a

!


Zobrazit článek >>>>>

Zobrazit článek >>>>>
Budova Magistrátu města Olomouc, Horní náměstí, 24.5.2017

Dělníci bez helmy, bez jištění…

https://www.youtube.com/watch?v=8zicZzbrZQA


Zobrazit článek >>>>>
Jak Ondřej Golis pro lidovky.cz psal a psal a jak všechny cesty vedou k agentu Burešovi

Boj s prodejnými českými mocipány (spíše mocimonstry) je na mnoho let prohraný. Snad ne navždy. Postavit se jim, a nedej Bože ještě připomenout většině dnešních jejich kritiků vlastní spolupráci s nimi (údajně v domnění, že k poznání přišli pozdě), se nevyplácí. Ale nelituji. Sama jsem se snažila udělat, co jsme mohla, abychom nebyli zpátky v Kremlu, kde už jsme. Cesta zpět nebyla neviditelná pro ty, kdo ji vidět chtěli. Vedla přes zavírání očí nad nelidskostí a nespravedlností páchanou u nás na jiných, pro příklad uvedu politické uprchlíky z putinovského Ruska. Špína české justice už vyprat nejde, došlo i na domácí a zaprané prádlo už nosí všichni a všude. Skoro všichni – ti údajně svobodně zvolení budou dál v čistém, uměli si to zařídit.

A komu se to nelíbí, s tím už si postupně poradí. Právo je tam, kde je moc.

Náš problém opravdu nejsou uprchlíci, ale vlastní zvrhlíci u kormidla.

Největší Babišův umělecký výkon vůbec není Čapí hnízdo, ale ROP Severozápad, kde jeho stín opravdu překročil jeho samotného. Klobouk dolů za kouzelnický (ve smyslu neviditelný) výkon s podporou budoucí VSZ Bradáčové, tehdejšího ještě šéfa ÚOOZ Šlachty, spolku kolem Transparency International – Wagenknechta, Ondráčka a spol. (viz. dále).

Přišli jsme na to náhodou, když jsme zjistili, že celý soud s Petrem Kušnierzem byl fraška jako v Rusku. Nemluvím o tom, jestli, jak a na koho pracoval. Ale o tom, že aby účel (kmotrovská likvidace kmotrů ODS, ČSSD…) posvětil prostředky, vyrobila se úplatkářská kauza, a celá česká justice (a nejen) šla do kopru. Takže ANO – Babiš má pravdu v tom, že v Česku se dá vyrobit kauza na kohokoliv. On s tím má přece výborné zkušenosti. A ti dnešní kritici, kteří byli slepí, k tomu teď mlčí. Ono přiznat takovou vlastní blbost umí málokdo. Nebo tehdy šlo spíše o zištnost? Nebo o to, že mě se to netýká? Jak u koho….

K pádu vlády za účasti stejných aktérů už byl pak jen kousek. Bylo natrénováno.

http://forum24.cz/polemika-s-kroupou-uniky-z-zivych-policejnich-spisu-jsou-skutecne-rakovinou/

Babišovy Lidové noviny jsou naprosto odstrašujícím příkladem sériové výroby kompromitujících a udavačských článků a klíčem ke každému případu je nějaká konkrétní kauza, na níž Babišovi záleží.

Tady nejde o kauzu jednu, ono už se všechno začalo dle očekávání prolínat. Jen to nečekali všichni.

Když už má někdo těch informací až moc, nejlepší je jeho slova znevěrohodnit. To se pak v jedné slátanině posbírají “důvěryhodné” tzv. kompromitující informace typu kdo kde co povídal, a je to. Stačí třeba i iniciály nebo “nejmenovaná advokátní kancelář”. K čemu něco dokazovat, hlavně že to ve čtenářích zanechá přinejmenším pochybnosti – především v těch, kteří doposud žijí v bludu, že v novinách přece nelžou, protože se s nimi můžete soudit. Aha. Zkuste to s českými soudy, a máte na několik let o nervy a peníze postaráno.

Ondřej Golis, Babišův věrný služebník dříve v lidovky.cz, nyní v irozhlas.cz, se mnou v letech 2013-15 napsal několik článků o vážných případech, kterými jsem se zabývala. Jak asi všechna ta fakta o mé práci prověřoval, když až v r. 2016 zjistil, jaká jsem vlastně zrůdička. Shodou okolností na to přišel v době, kdy jsem žila v Albánii, kde mě rád navštěvoval. A shodou okolností se zrovna v té době v Albánii odehrával už dříve rozehraný velký český tunel s ne zrovna podřadnými hráči. Zmiňuji se o něm dále.

Ke sviňárně, kterou o mně Golis uveřejnil http://www.lidovky.cz/lidska-nouze-jako-byznys-znama-aktivistka-obrala-uprchliky-i-zname-o-miliony-1w9-/zpravy-domov.aspx?c=A160211_142309_ln_domov_ogo

jsem se krátce vyjádřila v dalším článku na tomto webu http://helpaman.org/new/?p=8273 . Pokud se v něčem opakuji, je to tím, že k dříve uvedenému se prostě nevracím, abych na tuto záležitost vydala jen nejnutnější energii. Už mě stála dost.

S návazností se taky příliš netrápím - kdo opravdu chce, ten se v tom vyzná.

“Internetová diskreditace” je jen jeden z výdobytků české postsovětské moderní společnosti, kde falešné zprávy jsou stále sofistikovanější.Zobrazit článek >>>>>

Zobrazit článek >>>>>
Demagogie ministerstva spravedlnosti pod vedením ministra Pelikána je nebezpečná, neprofesionální a stejně zavádějící, jako předchozí tvrzení ministra Blažka a jeho spolupracovníků.

Jen idiot může tvrdit, že ministr Blažek “nemohl předvídat”. Byl mnohokrát upozorňován na mezinárodní dohodu, dle které nebylo možno p.Torubarova deportovat násilně do RF před konečným rozhodnutím o jeho azylové žádosti, existuje o tom mnoho písemných dokladů (např. Helsinského výboru a dalších). Je to katastrofální tvrzení, svědčící o přetrvávající neschopnosti zaměstnanců MS, což zase můžou odnést další nešťastníci…

Především však bylo Ministerstvo spravedlnosti ČR o této skutečnosti informováno Odborem azylové a migrační politiky MV ČR ihned po přijetí azylové žádosti p. Torubarova. Opakovaně jsme na níže uvedený doklad ministerstvo spravedlnosti mimo jiné před nezákonnou extradicí upozorňovali.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/kalousek-kvuli-nemu-zastavoval-letdlo-neuspesne-ted-chce-sti/r~e3c538ac484611e6bc7c0025900fea04/

Ministerstvo spravedlnosti již Torubarova částečně odškodnilo: Loni v říjnu, poté co podal žalobu, mu poslalo čtvrt milionu korun. “Přiznání peněžité částky ve výši 250 000 Kč se vzhledem ke stavu věci jeví jako dostatečné,” uvedlo v dopise, kterým se mu i omluvilo…

Ministerstvo navíc uvažovalo o tom, že by uvedenou částku požadovalo po exministru Blažkovi. Nakonec to ale zavrhlo. “Rozhodnutí Ústavního soudu ve věci zákonnosti extradice pana Torubarova nebylo možno předvídat,” vysvětlil Daniel Škvařil z kanceláře současného ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.

Podle Škvařila to byl totiž první případ, kdy se ústavní soudci kolizí azylového řízení a vydání zabývali. “Předpokladem pro vznik povinnosti úřední osoby hradit regresní náhradu je zavinění minimálně v rovině nevědomé nedbalosti a to by se nemohlo podařit dovodit,” dodal Škvařil.

“Já vycházel z judikatury, která existovala,” hájí se sám Blažek. Uvedené rozhodnutí Ústavního soudu sice respektuje, ale upozorňuje, že může mít nebezpečné důsledky. “Azylové řízení lze donekonečna protahovat, protože ty zákonné lhůty se málokdy dodržují. Ti, kteří u nás zůstanou a jsou to skutečně zločinci, toho zneužívají, jsou u nás za peníze daňových poplatníků i více než rok,” řekl Aktuálně.cz.

http://helpaman.org/new/?p=3226 , str.143
http://denikreferendum.cz/clanek/15651-torubarov-a-trivialni-prednost


Zobrazit článek >>>>>
Toto není z Koránu…

http://bible.or.cz/show.pl?path=b21&book=5&fc=&fv=

Bible

 

Pátá Kniha Mojžíšova (Deuteronomium)


Zobrazit článek >>>>>
Léta zbytečného utrpení. Chlapec prohrál boj o nohu, uřízli mu ji

 

http://www.lidovky.cz/leta-zbytecneho-utrpeni-chlapec-prohral-boj-o-nohu-urizl...

10. SRPNA 2015 6:30

PRAHA Po několika letech těžko popsatelného utrpení prohrál boj o nohu. Patnáctiletý Turpal-Ali Turluev s matkou si od lékařů tento týden vyslechli neúprosný verdikt: končetinu nelze zachránit, jediným řešením je amputace. K radikálnímu řešení přitom podle rodiny vůbec nemuselo dojít.
.
TURPALOVA NOHA KRÁTCE PŘED AMPUTACÍ.

Osud čečenského chlapce, jehož tragický příběh začal po nepovedené operaci kvůli rakovině stehenní kosti,server Lidovky.cz popsal zkraje letošního roku. „Po článcích Turpalovi finančně pomohli čtenáři, ale ozvalo se také vedení německé Schön Klinik Vogtareuth. Poslali pozvání, na základě kterého Turpal s maminkou dostali v Moskvě německé vízum a odjeli do Vogtareuthu,“ líčí Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku, která se v případu angažuje.

Mladíkův stav však byl vážný. V roce 2007 se na ortopedické klinice německém Rummelsbergu postupně podrobil dvěma operacím: jeho matka uvěřila lékařům, že i navzdory rakovině dokáží nohu zachránit. Jenže voperované destičky a šrouby se v končetině začaly hýbat a místo úlevy přišlo nevýslovné utrpení a strach o život. Turpalovi se v těle začala šířit infekce a přišly vysoké teploty až 42 °C.

Lékaři ve Vogtareuthu nyní proto chlapce měsíc vyšetřovali a hledali řešení, jak zachránit jeho i nohu. Mladíkův stav nakonec shledali tak vážným, že ho poslali na specializovanou kliniku v Bochumi. „Do poslední chvíle se uvažovalo o transplantaci kosti a záchraně nohy. Bohužel, ve středu se lékaři rozhodli, že nohu je třeba amputovat. Infekce zničila stehno natolik, že na nápravu je již pozdě,“ tlumočila Demeterová drastický verdikt.

Amputace nohy navíc přijde na 20 tisíc eur, což je pro Turpalovu svobodnou matku nedosažitelná částka. …


Zobrazit článek >>>>>
Vzpoury v Bělé? Může za ně prý nelidský přístup českých úředníků

http://www.lidovky.cz/vzpoury-v-bele-muze-za-ne-nelidsky-pristup-ceskych-uredniku-pr1-

.

BĚLÁ POD BEZDĚZEM Nervozita uprchlíků přecházející do agresivity v Bělé pod Bezdězem je pochopitelná. Serveru Lidovky.cz to řekla Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku, která se problematikou léta zabývala. V zařízení podle ní panují otřesné podmínky, lidem se tam nedostává ani základní lékařské péče.

Lidovky.cz: Jaké jsou podle vás v Bělé skutečně podmínky?
Pokud vím, hodně lidí se tam po celé roky ocitalo neoprávněně, přičemž náš stát jejich zadržování stál hodně peněz. Stěžovali jsme si na podmínky opakovaně už před pár lety. Jediný, kdo se snažil situaci rozebrat, byl pan senátor Jaromír Jermář coby předseda senátního výboru pro lidská práva. Přijel tam dokonce navštívit jednoho uprchlíka z Ruska společně s paní Světlanou Gannuškinovou z organizace Memorial. Ta byla šokovaná, že v ČR je možné neoprávněně držet lidi v takových podmínkách několik měsíců.

Lidovky.cz: V poslední době se ale objevily informace o výhrůžkách smrtí a znásilnění zaměstnancům tábora, setkala jste se s něčím takovým?
Ne, nesetkala. Ale od zadržovaných lidí jsem o výhrůžkách na jejich adresu slyšela mnohokrát. A podle svědků se nejednalo v některých případech jen o výhrůžky.

Lidovky.cz: Jsou podle vás obavy místních obyvatel z uprchlíků oprávněné?
Myslím si, že bychom se měli obávat vlastních úředníků, kteří se chovají nelidsky k uprchlíkům.

Lidovky.cz: Podle dostupných informací jsou ale agresivní a ničí například vybavení tábora…
Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Často je do toho dotlačí právě pracovníci odboru azylové a migrační politiky a jejich spolupracovníci. Ti lidi v táboře nemají absolutně šanci se bránit zvůli našich úředníků.

Lidovky.cz: Je podle vás v Bělé


Zobrazit článek >>>>>
Advokát Prchal znovu úřaduje, tentokrát jako důvěrník pražské primátorky

ŠEDÁ EMINENCE ZASAHUJE. KDO FAKTICKY OVLÁDÁ PRAHU?

http://neovlivni.cz/seda-eminence-zasahuje-kdo-fakticky-ovlada-prahu/

Když deník Neovlivní.cz v květnu zveřejnil žebříček nejvlivnějších lidí v Praze, umístil se překvapivě vysoko – na pátém místě – nenápadný právník Petr Prchal. Na primátorku Krnáčovou má podle znalců magistrátního prostředí takový vliv, že občas není jasné, jestli rozhoduje on nebo jeho šéfka. O jeho pozici v Praze přesně vypovídá aktuální případ…

.

Na Prchala jsme upozorňovali již dříve zde:

http://helpaman.org/new/?p=4959

.

Pravoslaví za mřížemi

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Hana-Demeterova-Pravoslavi-za-mrizemi-276701

.

23. 6. 2013

Dne 27. 2. 2012 uveřejnily Parlamentní listy příběh matematika Mindii Kašibadzeho „Další justiční zločin nebo „jen“ omyl?“

Už tehdy rozhodl exministr spravedlnosti Pospíšil o přípustnosti vydání do Gruzie p. Kašibadzeho – žadatele o azyl, u kterého nebylo ukončeno azylové řízení. Stejně nezákonně to udělal i v dalších případech, ale realizaci vydávání zabránil odklad vykonatelnosti Ústavního soudu ČR. Jeho následovník ministr Blažek ve zhoubném díle pokračoval, jen s tím rozdílem, že se neobtěžoval alespoň jako Pospíšil poslat vydávanému vlastní rozhodnutí o extradici, aby dotyčný mohl podat stížnost k Ústavnímu soudu. Takže Zdař Bůh, tentokrát to vyšlo – do Ruska byl vydán Alexey Torubarov.…


Zobrazit článek >>>>>
Hnis, horečka 42 °C a beznaděj. Šanci přežít daly mladíkovi peníze z Česka

http://www.lidovky.cz/za-minutu-12-umirajicimu-chlapci-pomohl-ctenar-nemocnice-nabidla-lecbu-12l-/zpravy-domov.aspx?c=A150528_161119_ln_domov_ogo

PRAHA Ještě zdaleka nemá vyhráno, patnáctiletému Turpalu-Ali Turlueovi ale po článku serveru Lidovky.cz svitla naděje, že jeho několikaleté utrpení skončí… a přežije.

Aby bylo možné příběh o šťastném konci odvyprávět, musíme se vrátit na začátek, do roku 2007. Tehdy se mladík z Čečenska s rakovinou ve stehenní kosti podrobil první operaci na ortopedické klinice německém Rummelsbergu. Jenže po první, nepovedené, následovala za rok druhá a pak už jen beznaděj. Tělem chlapce se začala šířit závažná infekce a trpěl velkými bolestmi. Turpalova matka navíc zůstala bez peněz.(Více čtěte ZDE.)

Letos v únoru na příběh chlapce upozornil server Lidovky.cz, rodině z Čečenska se ozval čtenář a nabídl finanční pomoc – zaplatil dubnový transport Turpala z Čečny do Moskvy. Tehdy již podle Hany Demeterové z české organizace Pomoz jednomu člověku, která se v případu dlouhodobě angažuje, chlapec umíral.

Kvůli infekci trpěl horečkami 42 stupňů, a hrálo se doslova o každou hodinu. A navíc: z Německa se přihlásila nemocnice, která slíbila, že ho bude zdarma léčit. „Když vyšel článek, rozeslala jsem ho na stovky e-mailů. Odpovědˇ přišla jediná. Ze známé německé kliniky nabídli Turpalovi bezplatně pomoc. Dopravu mu zaplatí ruský fond Podari žizň (Daruj život),“ řekla serveru Lidovky.cz Demeterová. Jméno nemocnice zatím nechce prozradit.

V Moskvě chlapci podle Demeterové prozatím poskytli pomoc nutnou, aby přežil. „Turpala operovali několik hodin. Vyčistili ránu, udělali novou ‚cementovou‘ stehenní kost. Museli z několika míst na těle odebrat kůži a transplantovat ji na ránu na stehně. Jenže pak se zase nehojila rána po odběru kůže pod kolenem. Matku posílali každý den shánět po …


Zobrazit článek >>>>>
Hra o čas. Chlapci se v těle po nepovedené operaci šíří infekce. Rodina nemá na léčbu

http://www.lidovky.cz/hra-o-cas-chlapci-se-v-tele-po-nepovedene-o..

21. února 2015

.

.

PRAHA -Už několik let trpí nesnesitelnými bolestmi, kvůli kterým mu matka denně píchá velké dávky injekcí. Patnáctiletý chlapec Turpal-Ali Turluev měsíce nehybně leží kvůli sádře od pasu dolů a trpí vysokou teplotou. V případu se angažovali Češi i čečenský prezident Kadyrov.

Jeho problémy začaly po dvou nepovedených operacích na klinice v Německu. Zoufalá rodina tvrdí, že ji tamější lékaři po zpackaných zákrocích nepomohli. Klinika se ale brání, chlapci prý poskytla nadstandardní péči. Lékař, který Turpala operoval, navíc pracuje na klinice nabízející léčbu také v Česku.

Potíže čečenského hocha přišly v roce 2007 s bolestí nohy. Po řadě vyšetření ruští lékaři jeho matce sdělili nemilosrdnou diagnózu: rakovina stehenní kosti, takzvaný Ewingův sarkom postihující mladé lidi. Rodinu postavili před těžké rozhodnutí: buď sežene 44 tisíc euro (zhruba 1,2 milionu korun) na endoprotézu, nebo Turpalovi nohu amputují.

Rodina nakonec za vydatné pomoci lidskoprávních organizací zjistila, že endoprotézu lze v Německu pořídit za výrazně méně peněz, prostřednictvím Hany Demeterové z organizace Help a Man konzultovala chlapcovu léčbu i v Česku. Potřebné finance zase poskytla ruská Nadace Ziji Bažajeva.

.

Naděje

V Česku lékaři rodině doporučili poradit se ohledně operace se specialistou, německým profesorem Rudolfem Ascherlem z ortopedické kliniky v Rummelsbergu. „Po příjezdu tam Turpal prošel opět řadou vyšetření. Kolektiv doktora Ascherla shodně vyjadřoval údiv nad tím, proč se vlastně v Rusku o takovém radikálním řešení jako je výměna kosti i s oběma klouby uvažovalo,“ popsala serveru Lidovky.cz Demeterová.

Štastná rodina odsouhlasila zákrok, po němž neměl mít Turpal žádné následky, v dubnu 2008 Ascherl operoval. …


Zobrazit článek >>>>>
The appeal to the management of hospitals in Rummelsberg and Tirschenreuth to save Turpal´s life and the rest of the health.

Výzva vedení nemocnic v Rummelsbergu a Tirschenreuthu zachránit život a zbytky zdraví Turpala Turlueva.

Let me introduce 15 year´s old Chechnya boy Turpal-Ali Turluev some months ago

Dovolte mi představit 15-letého čečenského chlapce Turpala-Ali Turlueva před několika měsíci

His leg just now, as a result of a very dangerous osteomyelitis

Jeho noha dnes v důsledku nebezpečné osteomyelitidy

His leg before 5th of November 2014, after the second failed surgery performed by the German doctor Prof. Rudolf Ascherl in the Hospital in Rummelsberg in April 2009

Jeho noha před 5.11.2014, po druhé nepovedené operaci vedené prof. Rudolfem Ascherlem z nemocnice v Rummelsbergu v dubnu 2009
.
.
Prof. Ascherl is working in Tirschenreuth clinic today

Prof. Ascherl dnes pracuje na klinice v Tirschenreuthu

http://www.mvz-stiftland.de/praxis-team/prof.-dr.-rudolf-ascherl/
.
The network of clinics, including one in Tirschenreuth offers services in the Czech Republic: “We have treated more than 2 000 satisfied foreign patients”

Síť klinik včetně té v Tirschenreuthu nabízí služby v ČR:„Ošetřili jsme již více než 2 000 spokojených zahraničních pacientů“

http://www.klinikaweiden.cz/
http://www.klinikum-weiden.ru/


Zobrazit článek >>>>>
Policie může výjimečně odposlouchávat novináře, aby zjistila jméno jeho zdroje, rozhodl soud

http://domaci.ihned.cz/c1-63966560-policie-muze-vyjimecne-odposlouchavat-novinare-aby-zjistila-jmeno-jeho-zdroje-rozhodl-soud

Právo na ochranu novinářského zdroje lze v některých výjimečných případech prolomit, vyplývá z nedávného usnesení Nejvyššího soudu (NS). Jde například o situaci, kdy vlivný člověk poskytne žurnalistovi tajnou informaci s cílem zmařit vyšetřování korupce nebo jiné závažné trestné činnosti ve státních strukturách. Tehdy podle NS připadá v úvahu odposlech novináře s cílem zjistit, kdo a s jakým úmyslem informaci poskytl.

“Nemůže být v zájmu demokratické společnosti chránit osobu působící ve státních strukturách, která neveřejnou informaci vyzradí s cílem probíhající šetření zkomplikovat, či dokonce zmařit jeho úspěšnost anebo proto, aby tímto způsobem dosáhla svého obohacení,” stojí v usnesení. Oficiálně soud odůvodnění zatím nepublikoval.

Soudci ale zároveň zdůraznili, že náležitou ochranu musí nadále mít takový zdroj, který novináře informuje na základě poctivé pohnutky. Může to být například člověk, který chce upozornit na snahu zamést určitou kauzu pod koberec kvůli politickému tlaku.

NS svou obecnou úvahu zformuloval v usnesení, jímž odmítl jako nepřípustnou stížnost novináře Janka Kroupy. Reportér se domáhal toho, aby NS přezkoumal zákonnost příkazu k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu. Kroupa se totiž domnívá, že jej policie odposlouchávala poté, co se dostal k protokolu o výslechu svědka v kauze údajné korupce kolem nákupu obrněných transportérů Pandur. Odmítnutí Kroupova podnětu potvrdil mluvčí soudu Petr Knötig, k obsahu se nevyjádřil.

Podle usnesení není Kroupa momentálně v procesním …


Zobrazit článek >>>>>
Výhrůžky kapitánovi a únos letadla? Vše bylo jinak, tvrdí ruský novinář

http://www.lidovky.cz/vyhruzky-kapitanovi-a-unos-letadla-vse-bylo-jinak-tvrdi-rusky-novinar-….

30. ledna 2015 17:43

.
Případ údajného únosu ruského letadla bývalým fotbalistou Dynama Moskva Jevgenijem Rotshteinem (dříve Dogajevem), který začne nyní rozplétat soud, není zdaleka tak jednoznačný, jak ho prezentují média. Tvrdí to alespoň známý ruský novinář Grigorij Pasko. Pochybuje o tom, že Dogajev bezdůvodně napadl cestující a palubní personál a upozorňuje na možná pochybení českých vyšetřovatelů a politiků.

Bývalý fotbalista se před českým soudem bude zpovídat z pokusu o únos letadla z Moskvy do Ženevy. Nakonec muselo nouzově přistát v Praze, podle obžaloby kvůli Dogajevově excesu na palubě, kdy opilý napadl palubní personál s cestujícími. Jak uvedl server Lidovky.cz, měl také vyhrožovat, že letoun vyhodí do vzduchu a požadovat změnu kurzu do Egypta.

Po přistání v Praze strávil Rus v Česku dva roky a složil dvě kauce po milionu korun, i tak ale nakonec putoval do vazby. V roce 2008 měl být na základě rozhodnutí českého soudu vydán do Ruska, jenže tam nikdy ze strachu o život neodletěl. Na palubě letounu totiž během jeho excesu cestoval také exředitel Aeroflotu a vlivný policista Sergej Bazdyrev.

Místo toho utekl do Velké Británie která ho do Ruska nevydala a v roce 2011 mu udělila azyl. Britové ho loni v říjnu poslali zpět do Česka na základě evropského zatykače. Na soud Dogaev, dnes Rotshtein čeká za mřížemi paradoxně kvůli útěku do Anglie před původně plánovaným vydáním do rodného Ruska, které ale nakonec Česko zrušilo.

Za poslední dobu se dvakrát ve vězení pokusil o sebevraždu,kvůli čemuž skončil na samotce. Manželka se čtyřmi dětmi aktuálně žije v Londýně, podle svých slov zůstala bez jakýchkoliv


Zobrazit článek >>>>>
Zeman na Rhodu. Už nás řídí ruské tajné služby? Zřejmě ano

http://nazory.aktualne.cz/komentare/zeman-na-rhodu-uz-nas-ridi-ruske-tajne-sluzby-zr..

28. 9.

Komentář Martina Fendrycha: Miloš Zeman promluvil na akci, kterou na ostrově Rhodos pořádá Putinova pravá ruka Vladimir Jakunin. Prezident se postavil proti postupu EU a USA. Táhne nás do pekel.

Z Miloše Zemana začíná běhat mráz po zádech. Kremelský mráz. Už je dobře známo, že místo na Valné shromáždění OSN zavítal raději na řecký ostrov Rhodos, na konferenci s podezřele nabubřelým názvem Dialog civilizací. Pořádá ji Světové veřejné fórum (také zvláštní jméno) a muž, který se chlubí, že pracoval dvaadvacet let v KGB, Rus Vladimir Jakunin.

Je dobře známo, co je Jakunin zač. Velmi blízký přítel ruského prezidenta Vladimira Putina. Na přání ruského prezidenta stanul ve vedení společnosti Baltská námořní doprava. Je prezidentem Ruských železnic a předsedou Mezinárodní železniční unie. Ač činný ve státní firmě, je to nesmírně bohatý člověk, údajně miliardář. Moskevský jestřáb. Figuruje na sankčním seznamu, který sestavily USA a Austrálie. Zeman ho oslovuje „můj přítel“.

Jinými slovy je Vladimir Jakunin ten nejhorší produkt putinismu. Podle mluvčího Hradu Ovčáčka právě s tímto ruským miliardářem vede česká hlava státu na Rhodu bilaterální jednání. O čem? Nejspíš o tom, jak NATO lže a Rusové mluví pravdu pravdoucí. V neděli dostal Zeman na Rhodu ocenění: Mezinárodní cenu Dialog civilizací. Dárek k sedmdesátce. Na Dialogu civilizací je největší evropskou šajbou…

Miloš Zeman je český prezident. Na Rhodu není soukromě, jak tam občas jezdil v minulých letech (konference svého přítele exkágébáka Jakunina se účastní již poosmé), ale jako reprezentant České republiky. Žádný jiný takto vysoko postavený politik Evropské unie se Dialogu civilizací neúčastní. Zeman …


Zobrazit článek >>>>>
Smrt kvůli erotickým fotkám? Krevní msta není důvodem k azylu, míní soud

http://www.lidovky.cz/smrt-kvuli-erotickym-fotkam-krevni-msta-neni-duvodem-k-a

.

PRAHA -Krevní msta je trestným činem, ale není důvodem pro udělení azylu, vzkázal královéhradecký krajský soud rodině Dagestánky Zainap Gasonovové. V srpnu zamítl její stížnost na postup ministerstva vnitra, které Zainap, její matce a dvěma bratrům prchající před krevní mstou v Rusku odmítlo udělit azyl. Server Lidovky.cz nyní získal usnesení soudu, v němž svoje rozhodnutí zdůvodňuje.
.

Neudělení azylu pro rodinu znamená jediné: zásadní posun v návratu do Ruska. Odtud ale matka se třemi dětmi více než před dvěma roky utekla před krevní mstou, jak popsal server Lidovky.cz. Dnes osmnáctiletou dívku před pěti lety vydíral chlapec z její rodné vesnice Novyj Kumuch nedaleko Machačkaly, hlavního města Dagestánu, republiky na jihu Ruské federace.

Hrozil jí zveřejněním erotických fotomontáží, pokud mu nebude platit. Když se věc provalila, vložil se do ní otec Zainap. Jenže spor ukončil zabitím chlapcova otce a zraněním jeho matky. Syn a soused zavražděných krátce nato otce Zainap postřelili a on později zemřel v nemocnici. Rodina pak ze strachu z další pomsty musela z rodné vsi přes Petrohrad utéct až do Česka, kde požádala o azyl. Ovšem u Odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra neuspěla a jeho rozhodnutí neudělit dívce s rodinou azyl posvětil v srpnu i soud.

“Z výpovědi je zřejmé, že svou vlast opustila z důvodu hrozby vykonání krevní msty, obává se o životy svých dětí. Krevní msta je bezpochyby nezákonným jednáním, které má trestně právní povahu. Nelze ji však považovat za pronásledování ve smyslu zákona o azylu,” stojí v usnesení, které má server Lidovky.cz k dispozici.

Úřad odmítl


Zobrazit článek >>>>>
Rozkladová komise MV SR zrušila rozhodnutí Migračního úřadu o zastavení řízení ve věci azylu Aliho Ibragimova. Takže azylový proces začne po téměř 9 letech od začátku – zatímco Ali sedí DEVÁTÝM rokem nezákonně ve vazbě.

Ústavní soud SR konstatoval v r. 2013 porušení práv p.Ibragimova, protože slovenské soudy několik let nerozhodovaly o jeho stížnosti na neúnosnou délku vazby – viz. http://helpaman.org/new/?p=7755.
Nařídil Krajskému soudu v Košicích jednat. Ten jednal – že vazba skutečně trvá nepřiměřeně dlouhou dobu, ale jen ať ještě dále sedí. Nejvyšší soud SR se přidal. Zpět k Ústavnímu soudu SR se stížnost p.Ibragimova nedostala, protože mu nebyl přidělen právník, který by ji podal.
Právník, který psal první stížnost k ÚS, požádal prostřednictvím Krajského soudu v Košicích 554.05 euro – nehledě na to, že p.Ibragimov je zcela bez peněz. Stejný právník proto také odmítl napsat další stížnost k ÚS. Krajský soud v Košicích napsal, že není oprávněn ustanovit advokáta, který by napsal stížnost k ÚS (případně ESLP), stejně odpověděla Slovenská advokátní komora. Ta jen zaslala seznam advokátů, kterým p.Ibragimov napsal, nikdo ale neodpověděl. “Volné kapacity” nemělo ani Centrum právní pomoci. Tak utekla 2-měsíční lhůta k podání ústavní stížnosti…
O nějakých zákonných právech p.Ibragimova není ani řeči.
V posledních měsících se snažili najít v SR advokáta i lidé z vedení renomovaných zahraničních lidskoprávních organizací, kteří měli do té doby problém uvěřit, že je možné právní pomoc pro Aliho prostě nenajít. Nenašli ani oni.


Zobrazit článek >>>>>
Utekla před smrtí kvůli erotickým fotkám. Česko ji nyní posílá zpět

http://www.lidovky.cz/utekla-pred-smrti-kvuli-erotickym-fotkam-cesko-ji-nyni-posila-zpet-1fj-/zpravy-domov.aspx?c=A140808_154032_ln_domov_ogo

11. srpna 2014

.
PRAHA - Mladá Dagestánka Zainap Gasanovová s rodinou se ve čtvrtek výrazně přiblížila návratu do Ruska, odkud utekla před vydíráním a krevní mstou. Ministerstvo vnitra koncem loňského roku odmítlo rodině udělit azyl a soud nyní zamítl žalobu proti postupu úřadu, k níž se Zainap s matkou a dvěma bratry upínali. Bojí se totiž, že v Rusku jim stále hrozí smrt.

O zamítnutí žaloby rozhodl Krajský soud v Hradci Králové, zatím ale není jasné proč. “Vyřizující soudkyně odjela na dovolenou a předmětný rozsudek navíc dosud nebyl vyhotoven a doručen účastníkům řízení tak, aby se mohli s jeho odůvodněním seznámit,” odmítla otázky serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Olga Mičanová.

Rodině tak zbývá pouze takzvaná kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, díky níž získá zhruba půl roku času navíc. “Většinou rozhodnou zhruba za šest měsíců, ale měli jsme případy, kdy to trvalo i rok,” řekla serveru Lidovky.cz Michala Cilli z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která rodinu zastupuje.

Nejvyšší správní soud buď zruší rozhodnutí soudu krajského, ministerstva nebo obou a případ jim vrátí k novému posouzení. Nebo stížnost zamítne a vystaví rodině lístek do Ruska. Cilli je nicméně optimistická. “Měli jsme už podobné případy, kdy Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí ministerstva i soudu. Šance tam určitě je,” věří.

