Vyjádření k prohlášení české velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi

Vážený pane ministře Schwarzenbergu,

jako občanské sdružení Iniciativa pro svobodnou Sýrii musíme vyjádřit politování nad prohlášeními české velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi ze dne 27. 8. 2012 v České televizi.

Jsme velmi zarmouceni směšováním celospolečenského povstání za lidská práva s působností islamistických skupin v Sýrii. Paní Filipi ve svém vystoupení nekriticky sledovala rétoriku Asadova režimu, který, zejména v posledních dnech a týdnech, má dle nezávislých lidsko-právních organizací na svědomí životy tisíců civilistů a porušování elementárních principů Všeobecné deklarace lidských práv a svobod.

Jako Syřané jsme denně seznamováni s nelehkou situací našich blízkých v Sýrii a to bez rozdílu rasy a vyznání. Pro Syřany se zdá být absurdním prohlášení, že syrský režim chrání menšiny. Osobní zkušenost mnohých členů Iniciativy pro svobodnou Sýrii – křesťanů, Kurdů či alawitů, hovoří za vše.

Je pro nás Syřany zklamáním sledovat tuto součinnost českých diplomatů s despotickým režimem a po desetiletích represí slýchat o mezinárodním spiknutí proti Bašaru Asadovi. V očích svobodně smýšlejících Syřanů Česká republika v tomto směru pokulhává za ostatními státy demokratického světa, jež dali jasně najevo nesouhlas s nevybíravým násilím syrského režimu vůči svému lidu.

S úctou a pozdravem,