Rozkladová komise MV SR zrušila rozhodnutí Migračního úřadu o zastavení řízení ve věci azylu Aliho Ibragimova. Takže azylový proces začne po téměř 9 letech od začátku – zatímco Ali sedí DEVÁTÝM rokem nezákonně ve vazbě.

Ústavní soud SR konstatoval v r. 2013 porušení práv p.Ibragimova, protože slovenské soudy několik let nerozhodovaly o jeho stížnosti na neúnosnou délku vazby – viz. http://helpaman.org/new/?p=7755
Nařídil Krajskému soudu v Košicích jednat. Ten jednal – že vazba skutečně trvá nepřiměřeně dlouhou dobu, ale jen ať ještě dále sedí. Nejvyšší soud SR se přidal. Zpět k Ústavnímu soudu SR se stížnost p.Ibragimova nedostala, protože mu nebyl přidělen právník, který by ji podal.
Právník, který psal první stížnost k ÚS, požádal prostřednictvím Krajského soudu v Košicích 554.05 euro –  nehledě na to, že p.Ibragimov je zcela bez peněz. Stejný právník proto také odmítl napsat další stížnost k ÚS. Krajský soud v Košicích napsal, že není oprávněn ustanovit advokáta, který by napsal stížnost k ÚS (případně ESLP), stejně odpověděla Slovenská advokátní komora. Ta jen zaslala seznam advokátů, kterým p.Ibragimov napsal, nikdo ale neodpověděl. “Volné kapacity” nemělo ani Centrum právní pomoci. Tak utekla 2-měsíční lhůta k podání ústavní stížnosti…
O nějakých zákonných právech p.Ibragimova není ani řeči.
V posledních měsících se snažili najít v SR advokáta i lidé z vedení renomovaných zahraničních lidskoprávních organizací, kteří měli do té doby problém uvěřit, že je možné právní pomoc pro Aliho prostě nenajít. Nenašli ani oni.


Zobrazit článek >>>>>
Policie ČR se zase vyznamenala


Zobrazit článek >>>>>
Application no. 65916/10

Ibragimov v. Slovakia

ESLP  +33 3 88 41 39 00                                           

URGENT – under rule 39

 

Vážení,

žádám Vás o přijetí opatření k zamezení mučení a nelidského zacházení ze strany Slovenské republiky v případě Aliho Ibragimova, kdy dochází k porušení čl.3 Úmluvy.

P.Ibragimov se nachází cca 2 týdny ve vězeňské nemocnici Trenčína. Po transportu z vazební věznice Košice, kde se nacházel DEVÁTÝM rokem, předpokládal, že bude vyšetřen, zda se u něj projevují následky posttraumatického (válečného) syndromu, jak dlouho žádal. Žádné vyšetření se však neprovádí, pouze dostává neznámé injekce a tabletky, po kterých je mu nejen hůř, ale doslova se vyjádřil v telefonickém hovoru matce, že ztrácí nad sebou kontrolu a obává se, že bude přiveden do takového psychické stavu, že už se z něj nemusí ve zdraví dostat.

Dle jeho dopisu z 13.7.2014 se nachází v nevětrané špinavé místnosti, kde je plíseň, matrace a polštář páchnou močí, záchod je bez poklopu. Na vycházky ho nepouštějí, v noci nevypínají světlo, neustále ho hlídá ozbrojená ochrana. K telefonu na chodbu ho vedli v poutech, když dostal povolení zatelefonovat matce. Vše to považuje za psychický nátlak, neustále je dle svých slov omámený léky, téměř pořád spí „jako mrtvola“ a aspoň pár hodin denně bojuje sám se sebou, aby byl při vědomí. Píše, že i dopis se mu těžko píše, protože je stále velmi unavený, „nonstop zdrogovaný“. Vzhledem k jeho dalším zdravotním potížím, o kterých jsme Soud informovali již dříve – včetně žaludečních vředů, kterými trpí mnoho let, shledáváme jeho stav velice vážným, vedoucím k nenapravitelnému poškození na zdraví, a rovnajícímu se mučení.

P.Ibragimov si po


Zobrazit článek >>>>>
Odsudzujeme vydanie Anzora Čentieva do Ruska

http://www.amnesty.sk/odsudzujeme-vydanie-anzora-centieva-do-ruska/

Tlačová správa Amnesty International Slovensko, 7. Júl 2014

 Anzor Čentiev, etnický Čečen a žiadateľ o azyl na Slovensku bol v nedeľu 6. júla 2014 vydaný do Ruskej federácie, kde mu hrozí nebezpečenstvo mučenia a nespravodlivý súdny proces. Čentiev bol vydaný v rozpore s medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami a napriek prebiehajúcemu azylovému konaniu. Amnesty International Slovensko žiada slovenské orgány,  aby  poskytli informácie o súčasnom stave Anzora Čentieva po jeho vydaní do Ruskej federácie.

Čentiev bol vydaný napriek prebiehajúcemu azylovému konaniu a aj napriek medzinárodným záväzkom Slovenska, ktoré sa vzťahujú na zákaz deportácie, vyhnania, vrátenia a vydania osôb do krajiny, kde im hrozí reálne nebezpečenstvo porušovania ľudských práv, vrátane mučenia alebo iného zlého zaobchádzania, ktoré je Slovensko povinné dodržiavať.

Vydanie osoby do krajiny, kde jej hrozí reálne nebezpečenstvo mučenia, krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania a trestu je v rozpore s medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami podľa článku 3 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a článku 7 Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach o zákaze mučenia a iného zlého zaobchádzania. Článok 3 Dohovoru proti mučeniu a inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu vyslovene zakazuje takéto vydávanie osôb. Zákaz mučenia a iného zlého zaobchádzania patrí k absolútnym ľudským právam a podľa rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva sa vzťahuje na všetky osoby nezávisle od ich aktivít.

”Vydanie Čentieva pred konečným rozhodnutím o jeho azylovej žiadosti je zároveň v rozpore s postupmi Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov, ktorého  Slovensko je zmluvnou stranou,” doplnila Machlicová.

Ministerstvo spravodlivosti SR ako dôvod vydania Čentieva uviedlo neexistenciu právnych prekážok na jeho vydanie, potom …


Zobrazit článek >>>>>
Co je víc – garance slovenské vlády nebo UROBSISÁM Kaliňáka?