Případ Zainap server Lidovky.cz podrobně popsal letos v březnu. Přes dva roky s matkou a bratry utíká před krevní mstou, která jí doma hrozí. Dnes osmnáctiletou dívku před pěti lety vydíral chlapec z její rodné vesnice Novyj Kumuch nedaleko Machačkaly, hlavního města Dagestánu, republiky na jihu Ruské federace.

Hrozil jí


Zobrazit článek >>>>>
Policie ČR se zase vyznamenala


Zobrazit článek >>>>>
Application no. 65916/10

Ibragimov v. Slovakia

ESLP +33 3 88 41 39 00

URGENT – under rule 39

Vážení,

žádám Vás o přijetí opatření k zamezení mučení a nelidského zacházení ze strany Slovenské republiky v případě Aliho Ibragimova, kdy dochází k porušení čl.3 Úmluvy.

P.Ibragimov se nachází cca 2 týdny ve vězeňské nemocnici Trenčína. Po transportu z vazební věznice Košice, kde se nacházel DEVÁTÝM rokem, předpokládal, že bude vyšetřen, zda se u něj projevují následky posttraumatického (válečného) syndromu, jak dlouho žádal. Žádné vyšetření se však neprovádí, pouze dostává neznámé injekce a tabletky, po kterých je mu nejen hůř, ale doslova se vyjádřil v telefonickém hovoru matce, že ztrácí nad sebou kontrolu a obává se, že bude přiveden do takového psychické stavu, že už se z něj nemusí ve zdraví dostat.

Dle jeho dopisu z 13.7.2014 se nachází v nevětrané špinavé místnosti, kde je plíseň, matrace a polštář páchnou močí, záchod je bez poklopu. Na vycházky ho nepouštějí, v noci nevypínají světlo, neustále ho hlídá ozbrojená ochrana. K telefonu na chodbu ho vedli v poutech, když dostal povolení zatelefonovat matce. Vše to považuje za psychický nátlak, neustále je dle svých slov omámený léky, téměř pořád spí „jako mrtvola“ a aspoň pár hodin denně bojuje sám se sebou, aby byl při vědomí. Píše, že i dopis se mu těžko píše, protože je stále velmi unavený, „nonstop zdrogovaný“. Vzhledem k jeho dalším zdravotním potížím, o kterých jsme Soud informovali již dříve – včetně žaludečních vředů, kterými trpí mnoho let, shledáváme jeho stav velice vážným, vedoucím k nenapravitelnému poškození na zdraví, a rovnajícímu se mučení.


Zobrazit článek >>>>>
Uplynulo 5 let od popravy spolupracovnice Memorialu Nataši Estěmirovové, laskavé, mírné a obětavé mámy.

6 kulek včetně kontrolní do hlavy. Unesena v Čečně cestou do práce ráno v 9 hodin, o pár hodin později nalezena ve vedlejším Ingušsku. Vrahové „neznámí“..


Zobrazit článek >>>>>
Co je víc – garance slovenské vlády nebo UROBSISÁM Kaliňáka?

Ne každá vláda má svého Robertka. Slovenská ano. Taky s ní ministr vnitra Robert Kaliňák pěkně…ehm…vybabral.

Vydal do Ruska Anzora Čentieva pár dní po tom, co představitelka SR v Evropském soudu pro lidská práva madam Pirošíková jmenovanému soudu písemně oznámila, že: Anzor podal 19.6.2014 novou žádost o azyl, azylový proces byl téhož dne zahájen, a proto vláda potvrzuje, že žadatel nemůže být vydán do Ruska do vydání rozhodnutí o jeho azylové žádosti Migračním úřadem Ministerstva vnitra SR (viz.příloha). V důsledku této garance ESLP nepovažoval za nutné přijímat vůči SR předběžné opatření, které by zabraňovalo nezákonnému vydání Anzora. Migrační úřad ale žádné rozhodnutí nevydal, zato Anzor byl vydán Rusům krásného nedělního odpoledne 6.7. 2014. Jak velí Boží přikázání: Pomni, abys den sváteční světil. MÚ odkazuje na §501 b) TP, jehož aplikace je ale porušením mezinárodního práva – dohod podepsaných SR. Zápas § – vládní garance tedy na penalty 1:0.

Chápu, že už jsem pro Vás jako tříska v zadnici. Z popisování osudu nešťastného Anzora, Rusy označeného za teroristu (takže jím musí být – jasnačka!), stejně jako Aliho Ibragimova (který ještě „zbyl“ ve vazbě v Košicích, kde sedí 9.rokem, na samotce, a jehož krve je ještě taky možné se dosyta napít), mě musíte mít plné zuby. Omlouvám se, máte svých problémů dost. Což potvrzuje i fakt, že s Anzorem i Alim se jednalo celých těch více než 8 let na Slovensku stejně nezákonně a zrůdně jako kdyby byli v Rusku. Migrační úřad, soudy, věznice – lži, podvody, manipulace. O zákonnosti se nedá ani zajíknout. Dost je o tom tady: www.helpaman.org

A ještě je u Vás další …


Zobrazit článek >>>>>
Odsudzujeme vydanie Anzora Čentieva do Ruska

http://www.amnesty.sk/odsudzujeme-vydanie-anzora-centieva-do-ruska/

Tlačová správa Amnesty International Slovensko, 7. Júl 2014

Anzor Čentiev, etnický Čečen a žiadateľ o azyl na Slovensku bol v nedeľu 6. júla 2014 vydaný do Ruskej federácie, kde mu hrozí nebezpečenstvo mučenia a nespravodlivý súdny proces. Čentiev bol vydaný v rozpore s medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami a napriek prebiehajúcemu azylovému konaniu. Amnesty International Slovensko žiada slovenské orgány, aby poskytli informácie o súčasnom stave Anzora Čentieva po jeho vydaní do Ruskej federácie.

Čentiev bol vydaný napriek prebiehajúcemu azylovému konaniu a aj napriek medzinárodným záväzkom Slovenska, ktoré sa vzťahujú na zákaz deportácie, vyhnania, vrátenia a vydania osôb do krajiny, kde im hrozí reálne nebezpečenstvo porušovania ľudských práv, vrátane mučenia alebo iného zlého zaobchádzania, ktoré je Slovensko povinné dodržiavať.

Vydanie osoby do krajiny, kde jej hrozí reálne nebezpečenstvo mučenia, krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania a trestu je v rozpore s medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami podľa článku 3 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a článku 7 Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach o zákaze mučenia a iného zlého zaobchádzania. Článok 3 Dohovoru proti mučeniu a inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu vyslovene zakazuje takéto vydávanie osôb. Zákaz mučenia a iného zlého zaobchádzania patrí k absolútnym ľudským právam a podľa rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva sa vzťahuje na všetky osoby nezávisle od ich aktivít.

”Vydanie Čentieva pred konečným rozhodnutím o jeho azylovej žiadosti je zároveň v rozpore s postupmi Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov, ktorého Slovensko je zmluvnou stranou,” doplnila Machlicová.

Ministerstvo spravodlivosti SR ako dôvod vydania Čentieva uviedlo neexistenciu právnych prekážok na jeho vydanie, potom …


Zobrazit článek >>>>>
Rádio Slovensko 10.7.2014: o nezákonném vydání Anzora Čentieva

http://www.rtvs.sk/radio/relacie/detail/radiozurnal-o-12-00/archiv?date=10.07.2014

Čečenca Anzora Čentieva, ktorý strávil posledných deväť rokov na Slovensku vo väzbe, vydali v nedeľu slovenské orgány do Ruskej federácie. Jeho právny zástupca tvrdí, že tým Slovensko porušilo Čentievove ústavné a aj medzinárodné právo. Podľa polície bol však Čečenec vydaný v súlade so zákonom. Šéf bývalej pobočky Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov na Slovensku tvrdí, že hoci to naša legislatíva umožňuje nie je to správne.

O prípade sme niekoľkokrát informovali. Anzor Čentiev bol účastníkom odboja v čečenskej vojne. V roku 2006 utiekol z Ruska na Slovensko a požiadal o azyl, pretože mal obavy, že doma bude mučený a podrobený nespravodlivému procesu. V Rusku je totiž obvinený z vraždy, banditizmu a terorizmu. Azyl mu Slovensko odmietlo poskytnúť, pred vydaním do Ruska ho chránil iba Európsky súd pre ľudské práva. Po deviatich rokoch väzby v Leopoldove a po údajnom tlaku Rusov sa ochrany súdu zriekol. Krátko na to si to však rozmyslel, ale medzitým už minister spravodlivosti Tomáš Borec vydal súhlas s jeho vydaním. Polícia Rádiožurnálu potvrdila, že Čentieva vydali do Ruska v nedeľu, predtým ako sa jeho advokát Norbert Stanko vrátil z dovolenky.

„z migračného, my sme mali džentlmenskú dohodu – po telefóne, s tým že ja som bol na Kapverdských ostrovoch a že to budeme riešiť, keď sa vrátim budeme to riešiť. Ja som nečakal, že v nedeľu ho vydajú, čiže skôr im to asi prišlo vhod, že som nebol prítomný. Rozhodli bez toho, podĽa všetkého, len hovorím, oficiálnu odpoveď som do dnešného dňa neobdržal. “

Advokát tvrdí, že Čečenca vydali protizákonne, pretože ešte prebiehal nový azylový proces, počas ktorého to urobiť nemôžu.

Podľa polície však bolo vydanie v súlade so zákonom. Riaditeľ migračného úradu Bernard Priecel nám odmietol poskynúť informácie k azylovému procesu Čentieva s odvolaním sa na ochranu osobných údajov. Existenciu akejkoľvek dohody s advokátom popiera.

„A ja nie som ani osoba, ktorá rieši konkrétne prípady. Ja mám pracovníkov, ktorí mi pripravujú podklady, a tí – možno oni komunikovali, ale čo má čo vydanie spoločné s azylovým konaním?“

Pokiaľ prebieha azylové konanie Čentiev nemôže byť vydaný do Ruska – ubezpečovala Európsky súd pre ľudské práva zástupkyňa SLovenska pred týmto súdom Marica Pirošíková. Za svojím tvrdením si stojí aj dnes. Pre rádiožurnál potvrdila, že ani ona nemá oficiálne informácie o tom, že by bol tento proces ukončený.

„Nemám o tom dokumentáciu, lebo ja môžem si na základe niečoho pýtať, len keď mňa vyzve Európsky súd.“

Peter Kresák, bývalý vedúci dnes už zrušenej slovenskej pobočky Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov sa domnieva, že vydanie Čečenca umožnil – pred niekoľkými rokmi zmenený Trestný poriadok. Jeho úprava umožnila, že utečenci môžu byť pri opakovanej žiadosti o azyl vydaní.

„My sme to vtedy a vlastne ja aj teraz – to nepokladám za správne, pretože tie nové žiadosti sú často podopreté novými dôkazmi, ktoré tie osoby získajú o svojom prenasledovaní, ale takéto osoby už potom nie sú chránené voči vydaniu.“

Podobný osud hrozí aj pri minimálne dvom ďalším utečencom na Slovensku.


Zobrazit článek >>>>>
Jak podat včas ústavní stížnost proti rozhodnutí, které Vám svévolně nebylo oznámeno?

Ministerstvo spravedlnosti SR tvrdí, že nemusí posílat oznámení o povolení vydání podepsané ministrem tomu, koho se týká, protože je prý nepřezkoumatelné. Evropský soud pro lidská práva ale potvrzuje možnost, že i proti tomuto povolení ministra existuje možnost podání ústavní stížnosti se žádostí o vydání předběžného opatření.


Zobrazit článek >>>>>
Leonid Beršidskij: „Putin hovoří o vojenských jednotkách, jejichž působení na ukrajinském území dlouho rezolutně odmítal a zprávy o nich označoval za lživou propagandu. Jestliže nyní tyto jednotky stáhne, nikde nemáme záruku, že na Ukrajině nezůstanou stejně tak, jako tam předtím údajně nebyly.“

http://technet.idnes.cz/putin-na-ukrajina-nacvicuje-nova-valka-online-maskirovka-pzp-/vojenstvi.aspx?c=A140703_163345_vojenstvi_kuz#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6


Zobrazit článek >>>>>
K rukám prezidenta SR

Pane prezidente,

tak se Slovensku podařilo za hlasitého ticha médií, politiků i tzv. humanitárních organizací vydat v neděli (jak výstižné!) težkého invalidu a vdovce Anzora Čentieva do Ruska. S titulky v ruských státních sdělovacích prostředcích, ctících presumpci neviny asi takto: ”Slovensko nám vydalo vraha policajtů”

V době, která dala pochopit všem soudným lidem, co je putinovský režim zač.

Je mi líto nejen jeho, ale především těch slušných Slováků, kteří si cestu vybranou pro Slovensko Vašimi politiky nezaslouží.

Říká se sice, že každý národ má vládu, jakou si zaslouží. Ale jsem přesvědčená, že většina Slováků by neohnula záda před Putinem tak, jak to udělali jejich představitelé.

Připomenutí, že boží mlýny melou sice pomalu, ale jistě, je zde na místě. Pevně věřím, že lidi jako Borec, Pirošíková, Priecel, Kaliňák a další, včetně těch mlčících, kteří mohli zločinné extradici zabránit, to pocítí.

Hana Demeterová

7.7.2014

.

„V politike netreba hľadať žiadnu morálku ani spravodlivosť, je to vždy len o obchodných a ekonomických záujmoch.“
Dvojnásobný premiér Robert Fico (Smer) po rokoch zopakoval svoje krédo politika.


Zobrazit článek >>>>>
Anzora Čentieva vydalo Slovensko do Ruska

Убийца омоновцев экстрадирован из Словакии в Россию

.
.
06.07.2014 17:23
.
Словакия выдала России Анзора Чентиева, подозреваемого в убийстве омоновца в городе Грозном в 2001 году, передает ИТАР-ТАСС. Чентиев также обвиняется в бандитизме, вооруженном разбое, незаконном проникновении на частную территорию и краже оружия, сообщили в Генпрокуратуре России.

В 2005 Анзор Чантиев был объявлен в федеральный розыск, а в 2006 – в международный. Благодаря Интерполу его удалось поймать в Словакии. Находясь под арестом Чентиев обращался к властям Словакии за предоставлением ему статуса беженца и подавал жалобу в ЕСПЧ на решение об экстрадиции в РФ. Оба раза ему было отказано. В мае 2014 года вынесено окончательное решение о выдаче Чантиева российским правоохранительным органам.

.

–––––––

.

Application no. 40943/14

ESLP +33 3 88 41 39 00 CHENTIEV v. SLOVAKIA

URGENT – under rule 39

Vážený Soude,

opakovaná prohlášení zástupkyně SR v ESLP M.Pirošíkové ve slovenském rozhlase s odkazem na jednání ESLP varují před velkým nebezpečím, že extradice p.Čentieva může být vykonána bez toho, abychom se o tom dozvěděli. Európsky súd pre ľudské práva stále nevydal predbežné opatrenie voči vydaniu Čentieva do Ruska. Podľa Marice Pirošíkovej – zástupkyni Slovenska pred týmto súdom – by to európsky sudcovia dávno urobili, ak by Rusku neverili, že s Čečencom budú zaobchádzať v súlade s ľudskými právami.“ – viz. http://www.rtvs.sk/radio/relacie/detail/radiozurnal-o-12-00/archiv?date=27.06.2014&station=slovensko

Současná situace je taková, že p.Čentiev je sice žadatelem o azyl na Slovensku, ale jeho žádost může být (a existuje velká pravděpodobnost to očekávat) posouzena ze strany Migračního úřadu SR jako opakovaná. V důsledku toho může dojít k zastavení řízení, a p.Čentiev


Zobrazit článek >>>>>
Moskva prodloužila vazbu vězněnému režisérovi. Ruská agrese, zní z Varů

http://www.lidovky.cz/moskva-prodlouzila-vazbu-ukrajinskemu-reziserovi-z-varu-zni-nesouhlas-1or-/zpravy-svet.aspx?c=A140708_090214_ln_zahranici_jci

8. července 2014

.
MOSKVA/KARLOVY VARY -Ukrajinský režisér Oleg Sencov, který byl v květnu zadržen na Krymu pro podezření z přípravy teroristických útoků, zůstane ve vazbě až do 11. října. V pondělí o tom podle agentury Interfax na návrh prokuratury rozhodl moskevský soud. Sencov odmítá, že by se dopustil něčeho nezákonného, a tvrdí, že vyšetřovatelé ho mučí a vyhrožují mu.

V Karlových Varech, kde se koná Mezinárodní filmový festival, pondělí čeští filmoví tvůrci zveřejnili prohlášení žádající Sencovovo osvobození.

Ruská policie zatkla Sencova spolu s dalšími třemi Ukrajinci. Tvrdí, že to jsou členové ukrajinské nacionalistické organizace Pravý sektor. Chystali prý bombové útoky na ukrajinském poloostrově Krym, který v březnu anektovalo Rusko. Podle agentury ITAR-TASS měly být útoky spáchány v Simferopolu, Sevastopolu a v Jaltě při květnové oslavě konce druhé světové války. Čtveřice prý mimo jiné měla v úmyslu vyhodit do povětří jeden z památníků bolševického vůdce Vladimira Lenina. Hrozí jí až deset let vězení.

.

Mučení a vyhrožování

Sencov v pondělí před soudem prohlásil, že nikdy nebyl členem Pravého sektoru, neorganizoval teroristické skupiny a nepřipravoval teroristické akce. Obvinění, která mu ruská prokuratura adresuje, označil za nepodložená a urážlivá. Zároveň zdůraznil, že jako občan Ukrajiny neuznává ruské zabrání Krymu. Sencov tvrdí, že při výsleších byl mučen a že mu vyšetřovatelé hrozili, že zinscenují jeho sebevraždu. Prohlásil, že si nedělá iluze o ruské justici a že je připraven na odsuzující verdikt.

Čeští filmoví tvůrci v pondělí na karlovarském Mezinárodním filmovém festivalu informovali o otevřené výzvě, kterou zaslali představitelům České republiky pod heslem “Za svobodu ukrajinského režiséra Olega Sencova, vězněného …


Zobrazit článek >>>>>
No decision regarding asylum request was issued, but Anzor was extradited 6.7.2014 to Russia.


Zobrazit článek >>>>>
Letter to Prime Minister of Slovakia- Stop Violance of All Norms of European Civilization!

http://www.chechencenter.info/n/44-european-news/2174-letter-to-prime-minister-of-slovakia-stop-violance-of-all-norms-of-european-civilization.html

The Honorable Mr. Robert Fico,

Prime Minister of Slovakia

Úrad vlády Slovenskej republiky

Námestie slobody 1

813 70 Bratislava

Slovak Republic

Dear Mr. Prime Minister:

We, the members of the Independent International Human Rights Group, got outraged when we have learned that your country is going to extradite the applicant for asylum, a refugee from Chechnya Anzor Chentiev, back to Russia. We are shocked of this decision’s cynicism. Anzor Chentiev spent 9 years in a Slovakian prison for not committed crimes, and instead of being released, he is about to be handed over to Russia – this is the culmination of inhumanity, injustice and the violation of all norms of European civilization!

At a time when the international community condemns Russia for all new blatant violations of international law in its aggressive actions against Ukraine, you anyway decided to hand over to Russia the Chechen man, who has been severely persecuted in Russia on political and ethnic grounds and thus reached your country in his last hope of saving his life. And this decision you made being completely aware you would give an innocent man in the hands of the executioners of the Chechen people, who inevitably will perform their “job.” However, in this case you will not be able to claim that your hands are not stained with his blood.

You probably thought that your complicity in a would-be crime against Anzor Chentiev’s life would go unnoticed, as the issue of Russian war crimes in Chechnya and the terror against the Chechens, imposed by …


Zobrazit článek >>>>>
Torubarov: Česko se mnou zacházelo jako s vrahem. Úředníci tady lžou

http://www.lidovky.cz/alexej-torubarov-0e7-/zpravy-domov.aspx?c=A140628_155905_ln_domov_sho

30. června 2014

.

PRAHA -V české vazbě strávil Alexej Torubarov 14 měsíců. Byl jsem jako nějaký vrah, vzpomíná v zádech s verdiktem Ústavního soudu, který jeho vydání do Ruska označil minulý týden za protiprávní. To už měl padesátník za sebou útěk z Ruska do Maďarska , kde požádal o azyl. Českým úředníkům už nevěří, v jeho kauze totiž podle něj opakovaně lhali, zlobí se v rozhovoru pro server Lidovky.cz.
.

Lidovky.cz: Jak jste přijal rozhodnutí Ústavního soudu, že jste neměl být vydán do Ruska?
Samozřejmě jsem rád, že se Česko přece jen zachovalo jako demokratická země, kde nejsou lidská práva jen pojmem. I když jsem na to rozhodnutí musel čekat víc než rok. Je to opravdu dlouhá doba, když se rozhoduje o osudu člověka.

Lidovky.cz: Neuvažujete o návratu do Česka, kde máte rodinu?
Myslel jsem na to vždycky, i když mi bylo sebehůř. Ale co dělat v této situaci, když rozhodnutí přijímají ti samí lidé, kteří mě vydali do Ruska. Jak to zase může skončit?

Lidovky.cz: Jste s rodinou v kontaktu, jak situaci snáší?
Rodina mě vždycky podporovala, nehledě na to, že jim bylo možná ještě hůře než mně. Žena je teď již nevyléčitelně nemocná, několik měsíců po mé extradici prožila v bohnické psychiatrické léčebně. A nezletilý syn byl nucen starat se sám o sebe. Ale to absolutně nikoho, kromě několika aktivistů, nezajímalo.

Lidovky.cz: Už jste spočítal, o jak vysoké odškodné budete žádat?
Prozatím jsem o tom nepřemýšlel, to není nejdůležitější. Žádné peníze nemůžou vrátit ztracené roky a zdraví, zničené tím utrpením. Pro mě …


Zobrazit článek >>>>>
Člověk bez práv


Zobrazit článek >>>>>

Zobrazit článek >>>>>
Radiožurnál – Rádio Slovensko, 27.6.2014

Vydáme Čečenca Anzora Čentieva do Ruska, alebo nie? Jední tvrdia, že by sa tým ukončilo jeho 9 ročné trápenie v slovenskej väzbe a možno by bol v Rusku po spravodlivom procese prepustený, druhý , že by mu tým hrozilo mučenie až smrť. Zatiaľ ho Slovensko vydať nemôže, pretože si podal žiadosť o azyl, no na rozhodnutie ešte čaká. Pre porovnanie český ústavný súd práve včera v podobnom prípade skonštatoval, že vydaním iného človeka do Ruska porušili jeho ľudské práva.

Podľa našich informácii je v súčasnosti Anzor Čentiev v bratislavskom justičnom paláci, kde bol prevezený z Leopoldova, aby mohol byť vydaný do Ruska. Jeho vydanie nám zatiaľ policajná hovorkyňa nepotvrdila. O prípade však odmietla informovať. Zatiaľ nie je ani jasné, či sa bude môcť Čentiev voči zamietnutiu azylu odvolať. Ak by nemohol, vydaniu do Ruska by už zrejme nič nebránilo. Anzor sa totiž začiatkom roka sám zriekol ochrany Európskeho súdu pre ľudské práva, čo následne oľutoval. Jemu psychickému zlyhaniu sa nieje čo čudovať. Počas vojny prišiel o oko a dve črepiny mu ešte zostali v hlave, čo doteraz nemá doliečené. Počas 9 ročnej väzby na Slovensku mu doma zomrela pri autonehode manželka a svoju dcéru od jej narodenia ešte nevidel. Hana Demeterová, ľudskoprávna aktivistka, ktorá sa mu snaží pomôcť si myslí, že by Čentiev mohol prostredníctvom svojho advokáta žiadať aj o prepustenie.

„Pokiaľ sedí vo väzbe človek, u ktorého platí prezumpcia neviny a pritom neexistuje žiadne obmedzenie väzby, počas ktorej ho držíme, tak logicky nám z toho musí vychádzať, že to nemôže byť v poriadku. Naozaj tu ide o porušenie medzinárodného práva …


Zobrazit článek >>>>>
Torubarova mučili v Rusku i tady, bude žádat miliony, tvrdí zástupkyně Rusa

http://www.lidovky.cz/torubarova-mucili-v-rusku-i-v-cesku-bude-zadat-miliony-tvrdi-zastupkyne-1o5-/zpravy-domov.aspx?c=A140626_153757_ln_domov_ogo

27. června 2014

.

PRAHA -Rozhodnutí Ústavního soudu ve věci Alexeje Torubarova ukázalo, že čeští úředníci nejen chybovali, ale také porušili zákon. Stíhaný Rus, jehož vydání do rodné země stvrdil tehdejší ministr Pavel Blažek, teď bude žádat tučné odškodné. Serveru Lidovky.cz to řekla Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku, která se případem dlouhodobě zabývá.

Lidovky.cz: Co říkáte na rozhodnutí Ústavního soudu?
Měla bych mít radost, že více než po roce je úředně potvrzen trestný čin českých úřadů – zavlečení Alexeje Torubarova do ciziny, ale nemám. Stydím se za české úřady.

Lidovky.cz: Znamená rozhodnutí, že exministr Pavel Blažek skutečně chyboval? V té době přece ještě stanovisko Ústavního soudu neexistovalo…
Neexistovalo jednotné stanovisko, zda je možné podávat ústavní stížnost už po rozhodnutí o povolení vydání Vrchním soudem, či až po povolení vydání podepsaném ministrem. Úmluva o právním postavení uprchlíků a Listina základních práv a svobod existovala. Vysoce postavení zaměstnanci ministerstva spravedlnosti jako Blažek, Fišerová(ředitelka sekce mezinárodních vztahů z ministerstva spravedlnosti Zuzana Fišerová), Pastuszek(úředník ministerstva spravedlnosti Jakub Pastuszek) ale takové podřadné věci asi nestudovali.

Stejně jako další z exministrů spravedlnosti Jiří Pospíšil a Marie Benešová, která rovněž neshledala na extradici Torubarova nic nezákonného. Mimochodem, Ústavní soud už zrušil několik dalších povolení o vydání pro nezákonnost podepsaných nejen Blažkem, ale i Pospíšilem, který jako první začal povolovat vydání žadatelů o azyl – v případech uprchlíků z Ruska a Gruzie.

Lidovky.cz: Platí i po rozhodnutí soudu, že uprchlý Torubarov žádá o azyl v Maďarsku?
Žádá.

Lidovky.cz: Verdikt otevřel cestu k odškodnému, požádá o něj?
Určitě ano. Byl nejen mučen a ponižován v Rusku, …


Zobrazit článek >>>>>
Otevřený dopis prezidentu Slovenské republiky p. Andreji Kiskovi

26.6.2014

Vážený pane prezidente,

obracím se k Vám s prosbou o pomoc.

Slovenská vláda chystá extradici čečenského uprchlíka, 31-letého Anzora Čentieva, do Ruska. Anzor Čentiev požádal v r.2006 ve Vaší zemi o azyl, zakrátko nato byl ale na základě žádosti ruské prokuratury o jeho vydání uvězněn a již 9. rokem se nachází ve vazbě. Délka této vazby je nezákonná a nelidská. Zatykačů s většinou zfalšovanými obviněními rozesílá po světě Rusko hodně. Posoudit (ne)vinu může jen spravedlivý soud, ale nezávislý justiční systém v Rusku neexistuje. Ruské věznice se příliš neliší od systému gulagů – koncentračních táborů, a lidé jsou v nich týrání stejnými způsoby. Tím spíše, jde-li o Čečence, jejichž kolektivní vinou se stala snaha vymanit se zpod ruské diktatury.

Ruští aktivisté jsou masově umlčováni a vězněni, pokud se sebemenším způsobem postaví na odpor režimu. Nepohodlné vládní organizace, které třeba obdrží zahraniční grant, jsou úředně prohlašovány „zahraničními agenty“. Poslanec Státní dumy Lugovoj navrhl přejmenovat FSB na KGB, protože prý KGB vlastně správně bojovala s disidenty a výtečně zajišťovala bezpečnost SSSR. Vicepremiér Rogozin navrhuje přejmenovat Volgograd na Stalingrad. Šéf Vyšetřovacího výboru Bastrykin navrhuje obnovit trest smrti, přičemž moratorium na toto bylo podmínkou vstupu Ruska do Rady Evropy. Prezident Putin prohlásil, že rozpad SSSR byl největší geopolitickou katastrofou století…

Ve stejné době, kdy Evropská unie přijímá sankce proti Rusku kvůli běsnění na Ukrajině, vláda členské země Evropské unie – Slovenské republiky – prohlašuje, že jsou pro ni přijatelné garance Ruska ohledně budoucího dodržování lidských práv p.Čentieva. Je to zoufalé a smutné, a především tragické pro Slováky. Nevěřím, že většina Vašeho národa je schopna poslat člověka …


Zobrazit článek >>>>>
Ústavní soud zrušil rozhodnutí ministra spravedlnosti, kterým bylo povoleno vydání stěžovatele k trestnímu stíhání do Ruské federace

http://www.usoud.cz/aktualne/?tx_ttnews%5Btt_news%5D=2523&cHash=2699e65962997fe5289c05cf8397bfb4

26. června 2014

Ústavní soud, Brno, TZ 42/14

I. senát Ústavního soudu (soudkyně zpravodajka Ivana Janů) vyhověl ústavní stížnosti a zrušil rozhodnutí ministra spravedlnosti ze dne 16. dubna 2013, neboť jím bylo porušeno základní právo stěžovatele na soudní a jinou právní ochranu podle čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod ve spojení s právem požádat o poskytnutí azylu a zároveň se právní cestou domáhat, aby příslušný orgán veřejné moci o takovéto žádosti rozhodl, jež je obsaženo v čl. 43 Listiny, a zásadou non-refoulement ve smyslu čl. 33 odst. 1 Úmluvy o právním postavení uprchlíků, publikované společně s Protokolem týkajícím se právního postavení uprchlíků z 31. ledna 1967 pod č. 208/1993 Sb.

Ústavní stížností napadeným rozhodnutím ministra spravedlnosti, kterému předcházela rozhodnutí soudů o tom, že vydání stěžovatele k trestnímu stíhání je přípustné, bylo povoleno vydání stěžovatele k trestnímu stíhání do Ruské federace podle zatýkacího rozkazu Hlavního okresního soudu ve Volgogradě ze dne 19. 11. 2010, a to pro spáchání trestného činu podvodu. Stěžovatel v ústavní stížnosti především namítal, že rozhodnutí ministra spravedlnosti bylo neoprávněné, neboť byl v době vydání žadatelem o udělení azylu v České republice.

Ústavní soud konstatoval, že se předmětnou problematikou zabýval v nálezu jiného stěžovatele, vedeného pod sp.zn. III. ÚS 665/11, jenž reflektoval právní závěry, vyslovené ve stanovisku pléna sp.zn. Pl. ÚS-st. 37/13, kde se Ústavní soud vyjádřil i k otázce vztahu extradičního řízení a řízení o udělení mezinárodní ochrany (azylu).

Zákonodárce vymezil správní řízení o udělení mezinárodní ochrany podle zákona o azylu, které je vedeno před Ministerstvem vnitra, a soudní řízení o přípustnosti vydání podle § 397 trestního řádu, jako dvě samostatná a vzájemně nepodmíněná řízení, z nichž každé sleduje jiný účel. Může nastat i situace, kdy správní orgán rozhodne o žádosti o udělení mezinárodní ochrany až poté, co soud vyslovil, že vydání je přípustné. Její vznik je třeba připustit již z toho důvodu, že soud nemá povinnost vyčkat skončení řízení o udělení mezinárodní ochrany …


Zobrazit článek >>>>>
Absurdistan: Dvaja Čečenci sedia v slovenskej väzbe už deviaty rok. Bez súdu!

http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/absurdistan-dvaja-cecenci-sedia-slovenskej-vazbe-deviaty-rok-bez-sudu.html

Dvojica Čečencov strávila viac než osem rokov v slovenskom väzení. Dôvod je prostý. Pochádzajú z regiónu, ktorým zmietala čečenská vojna. Ruská strana ich označuje za teroristov.

Babráci. Aj tak možno nazvať Jozefa K. z Kafkovho románu Proces, ktorého obvinili bez toho, aby mu niekto oznámil vinu, i Jožka Púčika, ktorý sedel v chládku za čin, čo nespáchal. Ich absurdné príbehy sú totiž na míle vzdialené slovenskej realite.

U nás môže človek sedieť za mrežami bezprecedentných deväť rokov bez toho, aby ho právoplatne odsúdili. Dlhoročné čakanie na to, kým sa kompetentní rozhýbu, sa prinajmenšom v jednom prípade zrejme skončí vydaním do neslávne známej ruskej basy.

.

Za mrežami

Hlavnými postavami bizarného príbehu sú dvaja čečenskí utečenci Ali Nurdinovič Ibragimov a Anzor Šadidovič Čentiev. Obaja sú z čečenskej dediny Katyr-Jurt, ktorú v roku 2000 bombardovali ruské lietadlá. Jeden má tridsaťsedem, druhý tridsaťjeden rokov. A z toho už viac než plných osem strávili v slovenskom väzení.

Dôvod je prostý. Pochádzajú z regiónu, ktorým zmietala čečenská vojna. Ruská strana ich označuje za teroristov. Bez ohľadu na to, ako ľahko možno v dnešnom Rusku získať nálepku teroristu, viní ruská strana Anzora z banditizmu a zo siahnutia na život a žiada jeho vydanie spolu so zadržaným Alim. Jeden sedí za mrežami v Košiciach, druhý v Leopoldove.

