy Riot and the opposition party member Gennady Gudkov as examples.

They are gravely concerned about “the deteriorating climate” for the development of civil society in Russia, pointing to the recent legislation on demonstrations, NGOs, defamation and the Internet.

·

“Disproportionate sentence” against Pussy Riot

Parliament is “deeply disappointed with the verdict and the disproportionate sentence” against the punk band Pussy Riot, describing it as “politically motivated intimidation of opposition activists”. It hopes the sentence will be reviewed and reversed in line with Russia’s international commitments.

Pussy Riot is one of the eight candidates nominated on Thursday for the 2012 Sakharov Prize for Freedom of Thought.

·

Examples of abuse of power

The resolution cites the case of Sergei Magnitsky as just one of several examples of abuse of power by the Russian law enforcement authorities.

MEPs also note that the steps taken to strip Gennady Gudkov, a member of the opposition Just Russia party, of his parliamentary mandate are widely seen as intimidation and call on Russia to “refrain from using laws arbitrarily for the purpose of clamping down on members of the opposition”.

·

New NGO legislation

The resolution highlights the “growing pressure on the political freedoms of Russian citizens”, mentioning that legislation on NGOs and on the right to freedom of assembly could be used to suppress civil society, stifle opposing political views and harass NGOs, democratic opposition and the media.

Parliament also fears that the law on extremism could lead to arbitrariness and restriction of the freedoms of association, expression and belief.

Procedure:  Non-legislative resolution

REF. : 20120907IPR50826