Ne každá vláda má svého Robertka. Slovenská ano. Taky s ní ministr vnitra Robert Kaliňák pěkně…ehm…vybabral.

Vydal do Ruska Anzora Čentieva pár dní po tom, co představitelka SR v Evropském soudu pro lidská práva madam Pirošíková jmenovanému soudu písemně oznámila, že: Anzor podal 19.6.2014 novou žádost o azyl, azylový proces byl téhož dne zahájen, a proto vláda potvrzuje, že žadatel nemůže být vydán do Ruska do vydání rozhodnutí o jeho azylové žádosti Migračním úřadem Ministerstva vnitra SR (viz.příloha). V důsledku této garance ESLP nepovažoval za nutné přijímat vůči SR předběžné opatření, které by zabraňovalo nezákonnému vydání Anzora. Migrační úřad ale žádné rozhodnutí nevydal, zato Anzor byl vydán Rusům  krásného nedělního odpoledne 6.7. 2014. Jak velí Boží přikázání: Pomni, abys den sváteční světil. MÚ odkazuje na §501 b) TP, jehož aplikace je ale porušením mezinárodního práva – dohod podepsaných SR. Zápas § – vládní garance tedy na penalty 1:0.

Chápu, že už jsem pro Vás jako tříska v zadnici. Z popisování  osudu nešťastného Anzora,  Rusy označeného za teroristu (takže jím musí být – jasnačka!), stejně jako Aliho Ibragimova (který ještě „zbyl“ ve vazbě v Košicích, kde sedí 9.rokem, na samotce, a jehož krve je ještě taky možné se dosyta napít), mě musíte mít plné zuby. Omlouvám se, máte svých problémů dost. Což potvrzuje i fakt, že s Anzorem i Alim se jednalo celých těch více než 8 let na Slovensku stejně nezákonně a zrůdně jako kdyby byli v Rusku. Migrační úřad, soudy, věznice – lži, podvody, manipulace. O zákonnosti se nedá ani zajíknout. Dost je o tom tady: www.helpaman.org

A ještě je u Vás další …


Zobrazit článek >>>>>
Radiožurnál – Rádio Slovensko, 27.6.2014

Vydáme Čečenca Anzora Čentieva do Ruska, alebo nie? Jední tvrdia, že by sa tým ukončilo jeho 9 ročné trápenie v slovenskej väzbe a možno by bol v Rusku po spravodlivom procese prepustený, druhý , že by mu tým hrozilo mučenie až smrť. Zatiaľ ho Slovensko vydať nemôže, pretože si podal žiadosť o azyl, no na rozhodnutie ešte čaká. Pre porovnanie český ústavný súd práve včera v podobnom prípade skonštatoval, že vydaním iného človeka do Ruska porušili jeho ľudské práva.

Podľa našich informácii je v súčasnosti Anzor Čentiev v bratislavskom justičnom paláci, kde bol prevezený z Leopoldova, aby mohol byť vydaný do Ruska. Jeho vydanie nám zatiaľ policajná hovorkyňa nepotvrdila. O prípade však odmietla informovať. Zatiaľ nie je ani jasné, či sa bude môcť Čentiev voči zamietnutiu azylu odvolať. Ak by nemohol, vydaniu do Ruska by už zrejme nič nebránilo. Anzor sa totiž začiatkom roka sám zriekol ochrany Európskeho súdu pre ľudské práva, čo následne oľutoval. Jemu psychickému zlyhaniu sa nieje čo čudovať. Počas vojny prišiel o oko a dve črepiny mu ešte zostali v hlave, čo doteraz nemá doliečené. Počas 9 ročnej väzby na Slovensku mu doma zomrela pri autonehode manželka a svoju dcéru od jej narodenia ešte nevidel. Hana Demeterová, ľudskoprávna aktivistka, ktorá sa mu snaží pomôcť si myslí, že by Čentiev mohol prostredníctvom svojho advokáta žiadať aj o prepustenie.

„Pokiaľ sedí vo väzbe človek, u ktorého platí prezumpcia neviny a pritom neexistuje žiadne obmedzenie väzby, počas ktorej ho držíme, tak logicky nám z toho musí vychádzať, že to nemôže byť v poriadku. Naozaj tu ide o porušenie medzinárodného práva …


Zobrazit článek >>>>>
Otevřený dopis prezidentu Slovenské republiky p. Andreji Kiskovi

26.6.2014

Vážený pane prezidente,

obracím se k Vám s prosbou o pomoc.

Slovenská vláda chystá extradici čečenského uprchlíka, 31-letého Anzora Čentieva, do Ruska. Anzor Čentiev požádal v r.2006 ve Vaší zemi o azyl, zakrátko nato byl ale na základě žádosti ruské prokuratury o jeho vydání uvězněn a již 9. rokem se nachází ve vazbě. Délka této vazby je nezákonná a nelidská. Zatykačů s většinou zfalšovanými obviněními rozesílá po světě Rusko hodně. Posoudit (ne)vinu může jen spravedlivý soud, ale nezávislý justiční systém v Rusku neexistuje. Ruské věznice se příliš neliší od systému gulagů – koncentračních táborů, a lidé jsou v nich týrání stejnými způsoby. Tím spíše, jde-li o Čečence, jejichž kolektivní vinou se stala snaha vymanit se zpod ruské diktatury.