„Takáto dlhá väzba nie je a nemôže byť nijako zdôvodniteľná, jedine svojvôľou,“ hovorí Hana Demeterová zo združenia Pomoz jednému člověku, ktorá sa kauze venuje už niekoľko rokov.

„O takejto dĺžke väzby sme nepočuli dokonca ani v súvislosti s väznicou Guantánamo. Na Slovensku nesmie žiadny kriminálnik sedieť vo väzbe viac než päť rokov, aj keby to bol sériový vrah. Toto je už deviaty rok. Slovensko predsa podpísalo medzinárodné zmluvy, podľa ktorých musí byť …


Zobrazit článek >>>>>
Zástupkyně Slovenska v ESLP Pirošíková informovala ESLP, že Anzor Čentiev podal novou žádost o azyl a proto nemůže být vydán, dokud Migrační úřad SR nerozhodne o jeho nové žádosti o azyl. K tomu přiložila dokument od ředitele Migračního úřadu Priecela, kde se uvádí, že v případě OPAKOVANÉ žádosti o azyl je vydání přípustné…

Přílohu z velvyslanectví RF, kterou zástupkyně SR rovněž aktivně k ESLP odeslala, nemá snad ani smysl komentovat.


Zobrazit článek >>>>>
Z korespondence s prosbou o pomoc v případě A.Čentieva

http://www.orthodox.sk/?page_id=198

ARCIDEKANÁT PRE OKRES SOBRANCE

Duchovný správca cirkevných obcí: jerej Mgr. Ivo Ozimanič
Bežovce 339, 072 53, mobil: 0918 515 610, email: ivo.ozimanic@post.sk

Od: Ivo Ozimanic ivo.ozimanic@post.sk

Komu: hana.demeterova@gmail.com

24.6. 2014, 16:50

A co tak azyl v Rusku ??

-

Komu: Ivo Ozimanic ivo.ozimanic@post.sk

Od: hana.demeterova@gmail.co

zkuste požádat! Myslím, že máte velkou šanci

-

Od: Ivo Ozimanic ivo.ozimanic@post.sk/p>

Komu: hana.demeterova@gmail.com

26.6. 2014, 22:01

pani Demeterova na Slovensku je spravidlivost a sudnicstvi ako v Rusku najlepsie ked bude sudeny v Rusku

–––––––

Arcibiskupství Pražské – Facebook

Dobrý den, děkujeme za zprávu, nejsme si však jistí, zda nám přísluší zasahovat do záležitostí v jiném státu. Bylo by asi lepší se obrátit na představitele slovenské církve. S pozdravem a poděkováním,

fra Norbert, Odbor vnějších vztahů APHA

Dobrý den, to jsme se obrátili. Mám za to, že pokud je špatně nakládáno s lidmi, hranice by neměly být brány v úvahu. Navíc pokud se jedná o naše sousedy, na které při dobré vůli můžeme mít vliv…

S pozdravem, Hana Demeterová

 …


Zobrazit článek >>>>>
Application no. 40943/14

ESLP +33 (0)3 88 41 39 00 CHENTIEV v.SLOVAKIA

URGENT – under rule 39

Vážení,

v Radiožurnálu Rádia Slovenska dnes, tj. 24.6.2014, ve 12.00, odezněla reportáž ohledně případu Anzora Čentieva.

Zástupkyně SR v ESLP p.Pirošíková v ní potvrdila, že Anzor Čentiev opět požádal v SR o azyl, že Soud o této skutečnosti již informovala, ale ESLP nevydal předběžné opatření.

Odvolávala se na to, že pokud by ESLP viděl nebezpečí pro p.Čentieva v případě vydání do Ruska, jistě by předběžné opatření vydal. Údajně vzhledem k tomu, že jeho případ je veřejně známý, mu prý nebezpečí v případě extradice nehrozí, jelikož by už žádná jiná země pak Čečence nevydala!!!

Je zde evidentní, že Slovensko je připraveno porušit Úmluvu a princip non-refoulement! Je připraveno vydat žadatele o azyl bez řádného posouzení jeho žádosti.

V souladu s článkem 1 a čl. 33 Úmluvy o právním postavení uprchlíků je znemožněno do pravomocného ukončení správního řízení realizovat u žadatele o azyl vyhoštění či vydání do cizího státu.

Audio k dispozici : http://www.rtvs.sk/radio/relacie/detail/radiozurnal-o-12-00/archiv?date=24.06.2014&station=slovensko

Přikládám textovou přílohu s vyjádřením p.Pirošíkové.

Žádám Vás o přijetí předběžného opatření, aby Slovenská republika nemohla p.Čentieva vydat bez řádného rozhodnutí o jeho azylové žádosti.

S pozdravem,

Hana Demeterová, hana.demeterova@gmail.com

Tirana 24.6.2014

.

Příloha: 1 str. – email od redaktora p.Racze

Už 9 rokov sú na Slovensku vo väzení dvaja Čečenský utečenci. Vo väzbe sú pre obvinenie ruskej prokuratúry, podľa ktorej sú vrahovia a teroristi. Žiada preto o ich vydanie. Pravdou však môže byť aj to, že sú iba – pre Rusov – nepohodlný svedkovia bombardovania civilistov v Čečenskej vojne. …


Zobrazit článek >>>>>
Application no. 40943/14

ESLP +33 (0)3 88 41 39 00 CHENTIEV v.SLOVAKIA

URGENT – under rule 39

Vážení,

advokát p.Čentieva Mgr.Stanko se bude nacházet příštích 10 dní mimo území Slovenska a dosahu internetu, proto Vás žádám o zaslání případné korespondence na můj e-mail hana.demeterova@gmail.com , poštou nadále Mgr.Stankovi.

V odpověď na Váš dopis ze dne 20.6.2014 můžeme uvést pouze to, že OPĚT pracovníci policie navštívili a vypovídali p.Čentieva bez přítomnosti advokáta (viz. policejní protokol o podání vysvětlení, zaslaný Soudu 20.6.2014), přestože p.Čentiev si výslovně přítomnost advokáta přál, jak je jeho zákonným právem. Mgr.Stankovi sice zavolali předem z cizinecké policie, že přesunuli jeho věc z Nitry do Bratislavy po přesunu z věznice Leopoldova do bratislavské vazby, přičemž Mgr.Stanko opakovaně požádal, aby měl možnost účastnit se návštěvy policie p.Čentiva ve vazbě. Avšak nebyl mu sdělen žádný termín, a návštěva byla vykonána bez něj. Opětovně tak došlo k narušení práv pana Čentieva.

P.Čentiev prostřednictvím svého advokáta Mgr.Stanka podal řádnou žádost o azyl, jak Vám bylo sděleno v první korespondenci Soudu se žádostí o vydání předběžného opatření. Jak jsme Vás dále informovali, není pravdou, že by svou žádost později vzal zpět, pouze u úředního jednání požadoval přítomnost svého advokáta. V tom mu nebylo vyhověno. Protokol z podání vysvětlení, které Vám 20.6.2014 Mgr.Stanko zaslal, hovoří o prověřování faktu, na který jsme poukázali, a p.Čentiev opět potvrdil, že na azylové žádosti trvá. Toto prohlášení učinil on i jeho advokát v posledních týdnech opakovaně i v písemné formě, azylové řízení tedy v SR dle zákona probíhat musí. Advokát není informovaný v podstatě o žádných opatřeních, týkajících se jeho klienta, což je …


Zobrazit článek >>>>>
Tisková zpráva

Jakožto zástupkyně p.Anzora Čentieva v ESLP se obracím ke slovenským úřadům s výzvou neprodleně informovat jeho advokáta Mg.Norberta Stanka o vykonaných i plánovaných akcích s jeho klientem. Žádám rovněž slovenská média, aby se angažovali v případu p.Čentieva se snahou pomoci mu.

29.5.2014 podepsal ministr Borec souhlas s vydáním p.Čentieva do Ruska. Mgr.Stankovi ani p.Čentievovi nebylo rozhodnutí o povolení vydání doručeno, takže nemohl ani využít práva podat včasnou ústavní stížnost proti rozhodnutí o vydání. To bylo učiněno s odkazem na akceptování garancí ruské prokuratury, že lidská práva p.Čentieva budou dodržována. Jelikož se jedná o naprostý nesmysl, garancím ruské prokuratury se věřit nedá a existují velmi vážné příčiny domnívat se, že p.Čentiev by byl po nuceném vydání do RF mučen a ohrožen na životě, představitelé lidsko-právních organizací i světových institucí se obrátili k vládě SR s prosbou extradici nevykonat.

V pondělí 16.6.2014 byl p.Čentiev po více než 8-leté vazbě, jejíž délka je nezákonná, přemístěn z věznice Leopoldova do vazby v Bratislavě, advokátovi opět nic oznámeno nebylo. P.Čentievovi bylo dovoleno zatelefonovat, ovšem příčinu přemístění rovněž neznal. Měli jsme za to, že toho dne bude p.Čentiev vydán do Ruska. Dodnes se Mgr.Stanko nedopátral dle svého tvrzení ani po četných dotazech na úřadech včetně ministerstva vnitra, s jakým cílem se jeho klient ve vazbě v Justičním paláci nachází, a jaké jsou s ním plány slovenských úřadů dále.

17.6.2014 advokátovi telefonicky pracovníci cizinecké policie v Nitře oznámili, že následujícího dne jdou vykonat pohovor ohledně azylové záležitosti k jeho klientovi do Leopoldova. Dle slov Mgr.Stanka se udivili, že p.Čentiev se tam již nenachází. Posléze mu sdělili, že věc předali cizinecké policii v Bratislavě.

Každý den musím odpovídat na desítky dotazů ohledně situace s p.Čentievem, informaci žádají např. z londýnské kanceláře Amnesty International, právníci ze Štrasburku, významní lidsko-právní aktivisté a novináři jako je p.Světlana Gannuškinová, Karinna Moskalenko, Edward Lucas a další. Bohužel nemám co odpovědět. Vážné obavy o osud p.Čentieva nadále přetrvávají.

Více informací viz. www.helpaman.org

Hana Demeterová, 20.6.2014


Zobrazit článek >>>>>
Anzor Čentiev nebyl vydán.

Zítra, tj. 18.6.2014, s ním pracovníci migrační služby prý dle telefonátu policie advokátovi provedou pohovor ohledně jeho žádosti o azyl...


Zobrazit článek >>>>>
DOCUMENT – SLOVAKIA: HALT THE EXTRADITION OF CHECHEN ASYLUM SEEKER TO RUSSIAN FEDERATION

http://www.amnesty.org/en/library/asset/EUR72/003/2014/en/b11898aa-9f10-49dd-af08-85e3e4454412/eur720032014en.html

AMNESTY INTERNATIONAL

PUBLIC STATEMENT

Date: 16 June 2014

AI Index: EUR 72/003/2014

.

Slovakia: Halt the extradition of Chechen asylum seeker to Russian Federation

The Slovak authorities should halt immediately extradition proceedings against Anzor Chentiev, an ethnic Chechen asylum-seeker, to the Russian Federation, said Amnesty International today. According to information received by the organization, the extradition may take place today.

Anzor Chentiev would be at risk of serious human rights abuses, including torture and other ill-treatment and unfair trial, if forcibly returned to Russia, and launched an appeal urging the Slovak Minister of Interior and the Minister of Justice to halt the extradition. (See AI UA: 146/14 Index: EUR 72/002/2014 Slovakia, available at http://www.amnesty.org/en/library/info/EUR72/002/2014/en)

Slovakia is under an obligation under international law not to deport, expel, return or extradite any person to a country where he is at risk of serious human rights abuses, including torture and other ill-treatment.

.

Background information

Anzor Chentiev is an asylum-seeker from the Russian Federation where he is reportedly facing criminal proceedings on terrorism-related. He applied for asylum in Slovakia after he arrived in the country several years ago and, according to his lawyer, he was placed in detention in connection with the extradition request from the Russian Federation, and spent almost nine years on remand.

Amnesty International calls on the Slovak authorities to immediately release him pending the resolution of his asylum claim, or at a minimum, make his release subject to the least restrictive non-custodial measures that the government proves are necessary for a legitimate aim


Zobrazit článek >>>>>
Evropský soud pro lidská práva nepřijal opatření, aby Anzor Chentiev nemohl být nezákonně vydán ze Slovenska do Ruska.


Zobrazit článek >>>>>
VERY URGENT – SAVE LIFE, PLEASE!

Dear Ladies and Gentlemen,

On 11th June 2014 European Court of Human Rights decided NOT to indicate interim measures (enclosure 1), in the case of Anzor Chentiev, a Chechen asylum-seeker, who has been staying for over 8 years in detention in Leopoldov prison in Slovakia

.

APPEAL of Amnesty International

here: http://amnesty.org/en/library/info/EUR72/002/2014/en

The ECHR decision was based on the disinformation supplied by the Slovak Government.

Anzor Chentiev has been held in prison on terrorism-related charges initiated against him and Ali Ibragimov by Russian authorities, who demand their extradition. After 8 years in prison with no prospect of any solution to the case and under severe psychological pressure Mr. Chentiev suddenly dropped his asylum request. This was an act of sheer despair and he regretted it very soon. He asked his to submit a new asylum request to Slovak authorities and a request to ECHR for new interim measures. The lawyer filed both requests, but meanwhile, the Slovak Minister of Justice Mr.Borec signed the decision to extradite Mr.Chentiev to Russia.

Last week representative of the Slovak Ministry of Interior visited Mr. Chentiev in prison to conduct an asylum interview - this was the consequence of his fresh asylum application. However, Mr Chentiev’s lawyer, Mr Stanko, was not invited to the interview, despite the earlier promises of the Ministry of the Interior to contact him and inform him of the planned visit. This was not done.

Mr. Chentiev asked for the presence of Mr.Stanko at the interview – but the people from the Ministry denied him this legitimate right. As a result of this – they did not register his asylum request at all!

Replying to the ECHR questions (enclosure 2) a Slovak representative in ECHR Mrs. Pirosikova said that Mr. Chentiev is no longer an asylum seeker in Slovakia!

Mr.Stanko, Mr Chengtiev’s lawyer, explained the situation in his letter sent by fax to ECHR 11.6.2014 in good time (the deadline for answering the questions of ECHR was this date at 17.00 of French time), but ECHR did not acknowledge the receipt of this letter in the letter informing of their decision not to indicate the interim measures.

The case seems shocking. In a similar case last year Mr. Alexey Torubarov was denied the interim measures by ECHR, although he was an asylum seeker in Czech Republic and NOT A SINGLE decision was taken in his case during the 14 months period. But, this fact was ignored and did not stop his extradition to Russia! He experienced torture while deportation and staying in Russian prison, and managed to escape thanks to a mere chance only. Now, he is an asylum seeker inHungary:

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/czechrepublic/10090013/Fuel-tanker-ordered-to-block-Russian-plane-from-taking-off-at-Czech-airport.html

This happened last year – in 2014 the lack of legality in Russia has become even more obvious.

Please, do not be indifferent and help to stop the unfair and illegal extradition of Mr. Chentiev! It could happen any time now.

Sincerely,

Hana Demeterová, Civic assotiation Help a man, Prague, Czech Rep.

www.helpaman.org

12.6.2014

.

viz: http://helpaman.org/new/?p=7159
http://helpaman.org/new/?p=7183

 

Press release

I firmly oppose the conduct of the Department of Foreign Police in Nitra, including their claim recently used by the Slovakian attorney Mrs. Pirošíková to mislead the European Court of Human Rights. Mrs. Pirošíková falsely claimed that Mr. Anzor Chentiev forfeited his right to asylum in the Czech Republic which I as his attorney made clear both on 2nd February and repeatedly since 9th February this year, upon learning of Russia’s extradition request – see http://helpaman.org/new/?p=7159

Given that Slovakia has not deliberated on the right of Mr. Chentiev to asylum, the ECHR has refused to grant an injunction that would prevent his forcible deportation to Russia – a measure fully warranted by the failure of the Slovakian judicial system to provide full recourse to my client in defence of his legal rights – see http://helpaman.org/new/?p=7183

If the police are acting illegally, I in effect have no influence over the process by which my client may be granted asylum. The application for such was submitted correctly through legal channels, and calls for the recognition of a right Mr. Chentiev never surrendered and still insists upon exercising. Long delays in previous asylum requests reviewed by the Supreme Court have resulted in an ongoing nine-year incarceration of my client in Leopoldov prison, exacting a heavy psychological toll on his health.

This unprecedented amount of time, along with the loss of an eye during the Russian shelling of his home village of Katyr-Yurt in 2000, his loss of sight in the other eye due to lack of adequate medical healthcare, the death of his wife in a car accident during his incarceration and the resultant hardship endured by his 9-year-old daughter, have all compounded to devastate my client Mr. Chentiev. Likewise untreated is his post-traumatic stress disorder, now quite developed many years after a brutal war that started when he was just 11 years old and lasted several years.

After suffering a nervous breakdown, my client came to the conclusion that the safest available option for him would preclude any return to Russia, where torture and inhumane/degrading treatment of political prisoners remains standard practice, and the legal system is not independent. A renewed request for asylum remains the only moral and socially responsible option for my client under the circumstances, and is fully supported by statutory law.

The Department of Foreign Police contacted me shortly after I made the asylum request, demanding that I enclose the original draft request made by my client, which I have done, and promised to confirm the date of their visit to Leopoldov prison that I shall be attending as well.

Without any notification they visited my client on 6.6.2014 in the custody demanding a testimony from him concerning his asylum request. My client has used the statutory law and he was demanding me to be present during the visit. Up to Saturday a member of the foreign police told me that the visit has been made already and he said that Mr.Chentiev has cancelled the asylum request and declared that he wants to be extradicted (released?) to Russia. Mr.Chentiev has refused this claim and he still insist on his asylum request. Basically his words confirms even the report of the department of foreign police in Nitra where it clearly says that my client only demanded my presence during the

The foreign police violated his right for legal aid, and Mrs. Pirošíková sent false and unverified information to ECHR saying that because of the refusal of Mr.Chentiev the asylum conduct was not launched. That has not been launched only because of the foreign police. On monday 9.6.2014 I drew attention again, saying that my client insists on the asylum request and that launching operations of administrative proceedings is necessary.

Mr.Chentiev is now standing ahead of a threat of being extradicted to Russia. Another grave violation of statutory law was that neither me nor him has not received a decision of the minister of justice regarding the permission of extradiction to Russia, signed by minister Borec 29.5.2014. I learnt about this from the press and not even after another demand for sending us the conqlusion, neither me nor my client received anything. I received the copy only from ECHR, that demanded the conclusion from the Slovakian goverment. They (ECHR) have received a similar plan for extradiction of Mr.Chentiev. It was impossible for us to put up a new constitutional complaint against the decision of minister Borec alongside the demand for release of preliminary acquisition, which i could put up only now after receiving the copy from ECHR.

It´s possible that the extradiction will be carried out sooner than the Constitutional Court will be able to deal with it.

In that case Slovakia will violate international treaties converging against torture and inhumane treatment. Hundreds of decisions of ECHR from recent times is predicating about inhumane treatment with the charged people in Russia, about manipulated trials and so on.

I am appealing to the Slovakian goverment not to commit more unlawfullness and prevent his extradiction and release him from the custody (which lenght is unimaginable in civilized world ) immediatly.

Amnesty interational has released international urgent appeal for the case of Mr.Chentiev – see http://amnesty.org/en/library/info/EUR72/002/2014/en

Mgr.Norbert Stanko

15.6.2014


Zobrazit článek >>>>>
Application no. 40943/14

Fax +33 3 88 41 39 00

CHENTIEV v.SLOVAKIA

URGENT ! Under rule 39 – extradition could be today (Monday 16.6.2014 at 13.50 of French time)

Doplnění ve věci

Vzhledem k tomu, že u právního zástupce p.Čentieva Mgr. Stanka se stala smutná událost v rodině a nemůže se momentálně věnovat případu, ve věci korespondence v této záležitosti tuto zašlete na moji e-mailovou adresu hana.demeterova@gmail.com, případně poštou nadále Mgr.Stankovi, prosím.

K podmínkám přijatelnosti stížnosti v ESLP poukazuji na ustanovení Soudu, a to:

A. Nevyčerpání vnitrostátních právních prostředků nápravy

(e) Existence a vhodnost

52. Stěžovatelé jsou povinni vyčerpat pouze ty prostředky nápravy, které jsou v rozhodné době dostupné jak teoreticky, tak prakticky a které mohou podat sami, tedy takové, které jsou dostupné, způsobilé poskytnout nápravu ve vztahu k jejich námitkám a které mají rozumné vyhlídky na úspěch (Sejdovic proti Itálii [velký senát], § 46; Paksas proti Litvě [velký senát], § 75).

Dále v případě vydání hrozí porušení čl.3, 5 a 6 Úmluvy

Porušení čl.5 Úmluvy – Právo na svobodu a osobní bezpečnost

P.Čentiev je DEVÁTÝM rokem ve vazbě, což je závažným narušením čl.5 Úmluvy, a po celou tu dobu žádá v SR o azyl, přičemž požádal několik měsíců před vzetím do vazby (!), jeho druhá žádost se táhla poslední téměř 4 roky bez výhledu na vydání konečného rozhodnutí, protože byla neustále předávána od jedné soudní instance k druhé. Ani Ústavní soud SR neshledal nic nezákonného v délce vazby, i v obdobném případě p.Aliho Ibragimova!!! Mám za to, že p.Čentiev sice ve špatném zdravotním stavu vzal svou druhou žádost o azyl …


Zobrazit článek >>>>>
Štrasburg Čečencovi nevyhovel, vydáme ho Rusku

http://www.sme.sk/c/7234855/strasburg-cecencovi-nevyhovel-vydame-ho-rusku.html

.

Anzor Čentiev je na Slovensku od roku 2006. Rusko ho chce stíhať za zabitie ruských dôstojníkov.

BRATISLAVA. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) sa rozhodol nevyhovieť žiadosti Čečenského utečenca Anzora Čentieva o nariadenie predbežného opatrenia, ktorým by súd zabránil jeho vydaniu na trestné stíhanie do Ruskej federácie.

Informovalo o tom ministerstvo spravodlivosti.

Čentiev je na Slovensku od roku 2006. Rusko žiada jeho vydanie na trestné stíhanie za zabitie ruských dôstojníkov.

„Preto v súčasnosti neexistuje žiadna právna prekážka vydania sťažovateľa na trestné stíhanie do Ruskej federácie,“ uviedol Pavol Kubík z tlačového odboru rezortu spravodlivosti.

Čentiev sa podľa neho po odmietnutí jeho sťažnosti európskym súdom z 15. apríla 2014 opakovane obrátil na tento medzinárodný súdny orgán a žiadal o nariadenie spomínaného predbežného opatrenia.

.

Aktivisti chcú vydaniu zabrániť

Podľa Hany Demeterovej zo združenia Pomoz jednomu člověku rozhodol súd na základe nepravdivej správy zástupkyne slovenskej vlády.

Opäť žiada súd, aby predbežným opatrením zabránil vydaniu s tým, že pracovníci migračnej služby údajne navštívili utečenca bez prítomnosti jeho advokáta.

Podľa Demeterovej Čečenec neodmietol žiadosť o azyl, ale len žiadal o poradu s advokátom.

Slovný zvrat, že „mimo zápisnicu“ povedal ľuďom z migračnej služby, že chce byť vydaný, je podľa Demeterovej z právneho hľadiska absolútne neplatný.

Zároveň sa pýta, prečo by to nedali do zápisnice, ak by o také niečo naozaj žiadal.

„Postup pracovníkov migračnej služby aj vlády Slovenskej republiky je neuveriteľne nezákonný,“ napísala vo štvrtok Demeterová v liste pre ESĽP.

Riaditeľ Migračného úradu ministerstva vnútra Bernard Priecel pri spomínaných úkonoch nebol, ale vo všeobecnosti hovorí, že zo strany štátnych orgánov …


Zobrazit článek >>>>>
From: Martin Sefranko
Date: 2014-06-12 18:16 GMT+02:00
Subject: Žiadosť o nevydanie Anzora Čentieva
To: info@vlada.gov.sk
Cc: silvia.belesova@vlada.gov.sk, beatrice szaboova <beatrice.szaboova@vlada.gov.sk>, info@mzv.sk, informacie@prezident.sk

.

.

Vážení páni,
týmto Vás žiadam o nevydanie p. Anzora Čentieva do Ruskej federácie.
Jestvujú indície, že konanie migračnej služby zástupkyňa SR v ESLP riadne neprekontrolovala a ELSP bola poskytnutá nepravdivá informácia o stave azylového konania pána Anzora Čentieva.
.
Ďakujem Vám za opätovné prešetrenie prípadu.
S úctou
.
Martin Šefranko
evanjelický a. v. farár
sefrankom@gmail.com
Legionárska 6
811 07 Bratislava I


Zobrazit článek >>>>>
eur720022014en.pdf

viz: http://helpaman.org/new/?p=7183


Zobrazit článek >>>>>
Application no. 40943/14

CHENTIEV v.SLOVAKIA

ESLP +33 (0)3 88 41 39 00

.

URGENT

Under rule 39

.

Vážení,

dnes advokát p.Chentieva Mgr. Stanko obdržel od Vás zprávu, že se nepřijímá předběžné opatření, aby nebyl vydán do RF ze Slovenska.

Zpráva p.Pirošíkové, představitelky vlády SR, je však nepravdivá!!!

Pracovníci migrační služby navštívili p.Chentieva BEZ vědomí jeho obhájce, přestože se předtím s ním domluvili, že se sejdou u p.Chentieva ohledně jeho žádosti o azyl společně. Návštěvu advokátovi oznámili až po odchodu z věznice! Jak vyplývá z přílohy, která Vám byla zaslána p.Pirošíkovou, pracovníkům migrační služby NEODMÍTL p. Chentiev žádost o azyl, nýbrž DLE SVÉHO ZÁKONNÉHO práva žádal o poradu s advokátem, nic jiného. Na své žádosti o azyl nadále trval a trvá, a slovní obrat, že „mimo zápisnici“ řekl pracovníkům migrační služby, že chce být vydán, je absolutně z právního hlediska neplatný! Pokud by něco takového opravdu žádal, proč by to nedali do zápisnice???

Ve Vaší dnešní zprávě se uvádí, že jste rozhodovali na základě dopisu advokáta ze dne 10.6.2014. Jenže on Vám dne 11.6. 2014 poslal další zprávu, do vypršení termínu 17.00, který jste mu dali, kde vysvětlil situaci se žádostí o azyl. Ovšem o tomto dopisu ze dne 11.6. není ve Vaší zprávě ani zmínka.

Žádáme Vás o vydání předběžného opatření, aby p.Chentiev nebyl násilně vydán, jelikož to odporuje veškerým možným mezinárodním dohodám – o mučení, lidských právech a svobodách. Postup pracovníků migrační služby i vlády SR je neuvěřitelně nezákonný. Věříme, že nebudete toto podporovat a naše vysvětlení, které Vám můžeme následně podrobně doložit (advokát p.Stanko má neodkladné soudní jednání), povede k tomu, aby se zabránilo deportaci p.Chentieva, který je psychicky i fyzicky zcela vyčerpán.

V dnešní politické situaci je strašné, že se chystá takovýmto způsobem vydat z Evropské unie do Ruska ČLOVĚK!!!

Je to obrovské nebezpečí pro nás všechny.

Z nedostatku času a technických možností prozatím posílám tuto zprávu bez příloh, jelikož je akutní nebezpečí, že p.Chentiev bude vydán v dalších hodinách.

S pozdravem

Hana Demeterová,

o.s.Pomoz jednomu člověku, Praha Česká republika

V příloze plná moc od p.Chentieva

12.6.2014


Zobrazit článek >>>>>
ESLP povolil vydání Anzora Chentieva do Ruska


Zobrazit článek >>>>>
Slovensko drží dva muže devátý rok ve vazbě. Neví, zda je má vydat Rusku

http://www.lidovky.cz/slovensko-drzi-dva-muze-devaty-rok-ve-vazbe-nevi-zda-je-ma-vydat-rusku-1kq-/

9. června 2014

BRATISLAVA -S nadsázkou by se dalo říct, že David Rath je proti nim břídil. Anzor Čentiev společně s dalším čečenským utečencem Ali Ibragimovem sedí ve vazbě neuvěřitelný devátý rok. V Rusku jim hrozí více než dvacetileté tresty, mimo jiné kvůli obvinění z vraždy dvou ruských vojáků a terorismu. Za mřížemi bez soudu zůstávají kvůli tahanicím o jejich vydání.

Jako o teroristech o nich psala slovenská média v roce 2006, kdy do sousední země přišli přes východní hranici. Podle svých slov utíkali stejně jako mnoho dalších Čečenců před terorem Ramzana Kadyrova. “Když vypukla čečenská válka, Čentievovi bylo 11, Ibragimovi 17 let,” vypráví Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku, která se v jejich případu dlouhodobě angažuje.

V roce 2000 při bombardování jejich vesnice Katyr-Jurt zahynulo 175 lidí. “Anzor a Ali vytahovali dle svědectví vesničanů desítky dětí ze zavalené mateřské školky, když se jeden z bombardérů vrátil, a střepina další bomby zasáhla Anzorovi oko. Při útěku z Ruska tak byl Anzor invalidou s jedním okem, kterému se krátce předtím narodila dcerka. Od té doby ji neviděl, žena zahynula v autohavárii před pár lety. Alimu zemřel následkem válečných událostí otec na infarkt, bratra mu zastřelili před očima. Bohužel, on i Anzor vrahy v uniformách viděli, což se stalo příčinou jejich budoucího pronásledování na základě zfalšovaného obvinění z ‘banditismu’,” popisuje Demeterová pohnuté osudy obou mužů.

.

Ve vazbě od roku 2006

Slovenská policie je hned zkraje roku 2006 zadržela a Rusko požádalo o jejich vydání. Od té doby sedí ve vazbě. Slovenské zákony přitom i v případě podezření z těžkých zločinů


Zobrazit článek >>>>>
OTEVŘENÝ DOPIS
ministru spravedlnosti Slovenské republiky
p. Tomáši BORCI

31.5.2014

Vážený pane ministře,

ve Vašich rukou je osud Anzora Čentieva, kterého společně s Ali Ibragimovem již v r.2006 slovenský tisk označil jako „bandity a teroristy“, protože je tak nazvala ruská generální prokuratura. Ta zažádala jejich extradici poté, co požádali na Slovensku o azyl. O té doby se p.Čentiev nachází ve vazbě Leopoldova, p.Ibragimov za mřížemi v Košicích. DEVÁTÝ rok. O délce téhle vazby jsme neslyšeli ani v souvislosti s věznicí Guantanámo.

V r.2010, téměř po 5 letech jejich vazby v SR, jsme se o nich v ČR dozvěděli po rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který konstatoval, že do Ruska mohou být vydáni, že garance ruské prokuratury jsou dostatečné pro to, abychom se nemuseli domnívat, že snad budou nespravedlivě souzeni, mučeni či popraveni. Napsali jsme tehdy zoufalý dopis ESLP, kde jsme vysvětlili, že tito dva lidé jsou dle našich poznatků oběťmi putinovských represí, a že na Slovensku jim nebyla poskytnuta účinná právní pomoc k tomu, aby se mohli bránit proti vzneseným obviněním. ESLP přijal naši stížnost, vydal předběžné opatření s tím, že do konečného rozhodnutí ESLP nemohou být do Ruska vydáni. Oba podali novou žádost o azyl. Po dalších 4 letech, kdy MV azyl odmítalo, slovenské soudy střídavě rozhodnutí schvalovaly nebo rušily, se ocitli v uzavřeném kruhu bez výhledu na brzké rozhodnutí. Stížnosti na délku vazby, která nemá v civilizovaném světě obdoby, byly smetány ze stolu. Žádosti o advokáta ignorovány. SAK poslala seznam advokátů, ke kterým se měli obrátit, ovšem lidé ze seznamu byli zaneprázdněni. Dělali jsme co jsme mohli. Jenže české právo se od slovenského liší v mnoha věcech, navíc komunikace z jedné republiky do druhé je …


Zobrazit článek >>>>>
Lidé tam ve věznicích hnijí zaživa, popisuje do Ruska vydaný Torubarov

http://www.lidovky.cz/lide-tam-ve-veznicich-hniji-zaziva-popisuje-do-ruska-vydany-torubarov-1e8-/zpravy-domov.aspx?c=A140515_162209_ln_domov_ogo

.
17. května 2014
.
PRAHA -Už půl roku čeká Alexej Torubarov na udělení azylu v Maďarsku. Ruský podnikatel, jehož proslavilo drama s cisternou na pražském letišti, by se přitom mnohem raději vrátil do Česka, kde zůstala jeho rodina. Tvrdí totiž, že vydání do Ruska bylo nezákonné, a tak zde nikdy nepřestal být žadatelem. K Ústavnímu soudu kvůli tomu podal stížnost. Serveru Lidovky.cz také popsal podmínky v ruských věznicích, kde po vydání strávil několik měsíců.

Do Maďarska uprchl Alexej Torubarov poté, co mu po udání obchodních partnerů, proti nimž u soudu ve Volgogradu stojí, opět hrozil pobyt za mřížemi. Na ukrajinsko-maďarské hranici ho potom zadrželi policisté.

