Klára Samková: Odvolání P. Lessyho ohrožuje demokratické principy vládnutí

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Klara-Samkova-Odvolani-P-Lessyho-ohrozuje-demokraticke-principy-vladnuti-244664

30.8.2012

 

Tiskové prohlášení k odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho

Jsem mimořádně znepokojena způsobem, jakým byl odvolán ze své funkce dosavadní policejní prezident Petr Lessy.

Jsem přesvědčena, že proklamované důvody jeho odvolání jsou zcela zástupné a skutečným důvodem jeho odvolání je boj o moc mezi jednotlivými politickými subjekty ve vládě, případně mezi jednotlivými mocenskými uskupeními, které se s politickými stranami nemusí krýt.

Jeví se mi pravděpodobným, že skutečným důvodem odvolání policejního prezidenta a skutečným záměrem ministra vnitra je snaha ovlivnit vyšetřování korupčních kauz, a to zejména veřejně činných osob.

Údajný důvod odvolání P. Lessyho považuji za umělou kriminalizaci jeho osoby, což je mezi politiky masivně se rozmáhající jev a v posledních několika letech obvyklý způsob, jak se zbavit politických protivníků anebo protivníků toho kterého mocenského uskupení.

Naposledy tohoto způsobu boje s „třídním nepřítelem“ využívala KSČ, která svoje ideologické odpůrce nenechávala zavírat kvůli jejich politickým protestům a za názorovou odlišností, ale kvůli zachování mezinárodního image je obviňovala z trestných činů, a to zejména majetkového charakteru. Nejoblíbenější bylo „rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví.“  Odvolání policejního prezidenta povazuji za návrat k těmto praktikám.

K tomuto názoru mne vede naprostá ignorace práva, ke které při deinstalaci P. Lessyho zjevně došlo.
Z hlediska materiálního jsou trestné činy a přestupky, ze kterých byl Petr Lessy obviněn, podávány zcela nesrozumitelně, jejich skutečného obsahu se nelze z veřejně dostupných informací dopátrat. Vznesená obvinění jsou neprůhledná a neurčitá. Navíc zjevně souvisí s hierarchií vyplývající ze služebního zařazení jednotlivých aktérů v PČR.

K propuštění pana Lessyho ze služebního poměru bylo použito ustanovení zákona o tzv. „zavrženíhodném jednání“. Právní výklad tohoto pojmu je však zcela odlišný než důvod, pro který bylo toto ustanovení použito. Jedná se tedy o zneužití výkladu zákona proti jeho smyslu a proti úmyslu zákonodárce. Takováto aplikace práva není právně konformní a je obcházením a zneužitím zákona.

Ještě flagrantnějším porušením zákona je odvolání P. Lessyho z důvodu údajné pomluvy. Tato konstrukce zcela ignoruje úhelný základ nového trestního zákoníku, platného od 1. 1. 2010, dle kterého je trestněprávní postih tzv. subsidiární povahy, což znamená, že jej lze uplatnit pouze v případě, kdy nápravy nelze dosáhnout mimotrestními právními prostředky. V případě pomluvy to je klasicky žaloba na ochranu osobnosti. Zvoleným postupem tedy ministr vnitra prokázal i neznalost aplikace principů trestního práva. Dále je možné poukázat na otázku promlčení údajných trestných P. Lessyho, stejně jako na zásadu presumpce neviny.

Za tohoto stavu věcí považuji situaci okolo odvolání P. Lessyho za mimořádně závažnou a za ve své podstatě ohrožující demokratické principy vládnutí v České republice. Při takto nastoleném trendu je možno očekávat, že dalšími logickými kroky vlády ČR ve stejném směru jako je odvolání P. Lessyho bude ignorace i dalších zákonů této země, včetně zákonů ústavních.

Vláda ČR není v současné době zárukou zákonnosti a ústavnosti, a proto ji vyzývám, aby ze své funkce neprodleně celá odstoupila.

JUDr. Klára A. Samková, Ph.D.

·


·

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Koskuba-k-Lessymu-Do-ksichtu-nam-rekli-ze-se-pravdu-dlouho-nedozvime-244672

Koskuba k Lessymu: Do ksichtu nám řekli, že se pravdu dlouho nedozvíme

1.9.2012

Odvolání Petra Lessyho

Domníváte se, že odvoláním P. Lessyho skončí i další důležité kauzy poněkud jinak, než se očekávalo?

„Prozatím ano. Vždyť o co jiného taky jde! Přiznám se vám, že přes všechna, z mého pohledu negativa, jsem se snažil hledět na současnou vládu co nejpragmatičtěji a pokud možno bez fanatické nenávisti. Bohužel, číše trpělivosti přetekla dávno. Ale nyní z ní proudí již přímo Niagarské vodopády. To, co v současnosti předvádí Nečasova vláda se svými koaličními kumpány a přímými spolupachateli, přesahuje všechny únosné meze. To si fakt nahrabali už tak moc, že zcela kašlou na svou pověst a možné výsledky následných voleb? Nemají žádnou sebereflexi? Či jsou už tak nestydatě drzí a nadutí? Nebo zcela podceňují voliče a domnívají se, že ti jsou tak tupí, že jim to do uren znovu hodí? Dělají z nás všech tak již naprosté blbce. Já tomu nerozumím. A je mi z toho fakt na zvracení. Postarám se však sám o sebe, pan kolega Úlehla mi tentokrát žádnou igelitku nabízet nemusí,“ uvedl k druhému tématu komentáře týdne Koskuba.