Ruští aktivisté jsou masově umlčováni a vězněni, pokud se sebemenším způsobem postaví na odpor režimu. Nepohodlné vládní organizace, které třeba obdrží zahraniční grant, jsou úředně prohlašovány „zahraničními agenty“. Poslanec Státní dumy Lugovoj navrhl přejmenovat FSB na KGB, protože prý KGB vlastně správně bojovala s disidenty a výtečně zajišťovala bezpečnost SSSR. Vicepremiér Rogozin navrhuje přejmenovat Volgograd na Stalingrad. Šéf Vyšetřovacího výboru Bastrykin navrhuje obnovit trest smrti, přičemž moratorium na toto bylo podmínkou vstupu Ruska do Rady Evropy. Prezident Putin prohlásil, že rozpad SSSR byl největší geopolitickou katastrofou století…

Ve stejné době, kdy Evropská unie přijímá sankce proti Rusku kvůli běsnění na Ukrajině, vláda členské země Evropské unie – Slovenské republiky – prohlašuje, že jsou pro ni přijatelné garance Ruska ohledně budoucího dodržování lidských práv p.Čentieva. Je to zoufalé a smutné, a především tragické pro Slováky. Nevěřím, že většina Vašeho národa je schopna poslat člověka …


Zobrazit článek >>>>>
Ústavní soud zrušil rozhodnutí ministra spravedlnosti, kterým bylo povoleno vydání stěžovatele k trestnímu stíhání do Ruské federace

http://www.usoud.cz/aktualne/?tx_ttnews%5Btt_news%5D=2523&cHash=2699e65962997fe5289c05cf8397bfb4

26. června 2014

Ústavní soud, Brno, TZ 42/14

I. senát Ústavního soudu (soudkyně zpravodajka Ivana Janů) vyhověl ústavní stížnosti a zrušil rozhodnutí ministra spravedlnosti ze dne 16. dubna 2013, neboť jím bylo porušeno základní právo stěžovatele na soudní a jinou právní ochranu podle čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod ve spojení s právem požádat o poskytnutí azylu a zároveň se právní cestou domáhat, aby příslušný orgán veřejné moci o takovéto žádosti rozhodl, jež je obsaženo v čl. 43 Listiny, a zásadou non-refoulement ve smyslu čl. 33 odst. 1 Úmluvy o právním postavení uprchlíků, publikované společně s Protokolem týkajícím se právního postavení uprchlíků z 31. ledna 1967 pod č. 208/1993 Sb.

Ústavní stížností napadeným rozhodnutím ministra spravedlnosti, kterému předcházela rozhodnutí soudů o tom, že vydání stěžovatele k trestnímu stíhání je přípustné, bylo povoleno vydání stěžovatele k trestnímu stíhání do Ruské federace podle zatýkacího rozkazu Hlavního okresního soudu ve Volgogradě ze dne 19. 11. 2010, a to pro spáchání trestného činu podvodu. Stěžovatel v ústavní stížnosti především namítal, že rozhodnutí ministra spravedlnosti bylo neoprávněné, neboť byl v době vydání žadatelem o udělení azylu v České republice.

Ústavní soud konstatoval, že se předmětnou problematikou zabýval v nálezu jiného stěžovatele, vedeného pod sp.zn. III. ÚS 665/11, jenž reflektoval právní závěry, vyslovené ve stanovisku pléna sp.zn. Pl. ÚS-st. 37/13, kde se Ústavní soud vyjádřil i k otázce vztahu extradičního řízení a řízení o udělení mezinárodní ochrany (azylu).

Zákonodárce vymezil správní řízení o udělení mezinárodní ochrany podle zákona o azylu, které je vedeno před Ministerstvem vnitra, a soudní řízení o přípustnosti vydání podle § 397 trestního řádu, jako dvě samostatná a vzájemně nepodmíněná řízení, z nichž každé sleduje jiný účel. Může nastat i situace, kdy správní orgán rozhodne o žádosti o udělení mezinárodní ochrany až poté, co soud vyslovil, že vydání je přípustné. Její vznik je třeba připustit již z toho důvodu, že soud nemá povinnost vyčkat skončení řízení o udělení mezinárodní ochrany …


Zobrazit článek >>>>>
Absurdistan: Dvaja Čečenci sedia v slovenskej väzbe už deviaty rok. Bez súdu!

http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/absurdistan-dvaja-cecenci-sedia-slovenskej-vazbe-deviaty-rok-bez-sudu.html

Dvojica Čečencov strávila viac než osem rokov v slovenskom väzení. Dôvod je prostý. Pochádzajú z regiónu, ktorým zmietala čečenská vojna. Ruská strana ich označuje za teroristov.

Babráci. Aj tak možno nazvať Jozefa K. z Kafkovho románu Proces, ktorého obvinili bez toho, aby mu niekto oznámil vinu, i Jožka Púčika, ktorý sedel v chládku za čin, čo nespáchal. Ich absurdné príbehy sú totiž na míle vzdialené slovenskej realite.

U nás môže človek sedieť za mrežami bezprecedentných deväť rokov bez toho, aby ho právoplatne odsúdili. Dlhoročné čakanie na to, kým sa kompetentní rozhýbu, sa prinajmenšom v jednom prípade zrejme skončí vydaním do neslávne známej ruskej basy.

.

Za mrežami

Hlavnými postavami bizarného príbehu sú dvaja čečenskí utečenci Ali Nurdinovič Ibragimov a Anzor Šadidovič Čentiev. Obaja sú z čečenskej dediny Katyr-Jurt, ktorú v roku 2000 bombardovali ruské lietadlá. Jeden má tridsaťsedem, druhý tridsaťjeden rokov. A z toho už viac než plných osem strávili v slovenskom väzení.

Dôvod je prostý. Pochádzajú z regiónu, ktorým zmietala čečenská vojna. Ruská strana ich označuje za teroristov. Bez ohľadu na to, ako ľahko možno v dnešnom Rusku získať nálepku teroristu, viní ruská strana Anzora z banditizmu a zo siahnutia na život a žiada jeho vydanie spolu so zadržaným Alim. Jeden sedí za mrežami v Košiciach, druhý v Leopoldove.

„Takáto dlhá väzba nie je a nemôže byť nijako zdôvodniteľná, jedine svojvôľou,“ hovorí Hana Demeterová zo združenia Pomoz jednému člověku, ktorá sa kauze venuje už niekoľko rokov.

„O takejto dĺžke väzby sme nepočuli dokonca ani v súvislosti s väznicou Guantánamo. Na Slovensku nesmie žiadny kriminálnik sedieť vo väzbe viac než päť rokov, aj keby to bol sériový vrah. Toto je už deviaty rok. Slovensko predsa podpísalo medzinárodné zmluvy, podľa ktorých musí byť …


Zobrazit článek >>>>>
Z korespondence s prosbou o pomoc v případě A.Čentieva

http://www.orthodox.sk/?page_id=198

ARCIDEKANÁT PRE OKRES SOBRANCE

Duchovný správca cirkevných obcí: jerej Mgr. Ivo Ozimanič
Bežovce 339, 072 53, mobil: 0918 515 610, email: ivo.ozimanic@post.sk

 

Od: Ivo Ozimanic ivo.ozimanic@post.sk

Komu: hana.demeterova@gmail.com

24.6. 2014, 16:50

A co tak azyl v Rusku ??