“Byl nucen podat tam vyjádření ředitele Odboru azylové a migrační politiky Tomáše Haišmana, že když jednou opustil Evropskou unii, tak může žádat o azyl pouze v první bezpečné zemi, do které se dostal. Jelikož to bylo Maďarsko, musel tak učinit tam, nehledě na ženu a syna, kteří mají trvalý pobyt v Česku,” popsala serveru Lidovky.cz situaci Hana Demeterová z organizace Help a Man. Kdyby podle ní o azyl nepožádal, musel by se vrátit zpět do Ruska, kde se bojí o život.

Kdysi úspěšného volgogradského restauratéra tam loni vydal tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ještě před skončením azylového řízení. Ústavní soud poté v obdobném případu konstatoval, že by ministerstvo spravedlnosti mělo v budoucnu při rozhodování o vydání člověka do zahraničí vždy čekat na to, jak dopadne cizincova žádost o azyl.

.

Čeká na Ústavní soud

V červenci 2013 proti extradici Torubarov podal ústavní stížnost, o které dosud soud nerozhodl. Pokud by mu dal za pravdu, mohl …


Zobrazit článek >>>>>
JUDr. Pavlu Rychetskému, předsedovi Ústavního soudu ČR

Vážený pane předsedo,

velmi nerada Vás obtěžuji, ale dovoluji si upozornit na situaci p. Torubarova, jehož ústavní stížnost z 13.7.2013 proti nezákonné extradici z ČR do Ruska se nachází u Vašeho soudu.

P. Torubarov byl nucen po nezákonném postupu českých úřadů opět opustit za dramatických okolností Rusko. Nejen že byl po předání Českou republikou do rukou ruských bezpečnostních složek mučen a ohrožen na zdraví i životě, ale i jeho manželka a nezletilý syn, žijící trvale v ČR, si rovněž prožili doslova své peklo.

Po útěku se p.Torubarov dostal do Maďarska, kde byl nucen požádat opět o azyl, a již půl roku čeká na rozhodnutí o své žádosti. Tamější orgány se k němu chovají velmi korektně a slušně, což se nedá říct prakticky o žádném úřadu v ČR.

Dle informace novináře Kundry z Respektu se ředitel OAMP MV Haišman vyjádřil po jeho útěku do Maďarska tak, že p.Torubarov nemá možnost žádat dále o azyl v ČR, protože již prostor Evropské unie opustil (!), vrátil se do Ruska, a dle dublinské dohody může opětovně požádat o azyl pouze v první bezpečné zemi, do které se zase dostal – v tomto případě tedy v Maďarsku.

Haišman ovšem ignoroval situaci, že p.Torubarov byl z ČR vydán nezákonně, jelikož byl v době vydání žadatelem o azyl, i když více než rok o jeho žádosti nebylo Haišmanovým úřadem vydáno vůbec žádné rozhodnutí! Ten samý úřad přitom v době podání žádosti o azyl p.Torubarovem písemně upozornil další české instituce, včetně ministerstva spravedlnosti, že “v souladu s článkem 1 a čl. 33 Úmluvy o právním postavení uprchlíků, § 3f zákona o azylu a § 350b odst.4 tr.řádu znemožňuje do pravomocného ukončení správního řízení realizovat u výše jmenovaného trest vyhoštění či vydání do cizího státu”.

I dle tohoto vyjádření je tedy jasné (přestože bylo ignorováno tehdejším ministrem spravedlnosti Blažkem), že p.Torubarov byl donucen nezákonně opustit území ČR, kde byl oprávněným žadatelem o azyl, a měl tedy po svém opětovném nuceném opuštění Ruska nárok, aby jeho žádost o azyl byla nadále projednávána v ČR.

Z ČR byl totiž doslova unesen.

Žena p.Torubarova je ve velmi špatném zdravotním stavu, ani po několikaměsíční hospitalizaci na tom není bohužel lépe. Rodina nemůže žít spolu, i syn se nachází již dlouhou dobu v maximálně vypjaté atmosféře, která už také na něm zanechává stopy. Vydáním p.Torubarova z ČR došlo mimo jiné k porušení čl.8 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod – respektování rodinného života.

Ústavní soud ČR opakovaně zrušil rozhodnutí ex-ministra spravedlnosti Pospíšila povolující vydání žadatele o azyl do ciziny mimo jiné s tím, že dospěl Ústavní soud k závěru, že ministr spravedlnosti rozhodl o povolení vydání, aniž by vyčkal rozhodnutí o udělení mezinárodní ochrany, resp. rozhodnutí správních soudů o přezkumu tohoto rozhodnutí ministerstva vnitra, čímž porušil základní práva stěžovatele na soudní a jinou právní ochranu podle čl. 36 odst. 1 a 2 Listiny základních práv a svobod a práva požádat o poskytnutí azylu garantovaného v čl. 43 Listiny ve spojení se zásadou non-refoulement obsaženou v čl. 33 odst. 1 Úmluvy o právním postavení uprchlíků” (III. ÚS 665/11)“.

Obracím se k Vám s prosbou o urgentní vydání nálezu ve věci p.Torubarova, aby mohl svou již tak složitou rodinnou situaci co nejrychleji řešit.

Mám za to, že ČR je mu dlužna mnohem více.

S díky za pochopení,

Hana Demeterová

o.s. Pomoz jednomu člověku

www.helpaman.org

8.4.2014


Zobrazit článek >>>>>
Polapený „vrah“ Housky ze stejné policejní série jako tohle:

viz.

http://helpaman.org/new/?p=3272


Zobrazit článek >>>>>
Osudný omyl Miloše Zemana
Očima Davida Jareše

http://www.tyden.cz/rubriky/nazory/osudny-omyl-milose-zemana_301830.html#.Uy_0g_l5N21

.
21.03.2014

Rusko je demokratické, demokratičtější, než si prostý volič nebo blbý novinář myslí, vzkázal v rozhovoru pro Evropské hodnoty Miloš Zeman. A určitě se ještě zlepší a za pár let bude plnohodnotným a cenným členem Evropské unie. Za pár měsíců to bude čtvrtstoletí, kdy skončila ruská (sovětská) okupace střední a východní Evropy. Rusové odtáhli a Středoevropané si oddechli. A zapomněli.

Zeman není první v českých dějinách, který je přitahován magnetismem slovanského dubiska na východě. Už národní obrozenci snili o říši všech Slovanů holubičí povahy pod vedením ruského cara, přitom stačilo ujet pár kilometrů na sever a Poláci by nesmysl o ruské mírumilovnosti rychle vyvrátili. Slavjanofilský byl první československý premiér Karel Kramář, na východ pošilhával i Edvard Beneš. O orientaci komunistů netřeba obšírně psát. Poslední můry lákané ruskou lampou jsou Václav Klaus, polofašistický spolek kolem kvazinovináře a antisemity A. B. Bartoše nebo prorusky třeštící skupinka Přátelé Ruska v ČR exsenátora Jiřího Vyvadila. Naštěstí posledně zmiňované iniciativy jsou jen karikatury.

Rusko nepatří do Evropy, i kdyby stokrát chtělo a tisíckrát toužilo po jejím uznání. Rusko není hráz bránící Evropu. Je úplně jedno, jestli mu vládne car, generální tajemník nebo prezident. Je kontinentální říše, jejíž podstata je rozšiřovat se. Smyslem je zabírat (osvobozovat, chránit, stabilizovat) nová území. To platilo staletí. Před 25 lety se mu stala křivda, přišlo o území, které získalo za staletí ve jménu národa, Boha nebo pracujícího lidu. A bude je chtít zpátky, tentokrát nejspíš ve jménu národa.

Zeman argumentuje, že Rusko ekonomicky roste, a aby dál rostlo, potřebuje se rozvíjet a to bez demokratizace nejde. Problém je, že toto je logika kapitalistického Západu 21. století, kdežto Rusko uvažuje v termínech feudálního 18. století. Klíčovými slovy kapitalismu jsou peníze a byznys, feudalismu půda, území. Měřítkem úspěchu západní vlády je hospodářský růst a nasycení voličských krků, východ ještě pořád víc saturuje uspokojení s dobytím území.


Zobrazit článek >>>>>
Karel Schwarzenberg
23.3.2014

"Je to zajímavá myšlenka. Zkušenost však praví, že pokud zavřeme medvěda s ovcemi do stejné klece, produkce výrobků z mléka a vlny je poněkud narušena."

.

Rusko do EU? Ekonomicky to Evropě prospěje, tvrdí Zeman

.
Zatímco pro mnoho členských států je, obvzlášť v těchto dnech, vstup Ruska do Evropské unie nemyslitelný, prezident Miloš Zeman věří, že by to prospělo oběma…
.
TYDEN.CZ | AUTOR: TYDEN, WWW.TYDEN.CZ, E-MAIL: WEBMASTER@TYDEN.CZ


Zobrazit článek >>>>>
Rusko po olympiádě…

.
Алина Германенко. Про жизнь в реанимации.Эту прикольную девочку зовут Алина Германенко. Алина не дышит сама. Если купить ей оборудование для искусственной вентиляции легких на дому, она сможет жить дома с мамой, бабушкой и дедушкой. Это стоит 1 миллион рублей. Сейчас Алина одна в реанимации в окружении кафельных стен, проводов и чужих людей, которые сдают смену, уезжают домой к своим семьям, потом возвращаются на следующую смену, а Алина все лежит и лежит в реанимации.В Европе и Америке такие дети живут дома и повсюду таскают за собой маленький портативный аппарат ИВЛ. Ходят с аппаратом ИВЛ в школу, а в выходные ездят в зоопарк. Мне так хочется, чтобы Алина тоже вернулась из реанимации домой. В реанимации – не жизнь. Это даже хуже, чем тюрьма. Пожалуйста, посмотрите на Алину. Мне кажется, можно ВСЕ сделать, лишь бы эта девочка вернулась домой к маме.


Zobrazit článek >>>>>
Jak se podniká v ČR – ocenění Světové banky:
65. místo hned za Ghanou


Zobrazit článek >>>>>
Bojovnice za lidská práva Gannuškinová: To, co se odehrává, může skončit zkázou Ruska

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Bojovnice-za-lidska-prava-Gannuskinova-To-co-se-odehrava-muze-skoncit-zkazou-Ruska-312113

.
20. 3. 2014
.
ROZHOVOR Evropané by měli přesedlat na jízdní kola a neospravedlňovat svou bezzubou reakci nutností kupovat u nás naftu. To řekla v interview pro ParlamentníListy.cz známá ruská bojovnice za lidská práva Světlana Gannuškinová o situaci na Ukrajině. Připustila zkázu Ruska a odpověděla i na otázky spojené s rokem 1968 a okupací Československa.

Co si myslíte o obsazování Krymu ruskou armádou, které si už vyžádalo první oběti?

Myslím si, že je to naše hanba, umocněná lží o tom, že tam není. Když se bojuje za dobrou věc, nesnímají se nárameníky.

Jak jste přijala výsledky referenda na Krymu?

Prvořadé jsou dvě věci. Referendum pod okovanou vojenskou botou je nezákonné, ale velká část obyvatel Krymu skutečně usiluje o připojení k Rusku, protože si plete Rusko se Sovětským svazem, který byl ve výjimečném postavení.

Prezidentu Vladimiru Putinovi nicméně s neústupným postojem vůči Ukrajině opět vzrostla popularita. Čím si to vysvětlujete?

Společnost se nachází pod vlivem propagandy, bezprecedentně nejhorší od dob SSSR. To je ale styl Putina od prvních dní vládnutí. Vyměnit původní hrdost lidí na svůj národ za panovačný patriotismus, ochranu před ponížením, jako třeba při válce v Čečensku, a vsugerované vstávání z kolen. Jsou to propagandistické bludy.…


Zobrazit článek >>>>>
Čurkin a jeho přátelé


Zobrazit článek >>>>>
Rusko je připraveno k válce

http://www.svoboda.org/media/video/25297416.html

.

Павел Пожигайло: Россия готова к войне

.
Андрей Трухан
.
Опубликовано 14.03.2014

Павел Пожигайло, член Общественной палаты, один из авторов письма интеллигенции в поддержку политики президента Путина в отношении Украины, – в эксклюзивном интервью Радио Свобода.

.


Zobrazit článek >>>>>
Proč jsme tam, kde jsme.
Kde můžeme být jinde s tímto …

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/vip-blogy/jiri-paroubek-vypalili-jsme-opravdu-v-putinovi-rybnik
.
12.3.2014
Mnohokrát jsem v poslední době řekl, i na základě osobní zkušenosti s ním, že Putin je po Gorbačovovi první ruský politik, který je normální. Stejně tak dnešní premiér Medveděv. Kolik šílenců, zločinců a těžkých alkoholiků se v minulosti vystřídalo na ruském trůně či ve vedení Ruska….
.
Jiří Paroubek


Zobrazit článek >>>>>
Na propuštěnou manažerku před branou věznice čekala rodina. Nepustili ji

http://www.lidovky.cz/na-propustenou-manazerku-pred-branou-veznice-cekala-rodina-nepustili-ji-14n-/zpravy-domov.aspx?c=A140310_161534_ln_domov_ogo

.
11. března 2014
.
PRAHA -Skoro po dvou letech ve vazbě si byla jistá, že se dostane na svobodu. Ruska Taťjana Paraskevičová už měla dokonce sbaleno a před branou věznice na ni čekala advokátka s rodinou. Česko totiž manažerce viněné ze zpronevěry 5 miliard dolarů udělilo doplňkovou ochranu a soud dokonce rozhodl o jejím propuštění z vazby. Jenže státní zástupkyně se proti rozhodnutí odvolala a vrchní soud jí dal za pravdu. Paraskevičová tak i nadále musí zůstat za mřížemi.…


Zobrazit článek >>>>>
Konečně tvrdé sankce vůči Rusku!

Ruským úředníkům zakázán vstup do Disneylandu v USA, Francii, Japonsku atd..
.
Snad Putin konečně pochopí, že sranda skončila.
.


Zobrazit článek >>>>>
Profi ČT

https://www.facebook.com/photo.php?v=10152297877989743&set=vb.807029742&type=2&theater

 

 

Sama doma – video. Odpověď na anketu: Co byste změnili ve svém vlastním světě?

- Určitě bych změnila zdravotní stav mého syna, který není příliš příznivý. Přála bych si, aby byl úplně zdravý a byl by to pro mě nejkrásnější dárek na světě.
- My vám to Petro dát nemůžeme, tak alespoň maličkost ze Sama doma.
(V záběru palička na maso a kniha Dva hroby...)


Zobrazit článek >>>>>
‘Smrt kvůli erotickým fotkám? Úředníci lžou, azyl udělit mohou’

http://www.lidovky.cz/smrt-kvuli-erotickym-fotkam-urednici-lzo

27/02/2014

.
PRAHA -Přístup českých úředníků k tragickému případu Zainap Gasanovové je naprostá demagogie, míní Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku, která mladé Dagestánce a její rodině pomáhá. Utíkají před krevní mstou, to ale na udělení azylu podle českých úřadů nestačí. Demeterová však v rozhovoru se serverem Lidovky.cz tvrdí, že Zainap s matkou a dvěma bratry by měla dostat takzvaný humanitární azyl.

Lidovky.cz: Do jaké míry je podle vás příběh rodiny Zainap věrohodný? Ověřovali jste jejich tvrzení o událostech v Dagestánu?
Příběhem Zainap se zabývala organizace Memorial, která v roce 2009 byla držitelem Ceny Sacharova, předsedy Evropského parlamentu. A osobně Světlana Gannuškinová, třikrát nominovaná na Nobelovu cenu míru. To je garance důvěryhodnosti slov Zainap.

Lidovky.cz: Je za současné situace skutečně nemožné, aby rodina v Dagestánu žila normálním životem?
Absolutně vyloučené. Nikdo už nebude pátrat po tom, kdo je vinen. Stojí proti sobě členové určité komunity v prostředí, kde 99 procent úředníků slyší jen na peníze. A v jiném místě Ruska jim nikdo žít neumožní. Po návratu by se tak mohli postavit někam na nádraží a žebrat. Vlastně ani to ne, tam už mají mafie svoje žebráky pod dohledem policie. Navíc v Rusku s přispěním úřadů a médií roste nacionalismus, stoupá počet rasově motivovaných vražd, především Kavkazanů. Neberou je do práce, nemají možnost najít žádné ubytování, nechtějí je registrovat ani u příbuzných.

Lidovky.cz: Ředitel Odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman ale argumentuje, že z vesnice kdesi v Dagestánu se za rodinou případní útočníci těžko vypraví. Nestačil tedy skutečně přesun do Petrohradu?
Kdyby se v …


Zobrazit článek >>>>>
TŘI MINISTŘI SPRAVEDLNOSTI K NIČEMU, a cpou se dál do politiky? POSPÍŠIL a BLAŽEK nezákonně povolovali extradice, Benešová to považovala za normální...

Kdyby Ústavní soud nerozhodoval v tomto případě dva a půl roku, nedošlo by k nezákonnému vydání Alexeye Torubarova, a k povolením vydání dalších, kteří jen s vynaložením obrovského úsilí vydáni nebyli. Nedošlo by k ničení lidských osudů   několikaletým nehumánním zacházením s neodsouzenými lidmi v české vazbě, k težkým psychickým traumatům jejich rodin včetně dětí.

Ministři SPRAVEDLNOSTI (!) Pospíšil, Blažek, Benešová – všichni unisono tvrdili, že nezákonným rozhodnutím o vydání nic porušeno nebylo! Ústavní soud rozhodl, že bylo…a o čem tito profíci budou rozhodovat přístě???

 


Zobrazit článek >>>>>
A opět „kompetentní“ Pospíšil…

IV.ÚS 1755/1

28. 1. 2013

Rozhodování o povolení vydání k trestnímu stíhání do Gruzie (extradice cizince)

I. Rozhodnutí Ministra spravedlnosti České republiky ze dne 30. dubna 2012 sp. zn.: 381/2010-MOT-T/102 se ruší, neboť jím bylo porušeno ustanovení čl. 3 a čl. 6 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod a čl. 3 Úmluvy proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání.

viz. http://helpaman.org/new/?p=57


Zobrazit článek >>>>>
Ústavní soud zrušil rozhodnutí exministra spravedlnosti Blažka

http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/gruzinec-odsouzeny-ve-vlasti-za-vrazdu-smi-zatim-zustat-v-cesku-rozhodl-ustavni-soud–1313176
.

Gruzínec odsouzený ve vlasti za vraždu smí zatím zůstat v Česku, rozhodl Ústavní soud

.
7. února 2014 v 12:10
.

Ústavní soud v Brně zrušil rozhodnutí bývalého ministra spravedlnosti

Gruzínec Zourab Nadiradze, kterého jeho země v nepřítomnosti odsoudila za vraždu k 15letému trestu vězení, smí zatím zůstat v České republice a počkat na rozhodnutí o azylu. Rozhodl o tom Ústavní soud, který zrušil rozhodnutí bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS.

Ten vydání Nadiradzeho zpět do Gruzie už dříve povolil. Podle Ústavního soudu ale pochybil, protože toto rozhodnutí bylo v rozporu s Listinou práv a svobod.

„Ministr spravedlnosti nemůže vydat člověka do zahraničí, pokud se jedná o žadatele o azyl nebo o doplňkovou ochranu, tedy o žadatele o mezinárodní ochranu, který si podal žádost a dosud o jeho žádosti nebylo rozhodnuto,“ vysvětlila ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková.

Zourab Nadiradze žije v České republice od roku 1994 a opakovaně žádá o politický azyl. Tvrdí, že obvinění z vraždy v Gruzii je vykonstruované a absurdní, protože je prý politicky nepohodlnou osobou.


Zobrazit článek >>>>>
.

Janukovič a spol.


Zobrazit článek >>>>>
Uprchlého Torubarova chytli Maďaři, podnikatel chce zpátky do ČR

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/254247-uprchleho-torubarova-chytli-madari-podnikatel-chce-zpatky-do-cr/

.
11. 12. 2013 13:54, autor: luk, aktualizováno 11. 12. 2013 14:54

Budapešť – Souzený ruský podnikatel Alexej Torubarov, kterého v květnu za dramatických okolností vydalo Česko do Moskvy, uprchl ze země. Na hranicích s Ukrajinou ho v městečku Barabás zadržela maďarská policie. V Rusku podnikatel čelí obžalobě z rozsáhlého podvodu, verdikt ale zatím nepadl.

 

 

Podnikatel se dostal z Ruska na Ukrajinu, odkud se snažil pěšky ve sněhu přejít přes hranici s Maďarskem. Nedlouho poté vyčerpaného muže zadržela policie. Torubarov nyní může požádat o azyl v Maďarsku či usilovat o vydání do Česka, kde již o azyl zažádal. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek však na jaře nařídil jeho vydání do Ruska.

Torubarov byl v prosinci 2009 obviněn z podvodu, kterým údajně poškodil dva své společníky. Před stíháním se uchýlil do zahraničí, v září roku 2010 po něm bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání Interpolu. Předloni byl Torubarov na rakousko-českých hranicích zadržen, když jel autem na dovolenou do Itálie. Ruské justiční orgány pak Česko požádaly o Torubarovo vydání a v květnu byl Rus eskortován do volgogradské vazební věznice.


Zobrazit článek >>>>>
Lhůta pro rozhodnutí o azylu byla prodloužena A.Torubarovovi ministerstvem vnitra ČR do 7.5.2013. Nezákonně deportován do Ruska byl 2.5.2013.


Zobrazit článek >>>>>
EUROPEAN PARLIAMENT PASSES MAGNITSKY SANCTIONS RESOLUTION CALLING FOR EU WIDE MAGNITSKY LIST

http://lawandorderinrussia.org/2013/european-parliament-passes-magnitsky-sanctions-resolution-calling-for-eu-wide-magnitsky-list/

.
December 11, 2013
.

Today, the Euro­pean Par­lia­ment passed a res­o­lu­tion call­ing on the EU Coun­cil of Min­is­ters to adopt a com­mon list of Russ­ian offi­cials to be sanc­tioned for their role in the tor­ture and mur­der of 37-year Russ­ian whistle-blowing lawyer Sergei Mag­nit­sky. Under the tar­geted sanc­tions regime already adopted in the United States, these Russ­ian offi­cials will be pro­hib­ited from trav­el­ing to and bank­ing in the EU.
The Res­o­lu­tion enti­tled “Human Rights in the World 2012 and EU Pol­icy on the Mat­ter” was passed by the major­ity of the Euro­pean Par­lia­ment. It says:
“The Euro­pean Par­lia­ment … calls on the Coun­cil, there­fore, to adopt a deci­sion estab­lish­ing a com­mon EUlist of offi­cials involved in the death of Sergei Mag­nit­sky; adds that this Coun­cil deci­sion should impose tar­geted sanc­tions on those offi­cials.”
“If the EU Coun­cil acts on the explicit will of the Euro­pean peo­ple, then we will finally see Magnitsky’s tor­tur­ers and mur­der­ers unable to travel to Europe and spend their blood money there,” said William Brow­der, a leader of the global Mag­nit­sky jus­tice cam­paign.
In its human rights report, the Euro­pean Par­lia­ment has also expressed its “regret” with the EU Council‘s fail­ure to con­sider the Parliament‘s rec­om­men­da­tion from Octo­ber of last year on the Mag­nit­sky case which called for the imple­men­ta­tion of sanc­tions on Russ­ian offi­cials. This is the fourth res­o­lu­tion of the Euro­pean Par­lia­ment call­ing on the EU Coun­cil to imple­ment Mag­nit­sky sanc­tions since Sergei Magnitsky’s death in Russ­ian cus­tody in 2009. So far, the EU Coun­cil has refused to act on these con­tin­ued calls for sanc­tions.
Last year the Mag­nit­sky sanc­tions were adopted by the US Con­gress. The U.S. Pres­i­dent Barack Obama signed the Mag­nit­sky Law on 14 Decem­ber 2012, impos­ing the tar­geted sanc­tions on offi­cials in Mag­nit­sky case and other human rights vio­la­tors.
Sergei Mag­nit­sky blew the whis­tle on the largest known theft of pub­lic tax money in Russ­ian his­tory. A month after his tes­ti­mony, he was arrested and for 358 days held in deten­tion with­out trial. When he devel­oped pan­cre­ati­tis and gall­stones in cus­tody, he was sys­tem­at­i­cally denied med­ical care and pre­scribed surgery. On 16 Novem­ber 2009, Mag­nit­sky was secretly trans­ferred from Butyrka to another prison, Matrosskaya Tishina, where he was hand­cuffed and beaten. Russ­ian author­i­ties refused to inves­ti­gate his death, and found this year “no evi­dence” of crime. Numer­ous requests from the Mag­nit­sky fam­ily for the inves­ti­ga­tion into his tor­ture and mur­der were refused by Russ­ian inves­ti­ga­tors and courts.

.

See Report adopted by the Euro­pean Par­lia­ment:
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=REPORT&reference=A7-2013 – 0418&language=EN&mode=XML


Zobrazit článek >>>>>
Doplnění nové skutečnosti ve věci trestního oznámení na ministra Blažka

Krajské ředitelství policie hl.m.Prahy

Datová schránka: rkiai5y

Dodáno 16.8.2013 07.26 hod.

Doplnění nové skutečnosti ve věci trestního oznámení na ministra Blažka – Plénum ÚS ČR, stanovisko ze dne 13.8.2013 (viz. příloha)

Žádáme tímto o ŘÁDNÉ prošetření nezákonného postupu ve věci vydání do Ruska p.Alexeye Torubarova ze strany bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

Věc byla Vámi odložena s tím, že Blažek postupoval správně. Dle nálezu Pléna ÚS to však není pravda:

…Na rozdíl od soudu, který mohl o přípustnosti vydání rozhodnout před skončením řízení o udělení mezinárodní ochrany, ministr spravedlnosti nemůže povolit vydání do doby, než bude toto řízení pravomocně skončeno, včetně případného navazujícího soudního přezkumu…

Žádáme rovněž o sdělení výsledku Vašeho vyšetřování v zákonné lhůtě.

Hana Demeterová

o..Pomoz jednomu člověku


Zobrazit článek >>>>>
Ústavní soud ČR, 13.8.2013:

…Na rozdíl od soudu, který mohl o přípustnosti vydání rozhodnout před skončením řízení o udělení mezinárodní ochrany, ministr spravedlnosti nemůže povolit vydání do doby, než bude toto řízení pravomocně skončeno, včetně případného navazujícího soudního přezkumu…

„Pl.ÚS-st. 37/13 ze dne 13. 8. 2013

Včasnost ústavní stížnosti ve vazbě na povahu řízení o přípustnosti vydání a povolení vydání k trestnímu stíhání (extradice) a vztah extradičního a azylového řízení

Česká republika

STANOVISKO PLÉNA

Ústavního soudu

 

Plénum Ústavního soudu přijalo ve složení Stanislav Balík, Ludvík David, Jan Filip, Vlasta Formánková, Ivana Janů, Vladimír Kůrka, Dagmar Lastovecká, Jan Musil, Jiří Nykodým, Pavel Rychetský (soudce zpravodaj), Vladimír Sládeček, Kateřina Šimáčková a Milada Tomková na návrh III. senátu Ústavního soudu podle § 23 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve věci jeho právního názoru pro řízení vedené pod sp. zn. III. ÚS 665/11, který se odchyluje od právního názoru Ústavního soudu vysloveného v nálezech ze dne 15. dubna 2003 sp. zn. I. ÚS 752/02, ze dne 20. prosince 2006 sp. zn. I. ÚS 733/05, ze dne 10. listopadu 2010 sp. zn. I. ÚS 2462/10 a ze dne 5. září 2012 sp. zn. II. ÚS 670/12, toto stanovisko:


Zobrazit článek >>>>>
ČHV se v záležitosti extradicí obrací s podnětem na UNHCR

http://helcom.cz/chv-se-v-zalezitosti-extradici-obraci-s-podnetem-na-unhcr/#_ftn1

.

Český helsinský výbor se v záležitosti střetu extradičního a azylového řízení rozhodl obrátit na českou pobočku úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Důvodem, který nás k tomuto kroku vedl, je skutečnost, že v námi monitorovaných extradičních případech dochází k vydání dotčené osoby k trestnímu stíhání nebo výkonu trestu odnětí svobody do dožadujícího státu dříve, než je pravomocně skončeno azylové řízení a tudíž vyjasněn uprchlický status takové osoby. Postup ministra spravedlnosti, který rozhoduje o povolení vydání k trestnímu stíhání nebo výkonu trestu odnětí svobody do cizího státu dotčené osoby dříve, než je pravomocně skončeno řízení této osoby o udělení mezinárodní ochrany (včetně soudního přezkumu), dle našeho názoru představuje porušování mezinárodních závazků České republiky v oblasti mezinárodního uprchlického práva a práva lidských práv, jakož i judikatury Nejvyššího správního soudu ČR. Takový postup je i v rozporu s metodickým pokynem úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.[1]

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky si dovolujeme žádat o zasazení se o pozitivní změny stávající praxe, aby i žadatelé o udělení mezinárodní ochrany, proti nimž je paralelně vedeno extradiční řízení, měli přístup ke spravedlivému azylovému řízení. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky je institucí, která dozírá na dodržování mezinárodních dohod zaručujících ochranu uprchlíků.


[1] Srov. UNHCR, Agentura OSN pro uprchlíky. Metodický pokyn k extradici a mezinárodní ochraně uprchlíků. Ženeva: UNHCR, Sekce politiky ochrany a právního poradenství Divize služeb mezinárodní ochrany, duben 2008. Dostupný z http://www.unhcr-centraleurope.org/cz/pdf/zakladni-informace/pravni-dokumenty/prirucky-doporuceni-a-stanoviska-unhcr/stanovisko-k-extradici-a-mezinarodni-ochrane-duben-2008.html.


Zobrazit článek >>>>>
Ústavní stížnost Alexeye Torubarova

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Alexey-Nikolajevic-Torubarov-Nic-se-nezmenilo-stalinsky-gulag-zije-279152

13.7.2013

Ústavní soud ČR

Joštova 8

Brno 2

660 83

Stěžovatel: Alexey Nikolajevič Torubarov

nar. 24.12.1960

bytem:

zast.: JUDr. Milanem Hulíkem, Ph.D.

advokátní kancelář, Bolzanova 1, 115 03 Praha 1

Účastníci řízení: exministr spravedlnosti JUDr.Pavel Blažek, Ph.D.

Ústavní stížnost

proti rozhodnutí ministra spravedlnosti

č.j. 408/2012-MOT- T/63 ze dne 16.4.2013

Trojmo

Plná moc


Zobrazit článek >>>>>
Další umučení v ruském vězení

Fotografie jsou určeny především těm našim úředníkům, kteří rozhodují o azylu nebo vydávání pronásledovaných osob do Ruska a tvrdí, že to tam není zase až tak zlé s těmi nějakými lidskými právy.

Jako třeba soudci ÚS Ivana Janů, Vojen Gütler a Pavel Holländer, KS v Brně Vrtek, MS v Praze Vrba, VS v Praze Šemík, VS v Olomouci Zbožínek, státní zástupkyně KSZ v Brně Veverková, MSZ v Praze Rychnovská,..

A taky dalším lidem bez svědomí jako jsou ex-ministři Pospíšil a Blažek, jejich náměstek Volák & spol.

Další obdobné fotografie a videa v rubrice Zprávy o lidských právech – Rusko

Upozornění: lidem se slabými nervy se nedoporučuje

http://gulagu.net/news/3967.html

http://progorod33.ru/newsv2/66558.html


Zobrazit článek >>>>>
Fotografie umučených lidí v posledních dnech v ruských věznicích věnujeme rovněž prvotřídnímu demagogovi, advokátovi Jiřímu Vyvadilovi, který vyplodil neuvěřitelné trestní oznámení na exministra Kalouska ve věci Torubarova – alias Turbanova, jak také uvádí ve svém sdělení. Nebudeme malicherní, že ano, hlavně že to vzal s rozmachem…

Foto zde: http://helpaman.org/new/?p=5116¨

http://helpaman.org/new/?p=5200

.

.


Zobrazit článek >>>>>
Cela saratovské tuberkulózní léčebny, kde zemřel Alexej Stěpanov

Saratovské Guantanamo

36-letý Alexej Stěpanov byl odsouzen na půl roku za krádež plastového okna.

Oficiální příčina smrti vězně 5.3.2013: srdeční nedostatečnost.

Celé tělo bylo v modřinách a hematomech, zlomené obě ruce a noha …

O jeho smrti se manželka dozvěděla až o několik dní později, kdy přijela na návštěvu.

http://izvestia.ru/news/547168


Zobrazit článek >>>>>
Vězeň Torubarov: Kalousek je chlap. Ruští agenti se Čechům vysmáli

http://www.lidovky.cz/rus-torubarov-kalousek-je-chlap-putina-se-neboji-f6j-/zpravy-domov.aspx?c=A130707_133635_ln_domov_jzl

.

8. července 2013

.

PRAHA -Rus Alexej Torubarov byl obviněn z vydírání důstojníka tajné služby. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek ho poté sporně vydal do Ruska. Po svém propuštění z vazby poskytl serveru Lidovky.cz exkluzivní rozhovor, v němž líčí dramatické okolnosti svého transportu z Česka i poměry v ruském vězení.
.

Lidovky.cz: Můžete popsat, jak probíhalo vaše předání ruské straně?