Psali jsme:

Podle něj to, co vidíme, už není žádný civilizovaný demokratický stát, ale, jak zdůraznil: již přímo jakýsi Kmotristán.

„Když pak slyším na vlastní uši premiéra této země, jak bez uzardění vykřikuje, že jmenování nového policejního prezidenta – mimochodem bleskové jmenování – je zcela a výhradně v kompetenci ministra vnitra, tak nevím, zda se mi to všechno jen nezdá. Ať byl pan John ministr vnitra a vicepremiér jakýkoliv, je zvláštní, že za něj to pan Petr Nečas ještě nevěděl. To bylo tanečků a K9 při jmenování pana Lessyho, co? Doufám, že lidé i páni novináři ve středu mimo jiné taky postřehli, jak pan ministr vnitra Kubice vyslovil předpoklad, že eventuální odvolací kroky bývalého policejního prezidenta se mohou táhnout roky…To nemá chybu, co? Nám všem, a promiňte mi ten výraz, přímo do ksichtu řeknou, že se hodně dlouho pravdu nedozvíme. A o to jim taky jde,“ myslí si sociálnědemokratický poslanec.

Koskuba: Za jisté zklamání si můžeme sami

Hned však podotýká, že z něj naštvaně nemluví jen opoziční politik.

„Poslancem sice jsem, ale příště již být nemusím. Vždyť na ty, co se nedají koupit, není až takové spolehnutí, že? Ale mne to štve jako člověka, který zde žije, chce dožít, má rodinu, přátele, spolupracovníky, a který si naivně v tom sametovém listopadu myslel, že se něco změní. Změnilo. Jistě metody a sumy, které se rozkrádají. To ano. A taky to, že tentokrát si za jisté zklamání a rozčarování můžeme sami. Ať chceme, nebo ne, volby jsou svobodné a lze i trochu kroužkovat. Jen nebýt líný. Není zcela pravda, že jeden je za 18, a druhý bez 2 za 20. Nu a u koho to platí, to bychom snad po 22 letech už vědět měli. Ale skutečnost je, bohužel, poněkud jiná. A tak pan ministr Kalousek se zase může radovat, jak mu to opět všechno nádherně prošlo – pardon, vyšlo. Ale on nic, to všechno vyřešil spolehlivý a odborně zdatný kolega ministr vnitra. Autor přečisté Kubiceho zprávy,“ připomíná Jiří Koskuba ve svém komentáři uplynulých dnů.

Psali jsme:

A dodává, že ví, jak ho (Kubiceho) „nezávislá justice“ očistila.„Ha, ha, ha! Ani v tomhle Absurdistánu ještě nechápu, jak mu mohlo projít, když mimo jiné udělal těsně před volbami 2006 z mého expředsedy Jiřího Paroubka pedofila. Myslete si jinak o Jirkovi, co chcete. Nejsem sice právník, ale něco mi říká, že tohle prostě pomluva je. A pomluva je trestný čin. Není-li dotyčný uznán psychiatricky chorým. To by však snad nemohl dělat ani taxikáře, ani elitního plukovníka či nakonec ministra, ne?“ konstatuje dál poslanec.

Chce nám opět někdo zavřít „hubu“?

K tomuto tématu pak přidává Jiří Koskuba ještě jednu obavu.

„Vážení, já mám prostě silný pocit, že někdo nám zase chce v této zemi zavřít hubu. Opět se omlouvám, ale ono to slušněji říci nejde. Tak se začne s odposlechy. Honem se zavře nejukřičenější opoziční poslanec. Netvrdím, že zcela neprávem. Ale na dlouho a s nevídanou kaucí. Srovnejme ji třeba s tím, tuším, že americkým, muzikantem. Tam jde však vlastně „jenom“ o možné zabití, že? Pak se naopak pošle pár závažných, možná korupčních procesů, do kopru. Některé kauzy se raději nevyšetřují a nevyšetří vůbec. Pro jistotu  se rozeštvou státní zástupci a zastraší policajti. I těm slušným zákonodárcům se populisticky sebere imunita. A budeme-li nevhodně někoho kritizovat, tak po ztrátě mandátu bude žaloba pro pomluvu naopak jistá. Se skvělým advokátem – vždyť ONI nejsou chudí,“ vyjmenovává důvody svých obav Koskuba.

A ptá se, zda to je všechno jenom náhoda? „Nerad bych šířil poplašnou zprávu. Ale lidičky, není! Otevřete, proboha, už oči. A jsem rád, že dokonce i pan prezident k tomu nemlčí,“ zakončuje toto téma pro ParlamentníListy.cz poslanec.