-

Komu: Ivo Ozimanic ivo.ozimanic@post.sk

Od: hana.demeterova@gmail.co

zkuste požádat! Myslím, že máte velkou šanci

-

Od: Ivo Ozimanic ivo.ozimanic@post.sk

Komu: hana.demeterova@gmail.com

26.6. 2014, 22:01

pani Demeterova na Slovensku je spravidlivost a sudnicstvi  ako v Rusku najlepsie ked bude sudeny v Rusku

–––––––

Arcibiskupství Pražské – Facebook

Dobrý den, děkujeme za zprávu, nejsme si však jistí, zda nám přísluší zasahovat do záležitostí v jiném státu. Bylo by asi lepší se obrátit na představitele slovenské církve. S pozdravem a poděkováním,

fra Norbert, Odbor vnějších vztahů APHA

 

Dobrý den, to jsme se obrátili. Mám za to, že pokud je špatně nakládáno s lidmi, hranice by neměly být brány v úvahu. Navíc pokud se jedná o naše sousedy, na které při dobré vůli můžeme mít vliv…

S pozdravem, Hana Demeterová

 …


Zobrazit článek >>>>>
Zástupkyně Slovenska v ESLP Pirošíková informovala ESLP, že Anzor Čentiev podal novou žádost o azyl a proto nemůže být vydán, dokud Migrační úřad SR nerozhodne o jeho nové žádosti o azyl. K tomu přiložila dokument od ředitele Migračního úřadu Priecela, kde se uvádí, že v případě OPAKOVANÉ žádosti o azyl je vydání přípustné…

Přílohu z velvyslanectví RF, kterou zástupkyně SR rovněž aktivně k ESLP odeslala, nemá snad ani smysl komentovat.


Zobrazit článek >>>>>
Application no. 40943/14

ESLP      +33 (0)3 88 41 39 00                                           CHENTIEV v.SLOVAKIA

URGENT – under rule 39

 

 Vážení,

 v Radiožurnálu Rádia Slovenska dnes, tj. 24.6.2014, ve 12.00, odezněla reportáž ohledně případu Anzora Čentieva.

 Zástupkyně SR v ESLP p.Pirošíková v ní potvrdila, že Anzor Čentiev opět požádal v SR o azyl, že Soud o této skutečnosti již informovala, ale ESLP nevydal předběžné opatření.

 

Odvolávala se na to, že pokud by ESLP viděl nebezpečí pro p.Čentieva v případě vydání do Ruska, jistě by předběžné opatření vydal. Údajně vzhledem k tomu, že jeho případ je veřejně známý, mu prý nebezpečí v případě extradice nehrozí, jelikož by už žádná jiná země pak Čečence nevydala!!!

Je zde evidentní, že Slovensko je připraveno porušit Úmluvu a princip non-refoulement! Je připraveno vydat žadatele o azyl bez řádného posouzení jeho žádosti.

V  souladu s článkem 1 a čl. 33 Úmluvy o právním postavení uprchlíků  je znemožněno do pravomocného ukončení správního řízení realizovat  u žadatele o azyl vyhoštění  či  vydání do cizího státu.

Audio k dispozici : http://www.rtvs.sk/radio/relacie/detail/radiozurnal-o-12-00/archiv?date=24.06.2014&station=slovensko

Přikládám textovou přílohu s vyjádřením p.Pirošíkové.

Žádám Vás o přijetí předběžného opatření, aby Slovenská republika nemohla p.Čentieva vydat bez řádného rozhodnutí o jeho azylové žádosti.

S pozdravem,

Hana Demeterová, hana.demeterova@gmail.com

Tirana 24.6.2014

.

Příloha: 1 str. – email od redaktora p.Racze

Už 9 rokov sú na Slovensku vo väzení dvaja Čečenský utečenci. Vo väzbe sú pre obvinenie ruskej prokuratúry, podľa ktorej sú vrahovia a teroristi. Žiada preto o ich vydanie. Pravdou však môže byť aj to, že sú iba  – pre Rusov – nepohodlný svedkovia bombardovania civilistov v Čečenskej vojne. Jednému z nich aktuálne …


Zobrazit článek >>>>>
Application no. 40943/14

ESLP      +33 (0)3 88 41 39 00                                           CHENTIEV v.SLOVAKIA

URGENT – under rule 39

 

Vážení,

advokát p.Čentieva Mgr.Stanko se bude nacházet příštích 10 dní mimo území Slovenska a dosahu internetu, proto Vás žádám o zaslání případné korespondence na můj e-mail hana.demeterova@gmail.com , poštou nadále Mgr.Stankovi.

V odpověď na Váš dopis ze dne 20.6.2014 můžeme uvést pouze to, že OPĚT pracovníci policie navštívili a vypovídali p.Čentieva bez přítomnosti advokáta (viz. policejní protokol o podání vysvětlení, zaslaný Soudu 20.6.2014), přestože p.Čentiev si výslovně přítomnost advokáta přál, jak je jeho zákonným právem. Mgr.Stankovi sice zavolali předem z cizinecké policie, že přesunuli jeho věc z Nitry do Bratislavy po přesunu z věznice Leopoldova do bratislavské vazby, přičemž Mgr.Stanko  opakovaně požádal, aby měl možnost účastnit se návštěvy policie p.Čentiva ve vazbě. Avšak nebyl mu sdělen žádný termín, a návštěva byla vykonána bez něj. Opětovně tak došlo k narušení práv pana Čentieva.