Nevěděl jsem, v kolik a kam pojedeme. Jen dozorce mi řekl den předem, že Nadiradze (gruzínský úředník zadržený v Česku -VÍCE ČTĚTE ZDE) zůstává a mě vydají. Celou noc jsem z toho nespal, ráno mi dali věci a 3 lidi v maskách v plné výzbroji mě odvezli na letiště. Tam mě posadili do takové klece, kde jsem byl asi 2 hodiny, a asi hodinu do plánovaného odletu jsem byl předán Rusům (asi ve 12). V letadle mi pak řekli: zpozdili se o hodinu, ještě před hodinou jsme jim vás mohli předat.


Zobrazit článek >>>>>
Nedočkal se amnestie: další smrt “ekonomického podvodníka” v moskevské vazbě kvůli zanedbání zdravotní péče

http://www.specletter.com/news/2013-07-05/73087.html


Zobrazit článek >>>>>
Nová vláda už se začíná pomalu rýsovat


Zobrazit článek >>>>>
A je to

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Zemanovsky-senator-Je-tady-bordel-At-uz-prijde-vlada-tvrde-ruky-a-zavrou-Kalouska-278346
.
Člen senátorského klubu zemanovců Jaroslav Doubrava… Bylo by podle něho dobře, aby zde byl silný prezident Miloš Zeman po vzoru Vladimíra Putina, který udělá pořádek...


Zobrazit článek >>>>>
Kreml se zbavil dalšího hlasitého kritika, Navalnyj dostal pět let

http://zpravy.idnes.cz/soud-v-kirove-shledal-navalneho-vinnym-z-podvodu-fbg-/zahranicni.aspx?c=A130718_074244_zahranicni_im

 

Jednoho z nejvýraznějších kritiků Kremlu shledal ruský soud vinným z podvodu. Alexeji Navalnému soud v Kirově vyměřil pětiletý nepodmíněný trest. Prokurátor žádal pro obžalovaného původně šest let odnětí svobody. Opozice i Západ proces označují za politicky motivovaný…
.

18. července 2013

.

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/soud-propustil-navalneho-do-vyrizeni-odvolani-omezil-mu-cesty/963372

 

Soud propustil Navalného do vyřízení odvolání, omezil mu cesty

19.7.2013, 10.13

Moskva – Ruský soud dnes dočasně propustil Alexeje Navalného z vězení, kam ho poslal hned po čtvrtečním nepravomocném odsouzení k pětiletému odnětí svobody. Opoziční předák tak může na výsledek odvolání počkat na svobodě, sice se zákazem cest, ale podle médií s možností kandidovat v zářijových volbách moskevského starosty.

Uvěznění Navalného hned ve čtvrtek napadla ruská generální prokuratura, podle níž byl tento krok soudu neodůvodněný. Ke kladnému vyřízení její poněkud překvapivé stížnosti zřejmě pomohly silné protesty, k nimž se v řadě velkých ruských měst, včetně Moskvy a Petrohradu, večer sešly tisíce lidí…

 


 

Obviněn byl Alexey Navalnyj krátce po publikaci materiálu, kterým dokazoval, jak měl v ČR dlouhodobý pobyt – v rozporu s ruskými (i českými) zákony - dnešní šéf Vyšetřovacího úřadu Ruska Bastrykin. Ani Bastrykin, ani nikdo z českých úředníků stíhán nebyl.

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Vime-o-ruskoceskem-spionu-Bastrykinovi-nejvic-Mozna-prodava-i-zachodky-241151

.

Víme o ruskočeském „špionu“ Bastrykinovi nejvíc. Možná prodává i záchodky

Dlouhodobý pobyt za účelem podnikání. Toho využíval šéf ruských vyšetřovatelů v době, kdy byl zástupcem tamního generálního prokurátora, Alexandr Bastrykin… Pravdu o tom, že Bastrykin podnikal i v Česku, zveřejnil ruský opoziční politik, právník a populární bloger Alexej Navalnyj…

viz.: http://helpaman.org/new/?p=1628


Zobrazit článek >>>>>
Jan Ziegler: Soud s Magnitskim vrací Rusko do stalinské éry

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Jan-Ziegler-Soud-s-Magnitskim-vraci-Rusko-do-stalinske-ery-279380

18. 7. 2013

Je to skandál mezinárodních rozměrů. Ruský soud uznal vinným z daňových úniků právníka Sergeje Magnitského, který předtím obvinil vysoké státní úředníky včetně policistů z masivního rozkrádání státního majetku. Rusko je prostě stát, kde státní správa a organizovaný zločin jedno jsou.

Byla to fraška na soudní proces. Před tribunálem “stanul” již tři roky mrtvý právník Sergej Magnitskij, který pracoval jako auditor britského investičního fondu Hermitage Capital. Ten zjistil, že vysocí státní úředníci včetně důstojníků protikorupční policie okradli Ruskou federaci o více než čtyři miliardy rublů (cca 2,6 miliardy korun) na daních.


Zobrazit článek >>>>>
V rozsudku nad Lessym se objevují šílené zprávy o fungování policie

http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/v-rozsudku-nad-lessym-se-objevuji-silene-zpravy-o-fungovani-policie-1003963

HelpAMan


Zobrazit článek >>>>>
Trestní oznámení na ministra Blažka

Policie ČR

Vyšehradská 1711/20
120 00 Praha 2

Věc: trestní oznámení na ministra spravedlnosti ČR JUDr. Pavla Blažka

Oznamuji spáchání trestného činu ministrem spravedlnosti ČR JUDR. Pavlem Blažkem, kterého se dopustil nezákonným povolením vydání mého otce Alexeye Torubarova (a dalších osob – viz. níže) k trestnímu vydání do Ruské federace, aniž by bylo rozhodnuto o azylové žádosti mého otce v ČR – viz. přílohy. Vydání bylo realizováno 2.5.2013 letem Aeroflotu (13.00 hod.) z Prahy-Ruzyně...


Zobrazit článek >>>>>
Rusa, kvůli němuž Kalousek přistavil cisternu, soud překvapivě propustil

http://www.lidovky.cz/rus-kvuli-nemuz-kalousek-pristavil-cisternu-je-na-svobode-paf-/zpravy-domov.aspx?c=A130703_140605_ln_domov_ogo

.
3. července 2013

PRAHA -Je to nečekaný zlom ve sporné kauze Alexeje Torubarova, kterého Česko vydalo k trestnímu stíhání do Ruska. Soud v úterý večer byznysmena stíhaného za vydírání důstojníka tajné služby a podvody, kvůli nimž mu hrozí až pět let, propustil z vazby. Překročil totiž dobu, po níž ho za mřížemi bez soudu mohl držet.

Torubarov opustil volgogradskou vazební věznici v úterý večer. “Paragraf, podle něhož má být souzen, umožňuje zadržet ho pouze na šest měsíců s tím, že se do nich započítává i čtyřměsíční vazba v Rakousku a čtrnáctiměsíční vazba v Česku, které si již odseděl. Nepomohlo by tak ani šestiměsíční prodloužení, o nějž lze žádat,” řekl serveru Lidovky.cz obhájce Eduard Iseckij.

Soud zřejmě vyhověl jeho stížnostem na nepřípustnou délku vazby. “Musel podepsat slib, že neopustí Volgograd a bude se muset zdržovat na předem určené adrese u svých rodičů. Když k nim nečekaně přijel, bylo to velmi dojemné setkání,” popsal Iseckij.


Zobrazit článek >>>>>Tarchan Kartoev zemřel ve věznici Jekatěrinburgu 29.6.2013, týden po příjezdu do věznice. Oficiální vyjádření: „Příčina smrti: ostrá srdečně-cévní nedostatečnost. Znaky násilné smrti ani zranění na těle nejsou.“


Zobrazit článek >>>>>
Podnět ČHV Výboru proti mučení Rady vlády ČR pro lidská práva

http://helcom.cz/podnet-chv-vyboru-proti-muceni-rady-vlady-cr-pro-lidska-prava/

.

1.7.2013
.

Dne 27. června 2013 jsme se obrátili na Výbor proti mučení a jinému nelidskému, krutému, ponižujícímu zacházení a trestání Rady vlády ČR pro lidská práva s podnětem, který se týká řízení o vydávání osob k trestnímu stíhání nebo k výkonu trestu odnětí svobody do cizího státu (extradice). Nejčastěji se přitom jedná o země bývalého Sovětského svazu. Výbor jsme vyzvali, aby apeloval na členy vlády ČR ve směru změny stávající praxe v extradičních věcech.

V jednotlivých extradičních případech, které v rámci našich aktivit monitorujeme, se totiž často setkáváme ze strany příslušných státních orgánů s pochybeními, které ve svém důsledku znamenají nerespektování ochrany lidských práv jednotlivce. V rámci podnětu jsme proto zpracovali analýzu daného tématu z pohledu problematických otázek, s nimiž se při monitoringu konkrétních případů setkáváme.

Podnět jsme zaslali na vědomí také Zmocněnkyni vlády pro lidská práva, kterou jsme současně požádali o uspořádání kulatého stolu za účelem otevření diskuse na toto téma, a Výboru pro práva cizinců.


Zobrazit článek >>>>>
Stanovisko senátorky Elišky Wagnerové, dlouholeté soudkyně Ústavního soudu ČR, k vydání žadatele o azyl

19. června 2013 17:20
Od: hana.demeterova@gmail.com
To: ew@eliskawagnerova.cz

Vážená paní senátorko,
zabývala jsem se a zabývám případem p.Alexeye Torubarova.
Prosila bych Vás o odpověď na tuto otázku: dle Vašeho názoru, je možné vydat žadatele o azyl v ČR do země, která žádá jeho extradici, bez toho, aby bylo ukončeno azylové řízení v jeho věci?
V případě p.Torubarova, který byl 2.5.2013 vydán našimi orgány do Ruska, nebylo o jeho žádosti o azyl vůbec rozhodnuto, a to od 27.3.2012, kdy o azyl požádal. Lhůta k vydání rozhodnutí byla neustále ze strany OAMP MV odkládána.
OAMP sám upozorňoval, že p.Torubarov coby žadatel o azyl nesmí být vydán (viz. příloha). Min. spravedlnosti jsme předkládali rovněž stejné jednoznačné stanovisko UNHCR i stejný názor NSS.
Bohužel, ministerstvo spravedlnosti i nyní tvrdí, že postupovalo v souladu se zákonem, a že nemusí čekat na rozhodnutí o azylové žádosti. Všechna ostatní expertní stanoviska jsou údajně jen “jiný právní názor”.
Hrozba extradice do bývalých zemí SSSR je urgentní i v dalších případech.

Předem Vám děkujeme za Vaše stanovisko.
S díky a pozdravem
Hana Demeterová
o.s.Pomoz jednomu člověku
www.helpaman.org

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

.
Mám za to, že MS nepostupovalo správně. Zákony sice neřeší vztah extradičního řízení a azylového řízení, avšak ESLP interpretuje Úmluvu tak, že osoba, které hrozí v zemi, do níž má být vydána kruté a nelidské zacházení, vydána být nesmí. Tyto skutečnosti se prošetřují právě až v azylovém řízení. A protože Úmluva stojí nad zákony, byl MS povinen ji respektovat, což neučinil.
.
Eliška Wagnerová


Zobrazit článek >>>>>
Czech reality today


Zobrazit článek >>>>>
Kalouskova cisterna nestačila, nastupuje Putin. Torubarov čeká na amnestii

http://www.lidovky.cz/stastny-konec-akce-cisterna-torubarova-mozna-zachrani-putin-p5m-/zpravy-domov.aspx?c=A130624_150759_ln_domov_ogo
.
25. června 2013
.
PRAHA -Ruský byznysmen Alexej Torubarov by se již brzo mohl dostat na svobodu. Podle všeho se na něj totiž bude vztahovat amnestie pro podnikatele, k jejímuž přijetí ještě do prázdnin vyzval v pátek poslance Státní dumy ruský prezident Vladimir Putin. Serveru Lidovky.cz tuto možnost potvrdil Torubarovovův obhájce Eduard Iseckij.
.

Návrh amnestie týkající se podnikatelů odsouzených za ekonomické delikty připravilo společenství podnikatelů a poslanců. Jedná se již o druhou verzi, tu první totiž Putin vrátil s tím, že je špatně připravená a nechal ji zúžit. S novou verzí je však spokojen.

“Považuji jej(návrh amnestie, pozn. red.) za akceptovatelný a prosím Státní dumu, aby ho posoudila a podpořila. Předpokládám, že se tak stane v nejkratší lhůtě, ještě před letními prázdninami,” prohlásil Putin, jehož přívrženci mají v dumě, která v Rusku amnestie vyhlašuje, jasnou většinu.

Autor amnestie Boris Titov k tomu dodal, že na svobodu se dostane až 10 tisíc lidí, radost budou mít i desetitisíce stíhaných podnikatelů, které ruská justice ještě nestihla odsoudit. A právě mezi ně by Torubarov mohl patřit.


Zobrazit článek >>>>>
Pravoslaví za mřížemi

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Hana-Demeterova-Pravoslavi-za-mrizemi-276701

.

23. 6. 2013

Dne 27. 2. 2012 uveřejnily Parlamentní listy příběh matematika Mindii Kašibadzeho „Další justiční zločin nebo „jen“ omyl?“

Už tehdy rozhodl exministr spravedlnosti Pospíšil o přípustnosti vydání do Gruzie p. Kašibadzeho – žadatele o azyl, u kterého nebylo ukončeno azylové řízení. Stejně nezákonně to udělal i v dalších případech, ale realizaci vydávání zabránil odklad vykonatelnosti Ústavního soudu ČR. Jeho následovník ministr Blažek ve zhoubném díle pokračoval, jen s tím rozdílem, že se neobtěžoval alespoň jako Pospíšil poslat vydávanému vlastní rozhodnutí o extradici, aby dotyčný mohl podat stížnost k Ústavnímu soudu. Takže Zdař Bůh, tentokrát to vyšlo – do Ruska byl vydán Alexey Torubarov.

P. Kašibadze měl více štěstí. Po 2 letech strávených v pankrácké vazbě je na svobodě. Prozatím. Městský soud v Praze rozhodl již poněkolikáté, že nemůže být do Gruzie vydán. Supí hnízdo na Vrchním soudě v Praze však rozhodlo, že vydán být může. Ústavní soud, že ne. Teď je na řadě zase Vrchní soud v Praze, který se svými extradičními rozhodnutími dá přirovnat k novodobé inkvizici.

Pokud by byl p. Kašibadze vloni po rozhodnutí ministra Pospíšila vydán, s největší možnou mírou pravděpodobnosti by se mu dostalo takového „humánního“ zacházení v gruzínských věznicích, jaké se provalilo na podzim 2012 při zveřejnění videí s brutálním mučením vězňů na různých místech Gruzie. Znásilňování koštětem, znásilňování mladistvých… Přestože na tato fakta dlouho předtím upozorňovaly důrazně mezinárodní organizace včetně našeho helsinského výboru, stejně jako na prohnilý justiční systém Saakašviliho, český velvyslanec v Gruzii Jestřáb neustále hlaholil, že evropské standardy v gruzínských věznicích a vynikající soudy plně dovolují vydávání lidí do Gruzie.

Ve zveřejněném článku na Parlamentních listech byl zmíněn i další fakt: advokát (Petr Prchal) slíbil p. Kašibadzemu podat ústavní stížnost proti rozhodnutí Vrchního soudu v Praze o přípustnosti vydání. Prchalův známý Sergey Ipatov za to přijal 2 000 dolarů od ženy p. Kašibadzeho. Ipatova doporučil v pankrácké věznici p. Kašibadzemu Igor Efremushkin, tehdy pomocný duchovní v pravoslavném chrámu v Berouně. Dnes tamtéž, jen už „duchovní správce“. Před cca 3 lety dle jeho vlastních slov ještě důstojník ruské armády.

Peníze od ženy p. Kašibadzeho Ipatov dostal, advokát Prchal do vazby na Pankrác k p. Kašibadzemu také přišel. Ústavní stížnost v řádné lhůtě 60 dní ale nepodal, přestože tvrdil, že ji zaslal v poslední den lhůty, tedy 9.1.2012.

Jenže pak nám ÚS poděkoval za námi zaslaná doplnění ve věci ústavní stížnosti, které jsme poslali v době únorové Prchalovy dovolené v Thajsku. S tím, že ale u nich žádná podaná stížnost ve věci p. Kašibadzeho není.

27.2.2012 žena p. Kašibadzeho podala na policii trestní oznámení na Prchala, které mu bylo v ten den zasláno e-mailem. Velmi rychle pohnul ploutví a ještě téhož dne podal ústavní stížnost bez toho, aby to oznámil p. Kašibadzemu, který si zatím našel nového advokáta a ten vypracoval jinou ústavní stížnost.

Zatím nikdo moc nechápal, kde se vlastně vloudila zásadní chybička. Měli jsme za to, že ÚS pochopil, jak byl p. Kašibadze podveden.

6. 9. 2012 přišel dopis z Policie ČR: „…nebyly zjištěny takové skutečnosti… že se jedná o spáchání trestného činu osobou Mgr. et Ing. Petr Prchal… Pokud se oznamující strana domnívá, že … Prchal nepostupoval přesně v souladu se zák. …, toto musí být řešeno přes Českou advokátní komoru…V průběhu vyšetřování vyšlo najevo podezření z možného přečinu zpronevěry a tohoto se mohla dopustit osoba Sergey Ipatov, proto byl založen nový spisový materiál, který je rovněž veden na zdejší součásti 4.OOK SKPV OŘP Praha I… kdy je celá věc ve stádiu prověřování…“

25. 2. 2013 odpověď z České advokátní komory na stížnost na Prchala: „Po prostudování všech písemností a jejich posouzení jak jednotlivě, tak i v celkovém kontextu jsme dospěli k závěru, že stížnost není důvodná. Ústavní stížnost byla řádně podána. Kdyby byla podána opožděně, nezbylo by Ústavnímu soudu nic jiného, než jí odmítnout jako opožděnou. Vycházíte patrně z právního omylu vyvolaného sdělením Ústavního soudu, že stížnost podána nebyla, resp. že nebyla evidována.“

ČAK tedy zcela zjevně plivla proti větru, a vůbec ji nezajímalo, že Prchal ústavní stížnost v řádné lhůtě nepodal asvého klienta obelhal. P. Kašibadze nebyl vydán jen zázrakem.

Co ještě předcházelo? Otec Igor řekl pravoslavnému věřícímu p. Kašibadzemu při pravidelné bohoslužbě v pankrácké věznici, že zná člověka, který může v extradičních případech pomoci – Sergeje Ipatova, který sice nemá licenci na vykonávání advokátní praxe v ČR ( údajně bývalý moskevský prokurátor), ale že spolupracuje s mnohými českými advokáty. Otec Igor dal adresu, a ať mu p. Kašibadze napíše. Napsal, Ipatov přišel na návštěvu. Chtěl 2 000 euro. U ženy p. Kašibadzeho tolik nebylo, mohla mu dát jen půjčených 2 000 dolarů, na které jí na její žádost Ipatov neochotně vystavil potvrzení. Ještě předtím zavolala otci Igorovi, jestli opravdu může dát Ipatovovi peníze. Řekl že ano, že za něj ručí.

Když se provalilo, že žádná ústavní stížnost podána Prchalem nebyla, p. Kašibadze se na Pankráci začal doslýchat o dalších podobných případech se stejnými figuranty, nabízejícími zorganizování právní pomoci: např. Ukrajinec Vladimir B. zaplatil krátce předtím 5 000 euro za pomoc Prchala spočívající v sepsání ústavní stížnosti, které se ale několik týdnů nedočkal, až byl vydán do vlasti (přestože šlo o žadatele o azyl s neukončeným azylovým řízením)

Volali jsme otci Igorovi několikrát – sama jsem ho prosila, aby ženě p. Kašibadzeho zařídil vrácení peněz, protože nemají na zaplacení dalšího advokáta. Otec Igor slíbil, a změnil číslo telefonu…Trvalo opravdu dlouho, abychom pochopili činnost dobře organizované skupiny. Dát záruku, slíbit, nechat si zaplatit, nenapsat ústavní stížnost, vydat osobu – a penízky zůstávají doma. Teprve potom jsme na policii doplnili také podezření ohledně otce Igora. Bezvýsledně.

Informovali jsme kancelář metropolity. Její šéf Mgr. Josef Hauzar se velmi divil, že přece otec Igor nemá povolení na Pankrác chodit, že tam má přístup jen jiný duchovní. Několikrát p. Hauzar slíbil schůzku se ženou p. Kašibadzeho a požadoval doplňkové informace e-mailem. „No a takové lidi nám posílají z Moskvy a my jim tady musíme dělat trvalé pobyty”, postěžoval si mimo jiné. A pak jsme se mu najednou nemohli dovolat, a na e-maily přestal odpovídat.

P. Kašibadze dodnes své peníze nedostal. Policie mlčí.

Otce Igora dle jeho slov už dříve vyslýchala policie v souvislosti s vykradením nějaké banky. Údajně kvůli telefonátu od zloděje, který volal na mobil otce Igora právě vycházejícího z banky (v ten den) později vykradené.

Otec Igor dále navštěvuje věznice, a to nejen na pražské Pankráci a počítá tisíce dolarů “na kostel” z rukou věřících manželek cizinců, které tam navštěvuje.

Otec Igor řekl kdysi p.Kašibadzemu, že u ostatních duchovních není zájem jezdit do věznic, takže musí on. Musí přece pomáhat.

Hana Demeterová

Psáno pro ParlamentníListy.cz


Zobrazit článek >>>>>
Známá ruská disidentka: Když se berou úplatky, stát se rozpadá

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Znama-ruska-disidentka-Kdyz-se-berou-uplatky-stat-se-rozpada-276529 .

22. 6. 2013 

.

EXKLUZÍVNÍ ROZHOVOR

Některé otřesy mohou být k užitku společnosti i státu. Jistě, že je lepší, když se premiéři mění bez skandálu. Nejhorší však je, když se nemění vůbec, dělají si nárok na doživotní místo pod sluncem a zastiňují celou zemi. ParlamentnímListům.cz to řekla ruská bojovnice za lidská práva, odhodlaná kritička Kremlu a kandidátka na Nobelovu cenu míru Světlana Gannuškinová.

...Jak na vás působilo nedávné jednání zástupců nevládních organizací s představiteli české justice v Praze ohledně azylového řízení a kauzy do Ruska vydaného podnikatele Alexeje Torubarova?

Udělalo na mě opravdu dojem.

Ukázala kauza Torubarov na závažné nedostatky v rozhodování tuzemské justice?

Mám-li to říci čestně, byla jsem šokovaná tvrzeními představitelů českého Ministerstva spravedlnosti, že je možné vydat žadatele o azyl před ukončením azylové procedury, která má rozhodnout o jeho žádosti a statutu. Velmi podivné bylo tvrzení, že ministerstvo v tomto vychází z článku 1. Úmluvy o postavení uprchlíků Organizace spojených národů z roku 1951. My všichni se samozřejmě opíráme o tuto definici, ale řešit otázku, zda situace žadatele odpovídá jejím kritériím, můžeme teprve tehdy, když projdeme a dokončíme celý vážný proces určení statutu uprchlíka. Pro to je určen celý postup. Jiný způsob není, neexistuje nějaký rentgen, který by nám jednoduše dal potřebnou odpověď. Soudce Michael Vrtek, který rozhodl o vydání Torubarova, ukázal na příklad Andreje Čikatila (ruský sériový vrah a kanibal, jenž mezi lety 1978 až 1990 zavraždil nejméně třiapadesát dětí a žen v okolí Rostova) a zeptal se, jestli by bylo třeba ho na žádost Ruska vydat. V podstatě je to dobrý příklad. Kvůli zločinům Čikatila obvinili dva lidi a oba popravili. A pak se zjistilo, že to bylo jeho dílo. Takže, není jednoduché ihned pochopit, kdo před vámi stojí, jestli opravdu zločinec nebo oběť lživého obvinění. Proto je třeba i vyjasnit, jaká je situace v zemi, která žádá vydání. Jestli se tam člověk může dočkat opravdového a spravedlivého soudu. Zaujalo mě také dost nepochopitelné tvrzení pracovníků Ministerstva spravedlnosti, že člověk nemá právo na doručení samotného rozhodnutí ministra o extradici. Rovněž mne udivilo, že na schůzce nebyl přítomen nikdo z kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Mám podezření, že UNHCR není v Česku moc aktivní a málo pracuje s mocenskými orgány, které přijímají rozhodování v oblasti jeho kompetencí.

Myslíte si, že je Česko právní stát?

Nemohu posoudit podle jedné události, která zdaleka nepodchycuje všechny souvislosti v tomto smyslu. Česko pomohlo mnohým mým spoluobčanům, proto nemůžu jednoznačně říci, že není. I když tento případ vyvolává potřebu velmi vážné analýzy institutu azylu ve vaší zemi. To, že představitelé Ministerstva spravedlnosti, státního zástupitelství a soudu zůstali na dlouhé a pro ně těžké diskuzi a neutekli v přestávce na oběd, hovoří o mnohém. Chyby je třeba přiznávat a jít dále. V oblasti lidských práv je vždycky kde pokračovat...


Zobrazit článek >>>>>
Tisková zpráva: Extradice osoby bez ukončeného azylového řízení je nepřípustná

http://helcom.cz/tiskova-zprava-extradice-osoby-bez-ukonceneho-azyloveho-rizeni-je-nepripustna/

19/062013

Praha, 19. 6. 2013 – Český helsinský výbor trvá na tom, že povolení vydání osoby za účelem trestního stíhání nebo výkonu trestu odnětí svobody bez ukončeného azylového řízení je v rozporu s mezinárodními závazky v oblasti uprchlického práva a v oblasti lidských práv.

Podle vyjádření zástupců Ministerstva spravedlnosti při vydání Alexeje Torubarova do Ruské federace k žádnému pochybení nedošlo. Ministerstvo tak dále trvá na stanovisku, že vydání je možné uskutečnit bez ohledu na ukončení azylového řízení. V této souvislosti také zástupci Ministerstva uvedli, že judikatura Nejvyššího správního soudu pro ně není závazná.


Zobrazit článek >>>>>
Tož tak “vytěžoval” ÚOOZ korupci ing.Kušnierze (ROP Severozápad), když byla náměstkyní krajského státního zástupce v Ústí n.L. Lenka Bradáčová… Je jisté, že to tentokrát bude jinak?

.

Růžový panter zasahuje na teplicku

Práce policie je jistě mnohdy vyčerpávající jak fyzicky, tak intelektuálně. Na hrubky v úředních záznamech jsme si již zvykli, ale nad obsahem některých hlášení rozum prostě zůstává stát.

.

Úřední záznam, ÚOOZ Teplice, 1.9. 2010

„… Šetřením bylo zjištěno, že další osoba, která měla využít z fondů EU dotaci ve výši 30 až 50 milionů korun na rekonstrukci domu a to konkrétně vily v Chomutově se jmenuje paní Milena Pucholtová …
V restituci na rakovnicku získala cihelnu. Přesné místo, kde se nachází cihelna se do současné doby nepodařilo ustanovit.
K uvedené dotaci bylo zjištěno, že shora uvedená skupina (viz. záznam Kušnierz a spol.) za provizi cca. 700 000 Kč, shora uvedené podnikatelce Pucholtové zařídila získání uvedené dotace od Regionální rady uvedených krajů. Šetřením bylo zjištěno, že část finančních prostředků nebyla využita na rekonstrukci vily, ale jednalo se o tzv. fiktivní rekonstrukci. K tomu dále byly získány informace, že určité stavební práce se samozřejmě prováděli na objektu, ale určitě rekonstrukce nebyla ve výši 30 až 50 milionů Kč…
K ustanovení objektu paní Pucholtové se šetřením podařilo zjistit, že tento objekt by se měl nacházet v ulici Politických vězňů v Chomutově dosud na nezjištěné adrese…

Navrhovaná opatření:
- ustanovení objektu v ulici Pol. vězňů v Chomutově
- dle dostupných evidencí zjistit zda shora uvedená osoba nebo společnost SENDY s.r.o. žádala dotaci z fondů EU – analityk expozitury
- stanovit a zvážit další další postup“

kpt.Valášek Jindra
Vrchní komisař

.

Úřední záznam, ÚOOZ Teplice, 15.9.2010

„… Dále bylo zjištěno, že z těchto dotací Pucholtová chce provést rekonstrukci vily (uvedeno již v předchozím záznamu). K osobě Pucholtová se podařilo zjistit, že se jedná o osobu, která holduje alkoholu a údajně měla prohlásit, že již zaplatila za dotace dost a dál platit nebude a údajně by se nebránila o všem mluvit na Policii…“

kpt.Valášek Jindra
vrchní komisař


Zobrazit článek >>>>>
Reakce ředitele ÚOOZ R. Šlachty


A  JE  TO ...


Zobrazit článek >>>>>
Přikloňte se k Rusku, chcete-li být mladším bratrem

Právo 17.6.2013

Alexandr Mitrofanov

ČLENKA KOORDINAČNÍ RADY RUSKÉ OPOZICE OLGA ROMANOVOVÁ ŘEKLA V ROZHOVORU PRÁVU:

.

* V Praze jste se zúčastnila kulatého stolu na téma Extradiční a azylové řízení a (ne)respektování lidských práv v České republice, který se soustředil především na případ Torubarov. Jak jste vnímala diskusi?

Tuto kauzu sleduji dávno. Původně jsem byla přesvědčena, že Torubarov není v nebezpečí, protože je v Česku. Nedovedla jsem si představit, že by mohlo dojít k jeho vydání do Ruska. Není pedofil ani vrah. Jeho obvinění je mimořádně pochybné. Když jsem se pak dozvěděla, že byl vyvezen do Ruska, navíc do Volgogradu, byla jsem ohromena. Ve Volgogradu mám pod kontrolou hodně případů. Je to krajně nepříznivé město pro spravedlnost. Netýká se to ani tolik soudnictví. Několik soudců bylo naopak přinuceno z oblasti odjet a jednomu z nich bylo zabráněno dokonce v obdržení advokátské licence. Jsem si jista, že Torubarov bude objektem pomsty místních také kvůli tomu, že si dovolil bránit se, skrývat se a že kvůli němu museli naši slavní silovici vyvinout úsilí až v zahraničí.

.

* Vyslechla jste argumentaci zástupců ministerstva spravedlnosti, státní zástupkyně a soudce v případě Torubarov. Zakládali ji na tom, že hlášení o stavu justice v Rusku, která se k nim dostala na jejich vyžádání, jsou jiná, než co říkáte vy a další ruští obhájci lidských práv, tudíž bylo vydání možné. Jak jejich vystupování hodnotíte?

Bylo to moje první setkání se zástupci českého justičního systému. Začátek kulatého stolu mě nadchl. Vždyť přišli! To se u nás už léta neděje, zástupci státu nás ignorují a bavíme se jen mezi sebou. Jenže vzápětí jsem zjistila, že jsou to lidé, kteří se chovají navlas stejně jako naši soudci a prokurátoři a kteří nechtějí slyšet, co jim říkáte. Nedoložili přesně jediný dokument, který by zdůvodňoval jejich jednání. Nechápu. Jsem znepokojena tím, co jsem zažila. Měla jsem o Česku jinou představu. Pro mě to byl Kundera, Havel, heslo Za naši a vaši svobodu, které se stalo naším heslem na demonstracích. Přistála jsem na Letišti Václava Havla a měla jsem za to, že tady už žije jiný druh lidí, kteří nemají nic společného se sovětskou minulostí. A vzápětí naproti mně usedli u tohoto kulatého stolu sovětští lidé… To není možné. Vzbuďte mě, prosím.

.

* Jako šéfka hnutí Rusko za mřížemi máte velké množství informací o stavu justice a vězeňství ve vaší zemi. Jak se díváte na výroky zástupců naší justice, že ten stav je do té míry uspokojivý, že nebyl důvod nevydat Torubarova?

Jeden případ za všechny. Mám pod kontrolou kauzu, kde šest lidí bylo odsouzeno k sedmi rokům vězení za kolektivní znásilnění. Ve stejném případě se ale vyskytuje poškozená, která je rovněž odsouzena. Dostala rok za falešné udání.

.

* Nerozumím. Byla znásilněna a dostala rok za falešné udání?

Znásilněna nebyla. Původně nebyla ani odsouzena. Byla to prodavačka, která přišla na policii oznámit, že jí ukradli mobil. Posléze se s překvapením dozvěděla, že nešlo o to, že jí ukradli mobil, ale o to, že ji těch šest dotyčných znásilnilo. Začala tedy chodit na každé jednání soudu, hlásila se ze sálu a křičela: „To jsem já, ale nikdo mě neznásilnil! Jen mi někdo ukradl mobil!“ Tak dlouho chodila se džbánem pro vodu, až se ucho utrhlo. Dostala rok za falešné udání. Žádná odvolací instance rozsudek zatím nezměnila.


Zobrazit článek >>>>>
Advokát Eduard Iseckij: co je s Alexeyem Torubarovem (stížnost velvyslanectví ČR)

Volgograd, 15.6.2013

Dobrý den,

je pro mne povzbuzením dozvědět se, že akce na ochranu lidských práv (A.N.Torubarova) pokračují i po tom, co už byl vydán do RF. Je to potěšitelné vzhledem ke skutečnosti, že ve světě lidská práva často zůstávají jen deklaracemi a rutinou (nevděčnou, ale velmi nutnou), a málokdo je připraven nést na ramenou tíhu často nebezpečné práce, chráníc práva občanů proti útokům státní mašinérie, která by je měla sama chránit a zajišťovat.