P.Čentiev prostřednictvím svého advokáta Mgr.Stanka podal řádnou žádost o azyl, jak Vám bylo sděleno v první korespondenci Soudu se žádostí o vydání předběžného opatření. Jak jsme Vás dále informovali, není pravdou, že by svou žádost později vzal zpět, pouze u úředního jednání požadoval přítomnost svého advokáta. V tom mu nebylo vyhověno. Protokol z podání vysvětlení, které Vám 20.6.2014 Mgr.Stanko zaslal, hovoří o prověřování faktu, na který jsme poukázali, a p.Čentiev opět potvrdil, že na azylové žádosti trvá. Toto prohlášení učinil on i jeho advokát v posledních týdnech opakovaně i v písemné formě, azylové řízení tedy v SR dle zákona probíhat musí. Advokát není informovaný v podstatě o žádných opatřeních, týkajících se jeho klienta, což je …


Zobrazit článek >>>>>
Tisková zpráva

Jakožto zástupkyně p.Anzora Čentieva v ESLP se obracím ke slovenským úřadům s výzvou neprodleně informovat jeho advokáta Mg.Norberta Stanka o vykonaných i plánovaných akcích s jeho klientem. Žádám rovněž slovenská média, aby se angažovali v případu p.Čentieva se snahou pomoci mu.

29.5.2014 podepsal ministr Borec souhlas s vydáním p.Čentieva do Ruska. Mgr.Stankovi ani p.Čentievovi nebylo rozhodnutí o povolení vydání doručeno, takže nemohl ani využít práva podat včasnou ústavní stížnost proti rozhodnutí o vydání. To bylo učiněno s odkazem na akceptování garancí ruské prokuratury, že lidská práva p.Čentieva budou dodržována. Jelikož se jedná o naprostý nesmysl, garancím ruské prokuratury se věřit nedá a existují velmi vážné příčiny domnívat se, že p.Čentiev by byl po nuceném vydání do RF mučen a ohrožen na životě, představitelé lidsko-právních organizací i světových institucí se obrátili k vládě SR s prosbou extradici nevykonat.

V pondělí 16.6.2014 byl p.Čentiev po více než 8-leté vazbě, jejíž délka je nezákonná, přemístěn z věznice Leopoldova do vazby v Bratislavě, advokátovi opět nic oznámeno nebylo. P.Čentievovi bylo dovoleno zatelefonovat, ovšem příčinu přemístění rovněž neznal. Měli jsme za to, že toho dne bude p.Čentiev vydán do Ruska. Dodnes se Mgr.Stanko nedopátral dle svého tvrzení ani po četných dotazech na úřadech včetně ministerstva vnitra, s jakým cílem se jeho klient ve vazbě v Justičním paláci nachází, a jaké jsou s ním plány slovenských úřadů dále.

17.6.2014 advokátovi telefonicky pracovníci cizinecké policie v Nitře oznámili, že následujícího dne jdou vykonat pohovor ohledně azylové záležitosti k jeho klientovi do Leopoldova. Dle slov Mgr.Stanka se udivili, že p.Čentiev se tam již nenachází. Posléze mu sdělili, že věc předali cizinecké policii v Bratislavě.

Každý den musím odpovídat na desítky dotazů …


Zobrazit článek >>>>>
Anzor Čentiev nebyl vydán.

Zítra, tj. 18.6.2014, s ním pracovníci migrační služby prý dle telefonátu policie advokátovi provedou pohovor ohledně jeho žádosti o azyl..


Zobrazit článek >>>>>
DOCUMENT – SLOVAKIA: HALT THE EXTRADITION OF CHECHEN ASYLUM SEEKER TO RUSSIAN FEDERATION

http://www.amnesty.org/en/library/asset/EUR72/003/2014/en/b11898aa-9f10-49dd-af08-85e3e4454412/eur720032014en.html

AMNESTY INTERNATIONAL

PUBLIC STATEMENT

Date: 16 June 2014

AI Index: EUR 72/003/2014

.

Slovakia: Halt the extradition of Chechen asylum seeker to Russian Federation

The Slovak authorities should halt immediately extradition proceedings against Anzor Chentiev, an ethnic Chechen asylum-seeker, to the Russian Federation, said Amnesty International today. According to information received by the organization, the extradition may take place today.

Anzor Chentiev would be at risk of serious human rights abuses, including torture and other ill-treatment and unfair trial, if forcibly returned to Russia, and launched an appeal urging the Slovak Minister of Interior and the Minister of Justice to halt the extradition. (See AI UA: 146/14 Index: EUR 72/002/2014 Slovakia, available at http://www.amnesty.org/en/library/info/EUR72/002/2014/en)

Slovakia is under an obligation under international law not to deport, expel, return or extradite any person to a country where he is at risk of serious human rights abuses, including torture and other ill-treatment.

.

Background information

Anzor Chentiev is an asylum-seeker from the Russian Federation where he is reportedly facing criminal proceedings on terrorism-related. He applied for asylum in Slovakia after he arrived in the country several years ago and, according to his lawyer, he was placed in detention in connection with the extradition request from the Russian Federation, and spent almost nine years on remand.

Amnesty International calls on the Slovak authorities to immediately release him pending the resolution of his asylum claim, or at a minimum, make his release subject to the least restrictive non-custodial measures that the government proves are necessary


Zobrazit článek >>>>>
Evropský soud pro lidská práva nepřijal opatření, aby Anzor Chentiev nemohl být nezákonně vydán ze Slovenska do Ruska.


Zobrazit článek >>>>>
Application no. 40943/14  

Fax  +33 3 88 41 39 00

CHENTIEV v.SLOVAKIA

URGENT !   Under rule 39 – extradition could be today (Monday 16.6.2014 at 13.50 of French time)

Doplnění ve věci

Vzhledem k tomu, že u právního zástupce p.Čentieva Mgr. Stanka se stala smutná událost v rodině a nemůže se momentálně věnovat případu, ve věci korespondence v této záležitosti tuto zašlete na moji e-mailovou adresu hana.demeterova@gmail.com, případně poštou nadále Mgr.Stankovi, prosím.

K podmínkám přijatelnosti stížnosti v ESLP  poukazuji na ustanovení Soudu, a to:

A. Nevyčerpání vnitrostátních právních prostředků nápravy

(e) Existence a vhodnost 

52. Stěžovatelé jsou povinni vyčerpat pouze ty prostředky nápravy, které jsou v rozhodné době dostupné jak teoreticky, tak prakticky a které mohou podat sami, tedy takové, které jsou dostupné, způsobilé poskytnout nápravu ve vztahu k jejich námitkám a které mají rozumné vyhlídky na úspěch (Sejdovic proti Itálii [velký senát], § 46; Paksas proti Litvě [velký senát], § 75). 

Dále v případě vydání hrozí porušení čl.3, 5 a 6 Úmluvy

 

Porušení čl.5 Úmluvy – Právo na svobodu a osobní bezpečnost

 

P.Čentiev je DEVÁTÝM rokem ve vazbě, což je závažným narušením čl.5 Úmluvy, a po celou tu dobu žádá v SR o azyl, přičemž požádal několik měsíců před vzetím do vazby (!), jeho druhá žádost se táhla poslední téměř 4 roky bez výhledu na vydání konečného rozhodnutí, protože byla neustále předávána od jedné soudní instance k druhé. Ani Ústavní soud SR neshledal nic nezákonného v délce vazby, i v obdobném případě p.Aliho Ibragimova!!! Mám za to,  že p.Čentiev sice ve špatném zdravotním stavu vzal svou druhou žádost o azyl …


Zobrazit článek >>>>>
Štrasburg Čečencovi nevyhovel, vydáme ho Rusku

http://www.sme.sk/c/7234855/strasburg-cecencovi-nevyhovel-vydame-ho-rusku.html

 .

Anzor Čentiev je na Slovensku od roku 2006. Rusko ho chce stíhať za zabitie ruských dôstojníkov.

BRATISLAVA. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) sa rozhodol nevyhovieť žiadosti Čečenského utečenca Anzora Čentieva o nariadenie predbežného opatrenia, ktorým by súd zabránil jeho vydaniu na trestné stíhanie do Ruskej federácie.

Informovalo o tom ministerstvo spravodlivosti.

Čentiev je na Slovensku od roku 2006. Rusko žiada jeho vydanie na trestné stíhanie za zabitie ruských dôstojníkov.

„Preto v súčasnosti neexistuje žiadna právna prekážka vydania sťažovateľa na trestné stíhanie do Ruskej federácie,“ uviedol Pavol Kubík z tlačového odboru rezortu spravodlivosti.

Čentiev sa podľa neho po odmietnutí jeho sťažnosti európskym súdom z 15. apríla 2014 opakovane obrátil na tento medzinárodný súdny orgán a žiadal o nariadenie spomínaného predbežného opatrenia.

.

Aktivisti chcú vydaniu zabrániť

Podľa Hany Demeterovej zo združenia Pomoz jednomu člověku rozhodol súd na základe nepravdivej správy zástupkyne slovenskej vlády.

Opäť žiada súd, aby predbežným opatrením zabránil vydaniu s tým, že pracovníci migračnej služby údajne navštívili utečenca bez prítomnosti jeho advokáta.

Podľa Demeterovej Čečenec neodmietol žiadosť o azyl, ale len žiadal o poradu s advokátom.

Slovný zvrat, že „mimo zápisnicu“ povedal ľuďom z migračnej služby, že chce byť vydaný, je podľa Demeterovej z právneho hľadiska absolútne neplatný.

Zároveň sa pýta, prečo by to nedali do zápisnice, ak by o také niečo naozaj žiadal.

„Postup pracovníkov migračnej služby aj vlády Slovenskej republiky je neuveriteľne nezákonný,“ napísala vo štvrtok Demeterová v liste pre ESĽP.

Riaditeľ Migračného úradu ministerstva vnútra Bernard Priecel pri spomínaných úkonoch nebol, ale vo všeobecnosti hovorí, že zo strany štátnych orgánov …


Zobrazit článek >>>>>
VERY URGENT – SAVE LIFE, PLEASE!

Dear Ladies and  Gentlemen,

 

On 11th June 2014 European Court of Human Rights  decided NOT to indicate interim measures  (enclosure 1), in the case of Anzor Chentiev,  a Chechen asylum-seeker, who has been staying  for over 8 years in detention in  Leopoldov prison in Slovakia

.

APPEAL of Amnesty International

here: http://amnesty.org/en/library/info/EUR72/002/2014/en

The ECHR  decision was based on the disinformation supplied by the Slovak Government.

Anzor Chentiev has been held in prison on terrorism-related charges initiated against him and Ali Ibragimov by Russian authorities, who demand their extradition. After 8 years in prison with no prospect of any solution to the case and under severe psychological pressure Mr. Chentiev suddenly dropped his asylum request. This was an act of sheer despair and he regretted it very soon. He asked his to submit a new asylum request to Slovak authorities and  a request to ECHR for new interim measures. The lawyer filed both requests, but meanwhile, the Slovak Minister of Justice Mr.Borec signed the decision to extradite  Mr.Chentiev to Russia.

Last week representative of the Slovak Ministry of Interior visited Mr. Chentiev in prison to conduct an asylum interview  - this was the consequence of his fresh asylum application. However, Mr Chentiev’s lawyer, Mr Stanko, was not invited to the interview, despite the earlier promises of the Ministry of the Interior to contact him and inform him of the planned visit. This  was not done.

Mr. Chentiev asked  for the presence of Mr.Stanko at the interview – but the people


Zobrazit článek >>>>>
From: Martin Sefranko
Date: 2014-06-12 18:16 GMT+02:00
Subject: Žiadosť o nevydanie Anzora Čentieva
To: info@vlada.gov.sk
Cc: silvia.belesova@vlada.gov.sk, beatrice szaboova <beatrice.szaboova@vlada.gov.sk>, info@mzv.skinformacie@prezident.sk

.

.

Vážení páni,
týmto Vás žiadam o nevydanie p. Anzora Čentieva do Ruskej federácie.
Jestvujú indície, že konanie migračnej služby  zástupkyňa SR v ESLP riadne neprekontrolovala a ELSP bola poskytnutá nepravdivá informácia o stave azylového konania pána Anzora Čentieva.
.
Ďakujem Vám za opätovné prešetrenie prípadu.
S úctou
.
Martin Šefranko
evanjelický a. v. farár
sefrankom@gmail.com
Legionárska 6
811 07 Bratislava I


Zobrazit článek >>>>>
eur720022014en.pdf

http://helpaman.org/new/?p=7183

.

http://pripady.amnesty.sk/pripad/vydanie-cecenskeho-utecenca-do-ruska

.

ANZOR ČENTIEV: VYDANIE ČEČENSKÉHO UTEČENCA DO RUSKA

Slovenská republika, akcia začala 10.6.2014, petícia je stále aktívna

Anzor Čentiev, etnický Čečen a žiadateľ o azyl na Slovensku, momentálne čelí bezprostrednému vydaniu do Ruskej federácie. V prípade, že sa vráti do Ruskej federácie, hrozí mu nebezpečenstvo, že bude mučený a vystavený nespravodlivému súdnemu procesu.