Co se týče osudu A.N.Torubarova poté, co byl dostaven do Ruské federace 2. května 2013, tak vše, co se zde děje, je potvrzením všeho toho, co – bohužel – nebylo vyslyšeno při rozhodování o extradici.

Je už více než 6 měsíců, včetně 1 měsíce po extradici, držen nezákonně ve vazbě (tzn. nad rámec určené doby vazby dle tr.zák. RF, bez soudního rozhodnutí o prodloužení doby vazby).

Přičemž všichni bez výjimky (vyšetřovatel, vedoucí vyšetřovacího orgánu, prokurátoři, orgány zabezpečující vazbu, a rovněž velvyslanectví ČR, kam jsme také posílali žalobu) o tom vědí, mimo jiné i z mnohých stížností ze strany obhajoby (takže tvrzení Vašich sdělovacích prostředků o tom, že Torubarov a jeho advokáti si nestěžují, je měkce řečeno nepřesná informace, a jestli se už vyjádřit čestně, tak jde o otevřenou lež).

Zasílám Vám jednu ze stížností obsahující podrobnou chronologii událostí ve věci trestního stíhání. Nejdříve Torubarovovi sdělili obvinění „operativní“, ze spáchání trestného činu dle §201 a §159, čl.4 tr. zák. RF, ovšem jako právní expert mohu prohlásit, že tento dokument nelze nazvat rozhodnutím o stíhání obviněného, protože neobsahuje skutečnosti o jakémkoliv protiprávním jednání, které musí být obsahem takového rozhodnutí vyšetřovatele (§73, 171 tr.zák. RF), prostě „hora porodila myš“. Ale 11. června 2013 už vyšetřovatelé byli nuceni souhlasit s částí důvodů, které obhajoba uváděla ve stížnostech již dříve, a zastavit trestní stíhání podle §201 tr. zák. RF, a vznesli obvinění z trestného činu dle §159, čl.4 tr. zák. RF (trestný čin středně těžkého rozsahu, kdy doba vazby ve stadiu předběžného šetření nesmí přesáhnout 6 měsíců), ve kterém rovněž chybí popis jakýchkoliv známek daného trestného činu.

Včera nám sdělili, že vyšetřování je ukončeno s tím, že odmítli provedení konfrontací, výslechů, tzn. nikdo se nechystal ani nechystá zjišťovat pravdu.

Připojuji text žaloby.

Budiž cesta pocestnému lehká.

Eduard Iseckij

Co se týče výletu p.Torubarova z Prahy do Moskvy, advokát Eduard Iseckij ze slov p.Torubarova popsal situaci takto:

Na letišti byl p.Torubarov předán českými orgány představitelům Národní centrály Intrepolu ministerstva vnitra Ruska, kteří ho dovedli do letadla na let Praha-Moskva. V letadle k pracovníkům Interpolu pak přišli představitelé českých orgánů, které lidem z Interpolu sdělili, že ministr spravedlnosti ČR dočasně zakázal extradici A.Torubarova kvůli žalobě podané k Ústavnímu soudu.

Nehledě na toto vyjádření oficiálních představitelů ČR jim ho spolupracovníci Interpolu RF odmítli předat a prohlásili, že předání se už uskutečnilo a oni ho nehodlají zrušit. Přičemž dva pracovníci Interpolu si sedli na sedadla z obou stran vedle p.Torubarova a poutami ho připevnili k sedadlu a každý i k sobě. Čeští policisté nevěděli, co dělat, a odešli. Později letadlo odletělo.


Zobrazit článek >>>>>
UDÁLOSTI: Památce generála Rjabikova, aneb Právo na azyl v Buranově

http://www.reflex.cz/clanek/nazory/50796/bohumil-dolezal-pamatce-generala-rjabikova-aneb-pravo-na-azyl-v-buranove.html

.

Důvod k melancholické vzpomínce mi dal osud jednoho generálova krajana, podnikatele Alexeje Torubarova. Dost se o něm dnes mluví. Byl ve své vlasti obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a z podvodů. On sám tvrdí, že byl naopak tajnou službou (a rovněž mafií) vydírán. Pravda může být obojí, samozřejmě, na základě mých znalostí a životních zkušeností mi vydírání občana tajnou službou připadá minimálně o fous pravděpodobnější než vydírání tajné služby občanem. Rusko zažádalo o jeho vydání, on požádal o azyl, a ministr spravedlnosti se nakonec (prý na základě doporučení krajského, vrchního a Ústavního soudu), rozhodl žádosti vyhovět. 2. května ho svěřili ruským orgánům a posadili do letadla Aeroflotu. Teď už bručí ve Volgogradě.


Zobrazit článek >>>>>
Měli občané Kalousek a další právo pokusit se zastavit extradici Alexeye Torubarova?

LISTINA ZÁKLADNÍCH PRÁV A SVOBOD

Článek 23

Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.

Ústavní zákon č. 2/1993 Sb. ve znění ústavního zákona č. 162/1998 Sb.
Předsednictvo České národní rady se usneslo takto:
Předsednictvo České národní rady vyhlašuje LISTINU ZÁKLADNÍCH PRÁV A SVOBOD jako součást ústavního pořádku České republiky.

Uhde v.r.

 

http://www.cssd.cz/media/projevy-a-clanky/l-zaoralek-pane-premiere-vysvetlete-kauzu-torubarov/

.

L. Zaorálek v PS: Pane premiére, vysvětlete kauzu Torubarov!

11.06.2013 Co se na letišti opravdu stalo? Jakou roli sehráli ministři Blažek a Kalousek? Jak je možné, že na sebe pan Kalousek bral zodpovědnost v situaci, která vůbec nespadá do jeho kompetence?


Zobrazit článek >>>>>
Alexandr Mitrofanov: Paní Zubatá Revival

http://www.rozhlas.cz/plus/nazory/_zprava/alexandr-mitrofanov-pani-zubata-revival–1224169

Dnes zaznívají hlasy, že se orgány činné v trestním řízení konečně oprostily od vlivu politiků a nyní se dají do nápravy věcí veřejných. Nevím. Možná. Uvidíme.

Moje bezprostřední setkání s některými zástupci ministerstva spravedlnosti, jednou státní zástupkyní a jedním soudcem proběhlo minulé pondělí. Podotýkám s některými. A zdůrazňuji, jde o mou osobní zkušenost. I když ji v tu chvíli sdílelo na dvacet přítomných.

Šlo o kulatý stůl, který proběhl v Praze na téma Extradiční a azylové řízení a (ne)respektování lidských práv v České republice. Soustředil se na případ ruského podnikatele Alexeje Torubarova, který byl vydán do Ruska nehledě na to, že v Česku s ním nebylo ukončeno azylové řízení. Pozoruhodná byla přítomnost dvou žen, které v Rusku mají zaslouženou pověst legend lidskoprávní problematiky.

Světlana Gannuškinová pracuje v organizaci Memorial, Olga Romanovová stojí v čele hnutí Rusko za mřížemi. Zvláště Romanovová je otevřenou odpůrkyní Putinova režimu a je nejen členkou Koordinační rady ruské opozice, ale také pokladníkem protiputinovského hnutí. Nikdo, a to ani jejich političtí nepřátelé, by si ale v Rusku netroufl zpochybnit, že ve stavu tamní justice a v podmínkách výkonu trestu se tyto ženy vyznají jako málokdo.

To si ale nemysleli zástupci naší justice. Unisono pracovníci ministerstva, státní zástupkyně i soudce, kteří se na vydání Torubarova podíleli, neúnavně tvrdili, že věří informacím, které se k nim dostaly z Ruska úřední cestou. A že se do této země vydávat může. Nevěřili dvěma živým svědkyním, které seděly naproti. Svou sebemenší chybu uznat odmítli.

Ruským obhájkyním lidských práv, které mluvili o tom, že tamní justice a výkon trestu je vysoce nedůvěryhodná záležitost a že vydávat člověka na pravděpodobné mučení a možnou smrt by civilizovaný demokratický stát jako Česko neměl, česká skupina zástupců orgánů činných v trestním řízení jasně naznačovala, že papír má pro ně nesrovnatelně větší, ba rozhodující váhu.

Nebudu unavovat posluchače bizarními či smutnými detaily dvouapůlhodinové debaty. Dělal jsem z ní twitterovou reportáž, kde jsem všechny podrobnosti zachytil ještě horké. Proto pouze dvě nasvícení.

Soudce se rozlítil nad tím, že advokát Torubarova volal na mobilní telefon ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Přišlo mu neúnosné, že on, soudce, na ministra telefon nemá a může se dovolat nanejvýš jeho sekretářce.

Státní zástupkyně kladla důraz na to, že manželka Torubarova se s ním rozvedla, pak se vdala v Česku, pak se ale zase rozvedla. To podávala jako podezřelé. Doklad o tom, že manželé Torubarovovi pak uzavřeli církevní sňatek, nekomentovala. A zemi, kam česká justice Torubarova vydala, pojmenovala jako RSFR. Pravda, byla to paní ve věku, který tuto historickou paměť umožňoval.

Olga Romanovová mi nakonec řekla: „Měla jsem o Česku jinou představu. Že tady už žije jiný druh lidí, kteří nemají nic společného se sovětskou minulostí. A vzápětí naproti mně usedli na tomto kulatém stolu sovětští lidé… To není možné. Vzbuďte mě, prosím.“

A mně se vybavila paní Zubatá z filmu Kolja. Přímo na mě ten den dýchla.

.

Autor: Alexandr Mitrofanov


Zobrazit článek >>>>>
Pánové Blažku a Nečasi, věříte tvrzení ruských vyšetřovatelů, že vězeň N.A.Korovkin upadl vloni ve věznici ve městě Kopějsk ze schodů a umřel?

http://iriya-rutri.livejournal.com/37303.html


Zobrazit článek >>>>>
‘Česko je past. Vydáním Torubarova jste ukázali závislost na Putinovi’

http://www.lidovky.cz/vydanim-torubarova-jste-dali-najevo-zavislost-rika-ruska-novinarka-1gd-/zpravy-domov.aspx?c=A130610_223136_ln_domov_jzl

.

.

PRAHA -Situace v ruské justici se rok od roku zhoršuje, aktuálně si v zemi nespravedlivý trest odpykává čtvrt milionu lidí a množí se procesy na politickou objednávku. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz to řekla známá novinářka a opoziční aktivistka Olga Romanova, která přijela do Prahy diskutovat o vydání ruského byznysmena Alexeje Torubarova.

Romanova se mimo jiné proslavila bojem za propuštění svého manžela, podnikatele Alexeje Kozlova, který byl v roce 2009 na osm let odsouzen za podvod a legalizaci ukradeného majetku. Nejvyšší soud ho minulý týden propustil s tím, že legalizace mu nebyla prokázána, a de facto uznal, že Kozlov strávil za mřížemi čtyři a půl roku za čin, jenž nespáchal.


Zobrazit článek >>>>>
Kulatý stůl: Extradiční a azylové řízení a (ne)respektování lidských práv v České republice. Mohou být lidská práva zakotvená v mezinárodních smlouvách a ústavních dokumentech předmětem politického obchodu?


Zobrazit článek >>>>>
Fright follows flight

http://www.europeanvoice.com/article/imported/fright-follows-flight-/77514.aspx

.

13.06.2013

... Another shocking incident was in Prague, where the Czech authorities were forced to accede to the extradition of Alexei Torubarov, a Russian businessman who was seeking asylum there. Torubarov is accused of fraud and blackmail by Russian authorities; he says they tried to blackmail him.

When Russia issued an international arrest warrant, Torubarov was taken into custody and then – seemingly prematurely – put on a plane to Russia. However, before it took off, the government's senior ministers ordered that the extradition be halted.

An extraordinary stand-off, reminiscent of a corny spy thriller, then ensued at Prague airport. The Russian officials accompanying Torubarov refused to release him. Some reports say they drew their weapons. The Czech authorities put a fuel tanker in front of the aircraft to stop it taking off. Eventually, though, they backed down. The plane took off. Torubarov has not been heard of since.

A third incident last month involved a renewed Kremlin attempt to get European countries to arrest Bill Browder, a British financier seeking justice for the whistle-blower Sergei Magnitsky. Browder has avoided Torubarov's fate, but it is clear that Russia is systematically abusing Interpol procedures in order to harass its critics abroad, on bogus charges of hooliganism, terrorism or fraud.

The outside world may have limited abilities to curb the Putin regime's beastliness inside Russia. But it can at least ensure the safety of those who flee it.

Edward Lucas edits the international section of The Economist.


Zobrazit článek >>>>>
PROHLÁŠENÍ OBHÁJCE ALEXEY TORUBAROVA K TVRZENÍ MINISTRA BLAŽKA A PREMIÉRA NEČASE O NEKVALITNÍ PRÁCI OBHÁJCE.

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Milan-Hulik-Ministr-Blazek-se-snazi-zbavit-zodpovednosti-274230

Pan ministr Pavel Blažek mě spolu s premiérem Nečasem označili za hlavního viníka vydání ruského podnikatele Alexey Torubarova do Ruské federace. Toto tvrzení je nepravdivé a účelové, neboť jeho jediným smyslem je, aby se pan ministr spravedlnosti zbavil odpovědnosti za své jednání. Ministr, který varován českými i zahraničními humanitárními organizacemi, v rozporu se stanoviskem Nejvyššího soudu správního, judikaturou Ústavního soudu a mezinárodními dohodami, vydal podnikatele k trestnímu stíhání do Ruska, i když o jeho ruskou stranou tvrzené vině lze důvodně pochybovat, neboť jeho obvinění pochází od lidí z tajné služby a policie zainteresovaných do jeho podnikání. Poté, co se proti jeho rozhodnutí zvedl nečekaný odpor, se snaží ze své odpovědnosti vykličkovat. Kdo jiný je vinen, než obhájce, který nedostatečně čelil jeho rozhodnutí a kdyby byl kvalitnější, dokázal by jeho rozhodnutí zvrátit! To je samozřejmě absurdní argumentace – pan ministr má vydávat taková rozhodnutí, aby je nemusel ani kvalitní, ani nekvalitní advokát napadat. Znamená to, že nemá nést odpovědnost ten, kdo z titulu svého úřadu a pravomoci podepsal povolení k vydání Torubarova k trestnímu stíhání do Ruské federace, ale „nekvalitní„ obhájce, který výkonu jeho rozhodnutí nezabránil? Obvinění pana ministra a jeho premiéra je absurdní. Protože platí, že “v politice jsi jen tak dobrý, jak tě vnímá veřejnost”, je třeba, aby veřejnost věděla, jak nekvalitní politiky má v ministru spravedlnosti a premiérovi, když už oba začali mluvit o kvalitě.


Zobrazit článek >>>>>
Který stát vlastně zastupuje státní zástupkyně Veverková?


Zobrazit článek >>>>>
Opakovaný dopis ministru Bendlovi


Zobrazit článek >>>>>
Kauza Torubarov. Bez rozhodnutí o azylu nelze vydávat, vzkázal soud Blažkovi

http://www.lidovky.cz/kauza-torubarov-bez-rozhodnuti-o-azylu-nelze-vydavat-vzkazal-soud-blazkovi-1sf-/zpravy-domov.aspx?c=A130529_124959_ln_domov_ogo

.

PRAHA -Je to silný argument ve prospěch vydaného Alexeje Torubarova. Nejvyšší správní soud serveru Lidovky.cz potvrdil, že osobu nelze vydat, pokud není ukončeno její azylové řízení. Ministerstvo spravedlnosti přitom tvrdí, že ruského byznysmena bylo možné vydat i bez rozhodnutí o azylu.
.

.

Dokud nebylo rozhodnuto o udělení azylu, osoba nesmí být podle soudu vydána. V podstatě tak dal zapravdu advokátovi Torubarovova Milanu Hulíkovi, i když mluvčí soudu Sylva Dostálová zdůrazňuje, že konkrétně k případu jeho klienta se nevyjadřuje.


Zobrazit článek >>>>>
Zeman si dovolí kritizovat Schwarzenberga? A co jeho “diplomacie”?

http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-60018680-zeman-cesko-by-melo-podporit-investice-pomuze-indonesie-mexiko-a-vietnam

.

6.6.2013

.

Zeman: Česko by mělo podpořit investice. Pomůže Indonésie, Mexiko a Vietnam

Česká vláda by se podle Zemana měla kromě rozšíření spolupráce se zeměmi BRICS zaměřit v rámci podpory exportu také na Indonésii, Mexiko nebo Vietnam. “I to jsou poměrně dynamické ekonomiky a naši exportéři by měli mít zájem do nich pronikat,” řekl na konferenci Zeman.

http://zpravy.idnes.cz/nepritelem-je-islam-pripomnel-svetu-prezidentsky-kandidat-zeman-py3-/domaci.aspx?c=A110627_175624_domaci_jw

.

27.6.2011

.

Nepřítelem je islám, „připomněl“ světu prezidentský kandidát Zeman

…Nepřítelem je anticivilizace táhnoucí se od severní Afriky až po Indonésii. Žijí v ní na dvě miliardy lidí a financovaná je dílem z prodeje ropy, dílem z prodeje drog…


Zobrazit článek >>>>>
Blažek byl zděšený, Torubarova vydat nechtěl, prozradil Schwarzenberg

http://www.lidovky.cz/blazek-byl-zdeseny-torubarova-vydat-nechtel-prozradil-schwarzenberg-1k3-/zpravy-domov.aspx?c=A130529_172300_ln_domov_khu

.

PRAHA -Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) stál podle informací serveru Lidovky.cz na počátku vládní záchranné akce, která skončila blokováním letadla ruských aerolinií na pokyn Miroslava Kalouska (TOP 09). Pravdivost těchto informací, které pocházejí z nepolitického prostředí, dokládají i Schwarzenbergovy odpovědi v rozhovoru pro Lidovky.cz.


Zobrazit článek >>>>>
Zabili jsme Alexeje Torubarova ?

http://janzima.blog.idnes.cz/c/344769/Zabili-jsme-Alexeje-Torubarova.html

.

Česká republika předvedla rukama svých politiků neospravedlnitelnou chybu a riskovala život v Rusku populárního a nanejvýš pravděpodobně nevinného Alexeje Torubarova.

Otázka, zda tento člověk ještě žije, je namístě. A vina našich politiků je neoddiskutovatelná.

Populární majitel Volgogradských restaurací “Texas”, “Mimino”, La-Bamba” a “SSSR”. nebyl ani mafiánem, ani zločincem. Neobchodoval ani s ropou, ani se zbraněmi. Obchodoval s dobrým jídlem. Byl oblíbený a nepotřeboval krást. Přesto se dopustil zločinu. Tedy z Ruského pohledu na věc. Alexej Torubarov nerespektoval po tisíciletí v Rusku zakořeněné samoděržaví, v jeho moderní postkomunistické mafiánské podobě. Nechtěl podplácet úředníky. Nechtěl odvádět výpalné mafii. A to dokonce ani tehdy, když si na něj ta mafie, alespoň podle toho, jak to nyní vypadá, přizvala na pomoc státní FSB a ta použila lest.
Oficiálně se věci seběhly tak, že agent FSB nabídl Torubarovi městské prostory pro jeho další podnikání a následně mělo dojít ke sporu o peníze. Úplatek, nebo výpalné, to je jedno. Výmluvy Ruské propagandy jsou stejně málo uvěřitelné, jako byly kdysi výmysly té Goebbelsovské, když omlouvala řádění mládežnických členů SA a Hitlerjugend při nechvalně proslavené akci “Kristallnacht”.


Zobrazit článek >>>>>
Garance ruské strany v případě p.Torubarova nebyly dodrženy. Kdo se bude zodpovídat?

ČTK dnes uvedla http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/hlesinsky-vybor-blazek-nesmel-vydat-torubarova-do-ruska/945254 , že z ČR vydaný Alexey Torubarov byl obviněn z podvodu v organizované skupině a ze zneužití pravomoci.

Ministerstvo spravedlnosti ČR uvedlo ve své tiskové zprávě 29.5.2013 http://portal.justice.cz/Justice2/MS/ms.aspx?j=33&o=23&k=2375&d=329460 , že ministr spravedlnosti Blažek „nepovolil vydání jmenovaného pro trestný čin zneužití pravomoci (v době rozhodnutí ministra o povolení vydání byl tento trestný čin již promlčen), a to v souladu s čl. 10 Evropské úmluvy o vydávání…“

Povoleno bylo vydání p. Torubarova pro trestný čin podvodu: „…podle zásady speciality upravené v § 14 odst. 1 Evropské úmluvy o vydávání (proti osobě, která byla vydána, nebude vedeno trestní stíhání, nebude odsouzena ani zbavena svobody z důvodu výkonu trestu … pro jakýkoli jiný trestný čin spáchaný před jejím předáním než pro ten, pro který byla vydána…) je Ruská federace oprávněna vést trestní stíhání proti vydanému Torubarovovi pouze pro tento trestný čin…“


Zobrazit článek >>>>>
Otázky Václava Moravce (2.6.2013)

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126672097-otazky-vaclava-moravce/213411030500602/

.

38. – 55. minuta

.

Pohádky stýčka Mirka


Zobrazit článek >>>>>
Kalousek vypráví pohádky a Schwarzenberg zmatkuje, říká Nečas

http://zpravy.idnes.cz/kalousek-vypravi-pohadky-schwarzenberg-zmatkuje-rika-necas-plv-/domaci.aspx?c=A130531_210719_domaci_brd

.

Představitelé ODS a TOP 09 rozpoutali minulý týden mediální přestřelku. A nevypadá to, že by smír ve vládě byl na dohled. Petr Nečas se v rozhovoru pro MF DNES strefuje do ministra financí i zahraničí. Ministerský předseda si přesto přeje, aby vláda dožila až do voleb.

.
Premiér Petr Nečas během rozhovoru pro MF DNES (31. května 2013)| foto: Petr Topič,MAFRA


Zobrazit článek >>>>>
Petr Nečas: Neuvěřitelné příhody z ruských cest

http://dialog.ihned.cz/komentare/c1-59972620-petr-necas-neuveritelne-prihody-z-ruskych-cest

.
Stanislav Biler, sociolog

30. 5. 2013 15:05
.

U Medveděva to bylo super. Říkal, že nám postaví největší Temelín a ještě zainvestují jakékoli množství miliard do naší ekonomiky, což mi přišlo fakt cool, jak by řekli mladí.
...

Na večeři jsem letěl za Putinem do Soči, protože říkal, že se za mnou takovou štreku táhnout nebude, což jsem chápal. U večeře zas říkal, že postaví nejhezčí Temelín, což byl ten den už druhý, tak jsem si říkal, že mají asi pravdu. Pak se mě ptal na to mé vyjádření o Pussy Riot, tak jsem mu na to odvětil, že u nás jsme taky kdysi měli problém s podobnýma kapelama, jedna se jmenovala Plastic People, taky dělali bordel, tak dostali trochu za uši a bylo. Navíc ty rajdy z Pussy Riot nikdo nikam nevolil, tak co.

Vladimír se mě pak trochu udiveně ptal, jestli si z něho prý náhodou nedělám prdel, tak říkám, že určitě ne, a on se pak hrozně dlouho smál, což sice nechápu, ale asi jsme teď kamarádi. Požádám ho o přátelství na Facebooku.

Jo a taky mi poděkoval za nějakého podnikatele Alexeje Torubarova, což jsem v té chvíli netušil, o čem mluví, tak jsem si říkal, že se pak na to musím někoho zeptat.

No každopádně se ukázalo, že když člověk jako správný Čech v pravou chvíli ohne hřbet, hned ho mají všude rádi. Já věděl, že ten dalajlámismus je blbost. Angela Merkel sice zvládne to stejné se vztyčenou hlavou, ale určitě ji tady nemají tak rádi jako mě.

...


Zobrazit článek >>>>>
Helsinský výbor: Blažek nesměl vydat Torubarova do Ruska

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/hlesinsky-vybor-blazek-nesmel-vydat-torubarova-do-ruska/945254

.

31.05.2013

.

Praha – Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podle zástupců Českého helsinského výboru (ČHV) neměl právo vydat ruského podnikatele Alexeje Torubarova do jeho vlasti. Úřady totiž dosud nevyřídily Rusovu žádost o azyl v České republice, sdělila dnes ČTK projektová koordinátorka organizace Ľubica Turzová. Blažkova mluvčí Štěpánka Čechová již dříve uvedla, že ministr vydání povolil v souladu s trestním řádem a poté, co extradici schválily krajský, vrchní i Ústavní soud. Blažka se dnes zastal i premiér Petr Nečas (ODS).

“Soudy se nezabývají, respektive nemusejí zabývat otázkami azylového řízení. Oproti tomu, ministr spravedlnosti nesmí povolit vydání osoby, se kterou je právě azylové řízení vedeno, respektive dokud není ukončeno,” uvedl Český helsinský výbor v prohlášení zveřejněném na jeho webu. Podle organizace to vyplývá z rozsudku Nejvyššího správního soudu. Na jeho názor dnes poukázal i server Lidovky.cz., kterému však úřad odpověděl, že toto stanovisko není pro ministra závazné.


Zobrazit článek >>>>>
Ministr Blažek se hájí: Kdyby měl Torubarov pořádného advokáta, mohl tu zůstat

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Ministr-Blazek-se-haji-Kdyby-mel-Torubarov-poradneho-advokata-mohl-tu-zustat-273928

.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se ostře ohradil proti článkům uveřejňovaným v poslední době v Lidových novinách a serveru Lidovky.cz Ty např. uveřejnili stanovisko nejvyššího správního soudu, v němž se praví, že ministr ve vydávání Alexeje Torubarova pochybil. Ministr však zdůrazňuje, že postupoval podle zákona a noviny by neměly psát romány.

Alexeje Torubarova zastupuje advokát Milan Hulík a podle ministra se měl postarat raději o kvalitní hájení klienta, než o mediální prezentaci případu. Šéf resortu spravedlnosti také jednoznačně odmítl srovnání s případem gruzínského úředníka Zuraba Nadiradzeho, jehož vydání zastavil až Ústavní soud ČR a to pouhé dva dny před vydání Alexeje Torubarova. Toto srovnání provedl právě server Lidovky.cz.

„Zásadní rozdíl mezi případy A. Torubarova a Z. Nadiradzeho představuje mimo jiné fakt, že pan Nadiradze měl to štěstí, že ho nezastupoval advokát Hulík. Pro faktický výsledek případu totiž není rozhodující mít mediálně zdatného advokáta, ale kvalitního právníka,“ komentoval věc ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Autor: mp


Zobrazit článek >>>>>
Torubarovovo vydání jako pomsta? Gruzínec vydání unikl o vlásek

http://www.lidovky.cz/jen-o-dva-dny-pred-torubarovem-gruzinec-vydani-unikl-o-vlasek-pta-/zpravy-domov.aspx?c=A130530_195219_ln_domov_khu

.

PRAHA -Pouhé dva dny před dramatickým vydáním ruského podnikatele Alexeje Torubarova měl být vydán další cizinec – gruzínský úředník Zurab Nadiradze. Ústavní soud ale jeho vydání na poslední chvíli zastavil. Ruský podnikatel byl vydán o dva dny později a ministerstvu spravedlnosti, které běžně podobné případy vyřizuje v řádu dnů, na to stačilo pár hodin.

Vydávání cizinců z Česka probíhá podle zjištění serveru Lidovky.cz nestandardním způsobem. Fakt, který v celé nahotě odhalila 2. května vládní záchranná operace na letišti, o čemž informoval server Lidovky.cz (čtěte zde), nyní potvrzuje i další případ cizince, který měl být z Česka vrácen do vlasti. Příběh Zuraba Nadiradzeho. V jeho případu musel Ústavní soud zamítnout vydání v řádu minut.


Zobrazit článek >>>>>
Pane Schwarzenbergu, odcházím. V tomto prostředí nebudu, píše diplomat knížeti

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Pane-Schwarzenbergu-odchazim-V-tomto-prostredi-nebudu-pise-diplomat-knizeti-273785

.

EXKLUZIVNĚ Protiprávní vydání Alexandra Torubarova do Ruska, nezájem o vlastnoručně podané trestní oznámení, případ Jakuba Klouzala a další problémy. Na to si stěžuje v otevřeném dopise ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi dlouholetý diplomat a bývalý politický vězeň Heřman Chromý. Na to konto podal na ministerstvu výpověď.

.

„Vážený pane ministře, odchod z ministerstva, k němuž jsem se rozhodl a podal výpověď, činím mimo jiné v dobré víře v demokracii, v sebe a vlastní síly, kterými jí chci i nadále skromně pomáhat při jejím prosazování,“ píše ke konci otevřeného dopisu Karlu Schwarzenbergovi bývalý politický vězeň Heřman Chromý, jenž pracuje od roku 1995 na Ministerstvu zahraničních věcí. ParlamentníListy.cz mají celý dokument k dispozici a níže uvádějí Chromého důvody tohoto krajního řešení.


Zobrazit článek >>>>>
Reakce ČHV na vyjádření ministra spravedlnosti “Fakta o kauze Torubarov”

http://helcom.cz/view.php?cisloclanku=2013053101

.

Vyjádření ministerstva spravedlnosti ze dne 29. 5. 2013 považujeme minimálně v následujících bodech za nesprávné a zavádějící.

1) Z vyjádření ministerstva spravedlnosti[1] vyplývá, že pokud soudy rozhodly o přípustnosti vydání, ministr nemůže rozhodnout jinak, než že vydání povolí. To ovšem není pravda. Extradiční řízení se skládá z řízení před soudem a před ministerstvem spravedlnosti. Jedná se o dvě řízení, která jsou na sobě závislá jen do té míry, že pokud soud vysloví, že vydání je nepřípustné, ministr vydání nesmí povolit. Nicméně pokud soud přípustnost vysloví, ministr může rozhodnout tak, že vydání nepovolí. Vyjádření ministra spravedlnosti, že nemohl rozhodnout jinak, že by jednal proti rozhodnutím soudů (viz např. vyjádření v uvedené reportáži: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/229072-kalousek-nechal-blokovat-ruske-letadlo-cisternou/), jsou proto nepravdivá a znějí alibisticky.

2) Soudy se nezabývají, resp. nemusejí zabývat otázkami azylového řízení. Oproti tomu, ministr spravedlnosti nesmí povolit vydání osoby, se kterou je právě azylové řízení vedeno, resp. dokud není ukončeno. Ministerstvo spravedlnosti si nepoložilo otázku, co se stane, pokud osobě, u níž již bylo vydání realizováno, bude udělena mezinárodní ochrana.


Zobrazit článek >>>>>
Pokud jsem zaspal, pak premiér chrápal celou dobu, rozčílil se Schwarzenberg

http://www.lidovky.cz/necas-pribeh-s-cisternou-je-bachorka-za-vydani-torubarova-muze-schwarzenberg-180-/zpravy-domov.aspx?c=A130531_142501_ln_domov_khu

.

PRAHA -Premiér Petr Nečas (ODS) se v kauze ministerské záchrany ruského podnikatele Alexeje Torubarova postavil za ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Podle Nečase v řešení problému zaspal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Schwarzenberga tím velice rozzlobil. “Předpokládám, že on chrápal celou dobu,” řekl ministr serveru Lidovky.cz.

“Ministr spravedlnosti postupoval naprosto standardně a v souladu se zákonem, jelikož respektoval rozhodnutí tří soudů. Je nutné vyvrátit některé báchorky o přistavených cisternách a podobně, které se o této věci šíří v médiích,” říká Nečas v prohlášení, které má server Lidovky.cz k dispozici.


Zobrazit článek >>>>>
Ministerstvo spravedlnosti jde podle plánu, že 1000x opakovaná lež se stává pravdou

“…Osoba, o jejíž vydání jde, je po dobu extradičního řízení držena v předběžné vazbě, nelze vyčkávat rozhodnutí v azylovém řízení, které je zpravidla velmi zdlouhavé…”
(Štěpánka Čechová, mluvčí MS)

Není to pravda – ne každý musí být ve vazbě! Kashibadze, Atsaev jsou v extradičním řízení na svobodě (i když strávili nějakou dobu ve vazbě), Nadiradze byl na svobodě několik let (teď sedí nezákonně), Sabadosh (Ukrajinec) nebyl ve vazbě vůbec…

http://zpravy.idnes.cz/torubarov-vydani-cizincu-z-ceska-pred-rozhodnutim-o-azylu-paz-/domaci.aspx?c=A130530_170937_domaci_hv


Zobrazit článek >>>>>
Vrtek se sek´


Zobrazit článek >>>>>
Máme šíleného ministra spravedlnosti nebo prostě zneužívá své pravomoci ke spasení vlastní zadnice?

Demagogie a lži uvedené na webu ministerstva spravedlnosti lze stěží komentovat.
P.Torubarov nikdy neuvedl, že žil v ČR 6-7 let, ale měl zde pouze dlouhodobý pobyt, protože tady trvale žije jeho žena a syn.
Předjímat diletantským způsobem rozhodnutí o azylu MS vůbec nepřísluší, je to záležitost ministerstva vnitra!
Napadat uváděním polopravd dr. Hulíka způsobem trhovců na bazaru je už pak jen hluboce pod úroveň.
Rozhodnutí o povolení vydání žadatele o azyl je ZLOČIN, a ČR tím porušila nejen vlastní zákony, ale především mezinárodní dohody, které sama podepsala.

http://portal.justice.cz/Justice2/MS/ms.aspx?j=33&o=23&k=2375&d=329460

.