Anzor Čentiev čelí trestnému stíhaniu v Ruskej federácii na základe obvinenia z údajného terorizmu a vraždy dvoch ruských vojakov, za ktoré mu hrozí dvadsaťročný trest. Anzor požiadal o azyl na Slovensku pred niekoľkými rokmi, keď prišiel na Slovensko. Podľa jeho právnika bol umiestnený do väzby, pretože na neho bola vydaná žiadosť na vydanie z ruskej strany.

Anzor žiada o azyl na Slovensku a bojuje proti svojmu vydaniu do Ruska už deväť rokov. V januári 2014 náhle odvolal svoju žiadosť o azyl a na ministerstve spravodlivosti požiadal o návrat do Ruska. Rovnako požiadal Európsky súd pre ľudské práva, aby zrušil predbežné opatrenia, ktoré boli predtým vydané v jeho prípade a zabezpečovali mu, že nesmie byť vydaný do Ruska, pokiaľ sa nerozhodne o jeho žiadosti o azyl. Amnesty International sa domnieva, že tieto žiadosti mohli byť podané pod nátlakom. Slovenské autority začali konanie o vydanie.

Anzor opätovne požiadal 3.6. 2014 o azyl na Slovensku a prostredníctvom svojho právnika podal nový návrh na predbežné opatrenie na Európsky súd pre ľudské práva. Prerušenie pokračovania predbežných opatrení odôvodnil psychickými problémami spôsobenými jeho 9 ročným pobytom vo väzbe. Do 11.júna 2014 musia Anzor aj slovenská vláda predložiť ďalšie požadované informácie na Európsky súd pre


Zobrazit článek >>>>>
Application no. 40943/14

CHENTIEV v.SLOVAKIA

ESLP  +33 (0)3 88 41 39 00

 .

URGENT

Under rule 39

.

Vážení,

dnes advokát p.Chentieva Mgr. Stanko obdržel od Vás zprávu, že se nepřijímá předběžné opatření, aby nebyl vydán do RF ze Slovenska.

Zpráva p.Pirošíkové, představitelky vlády SR, je však nepravdivá!!!

Pracovníci migrační služby navštívili p.Chentieva BEZ vědomí jeho obhájce, přestože se předtím s ním domluvili, že se sejdou u p.Chentieva ohledně jeho žádosti o azyl společně. Návštěvu advokátovi oznámili až po odchodu z věznice! Jak vyplývá z přílohy, která Vám byla zaslána p.Pirošíkovou, pracovníkům migrační služby NEODMÍTL p. Chentiev žádost o azyl, nýbrž DLE SVÉHO ZÁKONNÉHO práva žádal o poradu s advokátem, nic jiného. Na své žádosti o azyl nadále trval a trvá, a slovní obrat, že „mimo zápisnici“ řekl pracovníkům migrační služby, že chce být vydán, je absolutně z právního hlediska neplatný! Pokud by něco takového opravdu žádal, proč by to nedali do zápisnice???

Ve Vaší dnešní zprávě se uvádí, že jste rozhodovali na základě dopisu advokáta ze dne 10.6.2014. Jenže on Vám dne 11.6. 2014 poslal další zprávu, do vypršení termínu 17.00, který jste mu dali, kde vysvětlil situaci se žádostí o azyl. Ovšem o tomto dopisu ze dne 11.6. není ve Vaší zprávě ani zmínka.

Žádáme Vás o vydání předběžného opatření, aby p.Chentiev nebyl násilně vydán, jelikož to odporuje veškerým možným mezinárodním dohodám – o mučení, lidských právech a svobodách. Postup pracovníků migrační služby i vlády SR je neuvěřitelně nezákonný. Věříme, že nebudete toto podporovat a naše vysvětlení, které Vám můžeme následně podrobně doložit (advokát p.Stanko má neodkladné soudní jednání),


Zobrazit článek >>>>>
ESLP povolil vydání Anzora Chentieva do Ruska


Zobrazit článek >>>>>
Slovensko drží dva muže devátý rok ve vazbě. Neví, zda je má vydat Rusku

http://www.lidovky.cz/slovensko-drzi-dva-muze-devaty-rok-ve-vazbe-nevi-zda-je-ma-vydat-rusku-1kq-/

9. června 2014

BRATISLAVA -S nadsázkou by se dalo říct, že David Rath je proti nim břídil. Anzor Čentiev společně s dalším čečenským utečencem Ali Ibragimovem sedí ve vazbě neuvěřitelný devátý rok. V Rusku jim hrozí více než dvacetileté tresty, mimo jiné kvůli obvinění z vraždy dvou ruských vojáků a terorismu. Za mřížemi bez soudu zůstávají kvůli tahanicím o jejich vydání.

Jako o teroristech o nich psala slovenská média v roce 2006, kdy do sousední země přišli přes východní hranici. Podle svých slov utíkali stejně jako mnoho dalších Čečenců před terorem Ramzana Kadyrova. “Když vypukla čečenská válka, Čentievovi bylo 11, Ibragimovi 17 let,” vypráví Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku, která se v jejich případu dlouhodobě angažuje.

V roce 2000 při bombardování jejich vesnice Katyr-Jurt zahynulo 175 lidí. “Anzor a Ali vytahovali dle svědectví vesničanů desítky dětí ze zavalené mateřské školky, když se jeden z bombardérů vrátil, a střepina další bomby zasáhla Anzorovi oko. Při útěku z Ruska tak byl Anzor invalidou s jedním okem, kterému se krátce předtím narodila dcerka. Od té doby ji neviděl, žena zahynula v autohavárii před pár lety. Alimu zemřel následkem válečných událostí otec na infarkt, bratra mu zastřelili před očima. Bohužel, on i Anzor vrahy v uniformách viděli, což se stalo příčinou jejich budoucího pronásledování na základě zfalšovaného obvinění z ‘banditismu’,” popisuje Demeterová pohnuté osudy obou mužů.

.

Ve vazbě od roku 2006

Slovenská policie je hned zkraje roku 2006 zadržela a Rusko požádalo o jejich vydání. Od té doby sedí ve vazbě. Slovenské zákony přitom i v případě podezření z těžkých zločinů


Zobrazit článek >>>>>
OTEVŘENÝ DOPIS
ministru spravedlnosti Slovenské republiky
p. Tomáši BORCI

31.5.2014

Vážený pane ministře,

ve Vašich rukou je osud Anzora Čentieva, kterého společně s Ali Ibragimovem již v r.2006 slovenský tisk označil jako „bandity a teroristy“, protože je tak nazvala ruská generální prokuratura. Ta zažádala jejich extradici poté, co požádali na Slovensku o azyl. O té doby se p.Čentiev nachází ve vazbě Leopoldova, p.Ibragimov za mřížemi v Košicích. DEVÁTÝ rok. O délce téhle vazby jsme neslyšeli ani v souvislosti s věznicí Guantanámo.

V r.2010, téměř po 5 letech jejich vazby v SR, jsme se o nich v ČR dozvěděli po rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který konstatoval, že do Ruska mohou být vydáni, že garance ruské prokuratury jsou dostatečné pro to, abychom se nemuseli domnívat, že snad budou nespravedlivě souzeni, mučeni či popraveni. Napsali jsme tehdy zoufalý dopis ESLP, kde jsme vysvětlili, že tito dva lidé jsou dle našich poznatků oběťmi putinovských represí, a že na Slovensku jim nebyla poskytnuta účinná právní pomoc k tomu, aby se mohli bránit proti vzneseným obviněním. ESLP přijal naši stížnost, vydal předběžné opatření s tím, že do konečného rozhodnutí ESLP nemohou být do Ruska vydáni. Oba podali novou žádost o azyl. Po dalších 4 letech, kdy MV azyl odmítalo, slovenské soudy střídavě rozhodnutí schvalovaly nebo rušily, se ocitli v uzavřeném kruhu bez výhledu na brzké rozhodnutí. Stížnosti na délku vazby, která nemá v civilizovaném světě obdoby, byly smetány ze stolu. Žádosti o advokáta ignorovány. SAK poslala seznam advokátů, ke kterým se měli obrátit, ovšem lidé ze seznamu byli zaneprázdněni. Dělali jsme co jsme mohli. Jenže české právo se od slovenského liší v mnoha věcech, navíc komunikace z jedné republiky do druhé je …


Zobrazit článek >>>>>
9. ROK VE VAZBĚ na Slovensku !!!

http://www.sme.sk/c/6377667/labsimu-musime-za-vyhostenie-zaplatit-odskodne.html
·

Labsimu musíme za vyhostenie zaplatiť odškodné

·
Slovensko porušilo práva Alžírčana, keď ho vyhostilo napriek zákazu európskeho súdu.
·

Fakty

·

Mustafa Labsi
  • máj 2007: slovenská polícia Alžírčana zadržala;
  • január 2008: Najvyšší súd súhlasil s vydaním;
  • jún 2008: Ústavný súd sa Labsiho zastal;
  • júl 2008: Európsky súd vydal opatrenie, ktorým Labsiho vydať zakázal;
  • marec 2010: Najvyšší súd zamietol tretiu žiadosť Alžírčana o azyl;
  • apríl 2010: ministerstvo vnútra Labsiho vyhostilo.


Zobrazit článek >>>>>
O dvou vězněných Čečencích na Slovensku, Zuzaně Fialové a výbuchu v Domoděvovu (aneb co s čím souvisí)

25.4.2011

Začátkem  listopadu 2010 se v Bratislavě konalo Středoevropské fórum. V jeho rámci se na panelu označeném číslo tři konala diskuse s názvem Náměstí nesouhlasu. Hosty byly dva z osmi statečných, kteří v srpnu 1968 na Rudém náměstí protestovali proti okupaci Československa – Viktor Fainberg a Natalija Gorbaněvskaja, dále slovensko – švýcarská básnířka Irena Brežná, český aktivista a hudebník Michael Kocáb a slovenská herečka Zuzana Fialová, známá z filmů Babí léto a Obsluhoval jsem anglického krále. Zuzana Fialová se ujala přednesu slovenského překladu básně Natalije Gorbaněvské „Náměstí nesouhlasu“ o pěti minutách demonstrace na Rudém náměstí 25. srpna 1968.…


Zobrazit článek >>>>>
Vážený pane doktore,

vzhledem k tomu, že Vy a Váš kolega Dr. Fedorčuk jste byli přiděleni jako lékařští experti pánům Ibragimovi a Chentievovi, které slovenský justiční systém vězní již devátým rokem bez umožnění řádného vyšetřování a soudu, rozhodla jsem se Vám v dobré víře napsat.

Oba vězně jsem v roce 2010 navštívila se skupinou lidskoprávních aktivistů. Byli s námi i bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Michal Kocáb a známý bývalý ruský vězeň-disident Viktor Fainberg, který jako jeden ze sedmi statečných v r. 68 protestoval na Rudém náměstí proti okupaci Československa.

Obraz, který se nám při návštěvě  obou vězňů naskytnul byl naprosto otřesný. Setkali jsme se dvěma jak fyzicky, tak psychicky zuboženými lidmi. Pan Ibragimov trpí více než 15 let žaludečními vředy. K tomu se během prvních 4,5 let ve slovenských věznicích Košice a Leopoldov přidaly další zdravotní problémy, související také s obrovským psychickým vypětím z dlouhodobého vazebního pobytu a různými výsledky vlekoucích se soudních řízení „vydat nebo nevydat“, přičemž vydání by pro oba znamenalo děsivé mučení v ruských věznicích, které často končí smrtí.

Pan Chentiev přišel o levé oko při ruském bombardování jeho vesnice Katyr Jurt v Čečensku v r.2000, v hlavě a ruce mu zůstaly střepiny, které v tehdejších odmínkách nebylo možné vyoperovat. Dodnes trpí bolestmi, zrak na zbývajícím oku se prudce zhoršil. Před 2 lety navíc zahynula jeho žena, a jejich společnou 9-letou dceru vychovává jeho rodina.

Po setkáni s oběmi vězni si nicméně myslím, že největší bolestí, kterou trpí, je zoufalství z bezpráví, kterého se jim na Slovensku dostává. A válečné trauma, kterým prošli jako děti a mladí chlapci. Jednomu …


Zobrazit článek >>>>>