Fakta o kauze Torubarov

.

Dáváme k dispozici médiím fakta o případu A. Torubarov a také související přehled dalších extradičních řízení. Z materiálu mimo jiné lze vyčíst, že i za předchozího vedení Ministerstva spravedlnosti jsme vydali cizince dříve, než bylo dokončeno azylové řízení. Přiložena je i argumentace vysvětlující, že jde o postup zcela podle zákona i mezinárodních dohod. Dále statistiky ukazují, že i další evropské státy běžně vydávají občany Ruské federace ke stíhání do vlasti.

Zajímavý je také například fakt, že pan Torubarov se zdržoval na území ČR už dlouho před tím, než odjel do Rakouska až pak znovu zpět do ČR, kde teprve následně požádal o azyl. Jak sám uvedl při výslechu dne 29. 3. 2013, v České republice byl před tím již 6 až 7 let. O mezinárodní ochranu v té době však nepožádal.

Za pozornost jistě stojí i chyba pana advokáta Hulíka, který tak rád poučuje ministra spravedlnosti o dodržování zákonů. Ze závěrů Ústavního soudu je totiž zřejmé, že pan doktor Hulík nepostupoval správně a svou chybou způsobil, že Ústavní soud nemohl jinak, než zamítnout jeho žádost, kterou chtěl odložit vydání pana Torubarova.

.


Zobrazit článek >>>>>
Nečas schvaluje to, že Torubarov zvláštní péči ruských bezpečnostních orgánů nepřežije?

http://domaci.eurozpravy.cz/politika/71084-necas-schvaluje-to-ze-torubarov-zvlastni-peci-ruskych-bezpecnostnich-organu-neprezije/


Zobrazit článek >>>>>
OSTUDA – Blažek lže a vláda ho kryje!

http://www.lidovky.cz/necas-se-pustil-do-kalouska-nekteri-pracuji-a-nekteri-vypravi-kovbojky-13e-/zpravy-domov.aspx?c=A130529_134823_ln_domov_khu

.

Nečas se pustil do Kalouska za cisternu: Někteří pracují a někteří vypráví kovbojky

.

PRAHA/JEKATĚRINBURG – Premiér Petr Nečas (ODS) se na návštěvě Ruska poprvé vyjádřil k nedávnému incidentu na Letišti Václava Havla při vydání podnikatele Alexeje Torubarova. Ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) nepřímo obvinil ze šíření kovbojek.

“Velmi bych prosil, abychom se racionálně pohybovali v mezích paragrafů a mezinárodního práva a odlišili to od kovbojek, které někteří politici podstrkují médiím a ta je ochotně papouškují. Někteří z nás pracují a někteří vypráví kovbojky,” uvedl Nečas, jehož vyjádření serveru Lidovky.cz poskytl mluvčí vlády Jan Hrubeš.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) opakovaně oznámil, že na sebe bere veškerou odpovědnost za to, jak 2.května, kdy se drama odehrálo, postupoval personál letiště.
Premiér nepřímo naznačil, že okolnosti Torubarovova vydání nebyly tak dramatické, jak je Lidovky.cz v posledních dnech popisují. Server však má o celé události detailní informace, prvotní zprávu o zásahu na letišti přitom získal z nepolitických kruhů.

.


Zobrazit článek >>>>>
Znásilnění lahví a uříznutá hlava, tak popisují aktivisté osudy vězňů v Rusku

MOSKVA – Ruský novinář Grigorij Pasko i lidskoprávní organizace varují, že podnikateli Alexeji Torubarovovi vydanému Českem jde v rodném Rusku o život. Hrůzu nahánějí i aktuální příběhy lidí, které podle aktivistů umučili ruští vyšetřovatelé.

Osudy lidí v ruských věznicích dlouhodobě mapuje aktivista Vladimir Osečkin, zakladatel webových stránek gulagu.net. “Informace získali aktivisté, kteří byli se zavražděnými nebo jejich příbuznými v kontaktu a případy sledovali,” upřesňuje Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku.

.

Fotografie s příběhy uveřejnila v publikaci Metody (ne)mocných, kterou zaslala ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) a jeho podřízeným, poslancům, senátorům i řadě soudců.

.

Vadim Jermakov, 26 let. Zemřel 28.1. 2013 bez lékařské pomoci ve vazbě Možajska s těžkou formou schizofrenie pod “dohledem“ videokamery na samotce, kam byl umístěn přesto, že nemohl kontrolovat tělo, pít ani jíst.
.
(rodina si nepřeje zveřejnění jména), 15 let. 21.1.2012 ubit k smrti policisty na oddělení Něvského rajónu Petěrburgu po zadržení za drobnou krádež.
.
Pavel Drozdov, 45 let. Otec čtyř dětí, zástupce ředitele průmyslové školy dopravní, zemřel 1.2. 2012 po zadržení za chuligánství na policejním oddělení Judino v Kazani, kde ho zmlátili policisté.
.
Sergej Nazarov, 52 let. Na oddělení č. 9 policie v Kazani, kam ho přivezli pro podezření z krádeže, ho policisté znásilnili lahví od šampaňského. Zemřel 11.3. 2012 na poranění střev.
.
Arťom Sotnikov, 24 let. Zemřel 27.4. 2012 po dvou dnech mučení se zlomeninou kostrče na traumatický šok v kolonii č.13 města Engels.
.
Alexej Akulčšin, 24 let. Zemřel 4.5. 2012. Odsouzen ke 120 hodinám veřejných prací, které kvůli zlomené noze nemohl vykonávat. Uvěznili ho v saratovské věznici č.11 a po čtyřech dnech vrátili rodině umučené tělo s odřezanou hlavou v sáčku. Částečně přišitou k tělu.
.
Sergej Lasko, 35 let. Zemřel 11.7. 2012 po zmlácení dozorci v kolonii č.4 města Salavat. Oficiální verze smrti: srdeční nedostatečnost, hypertenze.
.
Nikolaj Mudizov, 33 let. Zemřel po zmlácení dozorci v saratovské vazbě č.1.

 

ogo


Zobrazit článek >>>>>
Co domluvil Blažek při svých dvou návštěvách Ruska v březnu a dubnu 2013?

Všichni teď nadávají panu ministru Blažkovi za pošlapávání lidských práv. My si myslíme, že toho má prostě moc a udělal drobnou chybku – vydal žadatele o azyl do země, kde ho zřejmě čeká mučení a smrt. Že je to nepředstavitelné v jakékoli jiné evropské zemi a Česko má teď ve světě ostudu? To jenom šťárá nějaký Helsinský výbor… http://bit.ly/115m36v

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=477792982290940&set=a.294102547326652.64192.211401918930049&type=3&theater


Zobrazit článek >>>>>
Vyjádření Českého helsinského výboru k extradici Alexeye Torubarova

http://helcom.cz/view.php?cisloclanku=2013052702

.

Vydáním Alexeje Torubarova do Ruska ČR rezignuje na svoji dosavadní pověst ochránce lidských práv

.
Český helsinský výbor se již ústy Anny Šabatové stručně vyjádřil k nepřijatelnému vydání pana Alexeje Torubarova do Ruska, zejména s ohledem na neukončené azylové řízení, což odporuje mezinárodnímu právu, a na varovný signál, že Rakousko rozhodlo jej nevydat.
.
Protože podobných případů, které se liší v jednotlivých skutečnostech je více (A. Sačkov, T. Paraskevičová, Z. Nadiradze, A. Odin, M. Kašibadze a další), máme vážné obavy, že ČR rezignuje na svoji dosavadní pověst ochránce lidských práv a alibisticky a bez hlubšího zvážení příštího osudu ohrožených lidí se zbavuje odpovědnosti za jejich ochranu. Apelujeme na příslušné činitele, zejména na ministra spravedlnosti Pavla Blažka, aby si uvědomili, že tím nesou nejenom osobní odpovědnost za chmurnou budoucnost těchto lidí, ale zastupují také náš stát, jehož pověst tak klesá na velmi nízkou úroveň.


Zobrazit článek >>>>>
Nečas: Cisterna je báchorka, při vydání Torubarova zaspal Schwarzenberg

http://www.lidovky.cz/necas-pribeh-s-cisternou-je-bachorka-za-vydani-torubarova-muze-schwarzenberg-180-/zpravy-domov.aspx?c=A130531_142501_ln_domov_khu
.
PRAHA -Premiér Petr Nečas (ODS) se v kauze ministerské záchrany ruského podnikatele Alexeje Torubarova postavil za ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Podle Nečase v řešení problému zaspal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a příběh z cisternou je báchorka.

“Ministr spravedlnosti postupoval naprosto standardně a v souladu se zákonem, jelikož respektoval rozhodnutí tří soudů. Je nutné vyvrátit některé báchorky o přistavených cisternách a podobně, které se o této věci šíří v médiích,” říká Nečas v prohlášení, které má server Lidovky.cz k dispozici.


Zobrazit článek >>>>>
Fuel tanker ‘ordered to block Russian plane from taking off at Czech airport’

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/czechrepublic/10090013/Fuel-tanker-ordered-to-block-Russian-plane-from-taking-off-at-Czech-airport.html

.

A Czech government minister ordered a fuel tanker to block the take-off of a Russian aeroplane at Prague’s Vaclav Havel airport in a dramatic confrontation reminiscent of a spy thriller, it has emerged.

.

.

Miroslav Kalousek, the finance minister, sent the vehicle on to the runway in a last-ditch attempt to prevent Russian officials extraditing businessman Alexei Torubarov to Moscow to face charges of fraud.


Zobrazit článek >>>>>
Nehorázná demagogie ministra Blažka

http://portal.justice.cz/Justice2/MS/ms.aspx?j=33&o=23&k=2375&d=329390

Při vydání A. Torubarova ministr spravedlnosti postupoval dle platných zákonů

Opakovaně se ohrazujeme proti nepravdám a zavádějícím informacím, které se znovu objevují v některých médiích o postupu ministra spravedlnosti při rozhodnutí o extradici A. Torubarova do Ruské federace. Ministr spravedlnosti postupoval dle platných zákonů a respektoval předchozí rozhodnutí několika soudů.

V první řadě bychom chtěli uvést na pravou míru informace o předchozím řízení v Rakousku. Není pravda, že Rakousko extradici A. Torubarova odmítlo. Řízení o vydání v Rakousku nebylo dokončeno, neboť rozhodnutí soudu prvního stupně bylo Vrchním zemským soudem ve Vídni zrušeno a nové rozhodnutí již nebylo vydáno, neboť jmenovaný odcestoval z rakouského území. Tedy i rakouský soud vyššího stupně zřejmě pochyboval o správnosti rozhodnutí soudu nižší instance A.Torubarova nevydat a toto rozhodnutí proto podřízenému soudu vrátil. K přezkumu už nedošlo, protože se mezi tím pan Torubarov rozhodl odcestovat.


Zobrazit článek >>>>>
Kalousek: Vydání Torubarova je selháním české justice

http://www.denik.cz/z_domova/kalousek-vydani-torubarova-je-selhanim-ceske-justice-20130528.html

Praha – Vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova vidí ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jako tragické selhání české justice a ministerstva spravedlnosti. Řekl to v Interview ČT24. Do případu se prý nevměšoval, pouze se snažil vytvořit časový prostor pro konání příslušných orgánů. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek označil Kalouskovu snahu zastavit Torubarův odlet za mezinárodní skandál. Věc by podle něj mělo prověřit statní zastupitelství.

.

.

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání, jemuž se 2. května na poslední chvíli snažilo zabránit několik ministrů, včetně Kalouska, který před letadlo s ruským podnikatelem nechal postavit cisternu.


Zobrazit článek >>>>>
Po 3 letech a 2 měsících VAZBY byl Georgi Khmelidze propuštěn na svobodu

Na Čechy pískli “posadit”, Češi posadili. Na Čechy pískli ”pustit”, Češi pustili. Aniž by se zeptali: PROČ jsme vlastne drželi 53-letého člověka, otce 5 dětí, v zostřené vazbě 3 ROKY a 2 měsíce? PROČ jsme se nezabývali v Gruzii zfalšovanými důkazy proti němu, které měla česká justice k dispozici? Dva týdny před propuštěním dostal p. Khmelidze infarkt – propustili jsme ho invalidou. Ještě předtím stihl ministr Blažek nezákonně podepsat extradiční příkaz.


Zobrazit článek >>>>>
Vyjádření JUDr. Hulíka ke zprávě ministerstva spravedlnosti ohledně trestního oznámení na ministra Blažka

http://www.lidovky.cz/GalerieDokumentu.aspx?dg=135&f=5

Vyjádření k tiskové zprávě Ministerstva spravedlnosti ČR ze dne 15.5.2013

Ministerstvo spravedlnosti v reakci na trestní oznámení syna vydaného ruského podnikatele Alexeye Torubarova, pana Stanislava Torubarova, označilo toto trestní oznámení za nesmyslné a nezakládající se na pravdě.

Podle ministerstva spravedlnosti: „o přípustnosti vydání Alexey Torubarova rozhodly nejen Krajský soud v Brně a Vrchní soud v Olomouci a překážku k vydání neshledal ani Ústavní soud ČR“, když, jak ministerstvo spravedlnosti uvedlo: „ústavní stížnost napadající rozhodování českých soudů pro údajné porušení jeho ústavně zaručených základních práv odmítl jako neopodstatněnou“, napsala tisková mluvčí ministerstva. Ministr tak rozhodl prý proto, že se od rozhodnutí soudů neobjevila žádná relevantní informace, která by vedla k opačnému závěru.


Zobrazit článek >>>>>
ZATLOUKAT, zatloukat, zatloukat!

Tato demagogie MSp snad znamená, že dokumenty z OAMP MV ČR o tom, že ČR nesmí vydat žadatele o azyl do ukončení azylového řízení, včetně dokladu UNHCR a názoru předsedy NSS, jsou na jedno použití?!

JAK mohl dostat azyl, když o jeho žádosti nebylo dosud rozhodnuto?

http://portal.justice.cz/Justice2/MS/ms.aspx?j=33&o=23&k=2375&d=329179

.

Reakce na trestní oznámení na ministra spravedlnosti

.

Důrazně se ohrazujeme proti tvrzení, že ministr spravedlnosti Pavel Blažek nedodržel zákony a mezinárodní dohody v jakémkoli extradičním řízení. Tvrzení, že souhlasem s vydáním A.Torubarova do Ruské Federace spáchal ministr spravedlnosti trestný čin, považujeme za nesmyslné a nezakládající se na pravdě.

Přípustnost vydání A. Torubarova před rozhodnutím ministra posuzovaly a potvrdily celkem tři soudy – krajský, vrchní a následně i Ústavní soud ČR. Tedy o přípustnosti vydání do Ruské federace (tj. o souladu vydání se závazky České republiky vyplývajícími z mezinárodního práva) rozhodly nejen Krajský soud v Brně a Vrchní soud v Olomouci, ale překážku vydání neshledal ani Ústavní soud České republiky (ve svém usnesením sp. zn. ÚS 48/13 ze dne 29. 1. 2013), když ústavní stížnost pana Torubarova napadající rozhodování českých soudů pro údajné porušení jeho ústavně zaručených základních práv (zakotvených v čl. 7 odst. 2 a čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod, čl. 3, čl.6 a čl. 13 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod a čl. 3 Úmluvy proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení či trestání) odmítl jako neopodstatněnou.


Zobrazit článek >>>>>
Ministr Blažek poslal na mučivou smrt Alexeye Torubarova. Ústavní soud ani ministr Kubice tomu nezabránili, přestože mohli. 2.5.2013 byl p. Torubarov vydán do Ruska do rukou FSB

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/226738-podnikatele-vratily-urady-do-ruska-kde-po-nem-jde-mafie-i-tajna-sluzba/

.

Podnikatele vrátily úřady do Ruska, kde po něm jde mafie i tajná služba

.

11. 5. 2013 15:01, autor: kul

Praha – České nevládní organizace se pozastavují nad problematickým vydáním ruského podnikatele Alexeje Torubarova zpět do vlasti. Dříve úspěšný restauratér musel do Ruska po roce v českých věznicích, na konci dubna podepsal ministr Pavel Blažek (ODS) jeho vydání. Rodina Alexeje Torubarova se obává pomsty ruské mafie.

Alexej Torubarov

Alexej Torubarov

Vydaný podnikatel vlastnil ve Volgogradu síť restaurací, dostal se ale do křížku s policií a ruskou tajnou službou (FSB), kteří na něm vymáhali peníze. “To je v Rusku normální výpalné. Nakonec mu nezbývalo nic jiného než z Ruska odejít, protože tam mu hrozila ztráta života,” tvrdí advokát Milan Hulík.

Policie Torubarova zadržela v Rakousku, kde strávil čtyři měsíce ve vazbě. Do Ruska ho ale země nevydala s tím, že neexistuje garance spravedlivého soudu a důkazy jsou pravděpodobně zmanipulované. Poté, co odcestoval do Česka a zažádal o azyl, byl loni v březnu zatčen. Podle vyjádření Blažkova úřadu věc zkoumaly krajský i vrchní soud a oba shledaly vydání naprosto přípustným. “Stížnost pana Torubarova na možné porušení jeho lidských práv pak Ústavní soud označil za zjevně neopodstatněnou,” dodává mluvčí Štěpánka Čechová.

Ministerstvo vydalo ruského podnikatele Alexeje Torubarova

Nevládní organizace ale poukazují na drastické podmínky v ruských věznicích i na mezinárodní úmluvy o lidských právech. K vydání musí být nejprve uzavřeno azylové řízení včetně případných soudních přezkumů. “Jsme velice rozčarováni rozhodnutím pana ministra, že se rozhodl pana Torubarova vydat, a to z mnoha důvodů. Myslím, že už mohlo být varovné, že Rakousko, kde byl ve vazbě, se rozhodlo ho nakonec nevydat,” zdůraznila Anna Šabatová z Českého helsinského výboru.

Syn Alexeje Torubarova Stas: “Jsme v obrovském šoku z toho, že Česko svolilo k vydání. Matka leží v depresi a vůbec nevím, jestli svého otce ještě někdy uvidím živého.”

Zdroj: ČT24


Zobrazit článek >>>>>
Hana Demeterová: ČR se chystá vydávat lidi k fyzické likvidaci na objednávku

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Hana-Demeterova-CR-se-chysta-vydavat-lidi-k-fyzicke-likvidaci-na-objednavku-269935

.

Otevřený dopis ministru Karlu Schwarzenbergovi.

.

24.4.2013

Vážený pane ministře,

ministr Blažek rozhodl v posledních dnech o vydání Alexeye Torubarova do Ruska.
Již dříve rozhodlo Rakousko o nepřípustnosti vydání p. Torubarova s odůvodněním, že spravedlivý soud v jeho případě je v Rusku nepravděpodobný. P. Torubarova má ženu a 14letého syna, kteří mají v ČR trvalý pobyt. Jeho vydání je tedy již z tohoto hlediska nepřípustné ( viz. nález ÚS IV.ÚS 353/12 v obdobné věci). Případ p. Torubarova je popsán zde.


Zobrazit článek >>>>>
Prohlášení předsedkyně Českého helsinského výboru Táni Fischerové

http://helcom.cz/view.php?cisloclanku=2013050601

Tímto prohlášením apeluji zejména na ministra spravedlnosti Pavla Blažka, v jehož rukou jsou příslušné kompetence v otázkách extradice, ale i na ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga, s ohledem na to, že ochrana lidských práv je prioritou zahraniční politiky ČR, a také na příslušné soudy.

V minulých dnech ministr spravedlnosti rozhodl o vydání Alexeje Torubarova, Zouraba Nadiradzeho, Georgije Chmelidzeho a dalších osob, které v případě vydání do zemí, které jsou ze strany nezávislých národních i mezinárodních subjektů dlouhodobě kritizovány za systematické porušování lidských práv a základních svobod, čeká těžký úděl. Je jistě možné skrýt se za chladnou a neosobní argumentaci zákonů, která ne vždy zobrazuje jednotlivé případy a osudy tak, jak se dějí.

Nikdo z odpovědných činitelů se však nemůže zbavit osobní odpovědnosti za neradostnou budoucnost vydaných osob. Česká republika vzhledem ke své minulosti vždy stavěla na pomoci ohroženým lidem a na ochraně lidských práv. Rezignují-li dnes příslušné osoby a orgány na tuto světlou stránku naší politiky, ztrácíme poslední zbytky toho, na co jsme mohli být ještě hrdí.

Prosím, zastavte tento proces a ukažte, že jsme země, která se staví mezi ty, pro které ochrana lidských práv a jejich nositelů není jen prázdnou proklamací, ale živou skutečností. Nedovolte vydání těchto lidí.

Táňa Fischerová
předsedkyně ČHV

V Praze dne 3. května 2013


Zobrazit článek >>>>>
Dopis francouzských advokátů ministru Blažkovi


Zobrazit článek >>>>>
Odpověď ministra Schwarzenberga na dopis p.Sachkovové

 

http://helpaman.org/new/?p=2209


Zobrazit článek >>>>>
Ústavní soud odložil vykonatelnost rozhodnutí ministra spravedlnosti

http://www.usoud.cz/aktualne/?tx_ttnews[tt_news]=1834&cHash=17c99e195475133f5b21dc59c8b93613

.

Ústavní soud, Brno, 30. dubna 2013, TZ 24/13

Ústavní soud dnes vyhověl žádosti gruzínského občana, který v rámci své ústavní stížnosti požádal o odložení vykonatelnosti a následné zrušení rozhodnutí ministra spravedlnosti, jímž se povoluje vydání stěžovatele zpět do Gruzie.

Stěžovatel je státním příslušníkem Gruzínské republiky, kterou opustil v roce 1994. V Gruzii do té doby zastával vysokou funkci na ministerstvu obrany. Tehdejší politickou a společenskou situaci v zemi nepovažoval dle svého vyjádření za bezpečnou, a proto přicestoval v roce 1996 do České republiky, kde podal svoji první žádost o udělení mezinárodní ochrany. V roce 1994 byl stěžovatel po svém odjezdu ze země gruzínskými státními orgány obviněn z vraždy (kterou dle svého tvrzení nespáchal) a v roce 2008 byl v nepřítomnosti odsouzen k trestu odnětí svobody v délce 15 let. Na návrh gruzínské strany bylo v České republice zahájeno extradiční řízení.


Zobrazit článek >>>>>
GESTAPO V IKEMu

30.4.2013, 13.30
.
Právě teď!!!
Sedíme 4 hodiny v pražském IKEMu na kardiologii, kde se na JIPce nachází od soboty Georgi Khmelidze, občan Ukrajiny, 53 let, otec 5 dětí. Jeho zhroucené ženě odmítají sdělit jakoukoliv informaci o jeho zdravotním stavu. Když ho přijela navštívit na povolenou návštěvu dnes ráno do vazební věznice Praha-Pankrác, sdělili pouze, že ho v sobotu odvezli s infarktem. Advokátovi ani rodině nic nesdělili. V IKEMu řekli, že nemohou poskytnout informaci o jeho zdravotním stavu, prý to zakázala vězeňská služba. Po mém příjezdu mi sekretářka ředitele Hermana sdělila, že p. Khmelidze nepodepsal svolení k poskytování informací. Na náš protest, že to není možné, pak “upřesnila”, že mají zakázáno od vězeňské služby poskytnout informaci. Generální ředitel vězeňské služby pak telefonicky potvrdil p. Johnovi Bokovi, že žádný takový příkaz nedali. V sekretariátu ministra Hegera řekli, že věc předávají vrchnímu řediteli Růžičkovi. P. Anně Šabatové, která řediteli IKEMu volala s tím, že neposkytnutí informace manželce je absolutně protiprávní, ředitel Herman opět řekl, že p. Khmelidze nepodepsal souhlas. Celou dobu žádáme, aby mu řekli, že je tady žena, že jistě souhlas podepíše. Nikdo s námi nehovoří. Kolem opravdoví zombie.
V lednu t.r. Ústavní soud ČR zrušil rozhodnutí ministra spravedlnosti Pospíšila o povolení vydání p. Khmelidzeho do Gruzie s tím, že byly povolením narušeny Úmluvy o lidských právech a mučení. 16.4. t.r. ministr spravedlnosti Blažek opět rozhodl o povolení vydání – na rozhodnutí ÚS se prostě plivlo.
Ženě p. Khmelidzeho zde v IKEMu oznámili, že pokud bude dělat skandál, převezou ho jinam. Hlídají před oddělením 2 muži se samopaly. Od 28.4. do odvolání jsou na oddělení zakázány návštěvy, jak sděluje oznámení na dveřích. Pinochetova junta???

Hana Demeterová

P.S. V 16.30 přijel konzul Ukrajiny, a pan primář Kettner milostivě sdělil ženě p. Khmelidzeho lámanou ruštinou ( tlumočníka nedovolil), že její manžel měl obsáhlý infarkt, a poplácal ji po zádech, že bude “good, good”…

.

http://helpaman.org/new/?p=295


Zobrazit článek >>>>>
Jana Ridvanová: Nejen nudné “Ozvěny” Václava Moravce

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Jana-Ridvanova-Nejen-nudne-Ozveny-Vaclava-Moravce-268853

Nedělní pořad Václava Moravce jeden známý časopis nedávno označil za nudný. Nudný, protože se Moravec svých hostů neptá na podstatné otázky. Problém s novinářskou etikou známého moderátora je ale mnohem hlubšího rázu.

13.4.2013

Po tom, co jsme s kolegyní publikovaly (8.3.2013) detailní analýzu rozporů soudního spisu a rozsudku nad Ing. Petrem Kušnierzem ve věci ROP Severozápad, který nese všechny znaky zmanipulovaného politického procesu, VM notnou část svého otázkového údivu (17.3.2013) věnoval očerňování osoby Ing. Kušnierze. K ruce si VM vzal rozsudek Vrchního soudu v Praze, ze kterého odcitoval odůvodnění předsedy senátu Jiřího Lněničky pro snížení trestu Kušnierzovi ze 7,5 roku, které mu nadělil ústecký krajský soud v čele se soudkyní Kamilou Elsnicovou.


Zobrazit článek >>>>>
Novinářka hájí odsouzeného v ústecké dotační kauze. A ukazuje na Bradáčovou

http://www.parlamentnilisty.cz/rss/zpravy/Novinarka-haji-odsouzeneho-v-ustecke-dotacni-kauze-A-ukazuje-na-Bradacovou-268564

ROZHOVOR Justiční mafie. Jí podobný systém v čele s Lenkou Bradáčovou, některými soudci, Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu a třeba i Transparency International zde získává na důležitosti a naposledy se vyřádil v kauze ROP Severozápad, v níž byl odsouzen Petr Kušnierz. Tak temnou předpověď vytvořila pro ParlamentníListy.cz novinářka Jana Ridvanová, která dříve pracovala v Deníku Referendum.

Autor: Jan Rychetský
Popisek: Bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz


Zobrazit článek >>>>>
Jana Ridvanová: Jak se ze smolaře roku stal Právník roku 2012

Komentář k Vladimíru Janovi, paní Bradáčové a celé kauze ROP Severozápad.

.
.
25.3.2013
.

Vraha Jiřího Kutnera (1961), který si ve věznici již odpykává 23letý trest za vraždu své 78leté babičky, kterou zardousil, aby se zmocnil jejího důchodu ve výši 3 087 Kč, kriminalisté po 17 letech díky nové metodě DNA usvědčili z další vraždy. Za tu však vrah nebude sedět ani den a za 9 let, kdy mu vyprší trest za první vraždu, kdy ručníkem uškrtil vlastní babičku, se opět bude procházet po svobodě a velice pravděpodobně si bude hledat novou oběť. „Vražda v Ústí nad Labem se stala jen půl roku poté, co ho soud propustil na podmínku z více než osmiletého trestu za loupež“ a „za majetkové a násilné činy už byl Kutner odsouzený celkem šestkrát,“ informoval idnes.cz.


Zobrazit článek >>>>>
Pán z Transparency International lže, přestože ověřit si jeho „informace“ je otázkou pár kliknutí na internetu

Paní Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku byla v Parlamentních listech citována, když veřejnost upozorňovala na obrovský střet zájmů v případě personální propojenosti TIC a auditorské firmy Deloitte, která zároveň poskytuje právní poradenství jak firmám a nadnárodním společnostem, tak státním orgánům. Přes audity se tedy dostává k citlivým informacím, které pak může využít v právním poradenství.

„Předsedou správní rady TIC je například ředitel Deloitte pro střední a východní Evropu Jan Spáčil, což je obrovský střet zájmů. Podle našich informací má Deloitte od roku 2010 uzavřenou smlouvu s ministerstvem financí na audity a právní poradenství. Pokud nebyla nikdy vypovězena, toho už jsme se nedopátrali, tak jsou pořád oficiálně spolupracovníky ministerstva financí. Proto byli třeba pověřeni auditem v ROP Severozápad, což je katastrofa, protože TIC se následně mediálně postavila na stranu soudu, jenž odsoudil jejího ředitele Petra Kušnierze,“ uvedla paní Demeterová pro Parlamentí Listy s tím, že s Nadačním fondem proti korupci jsou TIC a Deloitte jedna ruka.

Projektový vedoucí Stanislav Beránek, jenž se v TIC zabývá tématikou policie, justice, klientelistických skupin a organizovaného zločinu prohlásil, že je to nesmysl, a reagoval slovy: „Víte, kdo nic nedělá, nic nezkazí a je oblíben,“ a „Ohledně Deloitte to uvedu na pravou míru. Pan Spáčil je zaměstnancem ne přímo Deloitte , ale advokátní kanceláře Ambruz & Dark, která poskytuje služby mimo jiné i Deloitte.


Zobrazit článek >>>>>
Růžový panter znovu zasahuje

 • Místo předmluvy
 • Proces s panem K.
 • Mediální lynč 
 • Dokumentace ze soudního spisu aj.
 • Aroganci úředníků se meze nekladou
 • Právník roku 2012 tak trochu jinak
 • Petice Senátu a tisková konference 4.4.2013
 • Reakce ředitele ÚOOZ R. Šlachty
 • Žaloba na ochranu osobnosti (ČT – Václav Moravec) a výzvy k uveřejnění omluvy
 • Transparency International tak trochu blíže
 • Stížnost na soudkyni Elsnicovou

 • Zobrazit článek >>>>>
  Právník roku 2012: státní zástupce Vladimír Jan bojuje s korupcí v jednací síni Krajského soudu v Ústí Nad Labem...

  od: hana.demeterova@gmail.com
  komu: VSZ v Praze – Elektronická podatelna – Lucie Trojanová
  datum: neděle, únor 03, 2013 19:28
  věc: k rukám JUDr. Bradáčové

  spící st.zástupce Jan

  http://youtu.be/tba7kuCNb1s

   

  od: VSZ v Praze – Elektronická podatelna – Lucie Trojanová podatelna@vsz.pha.justice.cz
  komu: hana.demeterova@gmail.com
  datum: 4.února 2013, 8:55
  věc: FW: k rukám JUDr. Bradáčové

  Vážená paní Demeterová,

  není známo, čeho se tímto podáním u státního zastupitelství domáháte, pokud chcete podání upřesnit, musíte je zaslat relevantním způsobem stanoveným pro doručování.

  S pozdravem

  JUDr. Lenka Bradáčová, Ph.D.
  vrchní státní zástupkyně v Praze

   

  od: Hana Demeterová hana.demeterova@gmail.com
  komu: VSZ v Praze – Elektronická podatelna – Lucie Trojanová podatelna@vsz.pha.justice.cz
  4.února 2013, 10:06
  věc: RE: k rukám JUDr. Bradáčové

  Dobrý den, opravdu se ničeho nedomáhám. Děkuji za vyčerpávající reakci.

  S pozdravem Hana Demeterová

   

  http://www.lidovky.cz/rusky-soudce-usnul-pri-procesu-pak-dal-obzalovanemu-petilety-trest-1gc-/zpravy-svet.aspx?c=A130201_170923_ln_zahranici_jv

  foto: printscreen/youtube

  Ruský soudce usnul při procesu. Pak dal obžalovanému pětiletý trest

  2. února 2013

  MOSKVA – Ruský soudce rezignoval na svou funkci pod tlakem skandálu, který vyvolalo video tajně pořízené v soudní síni. Je na něm vidět, jak soudce spal během přelíčení, a to i při závěrečné řeči obhájce. Pak obžalovaného poslal na pět let nucených prací za údajnou defraudaci a vydírání…

   

  P.S. To tedy státní zástupce Jan se asi vyspal hůře – navrhl hlavnímu z obviněných 7 let

   
  Metody (ne)mocných

 • Který stát vlastně zastupuje státní zástupkyně Veverková?
 • Help A Man


  Zobrazit článek >>>>>
  Ruský podnikatel si v poutech nosil pytlík od katetru. Drsné svědectví o české justici

  PŘÍBĚH Soudy v Česku máte, ale spravedlnost ne. Tento názor zničené Světlany Torubarové je podepřen vlastním prožitým peklem, které ještě neskončilo. Její manžel, restauratér, se stal v Rusku nepohodlným a hledal tady zastání jako politický uprchlík. Zanedlouho to bude rok, co sedí v tuzemském vězení. Má urologické problémy a doma čtrnáctiletého syna.

  Autor: hns
  Popisek: Manželka v brněnské věznici měsíce psychicky týraného ruského restauratéra Alexeje Torubarova Světlana
  16.3.2013 17:09

  „Manželovi už rupou nervy. Ostatně celá moje rodina je na tom psychicky dost zle. Jestli to bude pokračovat, nevydržíme to,“ sděluje plačící Světlana Torubarová. Sedíme v její kanceláři uprostřed Prahy, kam dojíždí jen občas, protože má nervy na pochodu. Za manželem do věznice v Brně jezdí opakovaně a dozvídá se od něj stále větší hrůzy. Ty ostatně slyší i od svého právníka.


  Zobrazit článek >>>>>
  Rusko se těší na Zemanovu vstřícnost. Česká levice se ho má prý bát

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Rusko-se-tesi-na-Zemanovu-vstricnost-Ceska-levice-se-ho-ma-pry-bat-261066

  Ruský tisk si v dnešních komentářích od nově zvoleného českého prezidenta Miloše Zemana slibuje jak lepší spolupráci Prahy s Bruselem, tak vřelé vztahy s Moskvou. “Za Zemana, na rozdíl od stávající hlavy státu Václava Klause, se Praha jistě bude držet kurzu zaměřeného na těsnější spolupráci s EU. V Kremlu ale také mohou být spokojeni: na rozdíl od Karla Schwarzenberga je Miloš Zeman znám poněkud vřelejšími vztahy k Ruské federaci…

  28.1.2013
  Apel ČHV na ministra spravedlnosti v záležitosti extradičních řízení

  Český helsinský výbor se obrací s apelem na ministra spravedlnosti v záležitosti extradičních řízení, jejichž předmětem je vydání dotčené osoby k trestnímu stíhání nebo výkonu trestu do zemí bývalého Sovětského svazu, zejména Ruské federace a Gruzie, neboť je znepokojen způsobem rozhodování obecných soudů v těchto případech.

  Považujeme za nepřípustné, aby v České republice jako demokratickém právním státě docházelo k upřednostňování závazků v oblasti mezinárodní justiční spolupráce odrážející se v zásadě reciprocity, jakož i dopadů případného nevyhovění žádostí o vydání na bilaterální vztahy v oblasti zahraniční politiky před zájmem na ochraně jednotlivce před porušováním lidských práv, vyjádřeným mezinárodními závazky ČR v oblasti ochrany lidských práv a základních svobod.


  Zobrazit článek >>>>>
  Odpověď ministra Schwarzenberga na otevřený dopis

  http://www.parlamentnilisty.cz/profily/clanek.aspx?id=14975

  Lidská práva patří na Ministerstvu zahraničních věcí mezi prioritní témata

  4.1.2013 13:08 - Odpověď ministra Schwarzenberga na otevřený dopis o zneužití pravomoci diplomata Mráčka


  Zobrazit článek >>>>>
  V holandském deportačním táboře spáchal 17.1.2013 sebevraždu raketový konstruktér Alexandr Dolmatov, oběť politických represí v Rusku.

  Alexandr byl v RF zadržen za účast na manifestacích proti putinovskému režimu. Poté požádal o azyl v Holandsku, ten mu ale byl odmítnut. Obavy z nuceného návratu do Ruska a pronásledování ho dohnaly k nejhoršímu.

  Evropa, 21. století…


  Zobrazit článek >>>>>
  Zeman a Rusko

  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/zeman-se-urazil-slovensti-novinari-ho-oznacili-za-nejhorsiho-kandidata_258146.html

  13.1.2013
  ..Komentátor Sme minulé pondělí označil favorita voleb za “nejhoršího ze všech kandidátů na českého prezidenta” a přirovnal jeho vládnutí k autoritářskému expremiérovi Vladimíru Mečiarovi. Za Zemanem prý také stojí “velmi rozsáhlé zázemí podivných, až hrůzu nahánějících vazeb sahajících od bývalých komunistických aparátčíků a tunelářů až do Moskvy”.

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Bobosikova-je-hloupa-a-Fischer-pomahal-Zemanovi-vyhrat-ztrhal-volby-umelec-259500

  13.1.2013

  …Vše co kandidát z Vysočiny říká, je podle umělce totiž lež a přetvářka. Dědeček k tomu v éteru přiložil pár osobních zkušeností. Zemanovo vítězství by textař viděl za velké neštěstí, a proto doufá, že se Schwarzenbergské křídlo semkne a v druhém kole voleb to půjde vidět. To, že je Zeman kandidátem ruských skupin, je veřejná pravda, upozornil básník a dodal, že „příklon k Rusku by Karel dokázal zastavit.“
  A teď něco o pedofilech.

  Před dvěma lety, to byl, mám pocit, ještě starostou Lužkov, mi skvělá doktorka Líza vyprávěla o pedofilech na nádražích. Nenápadně mi ukazovala chlapce, kteří byli jejich obětmi, a které ona léčila. Jednoho z nich jsem si dobře zapamatovala: jeho nohy byly plné jakýchsi podivných jizev. Ukázalo se, že to byly stopy po vodičích, nějaký pedofil dával chlapci elektrické šoky, aby se mu hýždě stahovaly v pravý čas. Chlapec si nestěžoval: jeho strýček ho krmil, daroval mu telefon a také měl velkou televizi, čili něco, co doktorka Líza rozhodně nemohla nabídnout.

  Doktorka Líza mi na Paveleckém nádraží ukázala černá auta s kmotrovskými značkami, která po večerech přijížděla za bezprizornými dětmi. Tento byznys zastřešovali policisté, a jeden z nich, ten s velkou televizí, byl tím, který zneužíval chlapce s popáleninami. Nevím, jak to nyní vypadá na Paveleckém nádraží, bohužel, již dávno jsem nebyla s doktorkou krmit a léčit bezdomovce, navštěvuji ji pouze u ní v suterénu. Zato jsem díky svým nekonečným cestám po regionech objevila jiný byznys s dětmi. V jednom velkém sibiřském městě našel Nikolaj Levšic non stop saunu, šikovně zřízenou vedle dětského domova, kam také zavolal a představil se jako klient. Upřímně řečeno, jako klient sauny nestojí Kolja Levšic za nic, stejně tak i všichni mí přátelé a známí, takže se pokus nezdařil. Ale v téměř každém regionu Ruska vždy najdete ty „správné lidi“, kteří vám na noc přivezou chlapečka z dětského domova za 15 tisíc rublů, anebo dívenku, jste-li konzervativní, tu dokonce jen za 5 tisíc. Máme vám tu vyprávět, kdo toto podnikání zastřešuje? Anebo nám poradíte, aby se obrátili na policii?


  Zobrazit článek >>>>>
  Happy 2013!
  Prohlášení MZV ČR ke kauze Sergeje Magnitského

  29.12.2012 / 20:29

  Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je znepokojeno zprávou, že dne 28. 12. 2012 se Tverský oblastní soud města Moskvy rozhodl zprostit obžaloby jediného obviněného v případu smrti právníka Sergeje Magnitského.

  Rozhodnutí zpochybňuje kredibilitu vyšetřování úmrtí Sergeje Magnitského, ke kterému došlo za nejasných okolností během jeho pobytu ve vězení. Tento krok vzbuzuje pochybnosti o vůli ruských úřadů transparentně vyšetřit úmrtí Sergeje Magnitského i o nezávislosti soudního procesu.

  http://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/prohlaseni_a_stanoviska/x2012_12_29_prohlaseni_

  ke_kauze_sergeje_magnitskeho.html
  Matka: Syna zadrželi v ČR, hrozí mu extradice do Dagestánu a smrt. Pomozte ho zachránit.

  Tento dopis obsahuje pouze fakta. Matce Andreje Odina – Jekaterině Judině – už nezbývá nic jiného, než se obrátit k tisku, lidsko-právním aktivistům a soucitným lidem.

  Jejímu synu Andrejovi, jak říká, hrozí po extradici z ČR smrt ještě po cestě do Dagestánu. Kamarád syna ho požádal o velkou částku z firemních peněz, prý na neodkladnou operaci otce.

  A aby nemusel nic vracet, machinacemi podrazil Andreje. Aby syn zaplatil dluh, prodal svůj byt. Po několika mstivých skutcích se tomu kamarádovi podařilo zahájit trestní stíhání Andreje s pomocí zfabrikovaného dagestánského případu. Kam už se v chronickém stadiu přenesla čečenská válka. Takový způsob odplaty může být ještě další variantou vraždy na objednávku. Všechny pokusy najít ochranu ve vlasti končí stejně – předáním věci do Dagestánu. Soud v ČR bude 18. prosince. Rozhodnutí vynáší soudce podle svého vlastního názoru. Snaha jednoho českého advokáta nestačí. Peníze na další v rodině už nejsou. Rozhodující význam bude mít veřejná podpora. Do soudu zůstalo pár dní…


  Zobrazit článek >>>>>
  ESLP 22.11.2012: Tseber v. Česká republika (stížnost č. 46203/08)

  ECHR 429 (2012)
  22.11.2012

  Tseber v. the Czech Republic (no. 46203/08)

  The applicant, Igor Tseber, is a Ukrainian national who was born in 1981. When his application was lodged, he was serving a prison sentence in Příbram in the Czech Republic (after his release on licence in 2010 he was extradited to Ukraine). On 18 April 2007 he was sentenced to prison, accompanied by an order to leave the country, for, among other things, having intentionally caused serious injury to a man by shooting him in the leg. Relying on Article 6 §§ 1 and 3 (d) (right to a fair trial and right to question witnesses), Mr Tseber complained that this criminal conviction had essentially been based on a statement given by the victim, whom he had not had the opportunity to question. The statement had been taken from the victim as a matter of urgency in view of the latter’s possible departure from the Czech Republic and before the criminal proceedings against the applicant had been opened.

  Violation of Article 6 §§ 1 and 3 (d)

  Just satisfaction: EUR 1,900 (costs and expenses). The Court further held that the finding of a violation constituted sufficient just satisfaction for any non-pecuniary damage sustained by the applicant.
  Demeterová: Pane Schwarzenbergu, v čích službách je vlastně diplomat Mráček?

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Demeterova-Pane-Schwarzenbergu-v-cich-sluzbach-je-vlastne-diplomat-Mracek-257082

   

  Otevřený dopis ministru Schwarzenbergovi o zneužití pravomoci diplomatem Mráčkem

   

  Autor: Hans Štembera
  Popisek: Karel Schwarzenberg
  ·
  15.12.2012 17:55
  ·

  Vážený pane ministře,

  zatímco prezident Obama včera podepsal Zákon Magnitského, kterým se znemožňuje mnohým ruským politikům a pracovníkům ruské justice vjezd do USA (právník Sergej Magnitský zemřel v ruské věznici „za nevyjasněných okolností“ poté, co opakovaně upozorňoval na miliardové defraudace v ruské státní správě), Evropský parlament předevčírem přijal tvrdou rezoluci o zhoršujícím se právním státě a demokracii v Rusku, OSN 23.11.2012 vydala prohlášení proti mučení, krutým trestům a nelidskému zacházení v Rusku, my publikujeme stovky zpráv a videí o nejkrutějším mučení a vraždění v ruských věznicích http://helpaman.org/new/?cat=9 , Vrchní soud v Olomouci 3.12.2012 v odmítnutí žaloby p. Alexeje Torubarova proti extradici do Ruska za podpisu předsedy senátu JUDr. Jaroslav Zbožínka cituje:

  „… V souvislosti s namítaným čl. 3 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod JE TŘEBA nad rámec odůvodnění usnesení soudem prvního stupně ZDůRAZNIT i VYJÁDŘENÍ VÍCEKONZULA ZASTUPITELSKÉHO ÚŘADU ČR V MOSKVĚ, Ing. Jana MRÁČKA, z února 2012, z něhož vyplývá, že zastupitelský úřad se opakovaně vyjadřuje k podobným námitkám a výpovědím občanů Ruské federace, schovávajících se před trestním stíháním či trestem v ČR, O ÚDAJNÉM PORUŠOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV V RUSKÝCH VĚZNICÍCH, o mučení a ponižování s tím, ŽE TYTO SE NEZAKLÁDAJÍ NA PRAVDĚ a jsou vedeny pouze snahou těchto osob vyhnout se spravedlivému procesu a trestu.


  Zobrazit článek >>>>>
  Evropský parlament, 13.12.2012: Putinovo Rusko ještě není připraveno pro skutečné partnerství s EU
  Alexey Torubarov

  Tisková zpráva

  V Rusku mě čeká smrt

  Praha, 13. 11. 2012

  Alexey Torubarov, ruský občan zadržovaný na žádost Moskvy v České republice, se dnes v brněnské věznici obrátil s prosbou o pomoc na české novináře poté, co se brněnský krajský soud v nepravomocném usnesení spokojil s formálními zárukami ruské strany a označil jeho vydání do Ruska za přípustné navzdory chybám v materiálech doložených ruskou stranou a navzdory předloženým důkazům o nesmyslném a zmanipulovaném procesu v Rusku a obavě Alexeye Torubarova o život.


  Zobrazit článek >>>>>
  Veřejný nepřítel Kremlu: Když se Putina nebojí Kyrgyzstán, Česko taky nemusí

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Verejny-nepritel-Kremlu-Kdyz-se-Putina-neboji-Kyrgyzstan-Cesko-taky-nemusi-255073

  ·

  ROZHOVOR Přístup Česka k Rusku je stále až nepochopitelně vazalský. Může za to zdejší politická garnitura. To si myslí ředitel Fondu na podporu investigativních novinářů a veřejný nepřítel Kremlu Grigorij Michajlovič Pasko. Novinář, jenž skoro tři roky seděl v ruských žalářích za vykonstruovaná obvinění.

  ·

  Autor: Jan Rychetský

  Popisek: Investigativní ruský novinář Grigorij Michajlovič Pasko

  ·

  Do Česka nyní přijel přesvědčit zdejší soud, aby žadatele o politický azyl a bývalého podnikatele Andreje Sačkova nevydával zpět do Ruska, protože by ho tam čekalo peklo.

  ·


  Zobrazit článek >>>>>
  5.11.2012 se organizovaná skupina pracovníků MV dopustila zavlečení ženy s rizikovým těhotenstvím do ciziny

  Iluze jsem si nedělala ani dříve, ale včera jsem pochopila, nakolik se my Češi měníme ve vlky. A to se nechci dotknout zvířat.

  Před měsícem požádala o azyl v přijímacím středisku Zastávka u Brna těhotná žena. Její muž je již 3 roky žadatelem o azyl v ČR, z toho důvodu mohli uzavřít jen církevní svatbu. Žadatelé o azyl totiž musejí žádat naše úřady o povolení k sňatku se svým pasem, který jim je našimi úřady odebrán při podání žádosti o azyl, a také musí žádat o povolení velvyslanectví své země, před kterou hledají u nás azyl. Přičemž azyl jim může být odebrán třeba i z toho důvodu, že by kontaktovali velvyslanectví své země. Na hlavu? Ne, pro naše „demokratické“ úřady normální.


  Zobrazit článek >>>>>

   

   
  IDF: Izrael potvrdil zabití palestinské rodiny kvůli technické chybě

  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/1329-idf-izrael-potvrdil-zabiti-palestinske-rodiny-kvuli-technicke-chybe

   

   
  Amerika, Amerika…

  http://hpub.org/us-ambassador-chris-stevens-got-what-he-deserved-in-libya/

   

   

  14.9.2012

  Americký velvyslanec Chris Stevens nad mrtvým tělem Libyjci zavražděného vůdce Muammara Kaddáfího a po útoku Libyjců na americké velvyslanectví v Benghází, při kterém přišel o život.
   

   
  Sýrie 2012

  Shocking scenes of destructed and devastated cities within Syria. United Nations and the Security Council failed after all.

   

   
  11.11.2012: Masové protesty v Polsku a naše média mlčí…

  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/1286?fb_action_ids=4068021139902&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%224068021139902%22%3A464236810284220}&action_type_map={%224068021139902%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map=[]

  Protesty v Polsku: Tisíce lidí, vodní děla a slzný plyn (VIDEO)

  Napsal uživatel AC24
  Pondělí, 12 Listopad 2012 11:19


   

   
  ESLP 25.10.2012: Buishvili v. Česká republika (stížnost č. 30241/11)

  Žalobce Artur Buishvili je gruzínský státní příslušník, který se narodil v roce 1975 a je v současné době žadatelem o azyl v České republice. Byl předán do České republiky z Nizozemska v rámci nařízení Dublin II procedura 1 v březnu 2011 a požádal o azyl. Byl mu odepřen vstup a zůstal v přijímacím středisku na letišti v Praze. Vstup byl nakonec povolen v červnu 2011, a mohl obdržet lékařskou péči kvůli hepatitidě C. Opírajíc se zejména o čl. 5 § 4 (právo na rychlé rozhodnutí soudu ohledně zákonnosti zadržení) Úmluvy, si stěžoval, že neměl dostup k soudnímu řízení, v němž by jeho propuštění bylo nařízeno.

  Porušení čl. 5 § 4

  Spravedlivé zadostiučinění: 3000 eur (EUR) (nemajetková újma)

   

   
  V Kazani zemřel další zadržený na následky mučení

  UPOZORNĚNÍ: Video není vhodné pro osoby mladší 18 let!!!

   

  http://www.youtube.com/verify_age?next_url=/watch%3Fv%3DDlwmOGbv-fI%26feature%3Dyoutu.be

  ·

  Казанские полицейские сделали из мужчины “ласточку”.mp4

  ·


  Zobrazit článek >>>>>

   

   
  Vyšetřovací vazba v moskevské věznici Matrosskaia tišina

  http://www.polit.ru/article/2006/05/26/abramkin/

  ·


  Zobrazit článek >>>>>

   

   
  Smrt v rakouském vězení

  Open letter to the Austrian President, Dr. Heinz Fischer

   

  Dear Mr. President:

  We at the Anna Politkovskaya Memorial Fund (USA), as well as at the Massachusetts Branch of the American Association of Jews from the former Soviet Union, are deeply upset and frustrated about the death on 27 September 2012 in an Austrian prison pretrial facility of a 35-year-old Chechen man, Zelimkhan Isakov, who fled from the murderous regime of the Putin-installed puppet, Ramzan Kadyrov, as a former participant of the Chechen Resistance, and who was seeking asylum in the Austrian Republic. This is at least the third death known to us of a Chechen asylum-seeker in Austria. First, Umar Israilov was killed in the center of Vienna on 13 January 2009 after he had been refused protection by the Austrian police, despite his complaints about threats to him after he had sued Kadyrov at the European Court for Human Rights. Second, Arslan Duzhiev was found hanged in a detention center for illegal immigrants in Austria: he committed suicide after he received a third refusal on his asylum application and was threatened with imminent deportation to Russia.

   


  Zobrazit článek >>>>>

   

   
  Andrej Sačkov


  Zobrazit článek >>>>>

   

   

   

   
  Gruzie-Moskva. Z historie mučení vězněných.

  http://www.echo.msk.ru/blog/oleg_lurie/933497-echo/

   

  Oleg Lurje
  24.9.2012

  UPOZORNĚNÍ: Videa a foto v tomto materiálu jsou určeny pouze osobám starším 18 let!!!

  (Počítačový překlad do češtiny dále)


  Zobrazit článek >>>>>

   

   
  Otevřený dopis PhDr. Ivanovi Jestřábovi, Mimořádnému a zplnomocněnému velvyslanci ČR v Gruzii

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Hana-Demeterova-Moje-babicka-rekla-vyrid-tomu-chlapovi-v-Tbilisi-ze-je-pekna-svina-247341

  Hana Demeterová: Moje babička řekla, vyřiď tomu chlapovi v Tbilisi, že je pěkná sviňa

  Otevřený dopis PhDr. Ivanovi Jestřábovi, Mimořádnému a zplnomocněnému velvyslanci ČR v Gruzii

  Autor: Archiv

  Popisek: Věznice – ilustrační foto

  23.9.2012 9:45

  Pane velvyslanče,

  po dlouhé době se mi zdál živý sen. Moje moravská babička, která už dávno není s námi, se na mě rozčíleně podívala a řekla: vyřiď tomu chlapovi v tom Tbilisi, že je pěkná sviňa.

  Jak už to ve snech bývá, aniž by mi řekla, o koho a o co jde, hned jsem věděla, že tu zprávu musím vyřídit Vám, pane velvyslanče.

  Z úcty k milované babičce, která nestudovala v době nejtvrdší normalizace vysokou školu v Moskvě jako Vy, protože od devíti let sloužila u sedláka a měla jen tři třídy obecné školy, ale byla to moudrá a laskavá žena, Vám vzkaz co nejrychleji předávám.

   

   


  Zobrazit článek >>>>>

   

   
  John Bok o vězení plném potkanů: Prdelí jsme v Evropě, mozkem v Sojuzu

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/John-Bok-o-vezeni-plnem-potkanu-Prdeli-jsme-v-Evrope-mozkem-v-Sojuzu-247145

  Vězení na Pankráci je plné potkanů. Odsouzení tyto hlodavce dokonce nazývají jmény jako Fantomas, Bílý či Oslík. To sdělil ParlamentnímListům.cz Gruzínec Mindia Kašibadze, jenž seděl přes dva roky proto, že úřady vyslyšely pomluvy z jeho země, přestože u nás zažádal o politický azyl. Přitom zrovna z gruzínských věznic pocházejí videa, v nichž jsou vězni biti, ponižováni a znásilňováni násadou od koštěte.

  ·

  21.9.2012

  ·

  „Jsme sice prdelí v Evropské unii, ale hlavou stále vězíme v Sovětském svazu, tedy v Sojuzu,“ řekl ohledně poměrů v českých věznicích John Bok, jenž je zakladatel spolku Šalamoun, který se zaměřuje na justiční omyly. Reagoval tak na vyprávění Gruzínce Mindii Kašibadzeho pro ParlamentníListy.cz. Ten strávil dva roky ve vazební věznici na Pankráci a zažil si tam své.


  Zobrazit článek >>>>>

   

   
  Teror v gruzínských věznicích

  http://aic.geoanswer.net/?p=2955&lang=cs

   

  Mučení vězně v Gvantanamo byla procházka rájem s porovnáni mučení vězňů v Gruzii

  Dnes Lado Bendukadze, bývalý zaměstnanec vězeňské služby věznice číslo 8 v Gruzii předal tyto videa v Brusel novináři Georgi Popchadzemu, Kteří zveřejnila opoziční televize TV9. Gruzínska prokuratura dnes s tohoto důvodu zahájila trestní stíhaní Bendukadzeho. Video je natočeno skrytou kamerou v květnu 2011.
  Momentálně Lado Bendukadze v Evropě a žádá politicky azyl. Podle jeho slov mučeni ve věznicebylo po přímím rozkazu ředitelství vězeňské služby a dnešního ministra vnitra Gruzie Bačo Achalaia. Lado Bendukadze v interview přes Skype potvrdil to, že po rozkazu Bačo Achalaia vězeňská služba ne jen mučila vězně, ale i zabíjela.

  Georgij Alanija

  ·

  POZOR!!! Video obsahuje drastické záběry a není vhodné pro děti mladší 18 let.


  Zobrazit článek >>>>>

   

   
  Evropský parlament 13.9.2012: Stav lidských práv v Rusku se výrazně zhoršil

  http://www.europarl.europa.eu/news/cs/pressroom/content/20120907IPR50826/html/Pussy-Riot-sentence-is-deeply-disappointing-political-intimidation-say-MEPs

  ·

  Pussy Riot sentence is deeply disappointing political intimidation, say MEPs

  ·

  PLENARY SESSION External relations − 13-09-2012 – 13:00

  ·

  The human rights situation in Russia has deteriorated drastically in the last few months, with the adoption of a series of laws that could be used to further restrict opposition and hinder freedom of expression, says Parliament in a resolution adopted on Thursday. MEPs cite the cases of the punk band Pussy Riot and the opposition party member Gennady Gudkov as examples.


  Zobrazit článek >>>>>

   

   
  Evropský soud posílil práva uprchlíků

  http://www.dw.de/…./a-17227512

  .

  Европейский суд укрепил права просителей политического убежища

  .

  Правила подачи документов на предоставление политического убежища изменены. Если с потенциальным беженцем недостойно обращаются в стране ЕС, куда он прибыл, его заявление может рассмотреть другое государство Евросоюза.

  Своим постановлением в четверг, 14 ноября, Европейский суд в Люксембурге укрепил права лиц, желающих получить политическое убежище в одном из государств Евросоюза. Отныне нелегальный въезд в одно из государств ЕС больше не означает, что заявление мигранта или беженца будет автоматически отклонено.

  Заявления будут рассматриваться не только в стране прибытия


  Zobrazit článek >>>>>
  Klára Samková: Odvolání P. Lessyho ohrožuje demokratické principy vládnutí

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Klara-Samkova-Odvolani-P-Lessyho-ohrozuje-demokraticke-principy-vladnuti-244664

  30.8.2012

  Tiskové prohlášení k odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho

  Jsem mimořádně znepokojena způsobem, jakým byl odvolán ze své funkce dosavadní policejní prezident Petr Lessy.

  Jsem přesvědčena, že proklamované důvody jeho odvolání jsou zcela zástupné a skutečným důvodem jeho odvolání je boj o moc mezi jednotlivými politickými subjekty ve vládě, případně mezi jednotlivými mocenskými uskupeními, které se s politickými stranami nemusí krýt.

  Jeví se mi pravděpodobným, že skutečným důvodem odvolání policejního prezidenta a skutečným záměrem ministra vnitra je snaha ovlivnit vyšetřování korupčních kauz, a to zejména veřejně činných osob.


  Zobrazit článek >>>>>

   

   
  Vyjádření k prohlášení české velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi

  Vážený pane ministře Schwarzenbergu,

  jako občanské sdružení Iniciativa pro svobodnou Sýrii musíme vyjádřit politování nad prohlášeními české velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi ze dne 27. 8. 2012 v České televizi.

  Jsme velmi zarmouceni směšováním celospolečenského povstání za lidská práva s působností islamistických skupin v Sýrii. Paní Filipi ve svém vystoupení nekriticky sledovala rétoriku Asadova režimu, který, zejména v posledních dnech a týdnech, má dle nezávislých lidsko-právních organizací na svědomí životy tisíců civilistů a porušování elementárních principů Všeobecné deklarace lidských práv a svobod.

  Jako Syřané jsme denně seznamováni s nelehkou situací našich blízkých v Sýrii a to bez rozdílu rasy a vyznání. Pro Syřany se zdá být absurdním prohlášení, že syrský režim chrání menšiny. Osobní zkušenost mnohých členů Iniciativy pro svobodnou Sýrii – křesťanů, Kurdů či alawitů, hovoří za vše.

  Je pro nás Syřany zklamáním sledovat tuto součinnost českých diplomatů s despotickým režimem a po desetiletích represí slýchat o mezinárodním spiknutí proti Bašaru Asadovi. V očích svobodně smýšlejících Syřanů Česká republika v tomto směru pokulhává za ostatními státy demokratického světa, jež dali jasně najevo nesouhlas s nevybíravým násilím syrského režimu vůči svému lidu.

  S úctou a pozdravem,


  Zobrazit článek >>>>>

   

   
  ·

  ·
  Bastrykin v Česku

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Vime-o-ruskoceskem-spionu-Bastrykinovi-nejvic-Mozna-prodava-i-zachodky-241151

  ·

  Víme o ruskočeském „špionu“ Bastrykinovi nejvíc. Možná prodává i záchodky

  ·

  Dlouhodobý pobyt za účelem podnikání. Toho využíval šéf ruských vyšetřovatelů v době, kdy byl zástupcem tamního generálního prokurátora, Alexandr Bastrykin. Někteří ruští novináři upozornili na to, že mohl být českým agentem, ale spekuluje se i o jeho špionáži pro Rusko.


  Zobrazit článek >>>>>
  Jak se (ne)vyšetřuje trestní oznámení na ministra vnitra Kubiceho

  11.3.2012 18:13

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Hana-Demeterova-Pane-ministre-Kubice-porad-nevite-nebo-nechcete-vedet-225569

   

  Pane ministře Kubice, pořád nevíte nebo nechcete vědět?

  Ombudsman Varvařovský se opakovaně zastal LIDÍ – nešťastných žadatelů o azyl, které organizované spolčení některých složek ministerstev vnitra a justice považuje za něco typu radioaktivního odpadu, který když už se jednou dostal nelegálně do ČR a nejde se ho jen tak lehce zbavit (sakra, vadí tu ty blbé mezinárodní smlouvy o nějakých lidských právech), tak je třeba ho aspoň někde zalít betonem, zakopat co nejhlouběji…

  V loňském roce v deportačním zařízení MV navštívil žadatele o azyl (bez jeho svolení) ruský konzul. Co na tom, že žadatel prosil azyl z politických důvodů, jeho dva bratři už politický azyl dávno dostali v Rakousku, a že český zákon o azylu nedovoluje našim orgánům až do řádného ukončení azylového řízení (tedy udělení azylu nebo jeho odmítnutí potvrzeného soudem) vyzradit informace o žadateli někomu jinému – už vůbec ne velvyslanectví země, před kterou člověk utíká.


  Zobrazit článek >>>>>
  Trestní oznámení na ministra spravedlnosti Pospíšila

  k rukám
  vrchního státního zástupce
  JUDr. Vlastimila Rampuly

  Věc: trestní oznámení na ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila pro podezření ze spáchání zneužití pravomoci veřejného činitele a poškozování cizích práv


  Zobrazit článek >>>>>
  Případ Mindii Kashibadzeho


  Zobrazit článek >>>>>
  O dvou vězněných Čečencích na Slovensku, Zuzaně Fialové a výbuchu v Domoděvovu (aneb co s čím souvisí)

  25.4.2011

  Začátkem listopadu 2010 se v Bratislavě konalo Středoevropské fórum. V jeho rámci se na panelu označeném číslo tři konala diskuse s názvem Náměstí nesouhlasu. Hosty byly dva z osmi statečných, kteří v srpnu 1968 na Rudém náměstí protestovali proti okupaci Československa – Viktor Fajnberg a Natalija Gorbaněvskaja, dále slovensko – švýcarská básnířka Irena Brežná, český aktivista a hudebník Michael Kocáb a slovenská herečka Zuzana Fialová, známá z filmů Babí léto a Obsluhoval jsem anglického krále. Zuzana Fialová se ujala přednesu slovenského překladu básně Natalije Gorbaněvské „Náměstí nesouhlasu“ o pěti minutách demonstrace na Rudém náměstí 25. srpna 1968.


  Zobrazit článek >>>>>
  Šerifové z ÚOOZ & Divoký západ české justice

 • Šerifové z ÚOOZ & Divoký západ české justice (KNIHA – 1.část)
 • Šerifové z ÚOOZ & Divoký západ české justice (2. část)
 • Šerifové z ÚOOZ & Divoký západ české justice (3. část)

 • Zobrazit článek >>>>>
  Vnitro tutlá jatka v uprchlickém táboře. Bok i Exner se toho děsí

  http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/Vnitro-tutla-krvava-jatka-v-uprchlickem-tabore-Bok-i-Exner-se-toho-desi-226674

  EXKLUZIVNĚ V uprchlickém zařízení Kostelec nad Orlicí nedávno napadl Bělorus dva Čečence. Jednoho pak probodal nožem. Ministerstvo vnitra se k případu staví zády. Ostatně azylovou politiku vlády dlouhodobě kritizují někteří ochránci lidských práv i politici. Například John Bok ji přirovnal k úplnému bezpráví. Podle některých čekatelů na azyl je prý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu ÚOOZ nutí k donášení na krajany pod hrozbou neudělení azylu.

  Autor: Filip Jandourek

  Popisek: Cela ve věznici. Ilustrační fotografie

  20.3.2012 20:53

  Uprchlické zařízení Kostelec nad Orlicí se před dvěma týdny stalo dějištěm brutálního útoku. „Jeden Bělorus tam nejdříve zmlátil Čečence. Když ho starší bratr napadeného okřikl, Bělorus ho několikrát bodnul do podbřišku. V bezvědomí jej převezli do nemocnice v Hradci Králové, chtěli to ututlat a vrátit ho po pár dnech zpátky, i když křičel bolestí. Policisté nikoho nevyslechli a v táboře navíc svědky zastrašovali. Kamerové záběry nikde,“ řekla zástupkyně Čečenců Hana Demeterová s tím, že útočný Bělorus již před tím napadl dva muslimy, což nikdo nevyšetřoval.

  Kolem případu zamlženo


  Zobrazit článek >>>>>
  Albert Pavlovič Medveděv

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Grigory-Pasko-Zije-jeden-deda-232268

  Grigory Pasko: Žije jeden děda…

  Děda se jmenuje Albert Pavlovič Medveděv. Má 72 let. Dva roky svého života už strávil v českém centru pro lidi, kteří žádají o azyl. (Centru říkají „tábor“; oficiální název je „Pobytové středisko Kostelec nad Orlicí, které spravuje ministerstvo vnitra České republiky). Jednodušeji řečeno, ve vězení. No ano, z toho vězení se dá vycházet. Ale ne daleko a ne nadlouho, protože bez peněz (Česko dává dědovi něco přes sto euro na měsíc) daleko a nadlouho neodejdeš.

  Autor: Archiv

  Popisek: Albert Pavlovič Medveděv

  12.5.2012 15:28


  Zobrazit článek >>>>>